Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Bektashi

Bektashi Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt bektashi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-05-2016, 09:21   #61
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 882
Thanks: 31
Thanked 75 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Mbas vitit 1923 dhe reformat kemaliste,instansat drejtuese tė bektashizmit migruen pėr nė Shqipni dhe aty (Shqipni) gjindet selia e Kryegjyshatės Botėrore q'prej vitit 1929.
Nė Shqipėri Bektashizmi nuk pėrmendet nėn ombrellėn e Islamit. Thonė qė nė Shqipėri ka 3 fe. Islami, Krishterimi dhe Bektashizmi.
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2016, 14:15   #62
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,771
Thanks: 496
Thanked 301 Times in 195 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin
Festė persiane, e jo turke apo arabe. Persianėt para islamit e kishin Zorotarianizmin si fe, pas pranimit tė Islamit disa nuk arritėn tė ikin nga tradita paganistike zorotariane.

Irani ėshtė shtet nė thojza Islamik, po e feston njė festė pagane veq pėr hirė tė nacionalizmit pers kundėr arabėve.
Nuk eshte teresisht ashtu sic thua. Natyrisht qe dallon Islami iranian nga ai arab, por qe te dyjat kane ruajtur ne vehte edhe dic nga e kaluara.


Zarathustra ka qene profet mu sikur dhe profeterit e tjere te krishterimit, islamit... eshte ceshtje tjeter se, me kalimin e kohes, ka devijuar, sic kane devijuar edhe keto dyjat te cilat i permenda ketu.


Kur nuk jemi ne gjendje per ta kuptuar perse ata festojne dicka qe nuk festojme ne, eshte mire te pyesim ose te heshtim e jo te flasim duke paragjykuar.

S'dua ta mbroje askend me kete rast por po e them per hire te se vertetes. Sepse e njejta na ndodhe edhe neve kur festojme dicka, kurse te tjeret nuk na kuptojne, ose na perqeshin...*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2016, 06:36   #63
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 882
Thanks: 31
Thanked 75 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Nuk eshte teresisht ashtu sic thua. Natyrisht qe dallon Islami iranian nga ai arab, por qe te dyjat kane ruajtur ne vehte edhe dic nga e kaluara.


Zarathustra ka qene profet mu sikur dhe profeterit e tjere te krishterimit, islamit... eshte ceshtje tjeter se, me kalimin e kohes, ka devijuar, sic kane devijuar edhe keto dyjat te cilat i permenda ketu.


Kur nuk jemi ne gjendje per ta kuptuar perse ata festojne dicka qe nuk festojme ne, eshte mire te pyesim ose te heshtim e jo te flasim duke paragjykuar.

S'dua ta mbroje askend me kete rast por po e them per hire te se vertetes. Sepse e njejta na ndodhe edhe neve kur festojme dicka, kurse te tjeret nuk na kuptojne, ose na perqeshin...*
Festohet rilindja e natyrės nė pranverė. Ėshtė feste pagane e nuk duhet konsideruar islame, mund tė festohet edhe nė aspektin kulturor ama aspak fetar. Zarathusra nuk ka qenė Profet, sė paku abrahamik.

Nuk po hyj nė atė se cka dallon i ashtuquajturi Islami Arab me atė Persian se nuk na del koha. Por e di se Persianėt gjithmonė kanė mbetur me pėrmendjen e kulturės sė vjetėr Persiane dhe disi Islamin e kanė Persianizuar sepse kuptohet nuk ishte lehtė pėr ta pranimi i njė fesė nga njė popull qė ata e konsideronin si shumė tė prapambetur.
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2016, 20:36   #64
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,771
Thanks: 496
Thanked 301 Times in 195 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

*

Ke te drejte COB.

Nese e thua nga pikeveshtrimi arab, ashtu eshte.


Mirepo, une fola nga pikeveshtrimi neutral, asnjeres.*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2016, 20:55   #65
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 882
Thanks: 31
Thanked 75 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

Ke te drejte COB.

Nese e thua nga pikeveshtrimi arab, ashtu eshte.


Mirepo, une fola nga pikeveshtrimi neutral, asnjeres.*
Sulltani Nevroz ėshtė festė Zorotariane dhe kėtu nuk ka pikėpamje arabe apo diqka tjetėr. Kuptimi i plotė ėshtė ringjallja e natyrės, andaj edhe ėshtė pagan(natyror).
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2016, 21:54   #66
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,771
Thanks: 496
Thanked 301 Times in 195 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

*

Ti edhe me tutje po flet nga pike veshtrimi (PIKA E VESHTRIMIT) arab.


Cdo gje qe nuk eshte arabe nuk eshte hyjnore por pagane, natyrore... sepse natyren e ka bere djalli...*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2016, 22:00   #67
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 882
Thanks: 31
Thanked 75 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

Ti edhe me tutje po flet nga pike veshtrimi (PIKA E VESHTRIMIT) arab.


Cdo gje qe nuk eshte arabe nuk eshte hyjnore por pagane, natyrore... sepse natyren e ka bere djalli...*
Jo. Islami nuk ėshtė kėndvėshtrim arab. Kurdėt dhe Persianėt e kanė traditė tė tyre nacionale-pagane kėtė festė, vetė deklarohen kėshtu.

Natyrėn e ka krijuar Allahu e jo djalli.
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2017, 17:59   #68
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,560
Thanks: 7,104
Thanked 6,398 Times in 4,095 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 350
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Gezuar festen per te gjith ata pjestare qe sot e festojne kete dite te vecante....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 22-03-2017, 20:33   #69
Linda
I'm like a star
 
Avatari i Linda
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,627
Thanks: 2,040
Thanked 946 Times in 550 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Linda ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Edhe une e festova sot

I futa nje tas me hashure dhe sot ishte dita ime me fat,qe me ra leku ke byreku

Gezuar festen e Novruzit

@mia e festove ti sot ??
__________________
Nehmen Sie die Menschen, wie sie sind, andere gibt's nicht.
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Linda pėlqehet nga
i vjetėr 22-03-2017, 21:43   #70
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,887
Thanks: 4,421
Thanked 8,974 Times in 3,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linda Shiko postimin
Edhe une e festova sot

I futa nje tas me hashure dhe sot ishte dita ime me fat,qe me ra leku ke byreku

Gezuar festen e Novruzit

@mia e festove ti sot ??
Gezuar Lindush!!!!
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 23-03-2017, 15:39   #71
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,341
Thanks: 11,210
Thanked 6,218 Times in 4,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit

Ta gezojne ata qe e festuan(dje skisha shume kohe).
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur