Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2017, 06:51   #101
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,852
Thanks: 1,467
Thanked 1,407 Times in 882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

pastaj kur hyn nusja ke dhoma del ai qoftengati ene i debon gjitha fantazmat edhe qoftelargat nga aty

keso gjonash vizatimore ketu pash per here te pare mund te paramendoj nese nuk i kane vizatuar nuseve edhe ndonje hajmali tjeter trupit si ne World Disney
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2017, 20:09   #102
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,779
Thanks: 2,135
Thanked 1,244 Times in 555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

TATUAZHET SHQIPTARE, TRADITA ILIRE PREHISTORIKE

Vizatimet ndryshojnė nga njė fis nė tjetrin. . . Tė bėrit tatuazhe (sharati) praktikohej nga fiset e Ballkanit: trakėt, ilirėt dhe keltėt, nė kohėt e lashta. Ėshtė ende diēka e zakonshme dhe e zhvilluar nė Bosnje, por vjen duke u rralluar mė nė jug. Nė Shqipėri ėshtė praktikuar kryesisht nga gratė katolike ose myslimane, por jo nga ortodokset.
Pigmenti ėshtė barut ose blozė, qė futet nė lėkurė shpime gjembi a gjilpėre. Plakat njohin motivet tradicionale, kombinimet e kryqeve dhe rrathėve, emrat e tė cilėve – si p.sh. “kalli misri”, “gjethe fieri”, “dru bredhi” – tregojnė origjinėn piktoreske; disa pėrfaqėsojnė hėnėn. Figura tė ngjashme rishfaqen nė monumentet parahistorike dhe nė stolitė moderne tė Ballkanit, nė gurėt e varreve katolike e myslimane dhe nė gdhendjet e punimeve tė drurit.

___________________________

Titulli: Albania
Geographical handbook series, Great Britain Naval Intelligence Division
Autori: Sir John Linton Myres, Harold St. John Loyd Winterbotham, F. Longland
Bashkėpunėtor: Great Britain. Naval Intelligence Division
Botues: Naval Intelligence Division, 1945

__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2017, 20:30   #103
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,128
Thanks: 774
Thanked 687 Times in 374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Teleisja ne Malesine e Sharrit !Ndiqeni emisionin ju lutem.

KETU:

https://m.facebook.com/story.php?sto...91112841158530
Ne fillim te emisioni, ku personi shpiegon, me ben pershtypje dy fakte. E para qe jane tre nuse dhe e dyta, akoma me shum, trajstet me hi si mjet lufte.
Eshte rastesi qe jane tre nuse? Pyes duke ditur qe numri tre eshte shum i perhapur ne besimin shqiptar.
Trajstat me hi per vet shprehjen qe eshte shume e gjalle ne te foluren tone " I hodhi hi syve"
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2017, 20:33   #104
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,128
Thanks: 774
Thanked 687 Times in 374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
TATUAZHET SHQIPTARE, TRADITA ILIRE PREHISTORIKE

Vizatimet ndryshojnė nga njė fis nė tjetrin. . . Tė bėrit tatuazhe (sharati) praktikohej nga fiset e Ballkanit: trakėt, ilirėt dhe keltėt, nė kohėt e lashta. Ėshtė ende diēka e zakonshme dhe e zhvilluar nė Bosnje, por vjen duke u rralluar mė nė jug. Nė Shqipėri ėshtė praktikuar kryesisht nga gratė katolike ose myslimane, por jo nga ortodokset.
Pigmenti ėshtė barut ose blozė, qė futet nė lėkurė shpime gjembi a gjilpėre. Plakat njohin motivet tradicionale, kombinimet e kryqeve dhe rrathėve, emrat e tė cilėve – si p.sh. “kalli misri”, “gjethe fieri”, “dru bredhi” – tregojnė origjinėn piktoreske; disa pėrfaqėsojnė hėnėn. Figura tė ngjashme rishfaqen nė monumentet parahistorike dhe nė stolitė moderne tė Ballkanit, nė gurėt e varreve katolike e myslimane dhe nė gdhendjet e punimeve tė drurit.

___________________________

Titulli: Albania
Geographical handbook series, Great Britain Naval Intelligence Division
Autori: Sir John Linton Myres, Harold St. John Loyd Winterbotham, F. Longland
Bashkėpunėtor: Great Britain. Naval Intelligence Division
Botues: Naval Intelligence Division, 1945

A di kush shpjegimet/dometheniet e ketyre simboleve ose ku mund ti gjej?
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2017, 20:38   #105
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,779
Thanks: 2,135
Thanked 1,244 Times in 555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
A di kush shpjegimet/dometheniet e ketyre simboleve ose ku mund ti gjej?
Pershendetje Si1ri, kemi nje teme rreth simboleve te sterlashta , nuk e di a do te ndihmoje sadopak. http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1019100
__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2017, 20:46   #106
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,128
Thanks: 774
Thanked 687 Times in 374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Pershendetje Si1ri, kemi nje teme rreth simboleve te sterlashta , nuk e di a do te ndihmoje sadopak. http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1019100
T'jeta Mandi. Shum faleminderit.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
i vjetėr 02-05-2017, 16:23   #107
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,371
Thanks: 1,022
Thanked 950 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Keshtu dmth ....
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2017, 01:45   #108
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,137
Thanks: 26
Thanked 208 Times in 115 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
Ne fillim te emisioni, ku personi shpiegon, me ben pershtypje dy fakte. E para qe jane tre nuse dhe e dyta, akoma me shum, trajstet me hi si mjet lufte.
Eshte rastesi qe jane tre nuse? Pyes duke ditur qe numri tre eshte shum i perhapur ne besimin shqiptar.
Trajstat me hi per vet shprehjen qe eshte shume e gjalle ne te foluren tone " I hodhi hi syve"
Pomaket, jane shqipfoles. Mendohet se fjale 'pomak' ne gjuhen Armene do te thote 'ai qe u kthye ne fene tjeter'. Origjina e tyre eshte Bullgaro-Muslimane dhe ka mendime se keta jane Paulicianet e lashte.
Pomaket te cilet u zhvendosen nga Azia per t'i dhene fund 'herezise' (anti-ortodoksise atje). Ne fakt keta jane te njejte me bogomilet e Bosnjes. Sipas mendimit tim keta jane Albanet e dikurshem te Kaukazit te cilet jane perzier dhe formuar ndryshe ne mijevecaret qe kane kaluar ne Azi. Ka mundesi qe besimi i ka mbajtur deri diku te bashkuar ne Azi, dhe per kete arsye ndonese kane kaluar shekuj qe jane kthyer bashke me hordhite e tjera ne vendin e origjines, i japin perparesi besimit fetar (muslimanizmit).
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 23:53   #109
CERMENIKASI
V.I.P
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Nė dhe tė huej
Posts: 1,455
Thanks: 256
Thanked 297 Times in 157 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė


Nė Gorė tė Kosovės
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur