Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-12-2017, 21:14   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,371
Thanks: 4,273
Thanked 2,046 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?Njeriu ėshtė njė specie qė kurrė nuk do pushojė se evoluuari pėr shkak tė kushteve mjedisore dhe ndryshimeve tė stilit jetėsor qė ndodhin.
Kėto ndryshime mjedisore kėrkojnė pėrshtatje nga njerėzit dhe nė kėtė mėnyrė shkenca ka provuar kėtė, deri nė atė pikė qė trupi dhe cilėsitė njerėzore do tė pėsojnė ndryshime drastike.

Njerėzit kanė ndryshuar me kohėn, por National Geographic ka sjellė njė studim qė tregon se si do duket raca njerėzore pas 43 vitesh, domethėnė nė vitin 2060.
Duket se ndryshimet do tė jenė mė drastike ngase ne mund t’i imagjinojmė. Ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė qė raca jonė do ketė zhvillime intensive lidhur me ngrohjen globale kryesisht qė ndikon drejtpėrdrejt nė stilin e tė ushqyerit dhe jo vetėm. Tė bardhėt dhe hispanikėt nuk do tė jenė kaq tė shumtė nė numėr siē janė aktualisht.

Rastet e zgjedhura:

Sipas kanalit shkencėtar mes njerėzve do jetė njė garė e pėrzier se kush do tė mbizotėrojė dhe potenciali qė kauzakėt tė zhduken ėshtė shumė i lartė dhe njė fenomen i tillė do tė ngrinte diskutim pėr diskriminimin e tyre, pasi kauzakėt janė etnia e fundit e pėrzier.

Pėr tė kryer kėtė punė, NatGeo kėrkoi fotografinė e Martin Schoeller, i cili do te jetė pėrgjegjės pėr tė bėrė njė seancė me portrete, por jo nė lidhje me fotoshopimin e tyre, por tė fotografojė njerėzit qė do tė mbizotėrojnė nė 50 vitet e ardhshme tė evolucionit.

National Geographic u shpreh:

“Me rritjen dhe multikuluralizimin e dallimeve racore midis banorėve tė planetit Tokė kjo do tė thotė qė njerėzimi do tė pėrzihet gjithnjė e mė shumė. Ky proces shkencor njihet si “origjina e pėrzier” dhe do tė ēojė nė krijimin e racave tė reja, por edhe me zhdukjen e disa tjerave”. Fotot me imazhet tregojnė tiparet mbizoturese nė vitin 2060.

http://ngm.nationalgeographic.com/20...er-photography
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 20:20   #2
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 294 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Pasurimi gjenetik eshte nje proces biologjik i pa shmangshem. Vete genoma e jetes e kerkone.
Individet hibrid gjithmon krijojne tipare te reja dhe interesante.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Demo Labi pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 11:38   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,564
Thanks: 2,717
Thanked 2,748 Times in 1,843 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Pasurimi gjenetik eshte nje proces biologjik i pa shmangshem. Vete genoma e jetes e kerkone.
Individet hibrid gjithmon krijojne tipare te reja dhe interesante.
paqeter xha Demua, shikoj pamjen e atij albino blondo perzierjes edhe hajde na trego per gjenetik pasurine qe fitohet dhe qe shef ti aty

Kjo eshte sikur ti futesh makines me boje origjinale dhe ti kombinosh bojerat edhe ke nxjerre interesanten aty
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 15:04   #4
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,839
Thanks: 6,982
Thanked 5,358 Times in 2,787 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

une di qe do te jem 82 vjece
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 15:05   #5
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 38,437
Thanks: 10,638
Thanked 9,588 Times in 5,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 519
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une di qe do te jem 82 vjece
Nuk besoj se do vesh dot.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 15:06   #6
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,839
Thanks: 6,982
Thanked 5,358 Times in 2,787 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Nuk besoj se do vesh dot.
si si do shkoj ja do e shohesh ketu do jemi prape
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 15:09   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 38,437
Thanks: 10,638
Thanked 9,588 Times in 5,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 519
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
si si do shkoj ja do e shohesh ketu do jemi prape
Unė do e shoh ti jo.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 15:13   #8
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,839
Thanks: 6,982
Thanked 5,358 Times in 2,787 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Unė do e shoh ti jo.
pse skam sy ne balle une qe ta shoh
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 15:36   #9
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,236
Thanked 3,733 Times in 2,441 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

E frikshme....
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 17:44   #10
Performer
Golden Light
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 8,919
Thanks: 7,514
Thanked 4,924 Times in 2,730 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Si robota do duken ..do e download koshiencen brenda komp e sdo kene trupa fare ...kshu kishte then njeri qe kish udhetu ne te ardhmen ..
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 18:14   #11
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,752
Thanks: 5,742
Thanked 2,732 Times in 1,363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une di qe do te jem 82 vjece
... dhe bjonde !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 18:19   #12
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 14,680
Thanks: 3,042
Thanked 7,893 Times in 2,578 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 207
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Un bjonde kaqurrelse ?!
Kushedi sa é bukur do dukem .

Plake seksi Po qe se do jem gjalle biensur.
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beaute pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 18:30   #13
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,752
Thanks: 5,742
Thanked 2,732 Times in 1,363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si do tė duken njerėzit nė vitin 2060?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Un bjonde kaqurrelse ?!
Kushedi sa é bukur do dukem .

Plake seksi Po qe se do jem gjalle biensur.
Toujours en vie,
Toujours sexy
Toujours blonde et bouclée !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur