Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2017, 21:58   #21
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 1,630
Thanks: 373
Thanked 418 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
DO te ishte dita e hashures ne fakt por une gabimisht e kam shprehur festa.
Atehere faktikisht me sa di une kjo dite ka lidhje me nje perfindim te nje agjerimi per besimtaret Musliman dhe Bektashij. Dhe ne fund te Agjerimit gatuhet Hashure dhe konsumohet si per te kujtuar nga ana e Muslimaneve agjerimin dhe fitoren e Perendise per te shpetuar Hebrejte ngha dora e Faraonit ndersa nga Bektashijte kujtohet vrasja e Imam Aliut.

Kaq di nga vetja ime pastaj per me shume info te origjines duhet te pyesim praktikantet e besimeve perkatese qe e kujtojne.
Myslimanet festojne shpetimin e Hebrejve?

E di kete gje shteti i Izraelit qe i masakron sikur te ishin bageti per kurban?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 22:02   #22
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,571
Thanks: 117
Thanked 241 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Myslimanet festojne shpetimin e Hebrejve?

E di kete gje shteti i Izraelit qe i masakron sikur te ishin bageti per kurban?
Po e habitshme ėshtė por siē tė tregova duhen pyetur praktikante e ketyre besimeve per me teper informacion.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2017, 22:46   #23
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,104
Thanks: 153
Thanked 939 Times in 621 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 42
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

une vdes fare per traditen qe myslymanet nuk e hane mishin e derrit...aty hidhem me koke une
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2017, 23:01   #24
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,128
Thanks: 0
Thanked 597 Times in 341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Ditet e pushimit.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2017, 10:14   #25
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 859
Thanks: 30
Thanked 69 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Myslimanet festojne shpetimin e Hebrejve?

E di kete gje shteti i Izraelit qe i masakron sikur te ishin bageti per kurban?
Myslimanėt festojnė shpėtimin e besimtarėve prej profetit Musa (A.S). Nė atė kohė nuk egzistonin as krishterėt e as myslimanėt, por egzistonin besimtarėt dhe jobesimtarėt. Nė Islam Musai ose Moisiu konsiderohet profet njejtė sikurse Jezusi (A.S), e njerėzit qė jetuan e qė besuan Musain dhe Jezusin konsiderohen besimtar, sikurse myslimanėt.

Kjo festė e Hashures nė faktė ėshtė festė Shiite - Bektashiane dhe nuk festohet, sepse pikėrisht nė kėtė ditė ėshtė masakruar nipi i Muhammedit (S.A.V.S) Husejni nga Jezidi. E Bektashitė nuk e festojnė kėtė ditė por mbajnė ''matem'' ose ditė zie pėr martirizimin e Husejnit dhe familjes sė tij nė Kerbela dhe tradicionalisht ka mbetur qė tė gatuhet Hashurja.

Prandaj gatimi i Hashures bėhet tradicionalisht pėr ditėn e martirizimit tė Husejnit, e nuk bėhet pėr rastin e profetit Musa (A.S).
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 00:35   #26
ODEON
Banned
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,346
Thanks: 217
Thanked 617 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Tradita me e bukur fetare do ishte sikur vatikani te filloje te shese tavanet e arta dhe te blinte ushqim per te pamundurit. Kjo po do quhej nje tradite.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ODEON pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2017, 02:20   #27
Darkblonde
Darkblonde
 
Avatari i Darkblonde
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Vendndodhja: Prishtina
Posts: 228
Thanks: 407
Thanked 189 Times in 102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Darkblonde ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Une jom out krejt.
Darkblonde nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 02:52   #28
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 8,314
Thanks: 845
Thanked 4,918 Times in 2,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cilat jane disa nga traditat fetare qe ju pelqejne me teper?

Xmas, love Xmas atmosphere.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur