Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2017, 07:14   #321
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 20,364
Thanks: 5,307
Thanked 6,278 Times in 3,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ky eshte rast per mjekun neurologist, e qe mirret me pacientet qe kane ērregullime gjuhesore ose edhe ata qe kane kohe per kombinime shkronjash dhe ja zgjidhen fjalekryqin, ani qe nuk pershtatet fjala, por shkronjat dalin komplet ne radhen e katroreve
desha te korigjoj pak Presheve meqe zoteroj shume gjuhe te huaja me wiki....... mjeku quhet neurolinguist
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2017, 07:18   #322
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,534
Thanks: 2,707
Thanked 2,738 Times in 1,837 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
desha te korigjoj pak Presheve meqe zoteroj shume gjuhe te huaja me wiki....... mjeku quhet neurolinguist
gabojne ene njerezit se lere me tastjera
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 09-05-2017, 14:02   #323
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

hmhmhmhmhmhaahahahahahahahahahah
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2017, 20:12   #324
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Tani e pashe kete teme.Nuk dua te ofendoj askend as dhe ate qe ka hap kete teme.Shoh qe kane ligjeruar vetem ata qe njohin serbishten.Normal qe ka fjale qe serbishtja mund ose i ka huazuar nga Shqipja, por kaq...Jo me shume diskutim se beheni qesharake.Ata qe njohin serbishten kur i hyne diskutimit duhet te kene nje background sllav per te filluar krahasimet dhe te njohin gjuhen meme te sllaveve,rusishten, para se ciles serbishtja eshte si nje fshatare te trashe perballe nje zonje fine.Shume fjale qe keni sjelle nga serbishtja kane rrenje ruse/sllave ose nje rusishte e trashe.Po s'jua mbush mendjen kjo qe ju them perdorni google translate.Une e perdora google translate,per te kopjuar shkronjat cirilike se pertoja t'i shkruaja(jo per tjeter qellim).S'ka nevoje te me beje njeri replike, po po deshi bujrum.Te mbajme kembet ne toke dhe te perpiqemi te mbrojme ate qe kemi tonen, po patem b@the. Gjuhet sllave kane ngjashmeri midis tyre por kane dhe ndryshime ndnjehere dhe per fjalet qe pershkruajne gjera baze.Po jap ca shpjegime duke u nisur nga diskutimet ( futja kot ,qe keni bere): Megju (serbisht) por perdorin dhe (na sredina, u sredini), во средината(maqedonisht), в середине(rusisht).Megju perdoret p.sh. ne mes te dickaje , kur themi Megju Nas (mes nesh) dhe u sredine( mes te dickaje qe ka madhesi apo hapesire te mateshme),Bog, бог (rusisht, bullgarisht dhe maqedonisht-por perdorin dhe Gospod-zoteri).Dobro - добро(rusisht,maqedonisht,bullgarisht).Prerek a - препятствие ( rusisht - pengese). Preko - Poqe,Повеќе( maqedonisht) ,над(rusisht dhe bullgarisht).Rodjen- Родился (rusisht),роден (bullgarisht.maqedonisht). Pllanina ( meqe e ke qejf) гора(rusisht),планина( maqedonisht, bullgarisht), Shuma(pyll) Serbisht - лес(rusisht), гора(bullgarisht), шума(maqedonisht),Krasno - убав ( maqedonisht),красив(rusisht dhe bullgarisht),Cerveniji (i kuq), красный (rusisht), червен ( bullgarisht), црвена(maqedonisht).
Me poshte, qe te shkurtoj kohe po them ekuivalentet ne rusisht. Teshko( i veshtire, i rende) -Tjazhollo-i,Shta -Shto.S'di te kete Kajem (serbisht),por eshte Pllacet (rusisht),Kisha ( shi - serbisht)- Dozhd ( ne 3 te tjerat), Zbog Tebe ( Pa ty ) - Bjez Tebja( rusisht),Let - Poljet,Lubi ( sme duket se eshte puth , por eshte me te dash), Poljubac( puth)- Poceljui ( rusisht).Dhe e fundit se s'ka me kuptim te zgjatem . Dar ( po qe eshte dhurate ) sepse perdorin Poklon(serbet), ne rusisht eshte Podarok. Sa per godas Serbishtja perdor Udaraj dhe ne Rusisht eshte Udar. Keshtu qe mjaft me. Kujdes me diskutimet qe beni. Pak per ne fund.Rusishtja eshte gjuha e poeteve dhe lirikeve te medhenj Pushkin, Esenin pse jo Majakovski per te mos vazhduar me nje liste te gjate e te pafund te koloseve te letersise boterore. Esenini eshte i madh. Tingellon i embel por dhe rebel dhe per ate qe nuk ka haber hic nga rusishja.Jorgo Bllaci e ka sjelle Eseninin ne shqip ne menyre brilante, po ashtu dhe Kadareja apo Agolli.Pershembull :

"Lamtumire"
Miku im i shtrenjte, lamtumire!
Ty ketu ne shpirt te kam ta dish!
Fati po na ndan sot pa meshire
po diku do te shihemi serish.
Lamtumire, mik, pa fjale e lote!
Vetullat t'i ngrysesh s'ke perse:
Vdekja s'eshte e re ne kete bote
As te rrosh nuk eshte gje e re!
~Sergei ESENIN ~

e perkthyer nga Bllaci dhe ta krahasoni me perkthimet e bera nga franceze apo italiane - mahnitesh (po te dish dhe rusisht, kuptohet). Bllaci e shqiperon ne menyre gjeniale.Ja kam lexuar kete poezi ne shqip nje francezi, pasi ai lexoi tre versionet e kesaj poezije te perkthyer nga 3 perkthyes te ndryshem franceze.Perkthimin ne italisht se llogaris fare.Ai pa ditur shqip,kur me degjoi tha:Rrimon me bukur kjo ne shqip.Ka me shume ndnjenje dhe force.M'u kujtua kur dikush degjoi shqiperimin e monologut te Hamletit nga F.Noli, pa ditur fare shqip dhe u mahnit.Nuk eshte vetem merita e perkthyesve por dhe fuqia shprehese e gjuhes shqipe. Nderkohe, Majakovski dhe pse dikujt mund ti tingelloje keq ne vesh si poet qe i kendoi komunizmit eshte vleresuar nga bota si nje poet modern (normal qe dikujt do i kendonte ai). Ai eshte cilesuar si nje poet brilant dhe futurist. Funerali i tij eshte nje nga me te medhenjte ne Rusi.Vdekja e tij dhe Eseninit(nuk qene vetevrasje) Shijoni pak Majakovski :

"Re ne pantallona" fragment (Pjesa 1)

I merrni pėrēart fjalėt e mia ?
Kjo ndodhi
Ndodhi n'Odesė
"Do vij nė katėr" - tha Maria.

Tetė
Nėndė,
Dhjetė e pesė

Ja dhe mbrėmja,
Nė honin e natės,

Rrėshqet nga dritoret
E mvrejtur,
Mbrėmje dhjetori.
Mbi shpinat e ndryshkura shqyhen ne gaz
Temjanorėt.
Mua tani me zor do mė njihni:
Njė masė dejesh,
Rėnkon.
E tėrė.
C'i duhet vallė gjithė kėtij shkėmbi ?
Por shkėmbi i duhen shumė gjėra!
S'ka rėndėsi.
Pse ky bllok ėshtė prej bronxi,
Dhe se zemra ėshtė hekur e ftohtė.
Natėn do qė gulēimin tėnd
Ta ndrysh tek njė grua
E ngrohtė.

"Re ne pantallona" fragment (Pjesa 3 - Mbyllja)

Hare jepu njerėzve
Si shkumba nė det
Tė ngrihen,
Tė rriten sa mė parė
Djemtė tė bėhen burra sa mė shpejt
Dhe vajzat sa mė shpejt
Tė bėhen me barrė.
Dhe fėmijėve jepu menēuritė,
E magjistarėve te moēmė me thinja.
Dhe do tė vinė ata
Dhe do pagėzojnė fėmijtė
Me emrat e vargjeve tė mija.

Unė, qė kėrkova maqinat dhe Anglinė,
Ndoshta pa e ditur as vetė,
N'Ungjillin mė tė thjeshtė jam tanimė
Apostulli i trembėdhjetė.
Dhe kur zėri im
Pa turp rėnkon nė erė
Me orė tė tėra,
E me ditė pambarim
Ndoshta Jezu Krishti ju merr erė
Luleve tė shpirtit tim.

Jepi Cezarit ate qe eshte e Cezarit !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 11:37   #325
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,532
Thanks: 222
Thanked 370 Times in 281 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Tani e pashe kete teme.Nuk dua te ofendoj askend as dhe ate qe ka hap kete teme.Shoh qe kane ligjeruar vetem ata qe njohin serbishten.Normal qe ka fjale qe serbishtja mund ose i ka huazuar nga Shqipja, por kaq...Jo me shume diskutim se beheni qesharake.Ata qe njohin serbishten kur i hyne diskutimit duhet te kene nje background sllav per te filluar krahasimet dhe te njohin gjuhen meme te sllaveve,rusishten, para se ciles serbishtja eshte si nje fshatare te trashe perballe nje zonje fine.Shume fjale qe keni sjelle nga serbishtja kane rrenje ruse/sllave ose nje rusishte e trashe.Po s'jua mbush mendjen kjo qe ju them perdorni google translate.Une e perdora google translate,per te kopjuar shkronjat cirilike se pertoja t'i shkruaja(jo per tjeter qellim).S'ka nevoje te me beje njeri replike, po po deshi bujrum...
...

Jepi Cezarit ate qe eshte e Cezarit !
Jo per replike, por kjo me sjell nder mend Belulin, qe e njohim tash 30-40 vjet me pare.

Por desha te theksoj "inflacionin" e shprehjes se mesiperme, e cila jepet shpesh here (si rasti i mesiperm) jo e plote - e pergjysmuar, e ne kete menyre del krejtesisht nga konteksti.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 14:33   #326
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Une qe ne fillim te postimit kerkova falje.Nuk e di ne ke postuar me pare ne kete post, por po qe se diku mbase te kam prekur me cfare shkrova, une prap kerkoj te falur.Mbase ti i di cka une shkrova te tjeret mbase jo.Sic e theksova ne postim,duhet te mos i hyjme detit ne kembe.Njerezimi ka nje pikenisje po ashtu dhe gjuhet.Popujt kane levizur gjate tere hostorise,kane marre e kane dhene.Diskutimet m'u duken shume te tejkaluara nga guximi dhe hamendjesia.Une dhashe ca shembuj qe nuk vura re ti kishte dhene njeri.Sic thashe:Eshte mire te hapim tema dhe te diskutojme deri sa mos kalojme caqet per t'u bere qesharake dhe te shpenzojme energji kot me kot per : nje vere ne uje. Une e dua popullin tim, por anet negative ja ve ne dukje, sepse nuk sherohen ndryshe.Ne kemi nje mani si popull qe te bejme viktimen(vetem ne kemi vuajtur, veten ne na bloi kominizmi, vetem ne etj....) dhe manine per t'i gjetur vegjen cdo gjeje me teori pa fund.Kane kaluar 27 vjet qe nga 1990 dhe vriten e priten shqiptaret me njeri-tjerin si kafshe prehistorike.Ne veren e 2014 degjoja ne radio qe ne Tirane kishte mbi 250 raste qe paraqiteshin ne spitalin e traumes ( grushta, thika, vrasje, plagosje. Si gjendje lufte.Nje ne cdo 6 minuta. Sot qe flasim mbae eshte me keq ose me mire. Por kjo ska te beje me temen. E thashe thjesht per te hamendesuar qe kur mua nje Serb ( sic e kane thene me pare ) te me thote: ju si shqipo nuk dalloheni per veti shtetformuese - e thene shkurt : te beni shtet- c'ti them ? se dhe ai degjon radio dhe sheh televizionet shqiptare, qe me vrap ne teme te pare kane krimin dhe vrasjen se sa shkollen qe ka ikur per lesh, njerez qe jetojne ne grip te varferise, vend qe nuk prodhon asgje vec thashethemeve dhe ku rroga mujore e nje te burgosuri ka harritur ne 1380 Euro ,mbase dhe me e larte se e Kryeministrit. Diskutim do qe p.sh. cdo bejme me keta qe bejne gangon rrugve, qellojne dhe deri policine, vrasin njerez , prostituojne, vjedhin dhe shperndajne droge si karamele dhe pasi i kapim na duhet te paguajme dhe ti mbajme brenda.Dola fare nga tema , por gjuha vete ku dhemb dhembi.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 02-09-2017, 16:33   #327
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,532
Thanks: 222
Thanked 370 Times in 281 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Une nuk kam njohurite e duhura per temen ne fjale, dhe nuk ka pse te prekem. Me se shumti qe nje keqkuptim.

Per sa me siper, ke te drejte teresisht. Jam une ai qe duhet te kerkoje te falur.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 18:56   #328
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

thanks man !
....Together we stand, divided we fall ! Pink Floyd - Hey You.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2017, 19:41   #329
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Une qe ne fillim te postimit kerkova falje.Nuk e di ne ke postuar me pare ne kete post, por po qe se diku mbase te kam prekur me cfare shkrova, une prap kerkoj te falur.Mbase ti i di cka une shkrova te tjeret mbase jo.Sic e theksova ne postim,duhet te mos i hyjme detit ne kembe.Njerezimi ka nje pikenisje po ashtu dhe gjuhet.Popujt kane levizur gjate tere hostorise,kane marre e kane dhene.Diskutimet m'u duken shume te tejkaluara nga guximi dhe hamendjesia.Une dhashe ca shembuj qe nuk vura re ti kishte dhene njeri.Sic thashe:Eshte mire te hapim tema dhe te diskutojme deri sa mos kalojme caqet per t'u bere qesharake dhe te shpenzojme energji kot me kot per : nje vere ne uje. Une e dua popullin tim, por anet negative ja ve ne dukje, sepse nuk sherohen ndryshe.Ne kemi nje mani si popull qe te bejme viktimen(vetem ne kemi vuajtur, veten ne na bloi kominizmi, vetem ne etj....) dhe manine per t'i gjetur vegjen cdo gjeje me teori pa fund.Kane kaluar 27 vjet qe nga 1990 dhe vriten e priten shqiptaret me njeri-tjerin si kafshe prehistorike.Ne veren e 2014 degjoja ne radio qe ne Tirane kishte mbi 250 raste qe paraqiteshin ne spitalin e traumes ( grushta, thika, vrasje, plagosje. Si gjendje lufte.Nje ne cdo 6 minuta. Sot qe flasim mbae eshte me keq ose me mire. Por kjo ska te beje me temen. E thashe thjesht per te hamendesuar qe kur mua nje Serb ( sic e kane thene me pare ) te me thote: ju si shqipo nuk dalloheni per veti shtetformuese - e thene shkurt : te beni shtet- c'ti them ? se dhe ai degjon radio dhe sheh televizionet shqiptare, qe me vrap ne teme te pare kane krimin dhe vrasjen se sa shkollen qe ka ikur per lesh, njerez qe jetojne ne grip te varferise, vend qe nuk prodhon asgje vec thashethemeve dhe ku rroga mujore e nje te burgosuri ka harritur ne 1380 Euro ,mbase dhe me e larte se e Kryeministrit. Diskutim do qe p.sh. cdo bejme me keta qe bejne gangon rrugve, qellojne dhe deri policine, vrasin njerez , prostituojne, vjedhin dhe shperndajne droge si karamele dhe pasi i kapim na duhet te paguajme dhe ti mbajme brenda.Dola fare nga tema , por gjuha vete ku dhemb dhembi.
Nuk osht mendim i keq qka po thoni ju , mos mu ba hor, po fatkeqsisht osht vetem 'inferioritet' , po perball argumentit/fakteve gjithqka dorzohet , mundohu me analizu linguistiken e pa mohushme e un po mundohna me ta lehtsu.
Kujto edhe vertetoe qe sllavishtja ma e vjeter osht 'church slavonic' , Bullgare , dmth shum teper e von , osht e konstruktume gjė qė tregon evidenca , edhe osht perdor per assimilimin e masė vendase qe osht Shqiptare.
Kta ion disa shemBUJ .

Fjala n'gjuhen Shqipe per baba osht AT , tash kupto qe sa ma i vogel njeriu(fmij) osht ma i ri , pra kur t'rritet bahet i madh me trup , po vogėlsia osht ma e vjeter n'koh , psh n'Anglisht fjala good dmth 'mir' , po 'goodwill' perbahet nga dy fjal edhe osht ma e gjat = madhe , edhe ni shembull , fjala Angleze 'intuit' osht e formume nga 'in to it' , pra nga fjal tvogla bahen fjal t'mdhaja , kjo osht biologji fizik = jeta .
N'Serbisht babes i thojn tATa / OTac , zanoret n'fjal ndryshojn/ndryshohen nė A - E - O - Y - U - edhe ne 'i' rrall her , n'gjuhen Ukrainase fjala AT osht bATko , Russisht OTets , fjalen AT e gjejm nkrejt gjuht gati , Gjerman vATer , Anglisht fATher , greko/latin pATer , Turqisht ATa etj.
PO argumenti i pamohushem osht ky , BR n'Shqip dmth 'bėrė' , po 'ė' nuk ka nevoj mu shkru , sepse kur thu B 'ė' vjen me T(ė) , kerkush nuk thot b'ė'rė po shpej 'br' , pra BR dmth me br b ba bo diqka , Anglisht made/make/do/did , tash ATi osht bėrsi biologjik i secilit prej NESH (nash sllavisht dmth e jonė , po rraja osht NA/NE) , n'Geg Ba dmth bėrė , Baba / babai dmth Ba(ka bėrė)Ba(bėrje) , BrAt osht fjala sllave per vlla e vjen nga 'bėrė nga Ati' , pra kur thu Brat je duke thėn 'i bėn nga Ati/babai' , n'krejt gjuht sllave vllaut i thojn Brat , po Gjermanisht i thojn BR-UDer , T ndrron nė D , Anglisht BR-OTher , Gaelic BR-AThair , B n'fjal ndrron nė V , psh grekt na thojn Arvanit nvend te Arbanit ose Alvano nven t'Alban ose Arban , nga B-V qe dmth B(bėrė) V(vendos) ky fjal/simbol ndryshon nė F qe dmth Forrca si Fryma e Fort , pr kt arsy e shohim ndryshimin e rrajes ARB nė ALB ELB ALV ELV ALP ELP ALPH ELPH ALF ELF , e harrova qe Para F nga B-V del nė P , nga ky proces e shohim qe fjala Shqipe Brat ka ose osht ndryshu ne Vrat , n'Italisht e kemi Frat (fratel) po n'Shqip nuk ka ndryshu ne Vrat Frat Phrat etj po R ka ndryshu ne L = Vlat , n'sllavisht e gjejm kt fjal te VLAD , definicioni i Vladimir osht Bratimir e dmth vla i mir .
Tash kur del qe fjalt per familjar jon Shqip , gjithqka tjeter dukshem osht manipulim , sepse dihet fort mir qe Skyt jon serbt e vertet qe vijn nga Azia qendrore sipas historianve antik (antique = anė tė ikė) , edhe per mos me zgjat shum se osht tem shum ekstrem e gjan edhe nji argument per Rust po e bi , fisnikria Ruse o qujt Bujar .
https://en.wikipedia.org/wiki/Boyar
Buj dmth nji ngjarje qe ka ba buj , e AR osht emni ion , Na tė 'bėrė nga Ar' = Arbėr (Ar'bėrė) , emni i pAR i fARės ton , e para Rusis emni i Azis qendrore u KAN (khan !?) Tartan , ky emer i ndryshum n'Tartar edhe Tatar , krejt dojn me than Tė Arėt tanė (Dardan).
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread1067222/pg1
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2017, 21:54   #330
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Nuk osht mendim i keq qka po thoni ju , mos mu ba hor, po fatkeqsisht osht vetem 'inferioritet' , po perball argumentit/fakteve gjithqka dorzohet , mundohu me analizu linguistiken e pa mohushme e un po mundohna me ta lehtsu.
Kujto edhe vertetoe qe sllavishtja ma e vjeter osht 'church slavonic' , Bullgare , dmth shum teper e von , osht e konstruktume gjė qė tregon evidenca , edhe osht perdor per assimilimin e masė vendase qe osht Shqiptare.
Kta ion disa shemBUJ .

Fjala n'gjuhen Shqipe per baba osht AT , tash kupto qe sa ma i vogel njeriu(fmij) osht ma i ri , pra kur t'rritet bahet i madh me trup , po vogėlsia osht ma e vjeter n'koh , psh n'Anglisht fjala good dmth 'mir' , po 'goodwill' perbahet nga dy fjal edhe osht ma e gjat = madhe , edhe ni shembull , fjala Angleze 'intuit' osht e formume nga 'in to it' , pra nga fjal tvogla bahen fjal t'mdhaja , kjo osht biologji fizik = jeta .
N'Serbisht babes i thojn tATa / OTac , zanoret n'fjal ndryshojn/ndryshohen nė A - E - O - Y - U - edhe ne 'i' rrall her , n'gjuhen Ukrainase fjala AT osht bATko , Russisht OTets , fjalen AT e gjejm nkrejt gjuht gati , Gjerman vATer , Anglisht fATher , greko/latin pATer , Turqisht ATa etj.
PO argumenti i pamohushem osht ky , BR n'Shqip dmth 'bėrė' , po 'ė' nuk ka nevoj mu shkru , sepse kur thu B 'ė' vjen me T(ė) , kerkush nuk thot b'ė'rė po shpej 'br' , pra BR dmth me br b ba bo diqka , Anglisht made/make/do/did , tash ATi osht bėrsi biologjik i secilit prej NESH (nash sllavisht dmth e jonė , po rraja osht NA/NE) , n'Geg Ba dmth bėrė , Baba / babai dmth Ba(ka bėrė)Ba(bėrje) , BrAt osht fjala sllave per vlla e vjen nga 'bėrė nga Ati' , pra kur thu Brat je duke thėn 'i bėn nga Ati/babai' , n'krejt gjuht sllave vllaut i thojn Brat , po Gjermanisht i thojn BR-UDer , T ndrron nė D , Anglisht BR-OTher , Gaelic BR-AThair , B n'fjal ndrron nė V , psh grekt na thojn Arvanit nvend te Arbanit ose Alvano nven t'Alban ose Arban , nga B-V qe dmth B(bėrė) V(vendos) ky fjal/simbol ndryshon nė F qe dmth Forrca si Fryma e Fort , pr kt arsy e shohim ndryshimin e rrajes ARB nė ALB ELB ALV ELV ALP ELP ALPH ELPH ALF ELF , e harrova qe Para F nga B-V del nė P , nga ky proces e shohim qe fjala Shqipe Brat ka ose osht ndryshu ne Vrat , n'Italisht e kemi Frat (fratel) po n'Shqip nuk ka ndryshu ne Vrat Frat Phrat etj po R ka ndryshu ne L = Vlat , n'sllavisht e gjejm kt fjal te VLAD , definicioni i Vladimir osht Bratimir e dmth vla i mir .
Tash kur del qe fjalt per familjar jon Shqip , gjithqka tjeter dukshem osht manipulim , sepse dihet fort mir qe Skyt jon serbt e vertet qe vijn nga Azia qendrore sipas historianve antik (antique = anė tė ikė) , edhe per mos me zgjat shum se osht tem shum ekstrem e gjan edhe nji argument per Rust po e bi , fisnikria Ruse o qujt Bujar .
https://en.wikipedia.org/wiki/Boyar
Buj dmth nji ngjarje qe ka ba buj , e AR osht emni ion , Na tė 'bėrė nga Ar' = Arbėr (Ar'bėrė) , emni i pAR i fARės ton , e para Rusis emni i Azis qendrore u KAN (khan !?) Tartan , ky emer i ndryshum n'Tartar edhe Tatar , krejt dojn me than Tė Arėt tanė (Dardan).
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread1067222/pg1
Or shok.Me kete llogjike nxjerrim gjithcka shqiptare.Gjuhet sigurisht e kane nje origjine.Origjina eshte prej njerezimit.Se si kane qene njerezimi para 10.000 vjetesh,une kete nuk di ta them.Por besoj se nuk ka njeri qe t'a thote.Kjo llogjike mua nuk me pelqen.Nuk mund t'i ndaj fjalet si me do qejfi mua.Per te provuar ate qe dua, me pleqen te mbeshtem ne fakte qe nuk i kundershton dot njeri.Une jam racional ne menyren si arsyetoj.Mundohem te kapem me fakte me te forta.E le tjetrin te zbrazet dhe e degjoj me kujdes.Pastaj flas apo i tregoj faktet e mija. P.sh.Po provuam se Dodona eshte ne Tomorr, kemi fituar shume pike.Po provuam dicka shkencore qe eshte ADN dhe me kete kemi fituar te tjera pike.Gjithashtu me c'mund te gjejme ne germimet arkelologjike ne Shqiperi dhe Kosove.Por me kete llogjike, qe perdor ti , une nuk eci se eshte foshnjarake edhe sikur te jete 1000% e drejte. Une per te provuar ate qe dua mund te konfrontohem me shkencen dhe te sjell fakte, por jo te hap lufte me gjithe boten dhe t'ju them gjuha juaj vjen nga shqipja.Para se gjithash duhet te nxjerrim nga vetja ate qe na i kane rasur mire ne 1898 dhe ne 1913, pastaj te shohim.Kur je i vogel, fillimisht duhet te behesh i madh.Kur je i madh , te degjojne.E lexova mire ate qe the.Me the per brat ( vella) . Ku qendron lidhja ketu? Po Otec me Baba apo Tata? Ne nuk po bejem fjalekryq ketu dhe te nderrojme shkronjat. Po mama dhe Mat? Po moter dhe sestra ? Po gjak dhe krv(krov). Po mur dhe zid ? Po uje dhe voda? Po qiell dhe nebo? Po shtepi dhe doma(kuca).Po qen dhe pes(psa) sabaka ? Po ajer dhe vozduh ? Po jetoj dhe zhiv(zhivu/jot) ? Po dore dhe raka(ruka)? Keto jane fjale baze dhe sic e shikon ka shume ndryshim.Mund te vazhdoj gjithe naten.Po nuk t'u mbush mendja.Nuk di c'te them.Sic te thashe.Eshte mire te jemi racionale me kembe ne toke.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2017, 17:38   #331
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Or shok.Me kete llogjike nxjerrim gjithcka shqiptare.Gjuhet sigurisht e kane nje origjine.Origjina eshte prej njerezimit.Se si kane qene njerezimi para 10.000 vjetesh,une kete nuk di ta them.Por besoj se nuk ka njeri qe t'a thote.Kjo llogjike mua nuk me pelqen.Nuk mund t'i ndaj fjalet si me do qejfi mua.Per te provuar ate qe dua, me pleqen te mbeshtem ne fakte qe nuk i kundershton dot njeri.Une jam racional ne menyren si arsyetoj.Mundohem te kapem me fakte me te forta.E le tjetrin te zbrazet dhe e degjoj me kujdes.Pastaj flas apo i tregoj faktet e mija. P.sh.Po provuam se Dodona eshte ne Tomorr, kemi fituar shume pike.Po provuam dicka shkencore qe eshte ADN dhe me kete kemi fituar te tjera pike.Gjithashtu me c'mund te gjejme ne germimet arkelologjike ne Shqiperi dhe Kosove.Por me kete llogjike, qe perdor ti , une nuk eci se eshte foshnjarake edhe sikur te jete 1000% e drejte. Une per te provuar ate qe dua mund te konfrontohem me shkencen dhe te sjell fakte, por jo te hap lufte me gjithe boten dhe t'ju them gjuha juaj vjen nga shqipja.Para se gjithash duhet te nxjerrim nga vetja ate qe na i kane rasur mire ne 1898 dhe ne 1913, pastaj te shohim.Kur je i vogel, fillimisht duhet te behesh i madh.Kur je i madh , te degjojne.E lexova mire ate qe the.Me the per brat ( vella) . Ku qendron lidhja ketu? Po Otec me Baba apo Tata? Ne nuk po bejem fjalekryq ketu dhe te nderrojme shkronjat. Po mama dhe Mat? Po moter dhe sestra ? Po gjak dhe krv(krov). Po mur dhe zid ? Po uje dhe voda? Po qiell dhe nebo? Po shtepi dhe doma(kuca).Po qen dhe pes(psa) sabaka ? Po ajer dhe vozduh ? Po jetoj dhe zhiv(zhivu/jot) ? Po dore dhe raka(ruka)? Keto jane fjale baze dhe sic e shikon ka shume ndryshim.Mund te vazhdoj gjithe naten.Po nuk t'u mbush mendja.Nuk di c'te them.Sic te thashe.Eshte mire te jemi racionale me kembe ne toke.
Hmmm , krejt bota i thot Ma ose Mama , po n'Shqip Ma dmth 'mban' , po Maj qka dmth , po Ka a dmth posedon , po Majka qka dmth .
Djalosh , un po foli per evidenc / fakt / argument , e ju po tregohni inferior .
Pra ku ke ni argument 'AT' u ban dy 'Maj'Ka' edhe tre 'Brat' , e tash , fjalt jon ndertu nga ngjarjet historike si psh. Bujar dmth Buja e Arit , nese e definon fjalen Sestra e sheh qe S qendron n'fillim t'fjales , e S n'gjuh Shqipe osht mohues , kur e hjek S e sheh qe fjala EST(esht=ėshtė) Est Ra , Estra dmth 'eshte ra' , Sestra jep me kuptu 's'esht ra' , Arb osht emni ion S'Arb dmth jo Arb = Serb.
Emni nkrejt fromat nbaz tfjalve t'guhes Shqipe pr me Bė jan AR'b Arba Arbo Arber ARban Arbon etj.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sarbani
Serbt jan Scyt nga Persia , mos e harro kt.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2017, 18:34   #332
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Nese e percjell fjalen e konstruktume sllave nga evidentisht Shqip e sheh qe Dora definicioni edhe funksioni osht 'Do Ra' dmth don/deshiron me ra , QO(maje ment kt fjal) doren me tru edhe shih qysh insiston me ra , Ruka (A<>U) percillet nga Ra'Ka (ramje posedon(po si e don)) .
K'Rahu / krahrori n'Russisht osht плечо plecho , tash me kan mja fut kot kisha than (edhe pse mund tlidhet) qe kjo fjal vjen nga Shqip 'pleq' , po jo , kuptimi i par osht 'QO' , me krahror qon pesh edhe Len pesh , funksioni osht Le edhe Qo = pLeQo (plecho).
Po jepi tjera argumente edhe pse nese fjalt per familiar jon nga nje gjuh KREjt ajo gjuh rrzohet .
Fjala per kok n'Geg osht Kre Kri Kry po zanoret ndryshojn , pra kjo fjal mrena fjales mund t'ndryshoj ne Kra Kro , Russisht глава glava , kur e percjell G nga K edhe L nga R fjala osht Kra'Va , per me mbeshtet kt argument vjen fjala per syrin qe n'Russisht osht глаз glaz , e dmth Kre'Zė , dmth syni osht i Zėnun nė Kre(kok) , e duket si xham , Anglisht Glass , kur thojn shiqo/shif n'gjuh sllave thuhet Gledi Gledaj PoGledaj , interesant n'Russisht osht smotret , Po fjala PO osht Shqip , e PoGleDaj dmth Po Kre Daj = Po ndaj nga koka' , Gledi = Kre Di(Dija e kokes) , Kre Di e gjejm n'gjuh tjera KreDibil , Ang. Credible , fjala per procesin e sy(see) dmth to shohesh n'sllavisht osht Vidi , po kjo percillet nga Vide , Video dmth me pa , n'trajten e shkuar (seen) , definicioni osht Vi De , dmth nga via e Deut / Dheut , sepse shumicen qka e sheh osht nga De (Dheu/toka) .
Ktu dalim te pika e jem qe thom se 'njė grup i vetem i ka ba kto manipulime' e ata kan fol Shqip po kan vendos me ba kt mashtrim tmadh , fjala per ftyr Ang. edhe Latinisht Face n'sllavisht osht Lice , pra nga vjen fjala Licenc qe ftyra paraqitet nto .
Mishit po i thojkan мясо myaso = Mish (mias).
Na thojm Ti edhe ata thojn Ti , po na thojm Ju edhe Anglisht Ju(you) , po interesant shkit thojn YESte per 'po' , si Anglezt Yes (Jes) .
Uji osht tem e gjan , po me PI i thojn напиток napitok / пиће piće , po qka dmth 'Na Pi Tok' , qka osht kjo 'PI'.
Tash ushqimit n'Russisht i thojn питание pitaniye (mos 'pite') po serrbisht 'pitanje' dmth 'pytje' , pytje vjen nga 'pi t'je' , mendoj qe gjith shtrohet pytja 'a pihet qita uj' , po ushqimit serrbisht i thojn храна hrana , pa at R t'shtume fjala osht 'Hana' qe dmth Ha Na = ajo qka Ham Ne .
Komplet njerit i thojn 'Qoveq' e qdo njeri edhe bineq jon hy n'kt bot 'veqa veq(njė nga njė)' , Qo'Veq ose 'Qė O(ėshtė) Veq(i/e vetėm).
Pra le ta vazhdojm diskutimin e ska nevoj per ofendime ose nderprerje kince po i dim t'gjitha , vazhDOJM.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2017, 19:46   #333
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Nese e percjell fjalen e konstruktume sllave nga evidentisht Shqip e sheh qe Dora definicioni edhe funksioni osht 'Do Ra' dmth don/deshiron me ra , QO(maje ment kt fjal) doren me tru edhe shih qysh insiston me ra , Ruka (A<>U) percillet nga Ra'Ka (ramje posedon(po si e don)) .
K'Rahu / krahrori n'Russisht osht плечо plecho , tash me kan mja fut kot kisha than (edhe pse mund tlidhet) qe kjo fjal vjen nga Shqip 'pleq' , po jo , kuptimi i par osht 'QO' , me krahror qon pesh edhe Len pesh , funksioni osht Le edhe Qo = pLeQo (plecho).
Po jepi tjera argumente edhe pse nese fjalt per familiar jon nga nje gjuh KREjt ajo gjuh rrzohet .
Fjala per kok n'Geg osht Kre Kri Kry po zanoret ndryshojn , pra kjo fjal mrena fjales mund t'ndryshoj ne Kra Kro , Russisht глава glava , kur e percjell G nga K edhe L nga R fjala osht Kra'Va , per me mbeshtet kt argument vjen fjala per syrin qe n'Russisht osht глаз glaz , e dmth Kre'Zė , dmth syni osht i Zėnun nė Kre(kok) , e duket si xham , Anglisht Glass , kur thojn shiqo/shif n'gjuh sllave thuhet Gledi Gledaj PoGledaj , interesant n'Russisht osht smotret , Po fjala PO osht Shqip , e PoGleDaj dmth Po Kre Daj = Po ndaj nga koka' , Gledi = Kre Di(Dija e kokes) , Kre Di e gjejm n'gjuh tjera KreDibil , Ang. Credible , fjala per procesin e sy(see) dmth to shohesh n'sllavisht osht Vidi , po kjo percillet nga Vide , Video dmth me pa , n'trajten e shkuar (seen) , definicioni osht Vi De , dmth nga via e Deut / Dheut , sepse shumicen qka e sheh osht nga De (Dheu/toka) .
Ktu dalim te pika e jem qe thom se 'njė grup i vetem i ka ba kto manipulime' e ata kan fol Shqip po kan vendos me ba kt mashtrim tmadh , fjala per ftyr Ang. edhe Latinisht Face n'sllavisht osht Lice , pra nga vjen fjala Licenc qe ftyra paraqitet nto .
Mishit po i thojkan мясо myaso = Mish (mias).
Na thojm Ti edhe ata thojn Ti , po na thojm Ju edhe Anglisht Ju(you) , po interesant shkit thojn YESte per 'po' , si Anglezt Yes (Jes) .
Uji osht tem e gjan , po me PI i thojn напиток napitok / пиће piće , po qka dmth 'Na Pi Tok' , qka osht kjo 'PI'.
Tash ushqimit n'Russisht i thojn питание pitaniye (mos 'pite') po serrbisht 'pitanje' dmth 'pytje' , pytje vjen nga 'pi t'je' , mendoj qe gjith shtrohet pytja 'a pihet qita uj' , po ushqimit serrbisht i thojn храна hrana , pa at R t'shtume fjala osht 'Hana' qe dmth Ha Na = ajo qka Ham Ne .
Komplet njerit i thojn 'Qoveq' e qdo njeri edhe bineq jon hy n'kt bot 'veqa veq(njė nga njė)' , Qo'Veq ose 'Qė O(ėshtė) Veq(i/e vetėm).
Pra le ta vazhdojm diskutimin e ska nevoj per ofendime ose nderprerje kince po i dim t'gjitha , vazhDOJM.
O Arban. Dale more njehere. S'po te ofendon kush. Por perdor llogjiken. Jo hiq nje germe dhe ver nje tjeter.
Une e kuptoj llogjiken, qe perdor ti.Por lexoje mire postimin qe kam bere me pare. Nuk eshte llogjike kjo qe perdor ti. Ndalojme tek dora dhe roka ose ruka. Ose pleco ( po e lej dhe po e coj) Nga Glava dole tek krava ose krova ose karova. Po ta them dhe njehere. Gjuhet i formoi njerezimi. Dhe llogjiken po ashtu.Mos perdor llogjike pershkruese se nuk te con askund. Jo pita , po pitanje, po pitash. Po uji qe eshte voda ne rusisht? Napitok eshte pije( gje e lenget). Meqe themi ne pi uje ose pi leng, qenka e thene qe napitok qenka shqip? Se mund te thuash dhe napitok eshte na pi kte (ne shqip). Kete llogjike e kam pare dhe me pare. Po sikur serbi apo rusi te thote te njejten gje ? Pra ai te thote qe pi e shqipe vjen nga napitok ?C'do ti thuash ti? Eshte nje diskutim per gjuhen etruske. Tek ai forum qe kam pare se si interpretohet nga Ermin Falaski dhe Zahari Majani, ishte dhe nje serb qe i ndante fjalet si deshte dhe e nxirrte kuptimin ne serbisht.
Ti po deshe vazhdo me kete mendje qe ke, se me shume se c'te thashe nuk te them dot me, por po deshe te japesh tamam kontribut shiko kete temen ketu:
Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1264992#post1264992
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2017, 07:02   #334
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
O Arban.Dale more njehere . S'po te ofendon kush. Por perdor llogjiken. Jo hiq nje germe dhe ver nje tjeter.
Une e kuptoj llogjiken, qe perdor ti.Por lexoje mire postimin qe kam bere me pare. Nuk eshte llogjike kjo qe perdor ti. Ndalojme tek dora dhe roka ose ruka. Ose pleco ( po e lej dhe po e coj) Nga Glava dole tek krava ose krova ose karova. Po ta them dhe njehere. Gjuhet i formoi njerezimi. Dhe llogjiken po ashtu.Mos perdor llogjike pershkruese se nuk te con askund. Jo pita , po pitanje, po pitash. Po uji qe eshte voda ne rusisht? Napitok eshte pije( gje e lenget). Meqe themi ne pi uje ose pi leng, qenka e thene qe napitok qenka shqip? Se mund te thuash dhe napitok eshte na pi kte (ne shqip). Kete llogjike e kam pare dhe me pare. Po sikur serbi apo rusi te thote te njejten gje ? Pra ai te thote qe pi e shqipe vjen nga napitok ?C'do ti thuash ti? Eshte nje diskutim per gjuhen etruske. Tek ai forum qe kam pare se si interpretohet nga Ermin Falaski dhe Zahari Majani, ishte dhe nje serb qe i ndante fjalet si deshte dhe e nxirrte kuptimin ne serbisht.
Ti po deshe vazhdo me kete mendje qe ke, se me shume se c'te thashe nuk te them dot me, por po deshe te japesh tamam kontribut shiko kete temen ketu:
Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1264992#post1264992
...Nuk eshte llogjike kjo qe perdor ti... pash Zotin qka je tu fol , te fjala per me PI n'gjuht sllave gjendet fjala PI e ti po thu nuk osht logjike , krahu osht 'Ku Rrah' e ti po thu qe nuk perdoret per me Qu(ngrit) , un njiher menova qe je inferior e tash me logjiken tane po na del mohus , per qfar arsye ti e din.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2017, 07:16   #335
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
...Nuk eshte llogjike kjo qe perdor ti... pash Zotin qka je tu fol , te fjala per me PI n'gjuht sllave gjendet fjala PI e ti po thu nuk osht logjike , krahu osht 'Ku Rrah' e ti po thu qe nuk perdoret per me Qu(ngrit) , un njiher menova qe je inferior e tash me logjiken tane po na del mohus , per qfar arsye ti e din.
Arban. Shiko ate temen tjeter.Lere kete se u morrem vesh.Lere ku krahun e ku kemben. Ti, o nuk me lexon, o nuk me kupton.
Une po te them: me kete llogjike qe perdore ti : ngrihet serbi qe thote napitok dhe i thote shqiptareve - fjala Pi vjen nga napitok. Ose fjala Na Pi Kte vjen nga serbishtja se e kemi ne dhe jo jo. Une gjuhetar nuk jam, Por gjuhesia eshte shkence. Kjo menyre qe perdor ti per te formuar fjale eshte shkence - Si dua une te formoj fjalet.
Te thashe dhe me pare. Mbeshtetu ne strategji aty ku mundesh.Ti e kupton qe kur ngre te tilla teori bie brenda, sepse tekste/dokumente te shqipes jane shkruar ne shekuj duke perdorur alfabet grek dhe cyrilik? Po vazhdove me keto teori ai tjetri te mbyll gojen direkt dhe te thote : keto fjale i keni marre nga ne, sepse dhe dokumentet i keni perpiluar me alfabetin tone. Shoku perdor llogjiken, pasionin lere per me vone. Hidhi nje sy temes tjeter, qe te thashe.Ke ndonje mendim per fjalen KOSOVO-KOSOVA? Ore nje pyetje kam une.Kot.Pa te ofenduar.Une e njoh mire Kosoven.Nje gje me habit.Ne shkolle mesoni me libra , qe kane gjuhen e unifikuar shqipe (apo jo?).Kur flisni ne jeten e perditeshme, flisni ndryshe dhe kur shkruani .... Ti shkruan relativisht mire, se shumica shkruajne mbrapsht dhe ate qe flasin. Te kuptosh p.sh. text mesazhet (letrat) qe i shkruajne njeri tjetrit ne telefon,ne Kosove, duhet te kesh fakultet me vete.Me ka qelluar njehere ne Kosove nje miku im Kosovar, lexonte nje mesazh, qe kishte cuar nje miku i tij.E lexoi nja 10 here.Dhe s'po e merrte vesh.Pa pik,pa presje, fjalet rremuje.Ore me tha mua: E kupton ti kete? Une e morra dhe e lexova.Vrava pak mendjen dhe i thashe : Ose behet fjale per kete, ose per ate gje. Nje dite me para ata kishin qene bashke diku dhe ai tjetri i kujtonte dicka qe kishin bere. Ouuuu,lere se e kuptova.Faleminderit me tha ky miku im.Bre nane me tha.S'me ka ndodh kurre te mos kuptoj letren,qe me con nje tjeter.Ka harrit puna me perdor nje shqiptar per perkthyes me u marr vesh me njeri tjetrin.Kesaj si t'ja bejme? E kupton qe ne po e shakterrojme gjuhen shqipe dhe nga krahu tjeter bejme teori? Mos ma merr per ters, se nuk dua te te ofendoj,sepse kete problem e kemi dhe ne Shqiperi. T'a thashe kete,sepse gjerat duhet t'i fillojme nga vetja dhe pastaj te shohim dhe ecim perpara.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 10-10-2017 nė 07:31
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2017, 16:15   #336
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Arban. Shiko ate temen tjeter.Lere kete se u morrem vesh.Lere ku krahun e ku kemben. Ti, o nuk me lexon, o nuk me kupton.
Une po te them: me kete llogjike qe perdore ti : ngrihet serbi qe thote napitok dhe i thote shqiptareve - fjala Pi vjen nga napitok. Ose fjala Na Pi Kte vjen nga serbishtja se e kemi ne dhe jo jo. Une gjuhetar nuk jam, Por gjuhesia eshte shkence. Kjo menyre qe perdor ti per te formuar fjale eshte shkence - Si dua une te formoj fjalet.
Te thashe dhe me pare. Mbeshtetu ne strategji aty ku mundesh.Ti e kupton qe kur ngre te tilla teori bie brenda, sepse tekste/dokumente te shqipes jane shkruar ne shekuj duke perdorur alfabet grek dhe cyrilik? Po vazhdove me keto teori ai tjetri te mbyll gojen direkt dhe te thote : keto fjale i keni marre nga ne, sepse dhe dokumentet i keni perpiluar me alfabetin tone. Shoku perdor llogjiken, pasionin lere per me vone. Hidhi nje sy temes tjeter, qe te thashe.Ke ndonje mendim per fjalen KOSOVO-KOSOVA? Ore nje pyetje kam une.Kot.Pa te ofenduar.Une e njoh mire Kosoven.Nje gje me habit.Ne shkolle mesoni me libra , qe kane gjuhen e unifikuar shqipe (apo jo?).Kur flisni ne jeten e perditeshme, flisni ndryshe dhe kur shkruani .... Ti shkruan relativisht mire, se shumica shkruajne mbrapsht dhe ate qe flasin. Te kuptosh p.sh. text mesazhet (letrat) qe i shkruajne njeri tjetrit ne telefon,ne Kosove, duhet te kesh fakultet me vete.Me ka qelluar njehere ne Kosove nje miku im Kosovar, lexonte nje mesazh, qe kishte cuar nje miku i tij.E lexoi nja 10 here.Dhe s'po e merrte vesh.Pa pik,pa presje, fjalet rremuje.Ore me tha mua: E kupton ti kete? Une e morra dhe e lexova.Vrava pak mendjen dhe i thashe : Ose behet fjale per kete, ose per ate gje. Nje dite me para ata kishin qene bashke diku dhe ai tjetri i kujtonte dicka qe kishin bere. Ouuuu,lere se e kuptova.Faleminderit me tha ky miku im.Bre nane me tha.S'me ka ndodh kurre te mos kuptoj letren,qe me con nje tjeter.Ka harrit puna me perdor nje shqiptar per perkthyes me u marr vesh me njeri tjetrin.Kesaj si t'ja bejme? E kupton qe ne po e shakterrojme gjuhen shqipe dhe nga krahu tjeter bejme teori? Mos ma merr per ters, se nuk dua te te ofendoj,sepse kete problem e kemi dhe ne Shqiperi. T'a thashe kete,sepse gjerat duhet t'i fillojme nga vetja dhe pastaj te shohim dhe ecim perpara.
Jo vlla , Shqipja nuk osht shkru n'alfabete manipulative (veq) e as n'shekullin e 15 , e ki stelen e lemnos me shkronja t'A'Be'TARes ton , le ti qka thojn armiqt , plus nga Shqiptart e Shqipris e kom msu qe fjalt vijn nga Geg , pra mjaft me kto 'spot kuptoj qfar thua' , sepse nuk kemi koh me humb , don te dish se qFAR them un , ja se qfar them(theme Ang.) , n'gjuhėt Skandinave babait po na i thojkan Far , po n'Shqip Far dmth fara biologjike qe jep jet , e nėnės po i thojkan Mor , po more Mor n'Shqip osht e kaluara e Mer , Mori nėna nga ati(far) e fmiju i drejtohet Far(poseduesit t'fares = babait) Mor (ajo qe e mori = nėna) , po n'Anglisht kjo fjal osht Farmer qe dmth farmeri faren e mer te FarMa (Ma = mbahet).

ps. Po ofendon kur argumentin perfekt po e mohon e po mundohesh mem paraqit si qesharak , bir tpakten nji argument t'vetem , perdor (pėr dorė) trunin pak.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 10-10-2017 nė 16:18
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2017, 19:57   #337
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Precizitet po lypet , preciz n'gjuh Shqipe osht fjala 'aq' , kjo fjal vjen kur psh. je n'treg ose market (mar kėtė(atė)) edhe don me ble rrush edhe t'pyet shitsi 'sa don' edhe vendos n'peshoj nje sasi deri sa ti thu 'aq' , aq dmth tamam (preciz) , n'russisht fjala per preciz osht точный tochnyy , ser/kroat тачан točan , taq , dmth tė aqė , Shqiptohet touch , qe Anglisht dmth me prek , sepse kur e prek nji trup sa ndjen ti 'po aq' njden trupi = taq , me AQ jon formu me mija fjal , me tactic = t'aq t'ikė , thuj qe nuk quhet taktik kur futbollistat ikin me taktik , ose n'fushbetej bon terheqje taktike.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 07:27   #338
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,223
Thanks: 0
Thanked 762 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Precizitet po lypet , preciz n'gjuh Shqipe osht fjala 'aq' , kjo fjal vjen kur psh. je n'treg ose market (mar kėtė(atė)) edhe don me ble rrush edhe t'pyet shitsi 'sa don' edhe vendos n'peshoj nje sasi deri sa ti thu 'aq' , aq dmth tamam (preciz) , n'russisht fjala per preciz osht точный tochnyy , ser/kroat тачан točan , taq , dmth tė aqė , Shqiptohet touch , qe Anglisht dmth me prek , sepse kur e prek nji trup sa ndjen ti 'po aq' njden trupi = taq , me AQ jon formu me mija fjal , me tactic = t'aq t'ikė , thuj qe nuk quhet taktik kur futbollistat ikin me taktik , ose n'fushbetej bon terheqje taktike.
dhe me kete ketu :

Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1281689#post1281689
Citim:
Nuk e di pse mirni me linguistik kur si kini dy koqe men , ngoni edhe msoni , fjala per 'baba' n'greko-latin osht Pater , n'Persisht Pedar , pra e njejta fjal me nji ndryshim , ndryshimi i shkronjave qe fola ma heret , A ndrron nė E edhe T nė D , pATer = pEDar .
https://en.wiktionary.org/wiki/pater
N'Gjermanisht ndrron P nė V qė Shqiptohet F , pater = vater , n'Anglisht Father , nkt rast T nuk ndryshon nė D po TH , e n'raste tjera D ndryshon nė DH pater = Father , fjala Pater n'Hindi osht Pit(ė)r Pitar (A - E = I).
Per dikon qe nuk osht komplet qorr , fjala pATer edhe ndryshimi i saj jep mundsi per kuptimin e fjales Brat edhe ndryshimit tsaj = BrOth (brother) BrUd (bruder) FrAt (fratel) , pra kemi ndryshimin me evidenc i A nė E O U I (zanore) , edhe T <> D , T <> Th , D <> Dh , R <> L , edhe n'fund B - V - P - Ph/F .
https://en.wiktionary.org/wiki/brother#Etymology
Cfare po thua ore, se na le pa men !
Leqe e ke thene mire ti. C'duam ne qe s'i kemi 2 koqe men, qe merremi me ty, qe ke 2 koqe ne men.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-10-2017 nė 07:42
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 10:51   #339
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
dhe me kete ketu :

Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1281689#post1281689

Cfare po thua ore, se na le pa men !
Leqe e ke thene mire ti. C'duam ne qe s'i kemi 2 koqe men, qe merremi me ty, qe ke 2 koqe ne men.
Pytja e vertet osht 'qfar po thot linku' , e linku nuk osht nga un , ktu vjen kuptimi i 'dy koqe men' , pra pohimi i asaj qe thash.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 17:18   #340
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 263
Thanks: 29
Thanked 12 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Edhe nji argument qe me siguri e ka paraqit nejkush , kerkoj ndjes nese po .

Russisht Lisit/drunit i thojn дерево derevo , po sepse sllavishtja lind n'jug te bullgart po e kuptojm nga vjen fjala , sepse sllavt e jugut i thojn 'drvo' , shihet qe rraja e DRVO osht DRV , V ndryshon nga U , e shohim qe Anglishtja shum e perdor W per U , psh two shqiptohet TU , pra DRV derivon nga DRU , e definicioni i 'dru' osht D'Ru , per me kuptu (per ata qe kan aftsi) pse D osht fjal n'veti DUhet me deshifru fjalen Dėshirė , kjo fjal zberthehet nė D'Shi'Ra , pra deshira osht Dua shi me ra , pra D dmth Du Do Dua , pra Dru dmth Dua ta Ruaj edhe Don tė mė Ruaj , sepse druri na ka percijell me mija vjet , na ka mbrojt nga vdekja e sigurt e dimrit , D'Ru.
Po interesant osht qe pyllit i thojn Lis , лес , Shqiptohet Lis , e tash kjo per aftsit e mija t'kufizume tregon qe sllavishtja osht semantik / anagram e Shqipes , as ma pak e as ma shum , kur jon ardh Skyt nga Azia qendrore na kan qujt Raban , jojo , s'ka ilir ktu , Raban osht anagram i Arban , pra kan dasht me ofendu duke na qujt Ra'Ba'Na , po kan vendos nji argument t'pakontestushum qe kan perdor anagram edhe pse n'koh t'lasht.

D'Shif'Ri'M

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 13-10-2017 nė 17:40
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur