Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-10-2017, 15:08   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,752
Thanks: 5,743
Thanked 2,733 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Shtetet e Bashkuara tėrhiqen si anėtare e organizatės ndėrkombėtare UNESCO

Shtetet e Bashkuara kanė paralajmėruar se nė fund se do tė tėrhiqen nga UNESCO deri nė fund tė vitit tė ardhshėm, pasi konsiderojnė qė nė kėtė organizatė ndėrkombėtare nevojiten reforma dhe se nė tė janė tė vazhdueshme paragjykimet kundėr izraelit.
Sekretari Shtetėror ka informuar Sekretaren Shtetėrore tė UNESCO-sė, Irina Bokov rreth vendimit tė SHBA-ve qė tė tėrhiqen nga kjo organizatė, transmeton Telegrafi.
Ky vendim nuk ėshtė marrė me nguti dhe pasqyron shqetėsimet e SHBA-ve lidhur me angazhimet nė rritje tė pazgjidhura nė UNESCO si dhe reformat e nevojshme brenda kėsaj organizate, por edhe paragjykimet e vazhdueshme tė drejtuara kundėr Izraelit”, ka deklaruar Heder Nauert, zėdhėnėsja e Departamentit tė Shtetit.
Nė deklaratėn e Departamentit tė Shtetit, thuhet se “Shtetet e Bashkuara do tė “vazhdojnė tė angazhohen… si njė vend jo anėtar me status vėzhgues pėr tė kontribuar nė qėndrimet, perspektiva dhe ekspertizėn amerikane”.
Ky vendim pritet tė hyjė nė fuqi mė 31 dhjetor tė vitit 2018. /Telegrafi/
__________________________________________________ ___________
https://telegrafi.com/shtetet-e-bash...betare-unesco/
__________________________________________________ ______________

Para 1 jave dite, franca, rusia dhe serbia mundesuan anetaresimin e palestines ne kete organizate pa kurfare rendesie.

Shteti Kosoves, qe ka politike te ngjashme me SHBA, nuk aplikoi fare per anetaresimin ne kete organizate te pa kurfare peshe.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 12-10-2017, 19:55   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,752
Thanks: 5,743
Thanked 2,733 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetet e Bashkuara tėrhiqen si anėtare e organizatės ndėrkombėtare UNES

Edhe Izraeli largohet nga UNESCO

Izraeli ka marrė vendim qė tė largohet nga UNESCO, e kjo vjen vetėm disa orė pas largimit tė SHBA-ve, qė ėshtė bėrė e ditur gjatė ditės sė enjte.
Amerika ka listuar pikėrisht Izraelin si arsye tė largimit tė saj, duke e akuzuar kėtė organizatė pėr paragjykime “anti-izraelite”
Mirėpo, sipas gazetės Foreign Policy, vendimi amerikan ka tė bėjė edhe me planet pėr zvogėlimet e shpenzimeve.
Aktualisht mandati i drejtoreshės sė pėrgjithshme tė UNESCO-s, Irina Bokova, ėshtė nė pėrfundim, anėtarėt e kėsaj organizate janė duke votuar pėr udhėheqėsin e ardhshėm.
Pas dy ditė votimi tė fshehtė, qė mund tė zgjasė deri tė premten, kandidati nga shteti i Katarit, Hamad bin Abdulaziz al-Kawari, ėshtė duke udhėhequr ndaj kandidatit tė Francės, Audrey Azoulay, dhe atij tė Egjiptit, Moushira Khattab.
Mundėsia e madhe qė Kawari tė bėhet udhėheqės i UNESCO-s konsiderohet nga Izraeli dhe SHBA-tė si “akt anti-izraelit” dhe dėshtim qė kėtė post ta marrė njė personalitet mė i pėrshtatshėm.
__________________________________________________ _______
http://www.gazetaexpress.com/lajme/e...unesco-446713/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 06:38   #3
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,752
Thanks: 5,743
Thanked 2,733 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetet e Bashkuara tėrhiqen si anėtare e organizatės ndėrkombėtare UNES

Franca reagon pėr largimin e Amerikės nga UNESCO

Franca, qė mban nė Paris selinė e UNESCO-s dhe qė synon kryesinė e organizatės, shprehu keqardhje pėr largimin amerikan dhe vlerėsoi se ky vendim i jep njė kuptim tė ri kandidaturės franceze.
“Ne shprehim keqardhje pėr vendimin amerikan qė tė tėrihet nga UNESCO nė njė moment ku mbėshtetja e komunitetit ndėrkombėtar pėr kėtė organizatė ėshtė thelbėsor”, deklaroi zėdhėnėsja e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, Agnčs Romatet-Espagne.
“Kandidatura jonė pėr drejtorin e pėrgjithshėm tė organizatės merr, nė kėto rrethana, njė kuptim tė ri”, shtoi ajo, pėrcjell*Atsh.
SHBA-ja njoftoi sot tėrheqjen nga UNESCO duke e akuzuar sė ėshtė anit-izraelite. Menjėherė pas tėrheqjes sė Uashingtonit edhe Izraeli njoftoi tėrheqjen e tij.

__________________________________________________ ________
http://www.gazetaexpress.com/lajme/f...unesco-446809/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 06:51   #4
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetet e Bashkuara tėrhiqen si anėtare e organizatės ndėrkombėtare UNES

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Shtetet e Bashkuara kanė paralajmėruar se nė fund se do tė tėrhiqen nga UNESCO deri nė fund tė vitit tė ardhshėm, pasi konsiderojnė qė nė kėtė organizatė ndėrkombėtare nevojiten reforma dhe se nė tė janė tė vazhdueshme paragjykimet kundėr izraelit.
Sekretari Shtetėror ka informuar Sekretaren Shtetėrore tė UNESCO-sė, Irina Bokov rreth vendimit tė SHBA-ve qė tė tėrhiqen nga kjo organizatė, transmeton Telegrafi.
Ky vendim nuk ėshtė marrė me nguti dhe pasqyron shqetėsimet e SHBA-ve lidhur me angazhimet nė rritje tė pazgjidhura nė UNESCO si dhe reformat e nevojshme brenda kėsaj organizate, por edhe paragjykimet e vazhdueshme tė drejtuara kundėr Izraelit”, ka deklaruar Heder Nauert, zėdhėnėsja e Departamentit tė Shtetit.
Nė deklaratėn e Departamentit tė Shtetit, thuhet se “Shtetet e Bashkuara do tė “vazhdojnė tė angazhohen… si njė vend jo anėtar me status vėzhgues pėr tė kontribuar nė qėndrimet, perspektiva dhe ekspertizėn amerikane”.
Ky vendim pritet tė hyjė nė fuqi mė 31 dhjetor tė vitit 2018. /Telegrafi/
__________________________________________________ ___________
https://telegrafi.com/shtetet-e-bash...betare-unesco/
__________________________________________________ ______________

Para 1 jave dite, franca, rusia dhe serbia mundesuan anetaresimin e palestines ne kete organizate pa kurfare rendesie.

Shteti Kosoves, qe ka politike te ngjashme me SHBA, nuk aplikoi fare per anetaresimin ne kete organizate te pa kurfare peshe.
Qe me 2011-n,por tash ju konvenon.....Izraelit dhe Sh.B.A-se.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 18:12   #5
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,229
Thanks: 7
Thanked 134 Times in 111 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtetet e Bashkuara tėrhiqen si anėtare e organizatės ndėrkombėtare UNES

Ato thirjet e Izraelit kunder Frances keto vitet e fundit, sikur s'ishin pa gjo, ja rezultati
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur