Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2017, 06:51   #101
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,564
Thanks: 2,717
Thanked 2,748 Times in 1,843 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

pastaj kur hyn nusja ke dhoma del ai qoftengati ene i debon gjitha fantazmat edhe qoftelargat nga aty

keso gjonash vizatimore ketu pash per here te pare mund te paramendoj nese nuk i kane vizatuar nuseve edhe ndonje hajmali tjeter trupit si ne World Disney
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2017, 20:09   #102
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,371
Thanks: 4,274
Thanked 2,046 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

TATUAZHET SHQIPTARE, TRADITA ILIRE PREHISTORIKE

Vizatimet ndryshojnė nga njė fis nė tjetrin. . . Tė bėrit tatuazhe (sharati) praktikohej nga fiset e Ballkanit: trakėt, ilirėt dhe keltėt, nė kohėt e lashta. Ėshtė ende diēka e zakonshme dhe e zhvilluar nė Bosnje, por vjen duke u rralluar mė nė jug. Nė Shqipėri ėshtė praktikuar kryesisht nga gratė katolike ose myslimane, por jo nga ortodokset.
Pigmenti ėshtė barut ose blozė, qė futet nė lėkurė shpime gjembi a gjilpėre. Plakat njohin motivet tradicionale, kombinimet e kryqeve dhe rrathėve, emrat e tė cilėve – si p.sh. “kalli misri”, “gjethe fieri”, “dru bredhi” – tregojnė origjinėn piktoreske; disa pėrfaqėsojnė hėnėn. Figura tė ngjashme rishfaqen nė monumentet parahistorike dhe nė stolitė moderne tė Ballkanit, nė gurėt e varreve katolike e myslimane dhe nė gdhendjet e punimeve tė drurit.

___________________________

Titulli: Albania
Geographical handbook series, Great Britain Naval Intelligence Division
Autori: Sir John Linton Myres, Harold St. John Loyd Winterbotham, F. Longland
Bashkėpunėtor: Great Britain. Naval Intelligence Division
Botues: Naval Intelligence Division, 1945

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2017, 20:30   #103
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,171
Thanks: 821
Thanked 732 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Teleisja ne Malesine e Sharrit !Ndiqeni emisionin ju lutem.

KETU:

https://m.facebook.com/story.php?sto...91112841158530
Ne fillim te emisioni, ku personi shpiegon, me ben pershtypje dy fakte. E para qe jane tre nuse dhe e dyta, akoma me shum, trajstet me hi si mjet lufte.
Eshte rastesi qe jane tre nuse? Pyes duke ditur qe numri tre eshte shum i perhapur ne besimin shqiptar.
Trajstat me hi per vet shprehjen qe eshte shume e gjalle ne te foluren tone " I hodhi hi syve"
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2017, 20:33   #104
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,171
Thanks: 821
Thanked 732 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
TATUAZHET SHQIPTARE, TRADITA ILIRE PREHISTORIKE

Vizatimet ndryshojnė nga njė fis nė tjetrin. . . Tė bėrit tatuazhe (sharati) praktikohej nga fiset e Ballkanit: trakėt, ilirėt dhe keltėt, nė kohėt e lashta. Ėshtė ende diēka e zakonshme dhe e zhvilluar nė Bosnje, por vjen duke u rralluar mė nė jug. Nė Shqipėri ėshtė praktikuar kryesisht nga gratė katolike ose myslimane, por jo nga ortodokset.
Pigmenti ėshtė barut ose blozė, qė futet nė lėkurė shpime gjembi a gjilpėre. Plakat njohin motivet tradicionale, kombinimet e kryqeve dhe rrathėve, emrat e tė cilėve – si p.sh. “kalli misri”, “gjethe fieri”, “dru bredhi” – tregojnė origjinėn piktoreske; disa pėrfaqėsojnė hėnėn. Figura tė ngjashme rishfaqen nė monumentet parahistorike dhe nė stolitė moderne tė Ballkanit, nė gurėt e varreve katolike e myslimane dhe nė gdhendjet e punimeve tė drurit.

___________________________

Titulli: Albania
Geographical handbook series, Great Britain Naval Intelligence Division
Autori: Sir John Linton Myres, Harold St. John Loyd Winterbotham, F. Longland
Bashkėpunėtor: Great Britain. Naval Intelligence Division
Botues: Naval Intelligence Division, 1945

A di kush shpjegimet/dometheniet e ketyre simboleve ose ku mund ti gjej?
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2017, 20:38   #105
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,371
Thanks: 4,274
Thanked 2,046 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
A di kush shpjegimet/dometheniet e ketyre simboleve ose ku mund ti gjej?
Pershendetje Si1ri, kemi nje teme rreth simboleve te sterlashta , nuk e di a do te ndihmoje sadopak. http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1019100
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2017, 20:46   #106
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,171
Thanks: 821
Thanked 732 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Pershendetje Si1ri, kemi nje teme rreth simboleve te sterlashta , nuk e di a do te ndihmoje sadopak. http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1019100
T'jeta Mandi. Shum faleminderit.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
i vjetėr 02-05-2017, 16:23   #107
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,791
Thanks: 1,410
Thanked 1,321 Times in 630 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 91
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Keshtu dmth ....
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2017, 01:45   #108
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
Ne fillim te emisioni, ku personi shpiegon, me ben pershtypje dy fakte. E para qe jane tre nuse dhe e dyta, akoma me shum, trajstet me hi si mjet lufte.
Eshte rastesi qe jane tre nuse? Pyes duke ditur qe numri tre eshte shum i perhapur ne besimin shqiptar.
Trajstat me hi per vet shprehjen qe eshte shume e gjalle ne te foluren tone " I hodhi hi syve"
Pomaket, jane shqipfoles. Mendohet se fjale 'pomak' ne gjuhen Armene do te thote 'ai qe u kthye ne fene tjeter'. Origjina e tyre eshte Bullgaro-Muslimane dhe ka mendime se keta jane Paulicianet e lashte.
Pomaket te cilet u zhvendosen nga Azia per t'i dhene fund 'herezise' (anti-ortodoksise atje). Ne fakt keta jane te njejte me bogomilet e Bosnjes. Sipas mendimit tim keta jane Albanet e dikurshem te Kaukazit te cilet jane perzier dhe formuar ndryshe ne mijevecaret qe kane kaluar ne Azi. Ka mundesi qe besimi i ka mbajtur deri diku te bashkuar ne Azi, dhe per kete arsye ndonese kane kaluar shekuj qe jane kthyer bashke me hordhite e tjera ne vendin e origjines, i japin perparesi besimit fetar (muslimanizmit).
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 23:53   #109
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,631
Thanks: 327
Thanked 415 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė


Nė Gorė tė Kosovės
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i CERMENIKASI pėlqehet nga
i vjetėr 17-10-2017, 19:26   #110
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Ne Bullgari ka nje FSHAT qe quhet Kosovo.
M.q-se paska ne rusi,apo albanezet e kaukazit.
Edhe facat ...bash nashi,si dhe kullat.
Tungi.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Kosovo.jpg (21.7 KiloByte, 44 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2017, 03:45   #111
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 103 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Pomaket, jane shqipfoles. Mendohet se fjale 'pomak' ne gjuhen Armene do te thote 'ai qe u kthye ne fene tjeter'. Origjina e tyre eshte Bullgaro-Muslimane dhe ka mendime se keta jane Paulicianet e lashte.
Pomaket te cilet u zhvendosen nga Azia per t'i dhene fund 'herezise' (anti-ortodoksise atje). Ne fakt keta jane te njejte me bogomilet e Bosnjes. Sipas mendimit tim keta jane Albanet e dikurshem te Kaukazit te cilet jane perzier dhe formuar ndryshe ne mijevecaret qe kane kaluar ne Azi. Ka mundesi qe besimi i ka mbajtur deri diku te bashkuar ne Azi, dhe per kete arsye ndonese kane kaluar shekuj qe jane kthyer bashke me hordhite e tjera ne vendin e origjines, i japin perparesi besimit fetar (muslimanizmit).
Ke ndonje fakt per kete, ZET?
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2017, 12:18   #112
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Ke ndonje fakt per kete, ZET?
Sigurisht. Nuk mund te shpikesh gjera ne histori. Do ishte krim.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2017, 12:20   #113
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne Bullgari ka nje FSHAT qe quhet Kosovo.
M.q-se paska ne rusi,apo albanezet e kaukazit.
Edhe facat ...bash nashi,si dhe kullat.
Tungi.
Jo shume larg Tiranes ka nje vend qe quhej Cosara. Kashari.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2017, 16:33   #114
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,344
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Jo shume larg Tiranes ka nje vend qe quhej Cosara. Kashari.
Ka dhe Novosele midis Fierit dhe Vlore por nuk e di si quhej me perpara.Mbase ka ndonje dokument nga trojet....sepse nuk e di....ose dhe ndoshta.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2017, 13:26   #115
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,845
Thanks: 6,828
Thanked 5,394 Times in 2,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė KosovėBurimi: 'Popullsia shqiptare e Struzhės dhe e Grykės sė Sharrit tė Prizrenit sipas
dokumenteve dhe burimeve gojore' nga Fidan Axhillari dhe Skender Ferati.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 21-10-2017 nė 13:33
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2017, 13:50   #116
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,845
Thanks: 6,828
Thanked 5,394 Times in 2,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
Ne fillim te emisioni, ku personi shpiegon, me ben pershtypje dy fakte. E para qe jane tre nuse dhe e dyta, akoma me shum, trajstet me hi si mjet lufte.
Eshte rastesi qe jane tre nuse? Pyes duke ditur qe numri tre eshte shum i perhapur ne besimin shqiptar.
Trajstat me hi per vet shprehjen qe eshte shume e gjalle ne te foluren tone " I hodhi hi syve"
Tri nuset e paraqitura aty si reprezentim i kesaj tradite kulturore ilire duhet te jete rastesi. Ndersa strajcat me hi jane perdorur nga nuset per te sulmuar e hutuar qoftelargun, ashtu sikurse ushtaret ilire qe i perdornin ne betejat e tyre per te hutuar armikun para se ti sulmonin. Pa dyshim qe nga kjo praktike e lashte ilire luftarake si dhe ceremoniale martesore edhe na ka ngelur shprehja, ' u hodhi hi syve' dmth i mashtroi apo i hutoi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 21-10-2017 nė 14:19
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 21-10-2017, 15:29   #117
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Marre ng 'Buletini i Shoqerise Gjeografike Italine', 1904Pershkrimi i nje tradite folklorike ne librin e babait tuja, nuk ben ate tradite automatikisht Ilire. Pomaket, te cilet kane te njejten tradite me ate qe pershkruhet gjendet ne malet Rodope, ne Ribnovo, Bullgari. Elemente te caktuar te veshjes dhe tradites jane identike me popullatat ne lumin Oxus, te cilta shot ndahet ne shtete si Turkmenistan, Taxhikistan dhe Kazakistan. Keto popullata jane vendosur ne Daci dhe me pas me ndarjen adminstrative te Aurelianit u terhoqen nga ektremitetet e Danubit dhe u vendosen ne mes te Dardanise, e cila humbi emrin dhe u be Moesi e Siperme dhe e Poshtme.

Dini gje cfare gjuhe flasin pomaket e Bullgarise? Do duhet te jete dicka si Romeika sllavike. Po ashtu ne faqen qe kini postur ka zhargon sllavik, kur flitet per zbukurimet e nuses.

Shih #33
http://getzkick.com/how-traditional-...world-15-pics/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 21-10-2017 nė 15:42
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2017, 06:48   #118
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 103 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Sigurisht. Nuk mund te shpikesh gjera ne histori. Do ishte krim.

1. Pomaket jane Shqipfoles. - Ke ndo nje fakt per kete?
2. Origjina tyre eshte Bullgaro-Muslimane - Kjo do nje shpjegim se me duket si vet-kontradite
3. Pomaket u zhvendosen nga Azia - Fakt per kete?
4. Pomaket te njejte me Bogomilet e Bosnjes - Fakt per kete? Bogomili ishte levizje ideje e jo populli. Pjese e Shqiptareve ishin vete Bogomil, sic ishin edhe Europianet.
5. Albanet e Kaukazit - Fakt per kete?
6. Kthimi ne origjinen e tyre - Fakt per kete?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 22-10-2017 nė 06:54
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i juke pėlqehet nga
i vjetėr 22-10-2017, 14:58   #119
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,845
Thanks: 6,828
Thanked 5,394 Times in 2,221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Marre ng 'Buletini i Shoqerise Gjeografike Italine', 19041. Pershkrimi i nje tradite folklorike ne librin e babait tuja, nuk ben ate tradite automatikisht Ilire. 2.Pomaket, te cilet kane te njejten tradite me ate qe pershkruhet gjendet ne malet Rodope, ne Ribnovo, Bullgari. 3. Elemente te caktuar te veshjes dhe tradites jane identike me popullatat ne lumin Oxus, te cilta shot ndahet ne shtete si Turkmenistan, Taxhikistan dhe Kazakistan. Keto popullata jane vendosur ne Daci dhe me pas me ndarjen adminstrative te Aurelianit u terhoqen nga ektremitetet e Danubit dhe u vendosen ne mes te Dardanise, e cila humbi emrin dhe u be Moesi e Siperme dhe e Poshtme.

Dini gje cfare gjuhe flasin pomaket e Bullgarise? Do duhet te jete dicka si Romeika sllavike. 4. Po ashtu ne faqen qe kini postur ka zhargon sllavik, kur flitet per zbukurimet e nuses.

Shih #33
http://getzkick.com/how-traditional-...world-15-pics/
1. Kjo tradite nuk eshte pershkruar vetem ne librin e babait tim por edhe ne vepra te studjuesve te ndryshem. Copeza e shkeputur me larte ka autore te tjere dhe te panjohur per mua. Metutje, kjo tradite eshte iliro-thrakase!

2. Nuk eshte tradite pomake sepse atehere do ta kishim te dokumentuar ne cdo cep te vendbanimeve pomake, si ne Turqi, Greqi apo gjeresisht ne Bullgari ku pomaket jetojne me traditat e tyre. Vete fakti se eshte e dokumentuar vetem ne nje vend malor e te izoluar te Bulllgarise perendimore deshmon se eshte nje tradite e trasheguar iliro-thrakase. Pomaket, ashtu sikur shqipetaret e kane te trasheguar nga iliret dhe thrakasit. Tani, kush jane pomaket eshte krejte nje teme tjeter ketu, megjithate, fakti se ata nuk ndihen bullgare etnik apo turqe apo edhe greke, jep indikacion se jane mbetje iliro-thrakase e sllavizuar e me pas edhe e islamizuar.

3. Nuk ka teleisje identike si keto askund ne bote. Me gjej vetem nje rast identik te kesaj teleisje ne popullatat e Azise qe i permend ?! Shpalose ketu po munde. Vepra jo fjale te kota dua. Nuk gjen dot.

4. Ne ate faqe nuk ka zhargon sllavik por turk, per faktin e vetem te influences osmane qindravjecare ne fjalorin tone.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2017, 01:02   #120
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Autori qe kisha cituar eshte italian dhe ai ka bere bigrafine e shtepive me ne ze te mesjetes ne Shqiperi. Nuk eshte nje nga ata autore qe e kalon lehte.

Citimi me poshte nga nje autor Turk. Sipas ketij autori Bosnjaket dhe Pomaket nuk kishin atdhe dhe shfaqnin karakteristika nomadike. Per kete arsye Turqia i konsideronte si grupi i trete me lehte i konvertueshem ne fene Islame, menjehere pas 1.Turqve vete 2. Tatareve te Krimese dhe Karapaxhakeve. Ndersa Gjeorgjianet, Cerkezet dhe Cecenet rreshtohen tek grupi i kartert, pas Pomakeve nga pikepamja asimilative sepse kane lidhje me te ngushta kombetare se Pomaket.

Enciklopedia Britanike, Vol. 17, 1911, f.219 " “The moslem of Bulgaria form a considerable element: they are found principally in the valley of the upper Mesta an the Rhodope district, where they are known as Pomaks or “helpers”, i.e. auxiliaries to the Turkish army. “
"Muslimanet e Bullgarise perbejne nje element te konsiderueshem: ata gjinden kryesisht ne luginen e Mestes se siperme dhe ne distriktin e Rodopeve, ku njihen si Pomake ose "ndihmes", dmth shtesa te ushtrise Turke."

Tani po te keni ju prova qe hedhin poshte keto le t'i shikojme.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 25-10-2017 nė 01:37
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur