Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-10-2017, 20:10   #1
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA
Posts: 3,398
Thanks: 256
Thanked 585 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Paradėn e LGBTI-s

Imami i Drenasit Osman Musliu ka reaguar pas mbajtjes sė paradės sė komunitetit LGBTI, nė sheshin Skėnderbeu.

Imami ka shkruar nė Facebook duke thėnė qė Hashim Thaēi do tė bėhet pishman se po e mbėshtet njė komunitet tė tillė.

“Hashim e Thaēi ki me i ra pishman edhe“Paradės sė Krenarisė” LGBTI …!

Ndėrsa tė pranishėm nė paradė kanė qenė zyrtarė tė lartė tė shtetit si presidenti i vendit Hashim Thaēi, dhe ministrja e integrimeve evropiane Dhurata Hoxha.

Pjesėmarrėsit kanė mbajtur nė duar flamuj me ngjyra tė cilėt simbolizojnė njerėzit me orientime tė ndryshme seksuale.

I pranishėm ėshtė edhe shefi i USAID-it nė Kosovės James Hope dhe shtetas tjerė tė huaj.

10
SHARES
http://republikaks.com
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 00:53   #2
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,959
Thanks: 290
Thanked 287 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

A thua ėshtė bėrė Llapi dylber?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 01:12   #3
Darkblonde
Darkblonde
 
Avatari i Darkblonde
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Vendndodhja: Prishtina
Posts: 229
Thanks: 404
Thanked 197 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Darkblonde ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Imami le ti kqyr punt e veta
Darkblonde nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 01:50   #4
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Thaēi akuzon komunitetin ndėrkombėtar pėr mosmbajtje tė fjalės.

Deklaratat e Presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi pėr Gjykatėn Speciale janė pasqyruar nė shumicėn e mediave ndėrkombėtare.
Gazeta prestigjioze amerikane “Washington Post” shkruan se presidenti i Kosovės tė hėnėn akuzoi komunitetin ndėrkombėtar se nuk e ka mbajtur fjalėn edhe pasi vendi krijoi njė gjykatė jopopullore tė krimeve tė luftės pėr tė ndjekur penalisht shqiptarėt etnikė nė rastet e lidhura me luftėn e Kosovės. Sipas gazetės, Hashim Thaēi ka thėnė se nė mesin e gjėrave qė zyrtarėt ndėrkombėtarė premtuan nė kėmbim tė kėsaj gjykate ishte njė rrugė me e shpejtė drejt procesit tė anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian, UNESCO, liberalizim tė vizave dhe qė Kosovės t’i lejohet tė formojė ushtrinė. “Kosova krijoi gjykatėn, por bashkėsia ndėrkombėtare nuk bėri asnjė nga gjėrat qė premtoi”, citohet Presidenti nga Washington Post. Gjykata Speciale e Kosovės u themelua nė Hagė vitin e kaluar, por deri mė tani nuk ka proceduar asnjė rast. Gazeta shkruan se 19 gjykatės ndėrkombėtarė nga vendet anėtare tė Bashkimit Evropian, SHBA-tė dhe Kanadaja janė tė vendosur nė Hagė, me juridiksion mbi krimet kundėr njerėzimit, krimet e luftės dhe krimet e tjera qė mbulojnė ligjet e Kosovės e qė dyshohet se kanė ndodhur ndėrmjet 1 janar 1998 dhe 31 dhjetor 2000. “Rreth 10 mijė persona vdiqėn dhe 1700 u zhdukėn gjatė luftės sė Kosovės 1998-1999, e cila pėrfundoi pas ndėrhyrjes sė NATO-s, nė emėr tė shumicės shqiptare”, shkruan mė tej gazeta. Thaēi sipas gazetės amerikane, ka thėnė se ėshtė pajtuar tė udhėheq “njė proces tė padrejtė historik pėr Kosovėn, pavarėsisht kundėrshtimit nga opinioni publik, politik dhe civil pėr kėtė gjykatė, nė mėnyrė qė tė mbrojė partneritetin strategjik me SHBA-tė, BE-nė dhe NATO-n”. Presidenti Thaēi ka thėnė se gjykata ishte njė padrejtėsi pėr Kosovėn. Gjykata Speciale ka pasur “bashkėpunim maksimal dhe bilateral me Serbinė” por “bashkėpunim minimal, simbolik dhe tė njėanshėm” me Kosovėn”, ėshtė cituar Thaēi nė kėtė gazetė.

PS: koha e thaqit zaversheje.
Njeri DERR.
Tungi.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 02:44   #5
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 362
Thanks: 68
Thanked 116 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Shqiptaret e te githa feve dhe te atyne jo besimtareve duhet te bashkohen dhe te flasin kundra ktij programi digjenerues e cila shitet si krenari dhe si arritje e te drejtave demokratike!

Ku eshte krenaria e digjenerimit moral, natyror dhe shpirtnor e ketyne paradave?

Kto parada nuk behen thjeshte te pa planifikuara por me nje plan dhe synim te qart, shkaterrimi i moralit njerezor dhe rregullit shoqnor! Shkaterrimi i rregullit martesor dhe digjenerimin e rregullit familjar!

Bojkotoni politikanet te cilet jane pro ktij degjenerim!
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 03:38   #6
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,080
Thanks: 818
Thanked 439 Times in 289 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Keta politiqent jane me peder se pederat
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 04:08   #7
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 545
Thanks: 160
Thanked 214 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Nuk e kuptoj pse kane flamur me ngjyra keta byt*q*r@t?

Pse nuk mbajne nje flamur me forme b*the dhe nje cope m*ti anash?
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 06:48   #8
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Pendim pėr kompromiset rreth Gjykatės Speciale.

Gjykata Speciale pėr krime tė luftės nė Kosovė ka ardhur si nevojė politike ndėrkombėtare, por Kosova duhet parė atė si njė avantazh pėr tė pastruar njollosjen, ka vlerėsuar presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, gjatė prezantimit tė raportit pėr perceptimin publik rreth Gjykatės Speciale, tė organizuar nga disa organizata joqeveritare nė Prishtinė.
Presidenti Thaēi nė kėtė pikė ka parė anėn pozitive tė Gjykatės Speciale, por megjithatė, ai ka ngritur dyshime rreth drejtėsisė qė mund tė vendosin Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tė Specializuar, qė ndryshe njihet si Gjykata Speciale.
“Si presidenti vendit, jam i pėrkushtuar pėr tė vėrtetėn dhe pajtimin. Por, Gjykata Speciale do tė jetė vetėm njė pikė drejtėsi, nė detin e padrejtėsive qė kanė ndodhur nė Kosovė. Shtrohet pyetja, a do ta nxjerrė tė vėrtetėn dhe a do tė sjellė pajtim ndėretnik kjo Gjykatė. Tė dhėnat tuaja flasin se shqiptarėt sa mė tepėr dhe sa mė saktė qė po informohen, pakėnaqėsia e tyre po rritet. Ndėrkaq, serbėve dhe Serbisė po u rritet entuziazmi”.
Presidenti Thaēi ka shtuar se themelimit tė Gjykatės Speciale, i kishte paraprirė publikimi i raportit tė senatorit zviceran Dick Marty, ku pretendohen se janė kryer krime tė luftės nga ana e disa ish-pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ndaj pjesėtarėve tė komuniteteve pakicė dhe kundėrshtarėve, qė pėrfshinė periudhėn kohore nga viti 1998 e deri nė fund tė vitit 2000.
Pėr faktin se Gjykata Speciale merret vetėm me hetimin dhe gjykimin e rasteve tė supozuara tė krimeve tė kryera nga ish-pjesėtarėt e UĒK-sė ndaj popullatės civile serbe, sipas presidentit Thaēi, kjo gjykatė shihet me mosbesim nga shqiptarėt.
Gjithashtu, siē ka thėnė presidenti Thaēi, vendimi pėr themelimin e Gjykatės Speciale erdhi mė shumė si nevojė politike e aktorėve ndėrkombėtarė, sesa pėr drejtėsi tė mirėfilltė.
Sipas tij, Kosova ka pranuar themelimin e Gjykatės Speciale “nė rrethana imponuese diplomatike ndėrkombėtare, nga ana e partnerėve ndėrkombėtarė tė Kosovės, me arsyetimin se duhet t’i kėnaqin edhe aktorėt tjerė, nė veēanti Rusinė dhe Beogradin, nė mėnyrė qė kjo ēėshtje tė mos dėrgohet nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara”.
“Qė ta ruaj partneritetin strategjik me Shtetet e bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Evropian dhe NATO-n, pranova qė ta udhėheq njė proces tė padrejtė historik ndaj Kosovės, pėrkundėr opinionit masiv politik dhe qytetar ndaj kėsaj Gjykate. Nga bashkėsia ndėrkombėtare na u premtua se do tė mund tė aplikonim pėr anėtarėsim tė shpejtė nė Kėshillin e Evropės, qė do tė ndodhte liberalizimi i vizave shpejt, qė do tė kemi mbėshtetje masive pėr anėtarėsim nė UNESCO, se do t’i themelojmė Forcat e Armatosura tė Kosovės shpejt dhe se do tė kemi njohje tė reja. Kosova mbajti fjalėn, themeloi gjykatėn. Bashkėsia ndėrkombėtare, asnjė nga kėto premtime nuk i realizoi. Pėrkundrazi, Kosovės iu vėshtirėsuar rrugėtimi euroatlantik”, u shpreh presidenti Thaēi.
E Nora Ahmetaj nga Qendra pėr Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim, ka theksuar se nė Kosovė nuk ka pasur debat lidhur me faktet e mirėfillta se pse ėshtė themeluar Gjykata Speciale. Ajo ėshtė shprehur mjaft skeptike pėr efikasitetin e mundshėm tė kėsaj gjykate.
“Unė nuk kam pritje qė Gjykata Speciale ndoshta ka me qenė mė efikase se EULEX-i ose qė nuk do tė bėj kompromise politike nė dėm tė viktimave. Mirėpo, dua ta them emrin e viktimave, sepse kur viktima e sheh kriminelin ose keqbėrėsin prapa grilave, nė burg ose qė ndėshkohet, atėherė ai e gjen njė lloj prehjeje”, tha Ahmetaj.
Zėdhėnėsja e Dhomave tė Specializuara, Avis Benesh, e cila ka qenė e pranishme nė debat, ka thėnė se mandati i gjykatės ėshtė gjykimi i drejtė.
“Mandati ynė ėshtė gjithashtu qė tė informojmė nė mėnyrė objektive pėr atė se ēfarė po ndodhė, si dhe tė ofrojmė tė gjitha informacionet pėr argumentet relevante dhe procedurat”, tha Benesh.
Sidoqoftė, bazuar nė raportin e publikuar nga organizatat joqeveritare, i cili ėshtė i bazuar nė hulumtim tė opinionit, 51 pėr qind e shqiptarėve tė Kosovės janė shprehur tė gatshėm tė protestojnė nė rast se Gjykata Speciale i akuzon ish-drejtuesit e UĒK-sė.
Madje, 36 pėr qind e tyre, janė shprehur se do tė ishin nė gjendje tė vepronin pėr ta parandaluar ndjekjen e ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.
Perceptimi publik pėr sigurinė e dėshmitarėve ėshtė i ulėt. Rreth 82 pėr qind e serbėve dhe 49 pėr qind e shqiptarėve tė anketuar, besojnė se nuk ka siguri pėr tė dėshmuar nė Gjykatėn Speciale.

PS: do parrulla sdo pine me uje.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg EULEX-grafitti-640_Flickr-John-Worth.jpg (23.0 KiloByte, 32 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 15:16   #9
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 882
Thanks: 31
Thanked 75 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Homoseksualėt nuk kanė nevojė tė dalin nėpėr parada, le tė mbajnė pėr vete. Imamėt dhe Priftėrit duhet flasin ma shumė pėr kėtė dukuri negative, e politikanėt le tė kqyrin punėt e tyre se na knaqėn.
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 15:17   #10
Kenzou
V.I.P
 
Avatari i Kenzou
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: NYC
Posts: 364
Thanks: 84
Thanked 77 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Darkblonde Shiko postimin
Imami le ti kqyr punt e veta
Ishe dje ti?
Kenzou nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 22:30   #11
Darkblonde
Darkblonde
 
Avatari i Darkblonde
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Vendndodhja: Prishtina
Posts: 229
Thanks: 404
Thanked 197 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Darkblonde ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kenzou Shiko postimin
Ishe dje ti?
Jo por i shikoja nga ballkoni
Ti ishe?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Darkblonde : 13-10-2017 nė 22:48
Darkblonde nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 22:43   #12
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,236
Thanked 3,733 Times in 2,441 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Imami i Drenasit ka njė paralajmėrim pėr Thaēin pas pjesmarrjes nė Parad

Sa halle ka ky popull aman,nje nder ta e nga me seriozet parada krenare e LGBTI-s
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur