Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-10-2018, 22:35   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,782
Thanks: 5,828
Thanked 2,744 Times in 1,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
28 Nentor 1947 ne burgun e Burrelit : Kosove e Ēameri do te jete prap Shqiperi

Thirrja nė burgun e Burrelit mė 28 nėntor 1947: Kosovė e Ēamėri do tė jetė prapė Shqipėri

Imagjinoni 500 burra, qė nė kor, kėndojnė kėngė pėr mėmėdheun, pėr flamurin, pėr Kosovėn e Ēamėrinė, brenda burgut ferr nė Burrel.
Tė gjithė antikomunistė, tė gjithė njėzėri kishin tronditur muret e kėtij burgu, duke bėrė qė t’u dridheshin kėmbėt gjithė policėve tė komandės dhe gjithė administratės sė burgut. Ishte festa e pavarėsisė, 28 nėntor 1947.
Nė librin e saj “Pėrtej harrimit Abdulla Rami”, Ermira Xhomaqi Godo, sjell shumė kujtime tė xhaxhait tė saj Avni Xhomaqi, sidomos pėr periudhėn e vuajtjes sė dėnimit nė burgun e Burrelit, sė bashku me gjyshin e saj Abdulla Ramin.
Ndėr kujtimet e shumta tė Avni Xhomaqit, ėshtė edhe kjo ngjarje me tė vėrtetė e rrallė, ndodhur nė burgun famėkeq tė Burrelit.
Xhomaqi kujton se atė ditė, tė burgosurit kishin menduar ta pėrkujtonin kėsisoj festėn e Pavarėsisė: Ata kishin nisur tė kėndonin fort, njėzėri pėr flamurin, pėr mėmėdheun, pėr Kosovėn dhe Ēamėrinė.
Ngjarja e pazakontė kishte vėnė nė alarm gjithė administratėn e burgut.
Ja si e dėshmon Avni Xhomaqi kėtė ngjarje tė rrallė.
“Nuk mė del nga mendja 28 nėntori i vitit 1947. Mbasdite na kishin nxjerrė pėr tė marrė pak ajėr dhe pėr tė mbushur ujė nė pusin qė ishte nė mes tė oborrit tė burgut.

Ishte Festa e Flamurit atė ditė, dita mė e shėnuar e shqiptarėve!
Kjo datė e shėnuar do tė festohej atė ditė edhe aty, do ta festonim atė ditė edhe ne atė jubile nė atė burg-ferr tė Burrelit ku na kishin hedhur… do ta festonim ashtu duke ia marrė kėngės.
Dhe mė shumė se 500 zėra burrash shpėrthyen bashkėrisht nė oborrin e burgut. Burra, pleq e djem tė rinj filluan tė kėndonin pėr flamurin, pėr mėmėdhenė, pėr Kosovėn dhe pėr Ēamėrinė: Kosovė e Ēamėri/ Do tė jetė prapė Shqipėri…
U tronditėn muret e burgut nga kėnga dhe gjėmimi i gjokseve tona. U vu nė alarm policia, administrata e burgut dhe gardianėt. Me automatikė nė duar, u binin bilbilėve si tė tėrbuar dhe na detyruan tė futeshim brenda. E ndaluan kėngėn. Drejtori i burgut, rrethuar me togėn e policėve na pyeste njė nga njė:
-Kush e filloi i pari kėngėn, kush ia mori kėngės?
-Tė gjithė bashkė ishim nė kėngė, tė gjithė ia morėm kėngės, tė gjithė bashkė!” – ishte pėrgjigjja e tė burgosurve.
Atėherė tė gjithė nuk na merrnin dot, por veēuan prej nesh rreth 30 veta, qė i kishin gjithnjė nė shėnjestėr; dhe midis tyre edhe ish-ministrin e Arsimit, Gjergj Kokoshin, Abdulla Ramin, Ibrahim Biēakēiun, Qemal Vrionin edhe tė tjerė, dhe pasi i urdhėruan tė hiqnin kėpucėt, ēorapet e xhaketat, i futėn nė birucat e mbushura me ujė tė akullt. Kėto biruca ishin tė posaēme pėr tortura tė tilla. i lanė me orė tė tėra…” /mapo.al/
__________________________________________________
https://telegrafi.com/thirrja-ne-bur...rape-shqiperi/
___________________________________________

Ne ''47 dridhej administrata e burgut.
Sot do te dridhej e gjithe evropa e mplakur.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 22:46   #2
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,652
Thanks: 11,452
Thanked 6,492 Times in 4,354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 28 Nentor 1947 ne burgun e Burrelit : Kosove e Ēameri do te jete prap Sh

Te gjithe e duan memedheun,por kur vje puna duan....te levizin te lire apo tja kellcasin me vrap

Ja,ja....kshu ASHT KJO.

__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2018, 00:17   #3
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,005
Thanks: 3,330
Thanked 264 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Adea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: 28 Nentor 1947 ne burgun e Burrelit : Kosove e Ēameri do te jete prap Sh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Te gjithe e duan memedheun,por kur vje puna duan....te levizin te lire apo tja kellcasin me vrap

Ja,ja....kshu ASHT KJO.


Kam pershtypje se cameve ua futen shqiptaret e Maqedonase!

MaQidon!

Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2018, 01:08   #4
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,119
Thanks: 6,044
Thanked 4,472 Times in 1,893 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 28 Nentor 1947 ne burgun e Burrelit : Kosove e Ēameri do te jete prap Sh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Te gjithe e duan memedheun,por kur vje puna duan....te levizin te lire apo tja kellcasin me vrap

Ja,ja....kshu ASHT KJO.

Viti 1945- Shqiperia clirohet nga okupatoret e huaj, partizanet nen udheheqjen e lavdishme te PKSH dhe komandantit legjendar Enver Hoxha shkruajne faqen me te lavdishme ne historine e popullit shqiptar..e terci e verci per 35-40 vjet me rradhe pa pushim.
Viti 1980 e ca me shume- Shqiperine fillon e mbyt fukaralliku dhe skamja, njerzit as qe rruajne mo per partizon, lufte clirimtare, epoke e lavdishme socializmen etj etj…. as qe duan te degjojne me ksoj historishe, preokupimi i vetem eshte si te mbushin barkun me buke ose tja mbathin nga ai vend!

Viti 1990- Bie sistemi monist, shembet diktatura komuniste, vjen demokracia, lirohen te perndjekurit politike, dalin ne pah krimet e komunizmes dhe diktatorit, njerezit jane te lire, gezohen dhe kane shprese. Gjerat dhe ndryshimet duket sikur ecin vrullshem perpara.
Viti 2018/2019- Shqiperine e mbyt prap fukaralliku dhe skamja, njerezit as qe rrujne mo per levizjen demokratike dhe demokracine, per heronjt e saj, per te perndjekurit politike per integrim ne Eu etc etc...preokupim i vetem mbetet prap si te mbushin barkun me buke, ose si tja mbathin nga ai vend. Boshatiset Shqiperia me 430 mije vete ne pak vite.

Konkluzioni: Historia perseritet ne menyre ciklike me nje rastesi kohore pak a shume te perpikte, cdo 30-35 vjet. Ai qe e peson eshte gjithmone poplli i shkrete, njerzit e zakonshem, historite me atdhetarizma partizonsh apo te burgosurish politike, levizje clirimtare komunistash apo levizje per liri-demokraci demokratesh ketij poplli te vuajtur nuk ja mbushin barkun me buke.
Ja pse njerzit ja mbathin nga ai vend dhe nuk i rruhet mo per asgjo.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2018, 12:36   #5
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,025
Thanks: 1,152
Thanked 1,113 Times in 732 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 28 Nentor 1947 ne burgun e Burrelit : Kosove e Ēameri do te jete prap Sh

Epo tė tė fusin nė birucė pse kėndon 'Kosovė e Ēamėri do tė jenė prap Shqipėri' vetėm nė atė vend ku e keqja pėrmbysi tė mirėn mund tė ndodhi.

Ishte herėt akoma. Nė atė kohė kishte akoma burra nė Shqipėri!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur