Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-12-2016, 23:31   #21
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,015
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i EpiritPIRRO BURRI TRONDITI ROMĖN
SUNDIMTARI I EPIRIT, SHQIPĖRIA E SOTME
Roma, asokohe ende po merrte veten nga lufta e fuqishme kundėr Pirros, sundimtarit tė mbretėrisė sė helenizuar tė Epirit (Shqipėria e sotme), i cili ishte thirrur nė Italinė e Jugut pėr t’i ardhur nė ndihmė popullit tė Tarentum-it, kundėr ekspansionizmit romak.
_______________________________
Titulli: A Companion to the Punic Wars
Autori: Rankov, B.
Redaktor: Dexter Hoyos
Botues: John Wiley & Sons, 201
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2017, 23:39   #22
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,015
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

MBRETI I SHQIPĖRISĖ, PIRROJA [I EPIRIT], KUR U PYET SE CILIT DO T’I LINTE TRASHĖGIM MBRETĖRINĖ E TIJ, U PĖRGJIGJ: “ATIJ QĖ KA SHPATĖN MĖ TĖ PATHYESHME”.
Do tė thosha se, luftėrat e huaja janė ndėrmarrė o pėr lavdi, o pėr pasuri, ose, pėr riparimin e disa padrejtėsive; por edhe pėr stėrvitje. Dikush mund tė shtonte fenė, nėse pėrvoja nuk ia ka mėsuar ende, se kjo gjė, shėrben mė tepėr si pretekst. Nuk po pėrmend as domosdoshmėrinė, e cila ka shtrėnguar dikur kombe tė ndryshme qė tė largohen nga vendet e tyre nė njė ikje masive dhe tė gjejnė pėrdhunshėm troje tė reja.
Nga ky shkak lindėn aq e aq koloni tė pėrmendura gjatė historisė: por sot, kėto vėrshime popujsh janė aq tė rralla, sa qė ne nuk mund tė njohim tjetėr qėllim dhe shtysė pėr hapje lufte, krahas katėr specifikimeve tė mėsipėrme, nga tė cilėt, i pari ėshtė mė i zakonshmi dhe mė legjitimi. Pėr shkak se etja pėr lavdi ėshtė e natyrshme, njė shpirti fisnik i ka hije qė ta kėrkojė atė te aktivitetit ushtarak, meqė tė gjitha lavditė varen nga ky, - sipas gjykimit publik, - ku kundėrshtimi ndaj kėtij tė fundit do tė ishte njė budallallėk. Tė gjithė popujt bien dakord pėr kėtė dhe si traditat e lashta edhe ato moderne, gjithmonė u kanė dhėnė ushtarakėve privilegjin e fisnikėrisė dhe komandimit, nė mėnyrė qė nderi i vendeve dhe perfeksionimeve tė tjera tė zbehet para vezullimit tė shkėlqyer tė virtytit ushtarak.
Numri mė i madh i princave qė e kanė bėrė kėtė gabim, nuk ēmojnė asgjė tjetėr mė tepėr se sa ushtria. Kjo e keqe nuk i pėrket ditėve tė sotme. Perandori Severus i urdhėroi fėmijėt e tij qė tė pasuronin ushtarakėt dhe tė pėrbuzin tė gjithė tė tjerėt. Dhe, mbreti i Shqipėrisė, Pirroja [i Epirit], kur u pyet se cilit do t’i linte trashėgim mbretėrinė e tij, u pėrgjigj: “Atij qė ka shpatėn mė tė pathyeshme”.
Por kėto fjalė bien erė barbari dhe brutalitet. Ndaj kėtyre tė fundit, ne mund tė kundėrvėmė autoritetin e atij mbreti trim, Lakedemonianit, i cili vlerėsonte drejtėsinė mė shumė se sa pasurinė, duke thėnė se ky virtyt nuk ishte nė asnjė mėnyrė i nevojshėm kur triumfonte arsyeja dhe mirėsia. Dhe nė fakt, ē’arsye ka pėr tė nderuar kaq shumė diēka, e cila veē sa vė nė dukje atė qė kafshėt mė pamend mund tė kryejnė? Pasi, tė lėndosh e tė vrasėsh ėshtė njė gjė krejt e lehtė.
________________
Titulli: The new Cyneas of Émerie Crucé
Autori: Emeric Crucé, Balch, Thomas Willing
Botues: Philadelphia: Allen, Lane and Scott, 1909

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2017, 19:26   #23
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Mollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Eshte Burri dhe jo Pirro apo Pyrhosssss.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 22:20   #24
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,015
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

ARMATURA E PIRROS, MBRETIT TĖ EPIRIT

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 22:21   #25
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,015
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

ANIJA E PIRROS, MBRETIT TĖ EPIRIT
Anija shtatėrrmėshe e Pirros.

_________________
An Ancient Heptereme from Basius, said to have belonged to Pyrrhus King of Epirus (Galleys 6). Vol I. Page 72. (Charnock).
3 Feb 1802

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2018, 22:47   #26
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Mollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
Eshte Burri dhe jo Pirro apo Pyrhosssss.
..po ashtu vallja e burrave e quajtur πυρρίχη 'pirrike' qe
Aristoteli ka thene Akili e shpiku eshte vallja Burrave,

BURRĖRISHTE mb.Qė ėshtė pėr burra, qė i takon burrit; qė bėhet nga burrat.Kėngė (valle) burrėrishte.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mollos pėlqehet nga
i vjetėr 21-04-2018, 11:42   #27
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,828
Thanks: 847
Thanked 728 Times in 490 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
..po ashtu vallja e burrave e quajtur πυρρίχη 'pirrike' qe
Aristoteli ka thene Akili e shpiku eshte vallja Burrave,

BURRĖRISHTE mb.Qė ėshtė pėr burra, qė i takon burrit; qė bėhet nga burrat.Kėngė (valle) burrėrishte.
Citim:
In the larger towns and in some of the islands the dances in vogue are more or less those of Europe generally. But in the rural districts the native dances are still popular, the most common varieties of these being the Syrtos, the Tsamikos, and the Leventikos, all of which are, as a rule, danced in the open air.
1 The dance of the Tsams, or Chams, as the southern Albanians are termed. The Tsamikos is danced by men only. The performers are connected by handkerchiefs, as in the syrtos horos, but the dancing is all done by the occupant of the right-hand extremity of the line, the rest, as they follow him, merely marking the rhythm with their feet and singing. The leader meanwhile moves backwards and forwards performing a variety of steps leaping, falling on one knee, performing feats of equilibrium, and waving a handkerchief with his free hand. When fatigued with these exertions he cedes his place to the performer on his left, and each in turn endeavours to surpass his fellows in feats of agility. This dance has many local varieties with special names, one of which is supposed to be a survival of the Pyrrhic dance of Albania. This has all the characteristics of a war dance, and is much affected by soldiers of both races. At the bivouac, or before the wayside hostelry, wherever indeed an opportunity offers, will gather a group of youths with lissome bodies, and it may be long classic faces, who, forming a ring, circle round interminably, leaping and shouting to the rhythm of their own wild songs. The songs reserved for such occasions are different for men and women, those peculiar to the men being often of a martial nature, especially in the case of the Tsamikos, or Pyrrhic dance.
"Greece of the Hellenes” Lucy M. J. Garnett

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 21-04-2018 nė 11:49
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur