Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-07-2018, 13:44   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,254
Thanks: 7,691
Thanked 6,692 Times in 4,307 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 359
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta imeKur lufta e Kosovės, e nisur nė vitin 1998, mori pėrmasa shqetėsuese, NATO-ja ndėrhyri me sulme ajrore.

Nė atė kohė sekretare e Shtetit nė SHBA, Madeleine Albright mund tė konsiderohet shtysa kryesore pėr vendimin e ndėrhyrjes ushtarake.

Nė njė intervistė pėr BBC-nė, Albright ka kujtuar pėrvojėn e saj me luftėn e Kosovės dhe takimet me Sllobodan Millosheviēin.

Albright thotė se lobimi pėr nisjen e ndėrhyrjes ushtarake nė Kosovė ėshtė puna pėr tė cilėn ajo ndihet mė shumė krenare nė karrierėn e saj.

“Kur mė pyesin se cila ėshtė gjėja pėr tė cilėn jam mė krenare, padyshim Kosova. Nuk mund ta lejonim diēka tė tillė, ishte genocid.

Po bėhej spastrim etnik. Njerėzit po nxirreshin nga shtėpitė e tyre jo pėr atė qė kishin bėrė, por pėr atė se kush ishin.

Mendova se do tė kishte kuptim pėr SHBA pėr tė pėrdorur influencėn tonė te tė tjerėt pėr tė ndaluar kėtė spastrim etnik”, rrėfen ajo.

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit e kujton Millosheviēin si njė njeri mizor dhe tė sigurt nė vetvete, nė atė masė saqė arriti t’i hiqte asaj buzėqeshjen tipike tė njė amerikaneje qė i shtrėngon dorėn dikujt nė njė takim zyrtar.

“Veprimet e Millosheviēit, qė ishte njė hipernacionalist, dhe kishte vendosur se kishte vendosur tė hiqet qafe njerėzit qė ishin ndryshe nga modeli i tij i nacionalizmit serb, mė bėnė tė mendoj qė duhej tė bėnim diēka.

Ai dukej si dikush qė mendonte se ishte shumė tėrheqės dhe i zgjuar.

Ai ishte shumė i sigurt pėr veten. Ai e mendonte veten si njė njeri elegant, por ajo qė po bėnte nuk ishte aspak elegante.

Ėshtė e pamundur pėr njė amerikan t’i shtrėngojė dorėn dikujt pa buzėqeshur, por kur e pashė nė Beograd isha e vendosur pėr tė mos buzqėeshur.

Fotot e mia tė asaj kohe e tregojnė kėtė”, kujton Albright.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 14:51   #2
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,883
Thanks: 0
Thanked 2,881 Times in 1,640 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 225
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Kesaj i detyrohemi shume ne.

Pervec lobimit nga ana e saj, ajo u mesoji edhe krereve te Uck-se si te vepronin per te bere per vehte dhe te nxisnin interesin nderkombetar per ēeshtjen e Kosoves.
__________________
Festina lente!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mistrece : 09-07-2018 nė 14:55
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 18:59   #3
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,729
Thanks: 11,522
Thanked 6,534 Times in 4,374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Ju mendoni qe ...500.000 NJEREZ te VRARE,justifikon qellimin?
Ka vlere....KJO SORRA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 19:47   #4
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,309
Thanks: 2,722
Thanked 3,092 Times in 1,696 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 341
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Kesaj i detyrohemi shume ne.

Pervec lobimit nga ana e saj, ajo u mesoji edhe krereve te Uck-se si te vepronin per te bere per vehte dhe te nxisnin interesin nderkombetar per ēeshtjen e Kosoves.
Right on target

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 20:09   #5
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 20,734
Thanks: 5,496
Thanked 6,462 Times in 4,119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 291
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ju mendoni qe ...500.000 NJEREZ te VRARE,justifikon qellimin?
Ka vlere....KJO SORRA.
llaq shoku ropi llaq
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2018, 18:03   #6
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,229
Thanks: 7
Thanked 135 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ju mendoni qe ...500.000 NJEREZ te VRARE,justifikon qellimin?
Ka vlere....KJO SORRA.

SystemA , per ē' 500 mij njerez te vrare flitet, se une nuk di gje .
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur