Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika > Sisteme operative > Bota e Windows

Bota e Windows Gjithēka mbi Windows shkarkime programesh etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-10-2017, 17:49   #1
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
USB - Hidden files and Folders (Restore)

Duke marre shkas nga nje pyetje ne forum ...

Per perdoruesit e Windows.
Ju ka qelluar qe mbase e keni fitur USB tuaj ne nje kompjuter tjeter, provoni te lexoni USB ne kompjuterin tuaj dhe shikoni qe ne USB nuk ka me file ose foldera?
Pra ikona e USB shfaqet ne Windows Explorer por filet dhe direktorite qe kishit mungojne.Ndodh qe kjo mund te jete shkaktuar nje nga (worm) dhe i ka bere filet hidden ( te fshehura), duke nderuar atributet e tyre.

Vetem ne qoftese filet nuk jane fshire, ose ne qoftese USB juaj nuk ka demtime fizike, mund te veproni keshtu :

lexoni ketu:

Kodi:
https://stackoverflow.com/questions/8095002/windows-batch-script-to-unhide-files-hidden-by-virus
Per ata qe e kane te veshtire ta kuptojne :
Hapni Notepad
Tekstin e meposhtem e kopjoni ne Notepad.E ruani si file >restore.bat ne desktop.Beni kujdes kur ruani filen e re.Save as all file - jo si text file (kur hapet dritarja qe ju kerkon se cfare do beni, ndryshoni nga txt ne all file *) dhe vini emrin restore.bat.

Si te shkruani nje batch file ne Windows
Kodi:
https://www.computerhope.com/issues/ch001666.htm
Citim:
Creating a batch file in Microsoft Windows

In Windows, you can create a batch file using the steps below or the steps mentioned in the MS-DOS command line section. If you are more comfortable with Microsoft Windows, you can use any text editor (such as Notepad or WordPad) to create your batch files; as long as the file extension ends with .bat. In the example below, we use the Windows Notepad to create a batch file.
Click Start.
Type: Notepad in the Run box and press Enter.
Once Notepad is open, type the following lines or copy and paste them.

Citim:
@echo off
echo Hello this a test batch file
pause
dir c:\windows
pause
Click File and then Save, and then navigate to where you want to save the file. For the file name, type "test.bat", and if your version of Windows has a "Save as type" option, choose "All files", otherwise it saves as a text file. Once you have completed these steps, click the Save button and exit notepad.
To run the batch file, double-click it like any other program. Once the batch file has completed running it closes automatically.
Ne moment do shikoni se do krijohet nje file ne desktop me ikone si nje dritare e vogel e command prompt.
Egzektuojeni kete file dhe kur te kerkoje germen e USB, vini germen e USB tuaj (Fillimisht USB duhet te jete futur ne kompjuter dhe duhet te dini se me cfare germe e njeh kompjuteri ate).Mos u frikesoni po qe se ju duket sikur kompjuteri ngrin,apo po pate nje Black Screen.Eshte momentale.Thjesht egzekutimi i batch file (skriptit) nderron atributet e gjithe fileve dhe folderave (dhe kjo do kohe, po qe se keni shume file dhe foldera ne USB) dhe me pas ndalon dhe restarton explorer.exe

Citim:
@ECHO OFF
ECHO Type the drive letter. ONLY the letter.
ECHO ALL FILES ARE GOING TO BE MODIFIED!!!
set /p letter=

ECHO %letter%: selected
taskkill /im explorer.exe /f
ECHO.
ECHO "Modifying files..."
ECHO.

attrib -s -h -a /s /d %letter%:\*.*

ECHO "Process completed."

start explorer %letter%:
taskkill /im cmd.exe /f
Mund te perdorni dhe kete qe nuk e ndalon explorer.exe (shpjegimi njesoj si me siper)

Citim:
@ECHO off

cls

ECHO.

set drvltr=

set /p drvltr=Enter Drive letter:

attrib -s -h -a /s /d %drvltr%:\*.*

ECHO Unhide Completed

pause
Po qe se nuk dini ta beni,pyesni dike, qe ka njohuri me shume. Por mos harroni se gjithnje ka nje here te pare.
Po qe se nuk doni te rrezikoni sepse USB mund te kete virus, atehere : lexojeni USB tuaj nga nje kompjuter ku eshte i instaluar iOS(Mac) ose Linux. Merrni filet dhe folderat duke i kopjuar nga USB tuaj ne HDD ose ne nje USB tjeter.

Shpresoj t'ju vije ne ndihme.

P.S.
Ndonjeri nga ju mund te qeshe ose te beje replike.U mundova t'a shpjegoj sa me thjeshte.
Shpjegimi nuk vlen per ex - Team/UARE ose kraX/UAC members. A ka ndonje ketu ? Peshendetje dhe respekte cuna.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 09-10-2017 nė 18:21
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur