Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2017, 17:28   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,371
Thanks: 4,274
Thanked 2,046 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Reporter ka treguar se do te ulen taksat per te pasurit, si tatimi mbi fitimin dhe taksat e dividendeve.
https://www.reporter.al/qeveria-e-ma...me-te-pasurve/

Prandaj Samir Mane, me i pasuri ne liste sipas Institutit Evropian Pashko, nuk paguan kete vit tatime dhe as dividende, por ja jep keto borxh kompanive te tij dhe i kalon ne qarkullim.

Nuk e di robi se ci duhen keta te pasur Shqiperise kur paguajne kaq pak?

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 19-09-2017, 17:33   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Pikerisht.....ashnje kompani e fuqishme ne Shqiperi (dhe pothuaj ne te gjithe boten) nuk paguan taksat qe duhej te paguante sepse jane kujdesur qe kukllat e tyre ne politike tua bejne gati si ligjet por edhe maliqet.....Hipokrite te ndyre.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 17:44   #3
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 4,853
Thanks: 0
Thanked 584 Times in 512 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
uj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Hipokrite te ndyre.
Kaq? ka te semure qe vdesin se shteti "nuk ka lek" t'u ofroje sherbimin per te cilin eshte i detyruar nga ligjet qe ka bere vete.
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 17:49   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Kaq? ka te semure qe vdesin se shteti "nuk ka lek" t'u ofroje sherbimin per te cilin eshte i detyruar nga ligjet qe ka bere vete.
Po cte thuash me shume o birazer....po shave te thone qe e prish gojen....po keq punet ..shume keq...edhe ai maloku i ndyr nuk bente te tilla gomarlleqe....kam pare kete vere ca familje te keputura ne varferi ektreme e keta Balfinerat dalin me humbje ....Hipokrizi me helem kobre.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 17:53   #5
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 4,853
Thanks: 0
Thanked 584 Times in 512 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
uj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po cte thuash me shume o birazer....po shave te thone qe e prish gojen....po keq punet ..shume keq...edhe ai maloku i ndyr nuk bente te tilla gomarlleqe....kam pare kete vere ca familje te keputura ne varferi ektreme e keta Balfinerat dalin me humbje ....Hipokrizi me helem kobre.
T'i thuash krimit krim nuk e prish gojen, jo.
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 17:58   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
T'i thuash krimit krim nuk e prish gojen, jo.
Ja i thame krimit....ja u dalin gjithe keto poshtersi dhe asnje se kerkon nje llogari...cdi as si e as kujt tja kerkoje....
si do i veje halli kesaj pune???
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 18:03   #7
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 4,853
Thanks: 0
Thanked 584 Times in 512 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
uj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyeruj me gaz ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ja i thame krimit....ja u dalin gjithe keto poshtersi dhe asnje se kerkon nje llogari...cdi as si e as kujt tja kerkoje....
si do i veje halli kesaj pune???
Do vije vettingu te beje drejtesi.
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 18:06   #8
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Do vije vettingu te beje drejtesi.
Po po eshte rruges....drejtesi, vetem nje gje ben ne Qafiristan.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 18:14   #9
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,959
Thanks: 290
Thanked 287 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Sa mirė....tani na mbetet vetėm qė tė bėhemi tė pasur qė tė shpėtojmė
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
i vjetėr 19-09-2017, 18:36   #10
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Pikerisht.....ashnje kompani e fuqishme ne Shqiperi (dhe pothuaj ne te gjithe boten) nuk paguan taksat qe duhej te paguante sepse jane kujdesur qe kukllat e tyre ne politike tua bejne gati si ligjet por edhe maliqet.....Hipokrite te ndyre.
Cool. Ky eshte ligj per gjithe boten.Sa me shume pasuri ke, aq me pak paguan tatime dhe taksa (krahasuar me pasurise qe ke, se pa gje fare nuk do dalesh ), nderkohe qe benefitet i ke ne qiell, bile falas. Sa me i varfer je, aq me brenda e ke pagesen e taksave dhe tatimeve. Ligjet nuk i bejne te varferit por pasaniket,sepse shtetin e kane ata ne dore. Te varferit jane mish per top !
Ajo qe del aty e deklaruar me shkrim nuk eshte njesoj me ate qe deklarohet ketu
Kodi:
http://www.dritare.net/2017/09/19/samir-mane-tregon-si-ben-para-dhe-lidhjet-me-politiken/1
Apo mos eshte kompani tjeter? Sa i bije 8930 Euro tatim ? Epo tamam fiks fare ja paskan kalkuluar tatimin . Perpjestimisht ! Nje i punesuar ne nje frime private ne Tirane, qe e ka rrogen 1000-1100 Euro/ ne muaj, per nje vit paguan ne mos gaboj 600-800 Euro tatim ne vit
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-09-2017 nė 18:50
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 18:48   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Cool. Ky eshte ligj per gjithe boten.Sa me shume pasuri ke, aq me pak paguan tatime dhe taksa (krahasuar me pasurise qe ke, se pa gje fare nuk do dalesh ), nderkohe qe benefitet i ke ne qiell, bile falas. Sa me i varfer je, aq me brenda e ke pagesen e taksave dhe tatimeve. Ligjet nuk i bejne te varferit por pasaniket,sepse shtetin e kane ata ne dore. Te varferit jane mish per top !
Eshte ligj por per ato vnede ku kompanite e tipit te tille si Balfin group, kompani, kompani Hollding e konglomerate qe punesojne me qindra, mijera, milione punetore dhe nepermjet tyre i paguajne shtetit me miliona ne taksa e ne pencione (duke e liruar shtetin qe ti kete barre e ti maje e ushqeje), ato kompani bejne nje perqindje te konsiderueshme ne dhurime e fondacione bamiresie, spitale etj dhe shteti nuk ua takson.
Ato kompani (sic eshte Balfin group si me e madhja ne vendin tone e marre si shembull) zhvillojne dhe mbajne pesen kryesore te ekonomise dhe te sistemit te te ardhurave e taksave ne ato vende por ato shum here me pak abuzojne ne kete grade sa abuzojne ne Shqiperi ku ka kompani mjaft te famshme qe punojne PER VITE ME RRALLE e deklarojne se dalin me humbje kur benjne bilancin.....a duhet ta pranoje nje qeveri ZOLLOCJAPISTE e ashtuquajtur socialiste dicka te tille ???
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 19:24   #12
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
PER VITE ME RRALLE e deklarojne se dalin me humbje kur benjne bilancin..... ???
E di ti Cool se ne Shqiperi eshte ligji qe po deklarove 3 vjet rrjesht me humbje biznesin duhet ta mbyllesh - ose ben letrat per falimentim.Dhe kete vit 2017 - keta te Balfin me humbje do dalin ? Me te degjuar e kam; Parlamenti shqiptar se shpejti do miratoje nje ligj, qe ketyre kompanive, qe dalin me humbje shteti shqiptar do t'ju japin leke 5 vjet rrjesht, nga taksapaguesit,qe te rimekembin biznesin.Ka llafe qe ata te PD jane bere xheloze per kete pune dhe po thone lart e poshte: e kishim ne ne plan , e beme gati lighin dhe duan ta miratojne keta te PS. Dhe kete xhelozine duan t'a perdorin si sebep,qe te dalin nga Parlamenti.Nga PD mund te rrije ne Parlament vetem ai bisnezmeni i Call Centerave , se dhe ai me humbje ka dale, ndaj i hyri politikes. Populli po dihet .
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 20-09-2017, 16:08   #13
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Janina me 14 llogari Bankare, por i varfėr ka vetėm 410 mijė lekė
Biznesmeni Porcelanosa boshatisi llogaritė bankare,me vetėm 468 euroBiznesmeni i hidrosanitareve Nikolin Janina, figuron i varfėr nė 14 llogaritė bankare qė disponon sė bashku me bashkėshorten e tij M.Janina. Pavarėsisht se Janina zotėron njė kompani mjaft tė njohur tė paisjeve tė porcelanit dhe administron disa prona nė bregdetin jugor tė vendit dhe disa apartamente, llogaritė bankare qė ai dispononn tregojnė se biznesmeni ėshtė i varfėr.

Ēuditėrisht 15 llogaritė tė verifikuara nga prokuroria e Krimeve tė Rėnda dhe policia e Tiranės, janė me shifra financiare qesharake. Gazeta “Shqiptarja.com” mėson se nė total biznesmeni zotėron nė llogaritė e tij shumėn prej 410 mijė lekė tė vjetra.

Ndėrkohė pėr sa i pėrket llogarive nė euro, ato janė nė balancėn prej 468 euro.

Hetuesit e dosjes kanė ngritur dyshimet tė forta se kėto llogari bankare janė zbrasur, pėrpara se hetimi tė rregjistrohej nė prokurori. Llogaritė bankare tregojnė edhe njė herė tjetėr se biznesmeni Nikolin Janina ka pasur dijeni pėr hetimin e nisur nga prokuroria, dhe pėr pasojė ai dyshohet tė ketė vepruar me shpejtėsi duke tėrhequr sasitė e lekėve qė ndodheshin nė kėto llogari.

Ndėrkohė gjatė verifikimeve ėshtė konstatuar se nė pronėsi tė Janinės janė dhe dy automjete tė shtrejtja, ku njė Mercedez-Benz, ėshtė blerė prej tij me shumėn 45 milion lekė tė vjetra. Gjithashtu njė autopmjet tjetėr i markės “Range-Rover” ėshtė blerė nga biznesmeni Janina nė shumėn prej 32 mijė e 600 euro.

Tjetėrsimi i pasurive
Mbėritja e dosjes penale, nga Spanja nė policinė dhe prokurorinė Shqiptare, duket se nuk ka surprizuar biznesmenin e njohur tė hidrosanitareve Nikolin Janina. Dikush ka informuar kėtė tė fundit pėr veprimet ligjore qė kishin marė institucionet e hetimit, dhe pėr pasojė biznesmeni ka filluar tė tjetėrsojė tek persona tė tretė pasuritė e tij, si dhe njė pjesė tė kėtyre pasurive i ka shituar.

Edhe verifikimet e kryera nė llogaritė bankare tė biznesmenit, bashkėshortes sė tij dhe dy personave tė tjerė, prokuroria ka konstatuar shifra shumė tė ulta tė parave dhe eurove tė depozituara nė bankė. Nga tė dhėnat e administruara nga “Shqiptarja.com” rezulton se Nikolin Janina ka pasuri tė paluajtshme nė vlera tė konsiderueshme, tė cilat pavarėsisht dy bizneseve tė tij, referuar dhe shumės sė njė kredie prej 1.975.140 euro tė shlyer nė 13 mars 2016, dyshohet se janė vėnė si rezultat i pėrfshirjes sė tij nė aktivitet kriminal, nė fushėn e narkotrafiqeve nė Spanjė.

Gjithashtu dyshohet se njė pjesė e kontratave tė Shit-Blerjes sė tokave nė Himarė dhe Dhėrmi janė fiktive, pasi vlerat reale tė kėtyre pasurive dyshohet se janė disa herė mė tė mėdha se sa ajo e shėnuar nė kontrata. Nga njė vėzhgim i bilancit kontabėl tė kompanisė mė tė mėdhė “Alba Ceramika” qė biznesmeni Janina administron, rezulton se fitimi i kėsaj kompanie pėr vitin 2016 ka qėnė 52 milion lekė tė vjetra. Kjo shifėr fitimi, sipas prokurorisė ėshtė e pamundur tė justifikojė pasurinė qė zotėron Janina, dhe pėr pasojė janė krijuar dyshime tė arsyeshme ndaj tij.

Si i kaloi pasuritė ēiftit Leka
Ndėr tė tjera Nikolin Janina ka filluar tė tjetėrsojė disa pasuri tė tij pas momentit tė rregjistrimit tė proēedimit penal nga ana e Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda. Mė konkretisht ai ka tjetėrsuar njė pasuri nė favor tė personave tė tretė nė datėn 10 prill 2017 nė emėr tė shtetasve Gerdi dhe Ledi Leka. Mėsohet se po nė 10 prill njė tjetėr pasuri nė emėr tė Nikolin Janinės i ėshtė transferuar nė 10 prill 2017 dy shtetasve tė sipėrcituar. Pasuritė janė tjetėrsuar vetėm dy muaj pasi Prokuroria e Krimeve tė Rėnda kishte nisur hetimin penal kundėr biznesmenit Janina.

Nga prokuroria mėsohet se biznesmeni dy pasuri tė tjera i ka tjetėrsuar nė muajin dhjetor tė 2016. Ndėrkohė njė kompani farmaceutike e quajtur “RXHARMA” qė deri nė 27 maj 2015 ka qėnė nė pronėsi tė kryebashkiakut tė Vlorės Dritan Leli, dhe mė pas ėshtė shitur tek Ledia Ēikopana dhe kjo e fundit shitjen e ka realizuar tek Nikolin Janina, ėshtė shitur prej kėtij tė fundit nė 15 prill 2016 tek shtetėsja Maris Tartari.

Emri nė kėrkim e kontratat fiktive
Shitjet e kompanive, kanė filluar menjėherė pasi emri i tij ėshtė targetuar nga Spanjollėt nė listėn e personave nė kėrkim. Kjo shitje ėshtė realizuar pikėrisht ditėn kur autoritet e drejtėsisė spanjolle kanė nxjerė emrin e Nikolin Janinės nė listėn e personave tė kėrkuar ndėrkombėtarisht.

Kjo kompani ėshtė shitur me vlerėn prej 1 milion lekė tė vjetra. Hetimi 6 mujor i prokurorisė dhe policisė ka hedhur dritė edhe mbi disa kontrata noteriale, qė nė vlerėsimin e prokurorisė janė fiktive. “Shqiptarja.com” zbulon se ēuditėrisht biznesmeni Janina ka blerė njė sipėrfaqe toke prej 6666.6 m2 nė “Porto Palermo” me vlerė 30 milion lekė tė vjetra.

Ndėrkohė me njė ēmim akoma mė qesharak e ka blerė njė sipėrfaqe toke prej 4375 m2 tė ndodhur nė zonėn bregdetare tė Dhėrmiut-Himarė me njė vlerė prej 9 milion e 936 mijė lekė tė vjetra. Gjithashtu njė sipėrfaqe tokėsore prej 5000 m2 nė vendin e qujatur “Lera” nė Himarė e ka blerė kundrejt shumės prej 11 milion lekėve tė vjetra. Janina ka vijuar tė blerė sipėrfaqe tokėsore me ēmime qesharake nė bregdet, ku nė zonėn e quajtur “Amallol” nė Himarė ka blerė njė sipėrfaqe toke prej 2000 m2 me vlerėn prej 4 milion lekė tė vjetra.

Njė muaj pas kėsaj blerje, biznesmeni i hidrokarbureve nė shtator tė 2013 ka blerė njė sipėrfaqe toke prej 10.000 m2 nė Dhėrmi me vlerėn prej 22.7 milion lekė tė vjetra. Tė gjitha kėto kontrata sipas prokurorsisė ka dyshime se janė fiktive, pasi ēmimi i pasqyruar nė kėtė kontrata nuk tregon vlerėn financiare tė kėtyre pronave.

Tabela e llogarive bankare
Llogari bankare me 77.70 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 1.017.69 lekė nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 300.00 lekė nė emėr tė Helidon Janina
Llogari bakare me 125.51 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 12.845.65 lekė nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 481.33 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 550 lekė nė emėr tė Helidon Janina
Llogari bankare me 13.777.67 lekė nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 15.47 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 11.787.03 lekė nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari bankare me 156.48 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari rrejedhėse me -359.99 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari personale me 6.98 euro nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari page me 1.115.45 lekė nė emėr tė Nikolin Janina
Llogari rrjedhėse me -35.46 euro nė emėr tė Marsela Janina
Automjet “Mercedes-Benz” 4.500.000 nė emėr tė Nikolin Janina
Automjet “Range-Rover” blerė nga shoqėria “AGS” nė shumėn 32.600 euro Nikolin Janina.

Nė total 468 euro pa makinėn
Nė total 410 mijė lek tė vjetra pa makinėn


Burimi _Shqiptarja.com
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 16:57   #14
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Ketij fukaras qenka me i kendu....Janines ēi pane sit...
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 29-09-2017, 14:21   #15
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,734
Thanks: 7,227
Thanked 6,460 Times in 4,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 351
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Skandali/ Rama i paguan ekspozitat jashtė me paratė e shqiptarėvePrej kohėsh nė Shqipėri po zhvillohet njė debat: Si u bė Edi Rama, njė piktor me famė ndėrkombėtare, qė ekspozon nė New York, Paris dhe bienalen e Venecias, vetėm pas fitoi pushtetin politik si kryeministėr. Nė princip duhet tė ishte e kundėrta, “hallet” e shtetit, duhet t’ia tkurnin inspirimin, duhet t’i zvogėlonin kohėn e krijimtarisė, shkurt, politikani i angazhuar duhet ta kishte zbehur artistin.

Por me Ramėn po ndodh e kundėrta. Sapo u bė kryeministėr ai po fiton famė edhe si piktor.

Njė pjesė tė kėtij paradoksi absurd ka tentuar t’a shpjegojė njė raport i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit i cili ngre dyshimin e fortė se piktori Edi ka arritur tė ekspozojė nė Venecia, pasi kryeministri Rama ka financuar nė mėnyrė okulte, me paratė e taksapaguesve shqiptarė, bienalen e kėtij viti, ku ai ka njė pavion tė veēantė (shiko shkrimin e dyte poshte).

Sipas raportit tė KLSH ministria e ekonomisė, atė kohė e drejtuar nga Milva Ekonomi qė e konsideronte piktorin Rama si brandi-n e Shqipėrisė nė botė, kishte planifikuar reth 500 mijė euro pėr tė promovuar vendin tonė gjatė europinait tė Francės.

Por, pėr arsye burokratike dhe pėr paaftėsi tė administratės shqiptare ky promovim nuk u bė dot i mundur. KLSH ka arritur tė sigurojė tė gjithė korespondencėn me kompanitė e marketingut qė pamundėsuan shfaqen e kėtij publiciteti.

Por ajo ka vėrejtur edhe njė fakt tjetėr. Qė ky fond u ēua nė njė drejtim tjetėr. Ai u shpenzua nga qeveria shqiptare pėr tė paguar Fondacionin e Bienales sė Venecias. Pra pikėrisht kėtė aktivitet kulturor ku Edi Rama ekspozoi punimet me vizatimet e tij qė mban edhe nė zyrėn e vet nė kryeministri.

Pas kėtij zbulimi pyetjet qė ngrihen janė: A ka paguar Rama me paratė e shtetit promovimin e tij si piktor? A janė paguar me kėto para intervistat e shumta qė ai dha si artist nė mediat italiane?

Pak ditė mė parė dy gazetarė kulturorė,Alexxa Gotthardt dhe kolegu i saj Scott Indrisek, i konsideruan pikturat e Ramės si “Punime tė njė adoleshenti tė droguar” (shiko shkrimin poshtė).

Atėherė si shpjegohet qė kėto “zhgaravina” ekspozohen nė biennale? Ndoshta ngaqė praratė qė ishin destinuuar pėr tė himnizuar nė Francė, suksesin e djemve tė De Biasit nė europian, u pėrdorėn pėr tė ushqyer nė Venecia mitin e kryeministrit qė ėshtė dhe artist?

Nuk ka dyshim qė mund tė jetė kėshtu.

Po tė shohėsh spotin personal qė Rama ka prodhuar pėr bienalen e Venecias, mbetesh i habitur (Video poshtė). Pėr xhirimet e tij nuk ėshtė pėrdorur shtėpia vetjake e piktorit Edit nė Surrel, por zyra e kryeministrit tė Shqipėrisė. Filmimet janė realzuar jo nga njė grup privat, por nga kameramanja dhe fotografja e kryeministrisė, Blerta Kambo, qė paguhet nga taksapaguesit pėr tė pasqyruar punėn e shefit tė ekzekutivit dhe jo atė tė piktorit. Si aktorė nuk shėrbejnė miqtė artistė tė Edit, por Ministrat e Republikės me kryeministėr Ramėn, si psh ai i brendshėm, Fatmir Xhafa.

Kėto dyshime bėhen mė tė forta po tė shtosh faktin se piktori kryeministėr e ka ekspozuar punėn e tij nė hyrje tė “Padiglione degli artisti” (dhe jo tek stenda e Shqipėrisė) ku performojnė artistėt mė prestigjozė ndėrkombėtarė dhe se kuratorija e kėtij viti nuk ėshtė as mė shumė dhe as mė pak por e njėjta grua qė ėshtė anėtare e bordit tė qendėrs kulturore qė Rama ka hapur nė kryeministri.

Tė gjithė kėto element pėrforcojnė nė fakt atė dyshim qė ngre raporti i kontrollit tė shtetit. Se piktori Edi po ndėrton famėn e tij si artisti duke u suportuar, mbėshtetur dhe financuar nga kryeministri Rama qė pėrdor paratė e shqiptarėve pėr tė rritur lavdinė e vet personale.

Burimi:lapsi.al
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2017, 14:32   #16
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Asnji shoqeri shumkombeshe nuk paguan taksa.
Vetem te varferit.
PS: do kerkoni barazi ..
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2017, 14:33   #17
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,871
Thanks: 1,052
Thanked 1,033 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Ulen taksat pėr tė pasurit?

Kėta sikur jan Socialiste.

Tėmėn e sėmės kur u bėnė edhe kėlyshėt e komunistėve pėr tė pasurit!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2017, 14:38   #18
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Nje INFANTIL nga kullat nuk e di se kush jane komuniste???
Perqendrimi i te ardhurave ne nje grusht parazitesh,eshte teori komuniste.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2017, 14:01   #19
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,320
Thanks: 213
Thanked 619 Times in 332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ulen taksat pėr tė pasurit, e u rriten fitimet

Mua te vijne e te me marrin pleshtat se skam asgje edhe te duan te me marrin gje.
Pavarsisht se sjam kriminel, ndonjehere them; Duhen sulmuar njehere ato rezidencat andej nga farka e lundra per ti lehtesuar disi se bodrumet i kane plot besoj.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur