Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-03-2010, 13:45   #1
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Postime: 782
Thanks: 0
Thanked 12 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Gjendja bazė Ceshte inteligjenca...

Shoqeria jone (dhe pergjithesisht kultura Perendimore) favorizon aftesite linguistike, logjiko-matematikore dhe intrapersonale te njeriut nderkohe qe ka kultura te tjera qe favorizojne te tjera aftesi.Keshtu ka kultura qe cmojne ne rradhe te pare aftesiet muzikore dhe trupore-levizore, ka kultura qe vleresojne ne rradhe te pare aftesite hapesinore apo ato natyralistike.
Nje person me shkollim te larte nga kultura jone e me inteligjence superiore linguistike ose matematiko-ligjore mund te jete ne disavantazh te vertete ne mes te Eskimezeve ose Tibetjaneve. Eshte domethenese anektoda e profesorit dhe varketarit per te konkretizuar nevojen e zhvillimit te te gjitha inteligjencave (apo aftesive)qe permban kapaciteti njerezor. Le ta kujtojme: nje profesor duke biseduar me nje varketar qe po sodiste ne breg, mori vesh se ai nuk kishte qene kurre ne shkolle edhe i tha se kishte cuar dem nje pjese te jetes se tij ,Nderkohe cudia trokiti ne dere,papritur filloi nje ere e forte edhe e paparashikuar.Nderkohe qe varka ishte gati te permbytej,varketari e pyeti profesorin nese dinte not edhe ai u pergjigj negativisht.Tani ishte rradha e varketarit te triumfonte duke thene"Per pak caste ti do humbesh jeten tende"...Ky ishte nje shembull qe tregon ironine e plote edhe botekuptimin e ketij termi INTELIGJENCE...

Ne mendjen e mjaft prej nesh kuptimi i fjaleve i zgjuar dhe inteligjt per nje femije apo edhe i rritur shpesh kane te njejtin kuptim. Nese shohim nje fjalor te gjuhesh shqipe aty do te na shpjegohet se i/e zgjuar dmth: qe eshte i holle dhe i shkathet nga mendja,qe i kap gjerat shpejt,ndersa per inteligjent nuk gjejme shpjegim te qarte. Dijetare te ndryshem ne fushen e edukimit e perkufizojne inteligjencen ne baze te filozofise te ciles i besojne e keshtu mbi ndertojne punen e tyre kerkimore e studimore.

H.Gardner thote se shoqeria si rregull merr ne konsiderate vetem dy a tre lloje inteligjencash ne krahasim me tete llojet qe perfshihen brenda ketij termi. Ne shohim per persona gjuhesore(me aftesi ne gjuhe) qe lexojne e shkruajne mire,ne shohim ne nje mendimtar logjik i cili arsyeton ne menyra te qarta dhe te lidhura si edhe ne disa raste shohim persona te tjere me inteligjence vetjake te mire. Por ne kemi edhe lloje te tjera inteligjencash po kaq te vlefshme megjithese jane me pak te perdorshme.

E cfare duhet te themi rreth njerezve te cilet kendojne e vallezojne mire??

Ose atyre qe pikturojne,vizatojne,shpikin,interpretojne ose gdhendin???

E cfare duhet te themi rreth individeve qe jane lidera edhe kane intuite teper te bukur edhe te perparuar???

Keta persona thuajse nuk perfillen fare ne diskutimet rreth inteligjences superiore.... kjo mosperfillje intelektuale vjen e ze vend jo vetem ne shoqeri por edhe ne klasen mesimore sepse shkolla cmon kryesisht aftesite gjuhesore edhe matematiko-logjike. Femijet me talent ne keto fusha dalin si rregull shume mire ne shkolle.Nderkohe ironia qendron ne faktin qe femije te tjere me aftesi me te dobeta verbale apo matematikore por me aftesi te mrekullueshme ne fushat e tjera mbeten ne klase...

Gardner e perkufizon inteligjencen ne kete menyre:
Aftesine per te zgjidhur problema qe personi ndesh ne jeten e vertete
Aftesine pre te krijuar problema qe kane domosdoshmeri nje zgjidhje
Aftesine per te bere dicka ose per te ofruar nje sherbim qe eshte i vleresuar brenda kultures se individit.
Ky perkufizim i inteligjences tregon faktin se ajo nuk eshte nje cilesi mendine e dhene njehere e pergjithmone por ajo shihet si nje mundesi e panderprere zhvillimi gjate gjithe jetes se individit. Per me teper ky perkufizim flet me teper per natyren shume kulturore te njohjes njerezore.
Kjo teori e sheh inteligjencen te perbere nga tete lloje inteligjencash te cilat jane mjete per te nxene ,per te zgjidhur probleme ne jete dhe per te krijuar te cilat cdokush nga ne i perdor ne masa te konsiderueshme ne jeten tone te perditshme. Ato percaktohen si me poshte:

INTELIGJENCA gjuhesore(verbale):Konsiston nga aftesia per te menduar me fjale dhe per te perdorur gjuhen per te shprehur dhe vleresuar mendime.Autoret e librave,poetet,gazetaret,spikeret,prezantuesit edhe transmetuesit e radios edhe Tv shfaqin shkalle te larte ne kete inteligjence.

INTELIGJENCA matematiko-ligjore: Kjo inteligjence na mundeson te kalkulojme,te vleresojme,nga ana sasiore,te konsiderojme pohimet e hipotezat edhe te kryejme veprime matematikore. Shkenctaret ,llogaritaret,inxhinieret,programuesit kompjuterike,si edhe te tjere profesioniste demonstrojne shkalle te larte ne kete inteligjence.

INTELIGJENCA hapesinore:Kjo shpreh (njekohesisht rrenjos) aftesine per te menduar ne menyre dimensionale sikunder bejne ne menyre te vecante marinaret,pilotet,skulptoret,piktoret dhe arkitektet. Ajo e afteson personin per te nuhatur(marre mend) shembelltyra te brendshme e te jashtme,per te rikrijuar,transformuar,os modifikuar imazhet,per te drejtuar veten dhe objektet neper hapesire dhe te prodhojne ose deshirofrojne informacionin qe jepet nga grafiket.

INTELIGJENCA kinestetike trupore: Akjo e afteson personin(si dhe e mundeson)te perdore objektet edhje te kryeje veprime te sterholluara fizike.Ne shoqerite Perendimore(sikunder ne elitat intelekuale te Shqiptareve)nuk eshte e vleresuar aq lart sa inteligjencat e mesiperme nderkohe qe ne vende te tjera aftesia per te perdorur trupi neshte domosdoshmeri per te mbijtuar si edhe tipar i rendesishem ne shume role presticioze ne shoqeri.

INTELIGJENCA muzikore: Eshte e dukshme ne individe te cilet zoterojne nje ndjeshmeri ndaj tonik muzikor edhe melodise e ritmit. Preofesionistet qe demonstrojne kete inteligjence jane kompozitoret,dirigjentet,muzikantet,kritiket e muzikes,beresit e intrumentave si edhe degjuesit e ndjeshem te muzikes.

INTELIGJENCA ndervetjake: Eshte aftesia per te kuptuar dhe ndervepruar ne menyre efektive me te tjeret. Eshte vecanerisht shume e zhvilluar tek mesuesit e kujdesshem,punonjesit sociale,aktoret,politikanet.Ashtu sikunder kultura Perendimore ka filluar kohet e fundit te rikonsideroje lidhjet midis mendjes dhe trupit,po keshtu,ajo ka filluar te vleresoje edhe rendesine ose mjeshterine ne sjellet ndervetjake.

INTELIGJENCA vetjake: Kjo i referohet aftesise per te ndertuar nje perceptim per veten dhe te perdore kete ne planifikimin dhe drejtimin e jetes personale.Disa njerez me inteligjence vetjake specializohen si teologe,psikologe e filozofe...

INTELIGJENCA natyraliste: Konsiston ne vezhgimin e modeleve e ligjesive ne natyre,duke identifikuar dhe klasifikuar objektet dhe duke kuptuar sistemet natyrore si edge ato te bera nga njerezit. Natyralistet e shkathet e te afte jane fermeret,botanistet,gjuetaret,ekologjistet etj...

Keto tete inteligjenca sigurojne nje pamje te kujdesshme te kapaciteteve njerezore dhe mendohet se perfaqesojne Teorine rreth inteligjences e cila sot shihet si me e pranuara...

Si mendoni ju te dashur anetar/e per INTELIGJENCEN, jo vetem si koncept Psikologjik, po si koncept shoqeror, kulturor etj...
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-03-2010, 22:02   #2
Lela
shiraz
 
Avatari i Lela
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Postime: 108
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
Lela ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

Nje njeri inteligjent ne start eshte i pajisur me dicka te jashtzakonshme, ... gje qe s`garanton lumturi dhe sukses ne jete.
Ne lindim me nje nivel te caktuar inteligjence, por sa do e veme ne pune dhe si kjo mvaret nga ne.
...S`jam kundra qe eshte nje plus ne te gjitha aspektet e jetes, por dhe perpjekja, guximi, pasurimi njohurise...etj. etj. jane shume te rendesishme per funksionimin dhe suksesin e njeriut ne shoqeri dhe jete.
__________________
Life is a moment in space when the dream is gone...
Lela nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2010, 19:52   #3
Meri
...Sans v``.
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Prčs de toi....!
Postime: 7,051
Thanks: 2,697
Thanked 3,972 Times in 2,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

KI - koeficenti intelektual.

KI = MM (mosha mendore ) x (shumezim) per 100
MK (mosha kronologjike)

Kjo formule eshte Shkalla Stanford-Binet e Inteligjencies.

Pra, per te percaktuar Koeficentin e Inteligjencies qe eshte i ndryshem tek individe te ndryshem, pjestohet Mosha Mendore ( qe do te thote cfare dhe si mund te veproje nje person tipik i nje moshe te caktuar kronologjike) me Moshen kronologjike, qe jane vitet e tij.
Por faktori Mosha mendore percaktohet nga specialiste psikologe.Prandaj kjo formule edhe pse e shkruajta nuk mund te perdoret nga njerez te zakonshem.
__________________
....sepse aty ku nuk ka zgjidhje, Ti mund te besh zgjedhje....
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2010, 18:37   #4
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Postime: 1,027
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Just myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

Te jesh realisht inteligjent me pretendimin qe je i tille eshte vertete nje distance shume e konsiderueshme,disi utopike per tu percaktuar e perforcuar ne mendime e per me teper ne veprime.

Shpeshhere degjojme te permendet se zgjuarsia dhe inteligjenca jane te njejta,nderkohe qe thelbi esencial i tyre eshte totalisht i ndryshem. Te jesh inteligjent do te thote te kesh aftesine,pushtetin per te shpjeguar te pashpjegueshmen ( te pakten ne sensin teorik),te kesh logjiken e te menduarit,te arsyetuarit,te te gjykuarit! Jo domosdoshmerisht nje person i shkolluar eshte inteligjent,mund te jete i zgjuar por jo inteligjent ose te pakten jo me inteligjence te gjithashanshme ne gjithesi.
Te gjithe mbetemi te vecante,unike ne perfaqesimin tone. Te gjithe kemi nje superioritet ne karakter qe na ben te ndihemi inteligjente por eshte domosdoshmeri qe fillimit te dime kuptimin e sakte te ketij koncepti,me tej te dime te qartesojme aftesite dhe inteligjencat qe na karakterizojne.
Te qenurit i shkathet,orator,fleksibel jo domosdoshmerisht tregon inteligjence te theksuar, koeficienti i inteligjences eshte i ndryshem ne individe dhe perceptime te ndryshme. Duhet thjeshte jemi realiste per ate qe jemi dhe perfaqesojme,e jo te tentojme te arrijme delirin e madheshtise ...
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2010, 16:17   #5
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Postime: 10,014
Thanks: 2,561
Thanked 2,473 Times in 1,521 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 60
Beaute ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Psikologji- " Inteligjenca"

Psikologji- " Inteligjenca"

Ne saje te inteligjences njerezit kapercejne kufijte e tyre fizike dhe pershtaten me kushtet e ndryshme te mjedisit. Ne psikologji inteligjenca eshte nje realitet qe nuk mund te shihet, te preket apo te matet fizikisht, megjithate ekziston.

Termi "inteligjence" perdoret shpesh ne kuptime te ndryshme. Disa njerez e vleresojne shkallen e tyre te inteligjences duke u krahasuar me te tjeret, disa e lidhin me suksesin shkollor, te tjere me gradimin profesional dhe me sjelljen sociale te pershtatshme. Sipas psikologut Vernon, inteligjenca eshte teresi shkathtesish te nevojshme per te pasur sukses ne nje kulture. Ndersa shumica e psikologeve te tjere pranojne dhe mbeshtesin pershkrimin e pergjithshem mbi inteligjencen si aftesi e pergjithshme per te vepruar ne menyre te pershtatshme, per te vepruar racionalisht dhe per ta pershtatur me efikasitet me mjedisin. Si elemente me te rendesishem te inteligjences konsiderohen: arsyetimi abstrakt, aftesia per zgjidhjen e problemeve, aftesia per te fituar njohuri, kujtesa, pershtatja me mjedisin.
Psikologu Luis Thurstone inteligjencen e ka ndare ne 8 faktore specifike aftesi primare mendore:

1 Aftesite hapesinore dhe pamore (aftesi per te bere te dukshme format dhe relacionet hapesinore)
2-Shpejtesi perceptive ( aftesi per te kapur shpejt detajet pamore dhe per te gjetuar ngjashmerite dhe ndryshimet midis stimujve.)
3-Aftesi numerike (aftesi per te bere llogari)
4-Kuptimi verbal (aftesi per te kuptuar domethenien e fjalive)
5-Kujtese ( aftesi per te kujtuar informacionin)
6-Fluiditet verbal (aftesi per te gjetur shpejt fjalet)
7 Arsyetim deduktiv ( aftesi per te nxjerre shembuj nga rregulla te pergjithshem)
8-Arsyetim induktiv (aftesi per te nxjerre rregulla te pergjithshem sipas shembujve.)

Termi "inteligjence" ka dhe kuptimin: "aftesia per te arsyetuar, kuptuar, marrja vesh dhe perfitimi nga pervoja, eksperiencat"


Diskutim te mbare!
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 15:56   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Postime: 1,780
Thanks: 0
Thanked 39 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Intelegjenca eshte e lindur, me sa di une zhvillimin me te madhe e arrin gjate moshes 9-11 vjeē.

Ne fakt ajo cka doja te thoja eshte se nje 11 vjeēar mund te jete po aq i zgjuar sa nje 40 vjeēar, mirepo i mungon dija e pervojes se jetes, prandaj Intelegjenca eshte shume e lidhur dhe me kete te fundit.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 16:25   #7
SystemA
I pavarur
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Diku
Postime: 27,534
Thanks: 26,246
Thanked 10,176 Times in 6,587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Serioziteti i emocioneve
Zbatimi i emocioneve
Kuptimi i emocioneve
Impresionimi i emocioneve.
__________________
Das Geheimnis des Glücks liegt nicht im Besitz, sondern im Geben. Wer andere glücklich macht, wird glücklich.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 21:08   #8
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Postime: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Chanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarėChanel ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Nqs nuk sillni shkrimet tuaja, jepni burimin nga i merrni ato. Plagjiaturat e kopjet janė tė shėmtuara!
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2013, 13:51   #9
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Postime: 5,867
Thanks: 556
Thanked 1,588 Times in 1,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

[QUOTE=Kryeplaku;155230]
Citim:
Intelegjenca eshte e lindur, me sa di une zhvillimin me te madhe e arrin gjate moshes 9-11 vjeē.
ajo eshte e lindur por eshte dhe e "mesuar" gjate jetes. mendoj se gjenetikisht neve kemi ate bazen primare te inteligjences tone kush lind me nje baze te mire kush te keqe e kush shume te mire. por mendoj se gjate rruges mbi kete baze inteligejnce qe kemi te lindur mund te shtojme struktura te tjera gjate jetes. kjo mendoj se mund te realizohet nepermjet mbajtjes ne praktik dhe ushtrim te perhershem mendjen tone duke perforcuar dhe permiresuar kete parameter te mendjes tone. per ta kuptuar mendoj se mjafton te bejme nej analogji me trupin parametrat fizk te tije. ka njerez qe jane te lindur te vrapojne me shpejte se disa te tjere. pra kane parametra fizik qe u japin perparesi me shume ne nje aktivitet te caktuar fizik. por nese keta nuk e ushtrojne dhe praktikojne dikush tjeter qe ka parametra fizik me te dobet por eshte ushtruar me shume ka per te dhene rezultate me te larta se ai i pari.
edhe mendja jone dhe inteligjenca jone po te jene ne "ushtrim" dhe trajnim te perhershem do te zhvillohet akoma me shume.
psh: nese nje njeri ben nje jete pasive bie fjala duke pare tv dil xhiro per qejf etj etj nuk aktivizohet ne aktivitete dhe pune qe kerkojne impenjim te larte mendor ky njeri me siguri pas nje kohe te gjate keshtu do te humbasi shume nga parametrat e inteligjeces se vete.

Citim:
Ne fakt ajo cka doja te thoja eshte se nje 11 vjeēar mund te jete po aq i zgjuar sa nje 40 vjeēar, mirepo i mungon dija e pervojes se jetes, prandaj Intelegjenca eshte shume e lidhur dhe me kete te fundit
.

inteligjenca ngaterrohet me kete te fundit "dijen" apo pervojen nga njerez te cilet nuk e kane shume te qarte dallimin midis tyre. por deri diku jane dhe te lidhura.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:54   #10
Shila
V.I.P
 
Avatari i Shila
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Vendndodhja: Burrel
Postime: 413
Thanks: 1
Thanked 95 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Shila ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Inteligjenca eshte dhe pak dhunti mendoj une...
Njeriu mendoj se edhe lind inteligjent ka aftesine te kuptoje e te kape gjerat me shpejt se nje tjeter...
Po jap nje shembull te thjeshte ka femije ne shkolle qe kuptojne shume dhe arrijne te jene ne krye ,por ka dhe te tjere qe mundohen pambarim e sarrijne asgje...
Shpesh hasim njerez te tille gjate rrugetimit tone te perditshem ,por gjeja qe me bie ne sy tek njerez shume te zgjuar eshte ose te tjeret i marrin neper kembe sepse dalin jashte realitetit te perditshem ose mbyllen ne vetvete e i largohen realitetit...Flas per persona qe jane fenomen ne fusha te ndryshme si letersi matematike etj...Shpesh konsiderohen pak te rrjedhur..
Me pelqen menyra e shtrimit te temes Bella por njerez te tille qe vene njohjet ne sherbim te te tjereve e qe e meritojne vertet kete emer ka pak.....
Ndoshta gjeja qe urrej me shume te personat eshte kur filozofojne e hiqen si te mencur...
Mund te jesh i mencur por edhe shkronjat qe shkruan e fjalet qe nxjerr nga goja te tradhetojne e tregojne zbrazetine e shpirtit...
Une do preferoja te kisha ne shoqeri me mire nje njeri te zakonshem qe ndoshta ndonjehere keput brockulla por qe e bejne te vertete si person sesa nje njeri qe do fliste gjithmone maja maja per te treguar inteligjencen e tij...
Shila nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur