Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-10-2017, 00:49   #41
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,078
Thanks: 812
Thanked 439 Times in 289 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Futjani kot. U shqepet duke lexuar gjepura facebook-u.
Kosovo eshte fjale sllave dhe ky toponim gjendet ne shume vende sllave deri ne Ukraine. Mos valle ne e cuam emrin kosovo deri ne Rusi e Ukraine?Kjo mania per ta bere gjithcka shqiptare eshte dem dhe jo kontribut qe i behet ceshtjes shqiptare. Lavazh truri pa asnje baze shkencore. Se na pelqen ne dalin gjithe herojte e botes shqiptare dhe shqipja gjuha e Zotit. Patetike
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2017, 01:10   #42
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Kosovo eshte fjale sllave dhe ky toponim gjendet ne shume vende sllave deri ne Ukraine. Mos valle ne e cuam emrin kosovo deri ne Rusi e Ukraine?Kjo mania per ta bere gjithcka shqiptare eshte dem dhe jo kontribut qe i behet ceshtjes shqiptare. Lavazh truri pa asnje baze shkencore. Se na pelqen ne dalin gjithe herojte e botes shqiptare dhe shqipja gjuha e Zotit. Patetike
Per mua kosovo i bie draper,qe korrin arat.Shqip smund te jete.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 02:23   #43
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,078
Thanks: 812
Thanked 439 Times in 289 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Per mua kosovo i bie draper,qe korrin arat.Shqip smund te jete.
Fakti qe kosovo gjendet ne shume vende sllave te le te kuptosh qe eshte fjale sllave. Ashtu sic ka me qindra fshatra ne Shqiperi qe emertimet i kane sllave. Kryesisht nga koha e mbreterise bullgare.Kjo nuk do te thote se ne jemi sllave.Por ka nje tendence sot qe c'do gje duan ta nxjerrin shqip.Kjo nuk eshte ceshtje deshirash por ceshtje studimore. Por sot kane dale lloj lloj profesoresh qe ja kalojne edhe Cabejt. Dikush thote qose,dikush kos dhe vo,pra kos dhe veze. Po pse keshtu shpjegohen fjalet? Ajo qe thua ti me draprin eshte me afer llogjikes.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2017, 06:37   #44
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Fakti qe kosovo gjendet ne shume vende sllave te le te kuptosh qe eshte fjale sllave. Ashtu sic ka me qindra fshatra ne Shqiperi qe emertimet i kane sllave. Kryesisht nga koha e mbreterise bullgare.Kjo nuk do te thote se ne jemi sllave.Por ka nje tendence sot qe c'do gje duan ta nxjerrin shqip.Kjo nuk eshte ceshtje deshirash por ceshtje studimore. Por sot kane dale lloj lloj profesoresh qe ja kalojne edhe Cabejt. Dikush thote qose,dikush kos dhe vo,pra kos dhe veze. Po pse keshtu shpjegohen fjalet? Ajo qe thua ti me draprin eshte me afer llogjikes.
Kosovo vetem shqip nuk mund te jete.Turqishte apo osmanllie edhe po.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 11-10-2017, 10:23   #45
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Po rilexoja sot dhe me beri shume pershtypje kjo nga postimet e mesiperme.

Citim:
Po ky autor, nė vitin 1560, boton hartėn ‘’Atlas Ptolomaeus [...]’’, ku si vendbanim paraqet vendin me emėr ‘’Scascoua’’ (Skaskova). G. Mercatori nė hartėn e botuar nė Duisburg nė vitin 1595, paraqet vendbanimin ‘’Scascoua’’ (Skaskova). Nė atlasin e Ortelit tė vitit 1595, paraqitet emri nė formėn ‘’Scascova’’ (Skaskova). P. M. Coronelli, duke punuar nė hartimin e atlasit-globit tokėsor gjatė viteve 1683-1704, boton harta nė 12 vėllime. Nė botimin e hartės ‘’Iliricum’’ tė vitit 1688, pėrmend vendin e quajtur ‘’Campo Cassova’’. Po nė kėtė atlas tė Coronelli-t, nė hartėn nr. 143 tė botuar mė 1689, paraqitet vendi ‘’Campo Cassoua’’. Mathias Seutteri nė hartėn nr. 152 tė atlasit tė tij, pėrmend emrin ‘’Campus Merlinius Cassovius’’, ndėrsa nė hartėn nr. 153, e paraqet ‘’Campus Cassovius’’.
Nje gje une nuk kuptoj me keta historiane leshi qe kemi ne.Do te vertetosh nje gje ? Atehere historiane leshi (Shqiptare dhe Kosovare) mos perdorni strategji hidhu pirdhu.Serbet pretendojne se Kosova eshte zemra e tyre (ku serbet,qe u vrane ne betejen e fushe Kosoves na u bene mellenja te zeza sipas legjendes serbe!!!). I duhet meshuar faktit fort se Kosova eshte shume e re .Shume , shume e re. Kosova poshte vetes, ka nje baze te forte e te vjeter.Dardanine.Serbeve ju duhet treguar qarte se kur kane ardhur ne Ballkan, trualli i Kosoves nuk qe bosh, nuk qe pa njerez. Pra Serbe te dashur - ajo qe ju qan juve zemra - mund te kete qene nje fushe sorrash, por nuk ishte ne nje territor te shkrete. Ata qe rronin aty ishin pasardhes te dardaneve. Mund te derdhni lot per ata qe u vrane aty. Po qarja dhe dhimbja juaj per te renet ne beteje, nuk e perligj qe kete vendin e betejes (qe qelloi ne Kosove), por mund te qe dhe ne Bullgari t'a quani toke Serbe ose Zemra e Serbise.

Ajo qe mua me habit eshte fakti se pse historianet Shqiptare dhe Kosovare merren me sorra dhe mellenja dhe nuk mbeshteten tek harta e Ptolomeut ku ajo zone na del me emrin ‘’Scascoua’’ (Skaskova). Nuk eshte e thene qe gjithnje te besh trimin.Historia nuk eshte e thene te behet mbi fakte te verteta. Faktet dhe manipulohen ose jane te genjeshterta. Per historianet tane - fillimi i emrit Kosova duhet te filloje dhe mbaroje me Ptolemeun.Kaq. Pastaj nuk eshte e veshtire te gjesh ose vertetosh qe ‘’Scascoua’’ (Skaskova) derivon ne Kosova. Dhe sikur mos derivoje duhet ta bejme ne te derivoje. Pse serbet cfare bejne me shekuj ? Nuk po na derivojne legjenden e te vrareve qe na u kthyen ne mellenja ne Emrin e zemeres se tyre? Nuk po na derivojne Kos (serbisht) Kosh-Kus(turqisht) + ov - fushe ?

Kaq e veshtire eshte te gjendet ne shkrimet e kohes te princerve te asaj kohe ndonje shenim/traktat/ korrespondence, se per ku u nisen ata te luftonin?Sepse marreveshja apo beselidhja nuk u be ne sekonden e fundit.Kishte nje plan.Ku do luftonin?Ku do i prisnin turqit? Kam lexuar dikur ne forumin shqiptar(FSH), dike qe pretendonte (Kreksi me shoke), qe fushe Kosova nuk i permbushte kushtet per ate beteje - por fusha e Drenasit qe me e pershtateshme me pershkrimet e bera, madhesine dhe trupat ushtarake.Aq me teper qe ne fushen e e Drenasit shpesh gjenden varre te vjetra dhe shtiza e shigjeta.Nuk po them se Kreksi ka te drejte por une e lexoj si nje version alternativ dhe arsyetoj apo marr njohuri per ato qe ai thote.E njejta gje ndodh me historine.Lexon libra te ndryshem dhe sheshon faktet.
Mund te lexoni ketu :
Kodi:
http://www.forumishqiptar.com/threads/108863-Beteja-e-Fushė-Kosovės-nė-vitin-1389-nė-Drenicė/page17
Kodi:
https://www.radiodrenasi.com/artikulli.php?newsid=1158
Mua me intriguan ‘’Scascoua’’ (Skaskova) e Ptolemeut por dhe
Campus Merlinium at Cassovius/Caffovius ( me teper kjo e dyta ).
C'eshte ky emer si emer kampi romak ?

Bera ca kerkime ne internet dhe gjeta midis te tjerash dhe nje fjalor gjerman ku kemi jo vetem Campo Merlino - Amelsfeld por kemi dhe Campus Merlinus at Caffovius.

Per me teper shikoni imazhet.SystemA mund te ndihmoje me gjermanishten e imazheve.

dhe kjo harta


E marre ketu :
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Geography_(Ptolemy)
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Geography_(Ptolemy)#/media/File:Stefano_Bonsignori_-_Hellenic_peninsula-_Greece,_Albania,_Bosnia_and_Bulgaria_-_Google_Art_Project.jpg
10th Map of Europe
Macedonia, Achaea, the Peloponnesus, & Crete
(shoh ca emra qe jane si emrat e sotem- me siguri retushim;ajo qe thashe me siper.Shoh dhe emrin Beograd por shoh dhe Gracanicen ).
Si ka mundesi emrat e tyre na qenkan si sot(qe ne 1585 dhe nuk paskan ndryshuar hic), kurse ne territorin Shqiptar na dalin mes te tjeresh dhe ca qe sot nuk gjenden ne Shqiperi.Vetem topnimet/emrat e tyre nuk ndryshokan, kurse te Shqipetarve po ?

Ku eshte harta origjinale e Ptolemeut ?

Nderkohe me poshte postimi i Kreksit nuk ben keq te lexohet.
Citim:
E vėrteta mbi betejat e Kosovės sė viteve 1389 - 1448
Publikuar mė 2010-08-31

Nga : Dardan Leka
Lugina e Drenicės;
Pozicionet e dy ushtrive para fillimit tė Betejės

Si ishte situata nė Ballkan dhe Kosovė 16 vite para betejės sė vitit 1389 ?

Ushtarėt serbė qė ishin nė shėrbim tė Muratit, tė cilin e kishin pėrcjellur nė ekspedita tė mėdha nė Azi e nė Karamani si dhe nė tėrė lindjėn, numri i atyre qė ishin kthyer pastaj nė Serbi, ishin ankuar nga mėnyra se si sulltani i kishte keqtrajtuar ata.Ata e akuzonin Muratin pėr pėrdhunimin e tyre nė kushtet nė tė cilat u dorėzuan dhe u bėnė shėrbėtor tė tij.
Si mbetėn popujt e Ballkanit vasal tė sulltan Muratit para Betejės sė Kosovės ?
Si pasojė ishte humbja e dy luftėrave, ajo e vitit 1363 afėr Nishit dhe 1371 nė Betejėn e Maricės ku morėn pjesė edhe shqiptarėt, mirėpo serbėt dhe bullgarėt mbetėn tributėr tė sulltanit, andaj ēdo vit duhej t’i dorėzonin 1000 ushtarė Muratit pėr luftėrat e tij nė lindje kundėr tė krishterėve.
* Lazari ia kishte vu me vėmendje veshin kėtyre ankesave tė ushtarėve qė ktheheshin nga sherbimi ushtarak, se si ai mund tė akreditonte dhe tė ushqente mė shumė lėndė kundėr gjyqeve turke, situatė e cila filloi tė bėhej e padurueshme nė popullatė ku pas njė kohe kishin shpėrthyer kryengritje, duke i larguar tė gjithė Gjyqtarėt e Spahiut turk nga vendi.....*(kėtė paragraf e rregullova si duhet pėr tu kuptuar mė lehtė nga lexuesi)
Murati kishte hartuar planin e tij. I mblodhi tė gjitha forcat e tij nė lindje qė kishte nė sherbim dhe pėrgatitej tė hakmirrej ndaj tė krishterėve tė Ballkanit, tė cilėt kishin ngritur kokėn dhe rrebeluar kundėr forcės sė tij e ia kishin larguar e pėrsekutuar spahijt(gjyqtarėt, prefektėt) e tij dhe thyer marrėveshjėn qė kishin bėrė mė parė me disfatėn krishtere pas Betejės sė Maricės. Kur ai i kishte bėrė tė gjitha pėrgatitjet, i dėrgoi ambasadorėt e tij dhe me shkresė iu dėrgoi letėr tė gjithė tė krishterėve duke iu deklaruar luftė dhe pothuajse menjėherė pas deklarimit tė tij mblodhi njė ushtri tė fortė prej 60.000 luftėtarėve ..
Mirėpo, serbėt nisėn dhe iu dalin nė pritė, nė Bullgari, ku hasin pėrballė me njė trupė prej 20.000 osmanėve, tė cilėt ishin nisur pėr njė ekspeditė vėzhguese para ushtrisė sė madhe qė vinte nė krye me sulltanin. Ekspedita turke pra, u sulmua papritmas dhe u mundėn, vetėm 5000 prej tyre i shpėtuan vdekjės.Turqit ia atribuojnė kėtė humbje si "nėma nga qielli' ose klithja e perėndisė, tė cilėt besonin se kjo humbje e dėnoj Muratin se ai e kishte pėrzier gjakun me njė grua tė pa fe! Para ca vitesh Sulltan Murati ishte martuar me tė bijėn e Shishmanit, mbretit bullgar. Poashtu, edhe dy djemtė e tij ishin tė martuar me dy tė krishtėra tė disa viseve qė kishin mbetur nga empiri bizantin i lindjės !*Burimi; Histoir du Bas-Empir nga; Charles Le Beau, Hubert-Pascal Ameilhon
*****
Tė pėrshkruajmė hollėsisht terrenin se sa ishte ky vend dhe pse ishte i pėrshtatshėm pėr luftėra;
Lugina e Drenicės dhe lumi i vogėl qė kalon kėtė fushė mund tė quhet edhe "Lumi i Imėt", apo "i cekėt" qė po tė pėrkthehet nė gjuhėt sllave "Sitnica".Kronikuesit e kėsaj beteje pėrmendin edhe lumenj tė tjerė gjatė kalimit tė ushtrisė turke pėr nė Kosovė deri tek fushė beteja. Aty ceket se turqit kaluan natėn Moravėn, sepse njihej ky lum nga turqi. Mirėpo, Sitnica e sotme qė fare nuk pėrmendet nė kronikat osmane, por vetėm thuhet se; "nė njė fushė tė vogėl, 5000 hapa me 20 000 rrethuar me male jo tė larta, kėtė fushė e ndante njė lum i vogėl". Sot nėse vėshtrohet pėr sė afėrmi lumi Sitnica, poashtu edhe tė lexohen me vėmendje kronikat turke vėrehet menjėherė se ky lum ėshtė tėpėr i madh dhe me siguri se do t'ia pėrmendnin emrin, por nė asnjė kronikė nuk e gjejmė kėtė emėr tė lumit ku u zhvillua Beteja e Kosovės. Nė kronika thuhet vetėm kaq; "...kėtė fushė tė ngushtė qė ishte 5000 hapa e gjėrė dhe 20 000 e gjatė e ndante njė "lum i vogėl"... fusha ishte e rrethuar me male jo aq tė larta ku rrėzė tyre shtriheshin fshatra pitoreske"! Rėndėsi ka kėtu se edhe udhėpėrshkruesit e shekullit tė XIX, siē ėshtė Ami Boue dhe tė tjerė, tė gjithė e pėrshkruajnė kėshtu fushėn e Kosovės; "...Posa tė arrijsh nė Prishtinė aty poshtė shtrihet njė fushė e madhe qė e ndan lumi Sitnica" Pra, ky lum i madh qė e ndan njė fushė tė madhe nė dysh njihej edhe nė atė kohė nga kronikuesit turqė mirėpo, si ėshtė e mundur qė nuk e pėrmendin fare emrin e Sitnicės ?
Mos ėshtė njė ngatėrrim qė ėshtė bėrė mė vonė nga gjeografėt serbė e tė tjerė duke e quajtur lumin e Luginės sė Drenicės Kishnareka , "lumi i shirave" nė vend tė Sitnicės qė pėrshkon rrafshin e Fushė Kosovės ?
E vėrteta ėshtė se nė kronika pėrmendet vetėm emri i tėrė provincės "Fusha e mėllijave" apo Misia si emėr i vendit apo krahinės nė tėrėsi. Mirėpo, vendi i betejės ėshtė diēka tjetėr. Asnjėri nuk e thotė saktėsisht dhe nėse i referohemi shkrimit tė humanistit Antonio Bofinus kjo betejė midis ushtrisė krishtiane dhe asaj osmane zhvillohet diku tjetėr e jo nė vendin qė sot mendohet tė jetė. Ai thotė kėshtu; " ...nė njė fushė tė vogėl qė kalon njė lum i vogėl- i imėt"! Si argument tjetėr mbėshtetės po e marrim edhe Betejėn e dytė tė Kosovės qė ndodhi 60 vjetė pas kėsaj beteje, pra nė vitin 1448, ku Skėnderbeu i shkoi nė ndihmė Hunjadit. Mjerisht, Hunjadi kishte vendosur tė mos e priste Skėnderbeun, por mė nė fund heroi ynė shqiptar arrin tė nesėrmen e betejės me vonesė.Skėnderbeu aty gjen tė rraskapiturit e betejės, tė plagosurit me kombėsi tė ndryshme, hungarez, polakė etj., tė cilėt i merr me vete, i strehon dhe i ngarkon nė anije nė Durrės, ku pastaj kėta luftėtar kthehen nė vendet e tyre. Kėtu bėhet fjalė pėr tė shpėtuarit e Betejės sė Varnės. Pra edhe kėtu ka njė ngatėrrim ngase edhe nė Betejėn e Varnės mė 1444 Skėnderbeu poashtu i premtonte Vladislavit, mbretit tė Polakėve dhe Hungarisė, nė njė letėr, se do marri pjesė nė kėtė betejė qė fatkeqėsisht nuk arrijti me kohė ... As nė betejėn e Varnės e as nė betejėn e II tė Kosovės, Pse ?!
Historianėve iu mbetėt tė hulumtojnė rreth kėtyre pengesave, mirėpo unė po bėjė vėtėm analizat rreth terrenit.....(qė thotė ai Shmiti se Skėnderbeu nuk ishte humanist), Kur arriti Skėnderbeu nė kėtė fushė tė kobshme e mallkon Hunijadin se shkaktoi njė therrtore. Pra, kjo ishte vėrtetė njė betejė e madhe dhe e pėrgjakshme, me mė shumė viktima se sa beteja e parė e Kosovės. Ē’ėshtė e vėrteta sulltan Murati i II-tė i kishte mbi 100 000 njerėz, kurse Hunjadi ( nėse i hjeken 15.000 vllahėt qė kaluan nė krahun e sulltanit), atij nuk i mbetėn vetėm se tė huajt, polakėt dhe disa bohemjen, gjithėsej nuk i kishte 40.000 ushtarė. Sulltani duke e parė situatėn nė kėto rrethana jo reciproke, i thotė Hunijadit qė tė bėjė marrėveshje,pėr tė mos e bėrė kėtė fushė mr gjakr pa patur kurrfarė shprese se do tė fitojė, mirėpo pasi e sheh se ai ishte i nxehur, memzi i jep lejėn pėr luftė, sepse nė ato kohėra edhe pėr tė luftuar kėrkohej leje nga kundėrshtari...Pse e lidha nė kėtė shėnim Betejėn e parė tė Kosovės mė 1389 me tė dytėn tė vitit 1448 ? Kjo paralele ėshtė e domosdoshme pėr hulumtime nė histori pėr tė ditur terrenin se ku janė zhvilluar kėto beteja tė famshme tė historisė dhe ky krahasim don edhe mė tej hulumtime. Arsyeja ėshtė qė sot nė Drenicė nė kėtė fushėn e gjėrė 5000 hapa apo 5 kilometra tė gjėrė dhe tė rrethuar me male tė ulėta i pėrngjan shenimeve tė autorit Bofini dhe e dyta ėshtė se mu afėr Bjeshkėve tė Berishės qė e rrethojnė kėtė luginė, gjendet njė krua qė sot fshatarėt e kėtyrė anėve e quajnė "Kroni i Skėnderbeut" !
Ndoshta dikush edhe nuk mund tė besojė, por nėse mirret distanca, ky krua ėshtė pėrballė Kronit tė Mretit afėr Goleshit, mirėpo bėnė pjesė nė Drenicė, nė njė vijė ajrore kėto dy burime janė mu pėrballė njėra- tjetrės ku e ndan fushėn e Drenicės .Ky lumi i vogėl, lumi i shiut, apo si e quajtėn serbėt "kishna reka" qė duhej tė ishte lumi i cekėt nė krahasim me Sitnicėn qė ėshtė lum i madh dhe pėrshkon fushėn e madhe !
Pra, kroni i Skėnderbeut ėshtė edhe njė dėshmi tjetėr qė vėrteton se Skėnderbeu mori pjesė nė Betejėn e dytė tė Kosovės mė 1448 dhe kur e dijmė se tė gjitha kronikat e kėsaj epoke pėrmendin kėtė fakt e thuhet se; "edhe ...kjo betejė u zhvillua nė tė njėjtin vend ku u zhvillua beteja e vitit 1389, 60 vite mė parė".Nė luginėn e Drenicės kemi tepėr dėshmi tjera si; Kroni i Mretit, Kroni i Skėndėrbeut, fusha e vogėl, e ngushtė...aty kalon njė lum i vogėl, pastaj...fusha ėshtė e rrethuar nė tė gjitha anėt me male jo tė larta,... rrėnxė maleve ndodhėn fshatra pitoreske...etj. Rrėnzė kėtyre maleve edhe sot ka pėrplotė fshatra rrethė kėsaj fushė, por njė gjė tė vė nė dyshim; varrezat nė kėto fshatra janė tepėr tė mėdha nė krahasim me numrin e banorėve tė tyre. Kėto varreza mbulojnė disa lugina rrėnzė maleve, disa prej tyre kanė shenja mbishkrime mbi stela me mbishkrim turqisht(arabisht), por disa tjerė janė pa shenja vetėm me gur tė mėdhenj.Shihet qartė se tė gjtha kėto varre janė tė personave tė rritur. Pa dyshim bėhet fjalė pėr njėrėz tė vrarė nga ndonjė luftė apo betejė e madhe nė kėto anė qė nuk mbahet mend !Pastaj edhe malet e Drenicės nuk janė aqė tė larta. Vetė pozita gjeografike e Drenicės ka reliefin mė shumė tė njė rrafshnalte tė Kosovės, ku nga kjo platformė ndahen ujėrat e Kosovės qė pėrmes kėtij lumit tė vogėl qė sot quhet Drenicė kalon nė Sitnicė, apo lumi i "cekėt" nėse e pėrkthejmė nga gjuha serbe. Tė shohim tani se cilat janė kėto male qė e rrethojnė luginėn e Drenicės apo fushėn e vogėl nė krahasim mė atė tė fushė Kosovės.
Kosmaēi arrin deri nė 900 metra lartėsi, gjendet nė pjesėn perėndimore, kėto vargmale ndahen pėrmes Grykės sė Llapushnikut dhe vazhdojnė mė tej kah jugu me Malet e Berishės pėr t’iu ngjitur afėr Maleve tė Sharrit.
Si hipotezė po e pėrshkruajmė lėvizjen e trupave osmane se si dhe ku kanė patur mundėsi tė hyjnė deri nė brendėsi tė Luginės sė Drenicės.
Posa ka hyrė Sulltan Murati I-rė po edhe i II-tė, i cili me ēdo kusht edhe ky ngurronte tė vdiste nė Betejėn e Dytė tė Kosovės mė 1448 si Murati I-rė, pra posa hyn nė Kosovėn e sotme, qė sipas kronikave ka prerė rrugėn mė tė shkurtėr kah Gjilani, pastaj kalon Sitnicėn me ushtrinė e tij tė madhe dhe ėshtė drejtuar tek kjo luginė e vogėl qė ishte 5000 hapa e gjėrė dhe 7000 e gjatė, sipas disa tjerave citime gjėrėsia ėshtė e njėjtė, 5000 hapa e gjėrė por e gjatė 20.000 hapa,( afėr 20 kilometra me 5 kilometra gjėrėsi). Kėtė vend e kishin zgjedhur tė krishterėt, tė cilėt pėr shkak tė veshjeve tė tyre tė rėnda me mburojė nga hekuri kalorėsve iu duhej njė terren i pėrshtatshėm, i fortė e siē ėshtė terreni nė luginėn e Drenicės me njė tokė mė tė rrasėt pėr manovrime me kuaj dhe, mė tė qėndrueshme pėr kalorėsit qė nė vrapime tė shpejta nė fushėn e Kosovės, pra nė Luginėn ė Sitnicės tė krishterėt do tė nguliteshin nė tokėn e butė ku do ishte fatale pėr ta sepse lugina e Sitnicės ėshtė tepėr e butė dhe mė e keqja se nė kėtė luginė mjegulla e dendur do pengonte pėr sė tepėrmi tė krishterėt pėr shkak tė helmetave tė tyre qė mbanin nė kokė, pastaj mjegulla do i vėrbonte edhe mė tepėr tė krishterėt. Ndėrsa, nė Luginėn e Drenicės terreni ishte mė i pėrshtatshėm pėr kalorsit e krishter, lumi pėr tė kaluar ishte i cėkėt, edhe kėtu ishte nė favor tė tyre, sepse ky lum nė disa vende ėshtė tepėr i thellė, ta zėm tek Gjiri i Laroit afėr Gllobarit, lumi i Drenicės ėshtė tepėr i thellė, poashtu edhe tek fshati Korraticė. Mandej, njė pėrparėsi qė ka patur kjo fushė pėr njė betejė tė tillė ishte se kėtė luginė, lumi i imėt apo i vogėl qė sot quhet Drenica, kalon kėtė luginė qė nga veriu, afėr Skėnderajt dhe vazhdon kah jugu pėr afėr 20 kilometra pėr t’u bashkuar me degėn tjetėr qė vjen nga jugu kėshtu duke e ndarė kėtė luginė nė dysh veri- jug sė bashku kėto degė formojnė daljėn e kėsaj lugine pėrmes njė gryke shkėmbore qė vazhdon tė rrjedh lumi Drenica pėrmes disa kodrave tė vogla tė vargmaleve tė Qiqavicės me lartėsi 500 deri 600 metra lartėsi mbidetare dhe pas kalimit tė njė lugine nė vija gjarpėrore, lumi derdhėt nė Sitnicė pas njė lėshimi nė drejtim tė veri-lindjes duke kaluar te vendi i ashtuquajtur Guri i Plakės (me gjatėsi afėr 14 kilometra). Tė ndalemi pakėz edhe tek ky emėr i mbiquajtur "Guri i plakės" ku edhe kėtu ndeshim gjurmėt e betejės sė famshmė tė Kosovės..... Nė popull ky guri ka marrur emrin, sipas gojėdhanave, pėr arsye se kur Millosh Kopiliqi e therrė me thikė Sulltan Muratin, ēaushėt apo truprojet e sulltanit tentojnė ta zėnė vrasėsin, mirėpo nuk ia arrijnė dot. I veshur i tėri nė rroba hekuri as njė armė nuk arrinte ta shponte trupin e tij. Papritmas lajmrohet njė plakė, e cila e sheh se po tentojnė t'ia zhveshin rrobat e hekurta Milloshit, mirėpo turqit nuk dinin se si ta bėjnė kėtė. Plaka serbe ua tregon sekretin turqėve duke u thėnė : "-shiqoni ndėr mustaqe tė tij, aty e ka qelėsin dhe me tė hapėn veshjet e tija" ... Turqit arrijnė ta gjejnė sekretin e kėtyre rrobave tė hekurta dhe posa ia hapin helmetėn ia presin kokėn, mirėpo Milloshi nuk vdes, e mban mend hallėn serbe qė e spiunoi , e rrok dhe e gjuan nė qiell me forcėn qė kishte dhe kjo bie e vdekur nė kėtė vend qė ende sot quhet Guri i Plakės...Kjo ėshtė vetėm se njė gojėdhanė ndėr tjera pėr Millesh Kopiliqin, e treguar nė popull deri mė sot.Pėrpos versionit turk qė kemi cekur mė sipėr pėr vrasjen e sulltan Muratit nga Millosh Kopiliqi ėshtė edhe njė dėshmi kjo nga kronikues grekė, mu nga nipi i perandorit bizantin, Zhan Dukas i cili thotė kėshtu;" Nė mbrėmje, njė natė para betejės despoti Lazar kishte ftuar tė gjithė prijsat rreth tij pėr tė ngre dolli, pėr shėndėt tė betejės qė i quan Stravica(ndoshta zdravica) me bujarėt e tė gjitha anėve. Milloshi kishte pas vendos tė mos pinte atė natė por Llazari i thotė; "pije kėtė gotė pėr shėndėtin tim se pėrndryshe do bėhesh si i dyshimt dhe do tė akuzohesh se don tė mė tradhtosh..."Ju falemnderit pėr ftesėn, por unė nuk dua tė ngre dolli, tek e fundit nesėr ke pėr tė parė besnikėrinė time ndaj teje, o princi Llazar !
Tė nesėrmen herėt Milloshi arrin nė kampin e sulltan Muratit, ka pėr t’i treguar njė fshehtėsi, njė sekret, apo marrėveshje para betejės....Kėshtu qė menjėherė ēaushėt e mbretit e lejojnė tė hyjė nė tendėn e Muratit, ose me tė vėrtetė Milloshin e kanė njohur mirė turqit qysh para 16 viteve sepse shumica e ushtarėve tė krishterė nga Kosova kishin pėr detyrim tė bėnin shėrbim sulltanit, sipas marrėveshjes (shihni paragrafin tjetėr nė vazhdim).Posa hyn brenda nė tendė, kėrruset pėr t’i puthur kėmbėn sulltanit, si shenjė nėnshtrimi, mirėpo nė vend qė t'ia puthė kėmbėn, Millosh Kopiliqi nxjerr thikėn nga mėnga dhe i sulet sulltanit duke e vėnė pėr tokė njėherė dhe pastaj e therrė me thikė mu afėr zemrės...Me shkathtėsinė e tij Milloshi ikė nga tenda dhe shkon drejt bregut tė lumit ku e kishte lėnė kalin e tij, mirėpo aty e kapin ēaushėt e sulltanit dhe e bėjnė copė mė copė". Tė irituar nga ky rast tronditės, turqit fillojnė luftėn pėr tu hakmarrė. Nė kėtė moment turqit sulen mbi tė krishterėt. Llazari jep urdhėr prijėsit boshnjak Vlladiko Bukoviēit qė t'iu pėrballej turqėve me 20 000 ushtarėt e tij !Bukoviē pėrballon kėtė sulm m sukses por, para se tė pėrballojė herėn e dytė, lajmi ishte pėrhapur nė ushtrinė e krishterė tė Tragosh(Dragosh) Proviē, gjenerali i Llazarit kishte kthyer armėt kundėr tij, iu ishte bashkuar turqve.
Ndoshta ky lajm ishte i pavėrtetė, vetėm sa pėr tė shkaktuar habi dhe pėrqarje nė ushtrinė e krishter, pra kjo nuk dihet por, me tė dėgjuar kėtė lajm, Vllatko Bukoviē lėshon fushė betejėn me 20.000 boshnjakėt e tij dhe merrė ikėn...Llazari i vetmuar, pa rezistencė fare, bie nė dorė tė armikut.Turqit e kapin dhe e dėrgojnė Llazarin para sulltanit nė tendėn e tij, ku shtrihej nė agoni dhe vuante nga plaga qė kishte marrur prej Millosh Kopiliqit. Pas disa lutjeve qė lėshonte Llazari ndaj perėndisė pėr t'ia marrur shpirtin, Sulltan Murati jep urdhėr qė ta vrasin atė me tė gjithė bujarėt e Llazarit qė ishin dorėzuar. Tė gjithėve iu pre koka mu para syve tė Sulltanit". Kėshtu e tregon Dukas kėtė epizod nė lidhje me vdekjen e Milloshit, Llazarit, bujarėve tė tij si dhe tė vdekjes sė sulltanit mė nė fund, qė vdes nga plagėt e marrura prej Milloshi. Pra,Sulltani nuk vonon edhe ai vdes. Bajaziti e nis kufomėn e tij drejtė Brusės nė sarajet e tij, prandaj kurrėsesi nuk ėshtė e vėrtetė se sulltani ėshtė varrosur nė Kosovė, nė vendin e ashtuquajtur sot, tyrbja e Muratit.
Sipas autorit tė veprės "Qezarėt e fundit", sido qė tė jetė, nė asnjė mėnyrė nuk besohet se sulltani ėshtė vrarė nė fushė tė betejės nga Millosh Kopiliqi, qė pėrmendet nė disa versione tjera serbe...sepse sulltani ishte i rrethuar me njė truprojė tė madhe. Pėrpos saj, sulltani kishte edhe devet e tij me vedi qė kėto kafshė iu shtinin frikėn tė krishterėve, meqė asnjėherė nuk kishin parė kafshė tė tilla nė ato treva. Pastaj ishin edhe tė shtėnat me topa qė, edhe pse nuk bėnin dėme tė mėdha, kjo armė zjarri qė posa kishtė filluar tė pėrdorej nga ushtria osmane, shkaktonte frikė nė radhėt e krishterėve. Pra, sulltani nuk kishte angazhuar shumė ushtarė nė kėtė betejė, sepse ai kishte zgjedhur kėtė stratagji t’i tmerronte europianėt. Ai ishte mė se i sigurt se do korri fitore. Mirėpo, edhe tradhtia e gjeneralit tė Llazarit, Dragosh Proviē me 20.000 ushtarė qė lėshoi krahun e krishter dhe u bė me sulltanin, pastaj edhe boshnjakėt me nė krye Vllatko Bukoviē dhe 20 000 ushtarė ikėn nė Bosnjė, shtrohet pyetja ; Sa serbė u vranė nė kėtė Betejė ?Vetėm njė njeri, Llazari dhe disa bujarė tė tij. Kurse, aleatėt e tjerė hungarezė, shqiptarė e vllehė kanė rezistuar deri nė fund, derisa janė vrarė e masakruar tė gjithė. Me siguri nuk i kanė kuptuar intrigat e serbėve se ēka ėshtė folur mes tyre? Me siguri Llazari kishte rėnė viktimė e gjneralėve tė tij ose janė trembur nga e shtėna e topave apo devet karakteristike ua kanė fut frikėn.
Pra, vėrtetėsia kėtė herė gjendet nė anėn e historianėve osmanė, ku kemi dokumente tė shkruara tė shumta, pra me tė vėrteta se sa gojėdhėnat e europianėve. Megjithatė, emri i Millosh Kopiliqit mbetet i shkruar pėr gjithėmon nė analet e osmanlive si njė vrasės, ndėrsa tek tė krishterėt para se tė kryejė kėtė akt ndaj sulltanit, ai njihej si bashkėpunėtor i turqėve dhe tradhtar, pastaj nga tradhtari sot nė liridashės !Mirėpo, edhe njė gjė dihet se ky personalitet bujar me mbiemrin Kobilja ka egzistua, megjithėse mė vonė serbėt e shndėrrojnė kėtė emėr Kobilja nė Obiliē se nė gjuhėn serbe Kobilja quhet pela, kurse pėr shqiptarėt ky ėshtė hero, njė bujar, njė personazh i dalur nga njė fis i derės sė mirė !Fakti se ky rast ka ndodhur e tregon fakti se kur njė i huaj ka dashur tė flas me sulltanin, gjithėnjė e kanė pėrcjellur pėr krahu dy ēaushė dhe e kanė kontrolluar mirė para se tė pėrshėndetej me sultanin, mirėpo edhe rrobat e Millosh Kobiliēit nė sarajin e Sulltanėve sot nė Stamboll vėrtetojnė se ky rast ėshtė i vėrtetė.
Pėrse lind dyshimi tek Millosh Kopiliqi pėr tradhti ?Qe pėrse, si e pėrshkruajnė disa autorė.Vuksava dhe Mara, dy vajzat e Llazarit ishin tė martuara, e para me Millosh Kopiliqin, e dyta me Vuk Brankoviēin. Fjalė pas flale kalojnė te dy motrat nė grindje tė madhe rreth vlerave tė burrave tė tyre, ku secila e lavdėron burrin e saj, por qė pėrfundon me pėrleshje e kacafytje dhe ofendime mes Milloshit dhe Vukut deri sa pėrfundon me dyluftim, pėr tė cilin marrin leje nga Llazari. Nė kėtė duel me kuaj, Miloshi e rrėxon pėr tokė Vuk Brankoviēin, po i fal jetėn, por Vuku kishte gjetur njė mėnyrė tjetėr pėr tu hakmarr nga kjo humbje e turpshme pėr tė, pra vendos tė shpifė fjalė nė dėmė tė Milloshit duke thėnė pėr tė se ai ėshtė tradhtar dhe bashkėpunon me turqit...kėshtu qė nga kėto fjalė ka mundėsi qė edhe Llazarit iu ka mbushur mendja se Milloshi do ta tradhėtonte.
T'ju rikojtojmė kėtu mė parė se 16 vite para Betejės sė Kosovės, pra, qė nga viti 1365, me disfatėn e Nishit dhe atė tė Maricės mė 1371, serbėt dhe bullgarėt kishin humbur sovranitetin e tyre, ata mė nuk dominonin nė shtetet e tyre, tėra kėto shtete sllave qė humbėn luftėn, pėrpos malazezėve dhe shqiptarėve, kėta tė tjerėt administroheshin nga mbikqyrėsit osmanė qė quheshin Spahij, apo targa mbledhės, megjithėse bullgarėt kėtu u nxorėn disi ndryshe, pasi qė Shishmani i dha vajzėn e tij sulltanit, kėshtu qė edhe boshnjakėt kishin mbetur tributėr tė sulltanit, paguanin njashtu si serbėt pėr ēdo vit haraē sulltanit me ducat, por edhe nga 1000 ēuna tė rinj Llazari i dhuronte sulltanit pėr luftėrat e tij nė Azi pėr mė se 16 vite me radhė. Poashtu, edhe boshnjakėt, ndėrsa Raguzianėt suvranitetin e kishin blerė me dukat. Mirėpo, nė vitin 1387, dy vite para betejės sė Kosovės, Llazari dhe Shishmani vendosėn tė rrebelohen, i largojnė tė gjithė Spahijt(targambledhėsit turqė) nga vendi dhe pėrsėri gjejnė lirinė, mirėpo sulltani nuk ngutej nga ana tjetėr e Bosforit kishte vendosur qė posa tė pėrfundojė luftėn kundėr mongolėve dhe tartarėve t’i kthehej pėrsėri Llazarit e Shishmanit qė pėrfituan nga trubullirat e sulltanit nė Azi duke e prishur marrėveshjėn 16 vjeēare nė mes tyre.Thyerja e kėsaj marrėveshje pra e solli sulltanin tė angazhohej nė Betejėn e Kosovės nė vitin 1389, pėr tė ripėrtrir me njė marrėveshje tjetėr; rivendosjėn e despotėve tė rinj tek popujt sllavė.Pra, si e shihni, humbja e Betejės sė Kosovės mė 1389 nuk i solli turqit pėr herė tė parė nė Kosovė, por me kėtė fitore turqit vijuan marrėveshjėn qė e kishin shkelur serbėt, bullgarėt dhė boshnjakėt dy vite mė parė...me njė fjalė ky ishte njė ndėshkim ndaj tė krishterėve qė nuk e respektuan kontratėn. Kjo betejė ishte si njė shenjė dėnimi pėr tė gjithė tė krishterėt qė prishin marrėveshjėn, ndėshkimi nga sulltani vinte shumė i rėndė, deri tek ekzekutimi i despotėve.Me njė fjalė, kjo betejė u zhvillua pėr dominim e jo pėr pushtim, pa masakruar fare njerėzit dhe popullėsinė e krishterė qė ishte njė rregull i sakėt; mė i zoti tė dominojė ! Pronat qė mė parė posedonte Perandoria Bizantine e sidomos Kosovėn qė e pati humbur nė vitin 1217 tani pas 150 vitesh sundimi serbė tė gjitha duhej tė kalonin nė duar tė Sulltanit, kjo ishte marrėveshja e perandorėve tė Konstantinapojės me sulltanin qė deri nė momentin e fundit e ruajtėn kėtė parim qė e rrėxoi kėtė rregull mė vonė shumė sulltan Muhameti i II-tź kur vendosi tė pushtojė Konstantinopojėn mė 1463, gati njė shekull pasi qė ishin thyer shtetet sllave pėr herė tė parė nga osmanėt mė 1365 mė nė fund i erdhi rradha edhe shuarjės sė perandorisė bizantine e cila kishte mbetur nė fakt vetėm si njė simbol i krishtėrimit ortodoks pa kurrfarė influance greke pėrpos tė marrjės frymė tė njė perandori tė vetėm nė krye tė njė kėshtjelle tė vetmuar pa mbėshtetje tė botės krishtėrė qė dha shpirt gradualisht dhe nė fund u ndėshkua pa mėshirė mu nga kėta sulltanė qė dijtėn ta ruanin mirė si flijim, pėr njė ditė qė atyrė iu konvenonte.Tek e fundit, a nuk ishte ai Car Dushani qė nė vitin 1352 mblodhi 80.000 ushtarė dhe deshi tė pushtojė Konstantinopojėn ? Pėr atė perandorėt bizantinė kanė pasur tė drejtė; mė parė turbanin(mahramėn e sulltanit se sa despotizmin serbė !Po tė kishte arritur Dushani tė pushtojė Konstantinopojėn me siguri qė e tėrė situata nė Ballkan dhe historia sot nuk do ishte njėsoj, pėr fat tė mirė vdiē nė rrugė para se tė rrethonte muret e perandorisė bizantine.

" Renesanca ilire"
dhe user Andini1 ne FSH.

Citim:
I nderuar Kreks kame lexuar debatin qe nga filimi dhe me vjen keq qe nuk jam kyqur me heret, eshte shume interesante kjo tem,

Kjo fushė, disa dhjetė mijė hapa e gjatė dhe pesė mijė tė gjerė, thuajse mezi iu ofronte hapėsirė tė mjaftueshme pėr tė kontrolluar zhvillimin e kesaj turmes per luftė. mjfaton vetem kaq edhe gjithqka tjeter e propagandes Serbe bjen posht, une jam i menimit se ketu ka ndodh beteja e kosoves ne luginen e drenices,
Ne afersi te gjimnazit te Drenasit ku ka lon lumi drenica, me kujtohet kur isha per shetitje andej dhe me nje plak duke bisedu per luftera me shkoi dita sa qel e mshel syt sepse plaku ishte edhe e menqur, E pata pyt po pse ketu thon qe ka pas varre te vjetra?, Ai mu pergjigj, Ketu jane varret e ushtaereve turk qe posa kaluan lumin i zun prit dhe i vran. dhe ketu i varrosen,500 metra me lart mbi hekurudh kane ekzituar varre shum te vjetra. Ne kete rrafshin shpesh her kur njerzit levrojn dalin copza dhe maje te shtizave.
Me nderime Andini


Uploading image...
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-10-2017 nė 10:28
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 14:40   #46
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 262
Thanks: 30
Thanked 14 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Kosovo eshte fjale sllave dhe ky toponim gjendet ne shume vende sllave deri ne Ukraine. Mos valle ne e cuam emrin kosovo deri ne Rusi e Ukraine?Kjo mania per ta bere gjithcka shqiptare eshte dem dhe jo kontribut qe i behet ceshtjes shqiptare. Lavazh truri pa asnje baze shkencore. Se na pelqen ne dalin gjithe herojte e botes shqiptare dhe shqipja gjuha e Zotit. Patetike
E po , kur vijn Persiant me dredhi nga veriu , dmth lufta u zhvillu gjithmon n'jug , e Scyt Truk Sarmat etj jon hi tinza nga shpina e jon edhe na kan shkatrru , simboli i Khazaris qe del nga Persia osht 'ujku' , po n'Geg nuk i thomi ujk po UK , ky grup njerzish qe jon Persian edhe Izraelit = raca gri , kan operu nėr ni emer ma shum sesa n'tjert , emni osht UK .
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkic.../File:Gok1.png

N'dokumentat Kineze kta Persian qe vazhdimisht i luftojn Aryant Bujart Tokart Tartart = Shqiptart quhen 'Kok Turuk' , e Kok dmth koka , Tur dmth turit e UK dmth ujk.
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_peoples#Etymology
...During the Middle Ages, various Turkic peoples of the Eurasian steppe were subsumed under the identity of the "Scythians".[60] Between 400 CE and the 16th century, Byzantine sources use the name Σκύθαι (Skuthai) in reference to twelve different Turkic peoples.
Pra kta vijn nga veriu Shqiptar, pra i kan ra kah Uk Ra = Ukraina = UkRaHin , dmth jon Rras = Russ , jon ardh pa t'drejt pa mirseardhje pa ftes , n'Poloni jon vendos para se me ardh n'ballkan , n'zemer t'Shqiptaris .
https://en.wikipedia.org/wiki/White_Serbia
Pra kta jon Skyt nga Persia t'qujtun Sorb / Turk / Turuk / Khazar / etj , po n'poloni jon ba t'bardh , dmth popullata vendase Shqiptare i ka leju me hy , n'Shqip = Po Lan (po lėnė) .Polabian jon fistet n'fjal , e 'po la bij anė' dmth 'po lejoj anėn e bijave t'mija' .
https://en.wikipedia.org/wiki/Polabian_Slavs
Pra jo qdo sllav osht Skyt , Persiant i kan perdor kto Pėrzimje (Pėrzi = Persi) per me formu identitete per me perqa edhe asimilu.
Kto ion faktet , deri n'atė masė ku tregohet rezulltati = Leqites (shkaku i PoLaBiAn jon Leqit).
https://en.wikipedia.org/wiki/Lechites
Dmth nga ktu / ky proces 'ka Mar anė' ose nga pikpamja Skyte = Pomeran (Po mer anė).
https://en.wikipedia.org/wiki/Pomeranians_(Slavic_tribe)
E rajoni u qujt Elbe nga Albe , Alb.
https://en.wikipedia.org/wiki/Elbe#Etymology
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 15:02   #47
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
E po , kur vijn Persiant me dredhi nga veriu , dmth lufta u zhvillu gjithmon n'jug , e Scyt Truk Sarmat etj jon hi tinza nga shpina e jon edhe na kan shkatrru , simboli i Khazaris qe del nga Persia osht 'ujku' , po n'Geg nuk i thomi ujk po UK , ky grup njerzish qe jon Persian edhe Izraelit = raca gri , kan operu nėr ni emer ma shum sesa n'tjert , emni osht UK .
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkic.../File:Gok1.png

N'dokumentat Kineze kta Persian qe vazhdimisht i luftojn Aryant Bujart Tokart Tartart = Shqiptart quhen 'Kok Turuk' , e Kok dmth koka , Tur dmth turit e UK dmth ujk.
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_peoples#Etymology
...During the Middle Ages, various Turkic peoples of the Eurasian steppe were subsumed under the identity of the "Scythians".[60] Between 400 CE and the 16th century, Byzantine sources use the name Σκύθαι (Skuthai) in reference to twelve different Turkic peoples.
Pra kta vijn nga veriu Shqiptar, pra i kan ra kah Uk Ra = Ukraina = UkRaHin , dmth jon Rras = Russ , jon ardh pa t'drejt pa mirseardhje pa ftes , n'Poloni jon vendos para se me ardh n'ballkan , n'zemer t'Shqiptaris .
https://en.wikipedia.org/wiki/White_Serbia
Pra kta jon Skyt nga Persia t'qujtun Sorb / Turk / Turuk / Khazar / etj , po n'poloni jon ba t'bardh , dmth popullata vendase Shqiptare i ka leju me hy , n'Shqip = Po Lan (po lėnė) .Polabian jon fistet n'fjal , e 'po la bij anė' dmth 'po lejoj anėn e bijave t'mija' .
https://en.wikipedia.org/wiki/Polabian_Slavs
Pra jo qdo sllav osht Skyt , Persiant i kan perdor kto Pėrzimje (Pėrzi = Persi) per me formu identitete per me perqa edhe asimilu.
Kto ion faktet , deri n'atė masė ku tregohet rezulltati = Leqites (shkaku i PoLaBiAn jon Leqit).
https://en.wikipedia.org/wiki/Lechites
Dmth nga ktu / ky proces 'ka Mar anė' ose nga pikpamja Skyte = Pomeran (Po mer anė).
https://en.wikipedia.org/wiki/Pomeranians_(Slavic_tribe)
E rajoni u qujt Elbe nga Albe , Alb.
https://en.wikipedia.org/wiki/Elbe#Etymology
O ti Arban. Po leri ore keto qe di ti. Se ti s'paske fund me budalliqet e tua (me vjen keq ta them).I ndan fjalet si do ti dhe i ben shqip? Ore je ne te ti apo jo ?Ta thashe dhe me pare.Mos krijo delirizma kot me kot, sikur ke 10.000 vjet qe rron.Ti dhe G old dhe Old ne anglisht na i nxore ar. Aman or ti.Hap nje teme tenden dhe shkruaj cfare te te doje qefi ty.
Ke ndonje gje te thuash per ate qe kam shkruar une?

1- ‘’Scascoua’’ (Skaskova) e Ptolemeut
2- Campus Merlinium at Cassovius/Caffovius
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-10-2017 nė 15:04
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 15:12   #48
Kenzou
V.I.P
 
Avatari i Kenzou
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: NYC
Posts: 364
Thanks: 84
Thanked 77 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Nese keni deshire te mesoni histori alternative lexoni forum-al.
Kenzou nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 19:26   #49
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kenzou Shiko postimin
Nese keni deshire te mesoni histori alternative lexoni forum-al.
Me tha njeri nje dite.Lexo libra serioze.Se ke quante ai serioze, hajde dhe merre vesh.Por qe te kuptosh s'e kush eshte serioz dhe kush jo, duhet te lexosh qe te besh differencen.Pra ti lexon, pastaj llogjikon dhe arsyeton.Kenzou ti nuk besoj se je kundra.
Sot psh ne mengjes,i tregoja njerit qe Stonhedge u ndertua me vinc ne 1954.E kam shkruar dhe nje here tjeter ne kete forum.Por po e perseris.Ai tipi me degjonte dhe ne fund me tha.Qe te te besoj me jep links.Ja dhashe:
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-10-2017 nė 19:32
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2017, 20:01   #50
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,926
Thanks: 452
Thanked 735 Times in 402 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Me tha njeri nje dite.Lexo libra serioze.Se ke quante ai serioze, hajde dhe merre vesh.Por qe te kuptosh s'e kush eshte serioz dhe kush jo, duhet te lexosh qe te besh differencen.Pra ti lexon, pastaj llogjikon dhe arsyeton.Kenzou ti nuk besoj se je kundra.
Sot psh ne mengjes,i tregoja njerit qe Stonhedge u ndertua me vinc ne 1954.E kam shkruar dhe nje here tjeter ne kete forum.Por po e perseris.Ai tipi me degjonte dhe ne fund me tha.Qe te te besoj me jep links.Ja dhashe:
https://www.youtube.com/watch?v=Lf119qOXQaA
Dhe..... ti vete e beson ēfare i the....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2017, 17:52   #51
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 262
Thanks: 30
Thanked 14 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Mos be me replike, se ty nuk ta dilka perendija per llogjiken qe ke.
More ti , a mdoket a deklarove te 'sllavishtja' qe nuk je ekspert n'linGUistik , tash me paftyrsi po shitesh ekspert mohues .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2017, 18:16   #52
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 262
Thanks: 30
Thanked 14 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Nuk e di pse mirni me linguistik kur si kini dy koqe men , ngoni edhe msoni , fjala per 'baba' n'greko-latin osht Pater , n'Persisht Pedar , pra e njejta fjal me nji ndryshim , ndryshimi i shkronjave qe fola ma heret , A ndrron nė E edhe T nė D , pATer = pEDar .
https://en.wiktionary.org/wiki/pater
N'Gjermanisht ndrron P nė V qė Shqiptohet F , pater = vater , n'Anglisht Father , nkt rast T nuk ndryshon nė D po TH , e n'raste tjera D ndryshon nė DH pater = Father , fjala Pater n'Hindi osht Pit(ė)r Pitar (A - E = I).
Per dikon qe nuk osht komplet qorr , fjala pATer edhe ndryshimi i saj jep mundsi per kuptimin e fjales Brat edhe ndryshimit tsaj = BrOth (brother) BrUd (bruder) FrAt (fratel) , pra kemi ndryshimin me evidenc i A nė E O U I (zanore) , edhe T <> D , T <> Th , D <> Dh , R <> L , edhe n'fund B - V - P - Ph/F .
https://en.wiktionary.org/wiki/brother#Etymology

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 12-10-2017 nė 18:18
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2017, 18:37   #53
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 262
Thanks: 30
Thanked 14 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

hmmm , qfar fjale interesant 'pse mirni me...' , mirni dmth mereni , 'pse po meresh ose me qka po miresh' , fjala rraj osht 'mer' = 'me qka miresh/meresh' , pra E ndryshon nė I , mjaft ma me kto idiotizma (mfalni n'shprehje , por ėshtė reakcion i akcionit).
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2017, 22:15   #54
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Kosovo eshte fjale sllave dhe ky toponim gjendet ne shume vende sllave deri ne Ukraine. Mos valle ne e cuam emrin kosovo deri ne Rusi e Ukraine?Kjo mania per ta bere gjithcka shqiptare eshte dem dhe jo kontribut qe i behet ceshtjes shqiptare. Lavazh truri pa asnje baze shkencore. Se na pelqen ne dalin gjithe herojte e botes shqiptare dhe shqipja gjuha e Zotit. Patetike
Edhe une qenkam ai personi qe i ben te gjithe shqiptare? Une jam personi qe thote se 30% ose me shume e atyre qe flasin shqip nuk jane shqiptare fare, por pasardhes te Cekosllovakeve [Kucovllehet], te Bullgareve dhe Armeneve [Vllehet].

Tani ne teme. Se pari, eshte fakt se toponinia Serbe eshte korruptim i emrave te meparshem. Keshtu qe ne parim, edhe toponimi Kosove nuk ka perse te beje perjashtim.

Se dyti, dy emervende mesjetare ne Serbi/Kosove jane Cossa dhe Fossa, ngjitur me njera-tjetren gjeografikisht. Ky fjaleformim ndjek parimin e emervendeve Shqiptare, si psh. Codrus/Scodrus, Titan/Atintan, Partha/Sparta e me radhe.

Se treti, K dhe H dhe G jane rotacizma te njohur. Ma shpjegon dot mua kete katundin Gose ne Kavaje e ne disa vende te tjere?Emri GOSE nuk eshte sllavizim, por eshte Gotizim, ndersa Kose sllavizim. Mbulon nje nga emrat me kritike te historise se Dardanise as qe kam me deshire ta ndaj. Faljani Serbeve, qe me qe ra fjala ju vijne saktesisht nga Albania e Kaukazit. Une kam shume emra te Fushe Kosoves te cilet i kam gjetur pas viteve pune. Me pak i rendesishmi eshte Campo [Fusha] Merlin, e para ketij kane qene quajtur [fusha] Rikomezzia.

Une ja fal disa shqiptareve te Shqiperise te cilet per mungese totale te informacionit dhe nje izolim qe te tjeret as mund ta konceptojne, kane shume here paragjykime, por te shkruani ju qe jeni nga Kosova dhe Maqedonia gjera te tilla qe me pak pune do ishin te qarta si drita, eshte KRIM. E tashi vazhdoni t'i rrezatojini vetes inteligjence.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 12-10-2017 nė 22:34
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 03:23   #55
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,078
Thanks: 812
Thanked 439 Times in 289 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Po shkruj ndonje liber e publikoje mer plak ta lexojme e ta gjykojme. Nuk thashe se ji ti,por thashe se ka nje tendence ne te gjitha fushat per ta bere cdo gje shqiptare. Dikur ishte orientim nga partia,sot njerezit jane te lire te informohen e te bejne krahasime. Eshte nje Mili Butka qe shkruan per etimologjine e fjaleve dhe gjithcka del shqip sipas tije. Ne disa fjale ka sens dhe jane te pranueshme,ne disa te tjera me pak ose aspak. Nje verejtje i bera per nje rast dhe u merzit e filloje te ofendoje. Eshte mentaliteti i kohes se partise punes. Kerkohet ti imponohet tjetrit,dhe kushdo qe ka mendim ndryshe etiketohet direkt tradhtar,injorant,islamist,kosovar etj...
Askush ketu nuk ka monopolin e te vertetes absolute,thjesht eshte nje hapesire ku kembehen mendime. Nuk ke pse frustrohesh kur dikush kundershton,edhe nese vete mendon se di me shume se te tjeret.
Nuk ka ketu as kosovare ac came as maloke as lab,as vllehe as muslimane as ateiste as te krishtere,por ka vetem shqiptare.Te niveleve te ndryshme,te shtresave te ndryshme sociale,te moshave te ndryshme,te besimeve te ndryshme,me shkolle e pa shkolle por shqiptare. Ndaj them se edhe padashje ne vend te kontributit sjellim keqkuptime dhe bejme dem me shume se sa pune te dobishme. Shkruaj nje liber, ta lexojme, dhe aty do duket se sa di nese e ke me kaq pasion kete pune. Mos u kap jo Gose e Kavajes e jo Kose me pre bar. Nuk eshte shkence ekzakte kjo pune. Nuk e verteton dot,por eshte e pranuar se fjala Kosove eshte sllave. Pra perderisa ne nivele akademike keshtu thuhet,atehere une ate version do pranoj derisa te dali dikush qe te me mbushi mendjen me prova per te kunderten.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 03:32   #56
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,666
Thanks: 86
Thanked 533 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Po shkruj ndonje liber e publikoje mer plak ta lexojme e ta gjykojme. Nuk thashe se ji ti,por thashe se ka nje tendence ne te gjitha fushat per ta bere cdo gje shqiptare. Dikur ishte orientim nga partia,sot njerezit jane te lire te informohen e te bejne krahasime. Eshte nje Mili Butka qe shkruan per etimologjine e fjaleve dhe gjithcka del shqip sipas tije. Ne disa fjale ka sens dhe jane te pranueshme,ne disa te tjera me pak ose aspak. Nje verejtje i bera per nje rast dhe u merzit e filloje te ofendoje. Eshte mentaliteti i kohes se partise punes. Kerkohet ti imponohet tjetrit,dhe kushdo qe ka mendim ndryshe etiketohet direkt tradhtar,injorant,islamist,kosovar etj...
Askush ketu nuk ka monopolin e te vertetes absolute,thjesht eshte nje hapesire ku kembehen mendime. Nuk ke pse frustrohesh kur dikush kundershton,edhe nese vete mendon se di me shume se te tjeret.
Nuk ka ketu as kosovare ac came as maloke as lab,as vllehe as muslimane as ateiste as te krishtere,por ka vetem shqiptare.Te niveleve te ndryshme,te shtresave te ndryshme sociale,te moshave te ndryshme,te besimeve te ndryshme,me shkolle e pa shkolle por shqiptare. Ndaj them se edhe padashje ne vend te kontributit sjellim keqkuptime dhe bejme dem me shume se sa pune te dobishme. Shkruaj nje liber, ta lexojme, dhe aty do duket se sa di nese e ke me kaq pasion kete pune. Mos u kap jo Gose e Kavajes e jo Kose me pre bar. Nuk eshte shkence ekzakte kjo pune. Nuk e verteton dot,por eshte e pranuar se fjala Kosove eshte sllave. Pra perderisa ne nivele akademike keshtu thuhet,atehere une ate version do pranoj derisa te dali dikush qe te me mbushi mendjen me prova per te kunderten.
Fjala Kosove nuk eshte fjale sllave, por sic thashe eshte korruptuar se paku ne dy nivele/gjuhe. Gjendet ne te gjithe territoret ku ka shkelur imperatoria Romake por ka marre forma te ndryshme finale bazuar ne popullatat qe jetojne ose perfunduan se jetuari ne ato territore.

Nuk bera une pergjithesime, por injoranca juaj. As nuk kam permend kosa ose zogj te zinj, qe kjo e fundit po te nisesh vetem etimologjikisht te del fjale persiane.

Kur flet me Mili Butken pergjigju atij, kur flet me mua m'u pergjigj mua dhe mati mire fjalet. Une kam vite qe shkruaj dhe po te qe se doja me shit libra hallvaxhinjsh e kisha bere me kohe, se alfabetin te gjithe e dine.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 04:28   #57
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,078
Thanks: 812
Thanked 439 Times in 289 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

O po ti ne rregull je,kam faj vete qe humbas kohen me traplliqet qe shkruhen ketu. Eshte pune muti kur te hyn vetja ne qef.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 06:21   #58
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Ka dhe nje cijelac ne България ne malet Родопите qe emertohet Косовски(Косово).Si dhe nje manastir...Бачковски.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 11:11   #59
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 262
Thanks: 30
Thanked 14 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Fjala M n'gjuh Shqipe dmth 'mban/posedon' , per me vertetu kt gj e marim per shembell fjalen 'Mir' , fjala Mir definohet M'ir , Ir dmth iritim , pra fjala Mir nform t'zgjeruar eshte 'Mair' = Mban iritim , pra M veq vet dmth Mban , nji shembell tjeter per me perforrcu shembullin e par osht fjala Mik , definicioni osht 'Mė ikė' , e tash pyte vehten sa miq (K<>Q) tkan ikėn , pra veq M dmth 'mban posedon' , S osht simboli i ujit = ~ , pra kur uji mer perpara at'her t'zu nami (tsunami) , fshin / rrafshon , per kt arsy kur S del para fjales e fshin/shlyen fjalen psh. ka S'ka , bėn S'bėn etj , A osht fjala per pohim edhe dmth 'ėshtė' , kur thu 'ma jep njė gjė' thuhet 'am' ose 'ama' , sepse definicioni osht A(eshte) M((dua)Me Mbajt atė gjė) , mirpo fjala AM OM EM = ėmė pra nėna , definicioni osht 'mbajtse' , qe te mbart(bart = m'bart) , pra A'M dmth eshte M(mbajtje) , AS dmth eshte S(forrc) , sinonimi i ujit osht Fryma , e simboli i frymes osht F qe simbolizon nje lis i ekspozum nė erė t'fuqishme = F.

AF n'Shqip dmth A(eshte) F(fryma) , po fjala AF dmth Afshi e Folura.
Ku po du me dal osht qe Kos definicioni osht Kė ose Kė AS , qe dmth 'ku shum' , fjala masė qe dmth njė masė e madhe = shum , rraja osht M'AS = mban AS , pra ky osht definicioni i KosMos (Cosmos) .
Kto ion argumentet qe fjala Kos osht vetem Shqip.

ps. pa tjetersisht Kos dmth edhe Ka Os = kaos .

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 13-10-2017 nė 11:14
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 11:54   #60
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e fjales "Kosovo"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Fjala M n'gjuh Shqipe dmth 'mban/posedon' , per me vertetu kt gj e marim per shembell fjalen 'Mir' , fjala Mir definohet M'ir , Ir dmth iritim , pra fjala Mir nform t'zgjeruar eshte 'Mair' = Mban iritim , pra M veq vet dmth Mban , nji shembell tjeter per me perforrcu shembullin e par osht fjala Mik , definicioni osht 'Mė ikė' , e tash pyte vehten sa miq (K<>Q) tkan ikėn , pra veq M dmth 'mban posedon' , S osht simboli i ujit = ~ , pra kur uji mer perpara at'her t'zu nami (tsunami) , fshin / rrafshon , per kt arsy kur S del para fjales e fshin/shlyen fjalen psh. ka S'ka , bėn S'bėn etj , A osht fjala per pohim edhe dmth 'ėshtė' , kur thu 'ma jep njė gjė' thuhet 'am' ose 'ama' , sepse definicioni osht A(eshte) M((dua)Me Mbajt atė gjė) , mirpo fjala AM OM EM = ėmė pra nėna , definicioni osht 'mbajtse' , qe te mbart(bart = m'bart) , pra A'M dmth eshte M(mbajtje) , AS dmth eshte S(forrc) , sinonimi i ujit osht Fryma , e simboli i frymes osht F qe simbolizon nje lis i ekspozum nė erė t'fuqishme = F.

AF n'Shqip dmth A(eshte) F(fryma) , po fjala AF dmth Afshi e Folura.
Ku po du me dal osht qe Kos definicioni osht Kė ose Kė AS , qe dmth 'ku shum' , fjala masė qe dmth njė masė e madhe = shum , rraja osht M'AS = mban AS , pra ky osht definicioni i KosMos (Cosmos) .
Kto ion argumentet qe fjala Kos osht vetem Shqip.

ps. pa tjetersisht Kos dmth edhe Ka Os = kaos .
Kjo KOS - qe sipas teje eshte vetem Shqipe :

Me cfare kuptimi eshte ,se nuk po e marr vesh une, qe jam Shqiptar pa le te mundohesh Ti, tja shpjegosh nje te huaji .

Jam pak konfuz t'a ndjek llogjiken tende, sepse qe nga mbas/poseidon ke dale tek mema, ke shkuar tek tsunami,tek forca, tek fryma, tek kaosi... pse mungon kosi (yougurti) ? Apo s'ka lidhje me lisin qe fryn era - kosi ? Ne fakt duhet te kene lidhje se ka nje shprehje ne shqip: Kur te djeg qumeshti i fryn kosit ( pra fryma, qe ke shpjeguar Ti).

Por Ti mos u dekurajo , se mbase jam une konfuz dhe nuk te kuptoj, kurse anetaret e tjere te forumit me siguri qe te kuptojne , perderisa asnjeri nuk te ben replike.

Si perfundim :
Nga kjo qe ke shkruar ti, ke harritur ne konluzionin qe KOS = KAOS . Tani do te duhet qe te shpjegosh dhe OVA dhe u kry fjala KOSOVA.

Hajde pra , me krahe dhe llogjike te lehte !

P.S. Kam dhe nje verejtje te vogel , por qe eshte kozmetike. Hiqe kete figuren qe ke postuar se nuk eshte lisi i ekspozuar ne ere. Kjo me shume i ngjan pishes flamur ne Llogara.
Lisi, (pema e shenjte e shqiptareve) rri drejt dhe nuk i ben syri hic terr nga era,bile i vjen mire kur i fryn ajo, sepse feshferin nga qefi.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur