Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 22:13   #41
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,741
Thanks: 8,236
Thanked 4,194 Times in 1,900 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( ja si lindin anekdotat )


ANEKDOTĖ
( kėshtu kanė lindur edhe anekdotat e tjera )

Anton Ēetta e ka pasur lehtė!

Po bisedonim njė ditė me shokė dhe mes tjerash folėm edhe pėr rolin e Anton Ēettės nė pajtimin e gjaqeve, duke thėnė se ka bėrė punė tė mirė dhe shumė tė vėshtirė e... thamė edhe shumė e shumė epitete tė tjera pėr tė.

Njėri nga shokėt qė deri atėherė po na dėgjonte tha:

- Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me burreca e pula. Me burra e trima ėshtė kollaj ēdo punė me e ndreq.

Na e mbylli gojėn.
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 02-09-2018, 08:14   #42
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,741
Thanks: 8,236
Thanked 4,194 Times in 1,900 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Dita duhet diqysh me u nis' ...

Rėndėsia e pėrshėndetjes
( ngjarje e vėrtetė )

DITA DUHET DIQYSH ME U NIS...

Erdhi njė here njė mik te unė dhe mes tjerash biseduam edhe pėr pėrshėndetjen
( selamin ). Ai miku ia nisi po qeshej e po thotė: “Du me t’kallxue ēka ka bā vaki ni
here nė shpinė tone”.
- E kemi pas’ tabiat me hangėr kaftjallin kah sahati tetė. Baba e ka pas marak tanė mashkujt me u ungj perniherė nė sofėr. Magojke ( mungonte ) Sabiti. Kur mas ni cop’ heri erdh. I kish shti duert deri nė bėrrlya nė xhep, i kish ba buzėt si t’mushkut e hun’t topuz. As foli, as kurgja, shkoi e u ungj nė ēergė. Baba, pa njā pa dy t’iu kthye:
- Eu, Sabit ta **fsha nānėn!
- Ēka ki bab’ allahile, tek je tranu krejt!
- Jo valla bre bir un’ jam mirė nė men, po ti kurrkund nuk je. Po a hihet bre nė odė tė burrave si viē e mos me ditė me i thānė dikuj “a u ēuet”. Djali jem, dita diqysh duhet e u nis: ja me a u ēove, ja me **ja nānaz!

Shėnim: emri i personazhit nuk ėshtė real
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg anekdotė - dita duhet diqysh me u nis ....jpg (23.0 KiloByte, 16 shikimet)
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 16:16   #43
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 7,426
Thanks: 347
Thanked 1,608 Times in 1,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
( ja si lindin anekdotat )


ANEKDOTĖ
( kėshtu kanė lindur edhe anekdotat e tjera )

Anton Ēetta e ka pasur lehtė!

Po bisedonim njė ditė me shokė dhe mes tjerash folėm edhe pėr rolin e Anton Ēettės nė pajtimin e gjaqeve, duke thėnė se ka bėrė punė tė mirė dhe shumė tė vėshtirė e... thamė edhe shumė e shumė epitete tė tjera pėr tė.

Njėri nga shokėt qė deri atėherė po na dėgjonte tha:

- Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me burreca e pula. Me burra e trima ėshtė kollaj ēdo punė me e ndreq.

Na e mbylli gojėn.
E ke gabim. Pergjigja ishte:
Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me Draguen.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2018, 13:21   #44
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,741
Thanks: 8,236
Thanked 4,194 Times in 1,900 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Kur?) Dashnia āsht me e madhe?

* Edhe kjo ėshtė ngjarje e vėrtetė.

( Ngjarja qė do tė shtjellohet kėtu, nuk ka tė bėjė me forumin, as besoj se do ta gjejė dikush veten ).

Deri nė fundvitet e 80-ta kam shėrbyer mėsues nė Sankovc. Puna nė Sankonvc ėshtė perioda mė e lumtur e jetės sime. Ndoshta, po shprehem me njė shprhje grash " ku hiqet duvaku, aty mbetet meraku. Mbase. Kam shumė kujtime nga atje.

*****

Po mė tregonte njė prind ( qė kishte humor tė mirė ). Isha ni ditė n'oborr, kur erdhen nja 4-5 ēika, shoqe tė ēikes teme ( sime ). Dul ( doli ) ēika jem me i pėrcjellė e t'u kapen ngrykė ( pėr qafe ) me njāna - tjetrėn. Mirė kjo, por kur i pashė secilės qė i folke edhe putheshin, mė kceu delli e s'u durova pa folė:

- Ēika jeme puthne nė b*thė shoqja-shoqen se dashnija āsht ma e madhe.

*****

Shtojcė: Kjo fjalė pastaj u pėrhap dhe nisėm edhe pėr ta pėrdorur edhe pėr raste tjera. Kur shihnim se dikush "duhej" me dikė fort ( natyrisht miqėsi fallco ), ne thoshim: valla kėta qė po duhen kaq fort me siguri e paskan puthur n'prapanicė shoqi/ja - shoqin/qen
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 03-09-2018 nė 13:33
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur