Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-10-2017, 08:24   #1
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,373
Thanks: 958
Thanked 1,338 Times in 825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Shqiptarėt tė varfėr, por shpenzojnė si europianėt nė veshje, 34 mln euro vetėm nė 2 dyqane

Zhvillimi i qendrave po tėrheq dhe linjat e tregtimit tė veshjeve, dy prej tė cilave, ITX ALBANIA dhe LC Waikiki kanė konsoliduar ndjeshėm biznesin nė Shqipėri.
Sipas tė dhėnave nga Tatimet, dyqani mė i madh i veshjeve nė Shqipėri ka arritur qė tė jetė brenda pak kohėsh ITX ALBANIA, nė pronėsi tė grupit Zara Holding B.V., me dyqanet e saj Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius. Nė vitin e tretė tė plotė tė aktivitetit, tė ardhurat e kompanisė ishin rreth 2.5 miliardė lekė, apo rreth 18 milionė euro, sipas tė dhėnave nga tatimet (kompania nuk ka dorėzuar bilanc nė QKB). Nė krahasim me njė vit mė parė, tė ardhurat u rritėn me rreth 30%.
ITX Albania ka dyqane aktualisht vetėm nė qendrėn tregtare TEG.
LC Waikiki Retail AL sh.p.k. ėshtė operatori i dytė mė i madh i tregtimit tė veshjeve nė Shqipėri. Sipas tė dhėnave nga Tatimet, qarkullimi i saj vjetor nė 2016-n ishte 3.1 miliardė lekė (rreth 16 milionė euro) me njė rritje prej 30% me bazė vjetore. Fitimi para taksave ishte 402 milionė lekė, me njė normė fitimi prej 18%. Ndryshe nga Zara, qė segmenton shtesėn e mesme dhe tė rinjtė, dyqanet e Waikiki tregtojnė veshje mė tė lira dhe pėr tė gjitha moshat.
Nė total, vetėm nė kėto dy dyqane, shqiptarėt kanė shpenzuar pėr veshje rreth 34 milionė euro.
Shqiptarėt shpenzojnė pėr veshje njėsoj si europianėt
Ndonėse shqiptarėt janė njė nga popujt mė tė varfėr tė Europės, ku tė ardhurat janė sa 30% e mesatares sė Bashkimit Europian, ata nuk kursejnė pėr t’u dukur.
Tė dhėnat krahasuese tė INSTAT dhe Eurostat, lidhur me peshėn e shpenzimeve sipas qėllimit tė konsumit, kanė trgeuar se konsumatorėt shqiptarė shpenzojnė 4.9% tė totalit pėr veshje e kėpucė, ndėrsa edhe pėr europianėt kjo peshė ėshtė pothuajse e njėjtė nė 5% dhe pėr 19 shtetet e zonės euro ėshtė njėsoj me Shqipėrinė.
Tė dhėnat janė sipas Anketės sė Buxhetit tė Familjeve 2015 tė INSTAT dhe anketės sė familjeve tė BE-sė, tė publikuara nga Eurostat, tė matura tė dyja sipas nomenklaturės COICOP. (Classification of Individual Consumption According to Purpose – Klasifikimit tė Konsumit Individual sipas Qėllimit).
Shqiptarėve u del qė tė shpenzojnė 4.9% tė totalit pėr t’u veshur, njė produkt relativisht luksi, ndonėse ata, pėr shkak tė nivelit tė ulėt tė tė ardhurave, kanė peshėn mė tė lartė tė shpenzimeve pėr ushqime, njė produkt i domosdoshėm, me gati 49%, nga 12.3% qė harxhojnė europianėt pėr t’u ushqyer.
Por, cilat janė vendet qė harxhojnė mė shumė pėr veshje, nė raport me totalin e shpenzimeve? Nuk ėshtė asnjė surprizė qė nė vend tė parė ėshtė Italia, me 6.3% tė totalit. Nė vendin qė njihet pėr modėn e lartė, italianėt nuk kursehen. Tė dytėt janė portugezėt, me 6.1% tė totalit, tė ndjekura nga Austria. Vendet baltike, si Lituania, Letonia i kushtojnė gjithashtu rėndėsi veshjes.
Peshė mė tė ulėt se Shqipėria kanė 14 shtete, ku mė pak rėndėsi dukjes i kushtojnė ēekėt, grekėt, hungarezėt, rumunėt.
Tė dhėnat tregojnė qė ndėrsa familjet shqiptare shpenzojnė gati gjysmėn e shpenzimeve (48.7%) pėr ushqime dhe pije joalkoolike, konsumatorėt nė vendet e BE-sė mjaftohen vetėm me 12.3% tė buxhetit pėr tė plotėsuar nevojat e tyre tė pėrditshme tė tė ushqyerit tė njė jetese normale.
Me gjysmėn tjetėr tė buxhetit, qė u mbetet pasi konsumojnė pėr nevoja ushqimore, familjet shqiptare kanė pak alternativa zgjedhjeje dhe ndonėse pėr veshjet nuk kursehen, pėr tė tjerat e mbledhin rripin. Ndryshe nga europianėt, qė pėr argėtim dhe kulturė shpenzojnė gati 9% tė buxhetit, pėr familjet shqiptare kjo peshė ėshtė vetėm 3%. Edhe pėr restorante, europianėt harxhojnė 8.2% tė parave, nga 3.6% pėr shqiptarėt (gjithsesi nė Shqipėri, nė vlerė absolute, tė drekosh nė njė restorant ėshtė shumė mė lirė se nė vendet e tjera tė Europės)./ Monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 08:27   #2
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,373
Thanks: 958
Thanked 1,338 Times in 825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Personalisht me duket e pabesueshme shifra te tilla te deklaruara.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 08:37   #3
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,762
Thanks: 10,741
Thanked 5,948 Times in 4,029 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Ne shoqerine e sotme, primare eshte qe te zoterosh sa me shume rroba apo veshje,per te ndjekur trendin.Konsumatoret me te medhaja jane femrat,dhe une e besoj cfare eshte shkruar per Albanistanin.
Ja sa japin gjermanet....4%.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: png Konsumausgaben_Bereiche.png (5.2 KiloByte, 69 shikimet)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 13-10-2017 nė 08:41
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 10:18   #4
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,992
Thanks: 0
Thanked 652 Times in 502 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Ne Shqiperi ecin me parimin: faqja shet b@then dhe jo e kunderta .
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-10-2017 nė 10:29
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 10:30   #5
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,373
Thanks: 958
Thanked 1,338 Times in 825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ne Shqiperi ecin me parimin: faqja shet b@then dhe jo e kunderta.
Ato vlera parash jane te sfumuara; nuk ka kurresesi ne 2-3 dyqane edhe pse jane ne nje qender tregtare te gjirohet 44000 euro cdo dite per te 365 ditet e vitit.
Cdokush qe ka vajtur dhe e ka vizituar Teg-un mund dhe duhet ta kete vene re hyrjet - daljet dhe sa sa blihet brenda ne dyqane, dhe te mendosh qe vetem nje apo 2 dyqane gjirojne ate vlere monetare me duket shume e pazakonte.

Qendrat tregtare po pastrojne parate e pista dhe askush nuk i kontrollon, bile japin leje te tjera per te ndertuar ndersa administrata del dhe proteston per kuponin tatimor.
Shqiperi hesapi !
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 10:55   #6
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,484
Thanks: 6,724
Thanked 5,136 Times in 2,670 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

une ne Shqiperi nuk jap asnje qindarke per rroba. kam shkuar te tegu dhe cmimet jane njesoj si ketu. me duket absurde. hajdudlleku sheshit. si mund te blej dikush 30-40 euro nje triko kur rroga eshte 250- 300 euro maximumi?! mundet dikush tme bej kete llogari kaq te thjeshte ju lutem?!

paradoksi shqiptare!
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:04   #7
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,373
Thanks: 958
Thanked 1,338 Times in 825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une ne Shqiperi nuk jap asnje qindarke per rroba. kam shkuar te tegu dhe cmimet jane njesoj si ketu. me duket absurde. hajdudlleku sheshit. si mund te blej dikush 30-40 euro nje triko kur rroga eshte 250- 300 euro maximumi?! mundet dikush tme bej kete llogari kaq te thjeshte ju lutem?!

paradoksi shqiptare!
Bora !
Ajo cka desha te shprehem eshte pamundesia e banoreve te ketyre viseve per te shpenzuar shuma te tilla cdo dite ne veshje.
Nje mike e imja financiere ma ka pohuar qe i eshte ofruar nje vend pune me goxha fitime si financiere, por kishte rriskun e deklarimit sepse jo vetem punohej me 2 bilance por benin dhe shitje fiktive,
Qofsha i gabuar por krahasuar me veten qe i perkas shtreses se mesme keta shifra jane marramendese. Ose monitor ka gabuar , ose dicka luhet me keta dyqane.
Qe kur eshte hapur teg mund te kem shpenzuar 20000 leke dhe keta tek carrefur per ushqime.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 13-10-2017 nė 11:19
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 11:21   #8
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 10,915
Thanks: 7,683
Thanked 3,844 Times in 2,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Te bente pjese Bad_Teacher ne keto statistica do I besoja
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:24   #9
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 10,915
Thanks: 7,683
Thanked 3,844 Times in 2,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une ne Shqiperi nuk jap asnje qindarke per rroba. kam shkuar te tegu dhe cmimet jane njesoj si ketu. me duket absurde. hajdudlleku sheshit. si mund te blej dikush 30-40 euro nje triko kur rroga eshte 250- 300 euro maximumi?! mundet dikush tme bej kete llogari kaq te thjeshte ju lutem?!

paradoksi shqiptare!
Lere qe dhe ato qe ke pare ti tek Tegu Jane fake like Santa
Psh. Rrobat e zares qepen ne Shijak lol
Dhe perseri cmimi njelloj si ktej nga ne!
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 11:25   #10
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,484
Thanks: 6,724
Thanked 5,136 Times in 2,670 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

une nuk e kam idene se si i bejne llogarite atje por une di qe kushdo qe ka shkuar dhe shkon kthehet xhep grisur.

plus mesova keto dite nga njera qe kishte ndenjur 4 muaj atje, ku me thoshte se tani ste perfill me njeri te te vij ne shtepi, te thone po deshe hajde ne kafe se nqs do qe te te vijne ne shtepi duhet ti japesh euro plot hej bela me kete mentalitet thuaj. ne sikur na pjell banka leke.

me vjen keq qe skemi me vlera si njerez, per asgje.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:27   #11
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,484
Thanks: 6,724
Thanked 5,136 Times in 2,670 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Lere qe dhe ato qe ke pare ti tek Tegu Jane fake like Santa
Psh. Rrobat e zares qepen ne Shijak lol
Dhe perseri cmimi njelloj si ktej nga ne!
ce pyet o ylli

une as karamele nuk blej aty kenaqem vetem ne disa restorante te rekomanduara dhe shijoj ushqimin, per te tjerat sdua tja di fare... i fus marshin kembeve dhe ec babe
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:30   #12
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,811
Thanks: 5,563
Thanked 4,002 Times in 1,699 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Prralla me mbret! Te gjithe te Gabi i kishe duke duke ble rroba.
Sa here qe shkoj ne Albanistan , shof turma njerezish (sidomos femra) tek tezgat e Gabit neper trotuare dhe ajo qe me ben pershtypje me shume eshte kur blejne edhe veshjet intime po aty!
Mos me kundershtoje njeri sepse kam 2 dit qe jam kthyer nga Shqiperia dhe ajo qe them eshte e verteta qe pashe me syte e mi!
PS: nje saktesim te vogel: i referohem me sakte asaj qe pashe ne Durres, dhe zonave perreth, nuk di cfare ndodh ne pjesen tjeter te Shqiperise.
Jo me kot ne shqiptaret njihemi si parja kuqe ne Evrope, pikerisht per shkak te veshjes demode dhe aspak me shije qe perdorim.
Ti lejme lloqet e kota dhe p*rdhet alla shqiptare.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:31   #13
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,373
Thanks: 958
Thanked 1,338 Times in 825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
ce pyet o ylli

une as karamele nuk blej aty kenaqem vetem ne disa restorante te rekomanduara dhe shijoj ushqimin, per te tjerat sdua tja di fare... i fus marshin kembeve dhe ec babe
Dhe dicka tjeter; mos harro sherbimin dentar, do thoja qe eshte shume i rekomandueshem per cmimet e lira por dhe cilesine.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:46   #14
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 10,915
Thanks: 7,683
Thanked 3,844 Times in 2,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Prralla me mbret! Te gjithe te Gabi i kishe duke duke ble rroba.
Sa here qe shkoj ne Albanistan , shof turma njerezish (sidomos femra) tek tezgat e Gabit neper trotuare dhe ajo qe me ben pershtypje me shume eshte kur blejne edhe veshjet intime po aty!
Mos me kundershtoje njeri sepse kam 2 dit qe jam kthyer nga Shqiperia dhe ajo qe them eshte e verteta qe pashe me syte e mi!
PS: nje saktesim te vogel: i referohem me sakte asaj qe pashe ne Durres, dhe zonave perreth, nuk di cfare ndodh ne pjesen tjeter te Shqiperise.
Jo me kot ne shqiptaret njihemi si parja kuqe ne Evrope, pikerisht per shkak te veshjes demode dhe aspak me shije qe perdorim.
Ti lejme lloqet e kota dhe p*rdhet alla shqiptare.
Ke te drejte Babe ashtu eshte!
Tani ja ka mare doren dhe gabi, i ka cmimet e larta, se thone Jane originale kane ardhur nga jasht-shtetit
A per shije qe kane allah ballkan

Shyqyr qe dolen atletet ne mode se isha lodhur duke pare shqipet ne maje te takave ne aeroport
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 11:59   #15
Eden
☆ø.•♥ Soulmate ♥•.ø☆
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,071
Thanks: 2,042
Thanked 3,509 Times in 2,296 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Po gabin e njihni ju?

Ah po e paska thene baba para
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 12:14   #16
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,811
Thanks: 5,563
Thanked 4,002 Times in 1,699 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ke te drejte Babe ashtu eshte!
Tani ja ka mare doren dhe gabi, i ka cmimet e larta, se thone Jane originale kane ardhur nga jasht-shtetit
A per shije qe kane allah ballkan

Shyqyr qe dolen atletet ne mode se isha lodhur duke pare shqipet ne maje te takave ne aeroport
me shkrive fare honey, ke te drejte sepse dhe une i dalloja menjehere neper terminale aeroportesh vetem nga kepucet me taka dhe xixa dhe me majuce, dhe sidomos me ate kaishin (rrypin) e trashe dhe plot togza e precina te mesit, si cowboys-it e viteve 1800
Megjithate duhet precizuar qe me kalimin e kohes sa vjen e permiresohet edhe lloji i veshjes sidomos ne qytetet e medha.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 12:21   #17
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,256
Thanks: 2,017
Thanked 1,174 Times in 613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Mos te filloj nga rrobat dhe cmimet atje se do me thone anti-shqiptare.
Ajo qe vertet me ka bere pershtypje ne Tirane te pakten eshte qe shumica e femrave i kishe me canta Louis Vuitton, Gucci, etj....etj. Thosha me vete aq te pasura qenkan keto se dhe ne Amerike jo te gjithe mund te blejne nje cante te madhe te Louis-te se ben disa mijera dollare. Po i shikoja me vemendje pastaj kur dilnim dhe ja benin mu qe ishin fallco se Louis ka menyrat e veta per ta dalluar. Nejse, im shoq kishte kohe qe me thoshte qe hun jan fallco po kush e besonte. Lol Kur nje dite te bukur po kalonim nga tregu cam dhe aty zbulova se ku shiteshin keto cantat "mijera dollarshe" te Louis-t qe kapardiseshin femrat. Ehhhh, realiteti shqiptar.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Esther pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 12:24   #18
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 30,683
Thanks: 11,940
Thanked 14,762 Times in 5,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
une ne Shqiperi nuk jap asnje qindarke per rroba. kam shkuar te tegu dhe cmimet jane njesoj si ketu. me duket absurde. hajdudlleku sheshit. si mund te blej dikush 30-40 euro nje triko kur rroga eshte 250- 300 euro maximumi?! mundet dikush tme bej kete llogari kaq te thjeshte ju lutem?!

paradoksi shqiptare!
bora ate me beri pershtypje dhe mua kur shkova...shapkat apo kepucet qe jan skandaloze, produkt i keq, por do tr blesh se te coptuan kembet...cmimi 2-4 here me shume sec do ishte ne amerik per ate lloj kualitet :/
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rexhina pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 12:28   #19
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 10,054
Thanks: 1,016
Thanked 5,853 Times in 2,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Mos te filloj nga rrobat dhe cmimet atje se do me thone anti-shqiptare.
Ajo qe vertet me ka bere pershtypje ne Tirane te pakten eshte qe shumica e femrave i kishe me canta Louis Vuitton, Gucci, etj....etj. Thosha me vete aq te pasura qenkan keto se dhe ne Amerike jo te gjithe mund te blejne nje cante te madhe te Louis-te se ben disa mijera dollare. Po i shikoja me vemendje pastaj kur dilnim dhe ja benin mu qe ishin fallco se Louis ka menyrat e veta per ta dalluar. Nejse, im shoq kishte kohe qe me thoshte qe hun jan fallco po kush e besonte. Lol Kur nje dite te bukur po kalonim nga tregu cam dhe aty zbulova se ku shiteshin keto cantat "mijera dollarshe" te Louis-t qe kapardiseshin femrat. Ehhhh, realiteti shqiptar.
Dhe une se kuptoj kete mani me pas designers kur nuk e afford dot dhe behesh pathetic me fake ones. I don’t get it yyyyyyy??!!
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 12:38   #20
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,256
Thanks: 2,017
Thanked 1,174 Times in 613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A shpenzojme ne Shqiperi kaq shume per veshje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Dhe une se kuptoj kete mani me pas designers kur nuk e afford dot dhe behesh pathetic me fake ones. I don’t get it yyyyyyy??!!
Akoma me patetik dukeshin meshkujt qe vinin ato cantat e vogla rreth qafes qe kuptohet shumica i kishin Gucci edhe pse kishin nga dy jave palare e vinin era lope qe nje km larg. Do te dallosh kush jane pasanik atje qe jetojne jashte? Jane pikerisht ata pa canta ose ato me canta qe nuk ja bejne mu qe jane designer ose me sakte designers qe nuk jane futur ne tregun cam akoma.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur