Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-10-2017, 18:14   #1
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,959
Thanks: 290
Thanked 287 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė pastėr nė botė

Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė pastėr nė botė
http://www.panorama.com.al/shqiperia...aster-ne-bote/
Nga Edvin Pacara
11 tetor 2017
Bėhet fjalė pėr Republikėn e Estonisė, njė shtet pjesė e BE-sė qė nė 2004, ku nė 2003-shin lindi Skype-i. M’u dha mundėsia tė jetoja nė Estoni nė vitet 2011-2016, ku dhe jam rezident e ku mėsova gjuhėn estoneze, njė gjuhė sa interesante, aq dhe melodioze. Do tė duhej njė shkrim shumė i gjatė pėr tė paraqitur mėsimet qė Shqipėria mund tė nxjerrė nga Estonia. Sepse kemi njė histori aq tė ngjashme, sa dhe e kemi tė ndryshėm nivelin e zhvillimit e pėrparimit.

Estonia ėshtė i vetmi vend nė botė qė ėshtė i tėri me qeverisje elektronike e ku tė gjitha shėrbimet shtetėrore janė online.
E gjitha filloi me vullnetin e qeverive tė ndryshme estoneze pėr tė lehtėsuar jetesėn e estonezėve, pėr tė ulur kostot e pėr tė krijuar njė klimė ndihmuese nė pėrparimin e vendit dhe biznesit. Hapi i parė u bė nė 1996-ėn me futjen e shėrbimeve bankare me anė tė internetit, gjė qė u pasua menjėherė mė vendimin pėr ta bėrė Estoninė njė vend me qeverisje elektronike. U deshėn vetėm 3 vjet, qė Estonia tė ndėrtonte dhe tė aplikonte sistemin X-Road, qė ėshtė struktura ku tė gjitha agjencitė e strukturat e shtetit komunikojnė nė kohė reale nė mėnyrė elektronike, dhe identifikimi i ēdo rezidenti apo shtetasi estonez bėhet me anė tė kartės sė tij tė identitetit. Pra, kur njė estonez paguan njė taksė tė caktuar, ai informacion shpėrndahet nė tė gjitha organet e shtetit nė kohė reale, dhe kjo shmang nevojėn pėr kėrkim informacioni nga ministri te tjetra apo nevojėn pėr vėrtetime e ēertifikata. Nėse do qė tė hapėsh njė firmė, tė duhet vetėm karta e identiteti, lexuesi i kartės, internet dhe vetėm 5 minuta punė pėr tė plotėsuar formularin online. E njėjta procedurė nėse do tė votosh apo tė marrėsh ēfarėdo shėrbimi tjetėr nga administrata. Mbi 30% e estonezėve zgjodhėn tė votojnė me anė tė internetit nė zgjedhjet e fundit parlamentare tė 2015-ės. Nuk ka rėndėsi ku ndodhen votuesit estonezė nė javėn kur votimi me anė tė internetit ėshtė i hapur – edhe sikur njė estonez tė ndodhet nė stacion hapėsinor nė hapėsirė, mjafton tė ketė lidhje me internetin e mund tė votojė pėr kandidatin e partinė qė dėshiron.

Sigurisht, qė ky sistem kėrkon mbrojtje tė mirė, gjė qė ka bėrė qė tė dhėnat tė jenė tė inkriptuara dhe Estonia tė zhvillojė disa nga sistemet mė tė mira tė mbrojtjes kibernetike. Jo mė kot Qendra e Ekselencės pėr Bashkėpunimin nė Mbrojtjen Kibernetike e NATO-s (NATO CCDCOE) ndodhet nė Talin, kryeqytetin e Estonisė.
Estonia ka shkuar mė tej, duke ruajtur tė gjithė qeverisjen e saj elektronike nė servera nė vende tė ndryshme tė botės. Pra, edhe sikur Estonia tė pushtohet e qeveria e popullata e saj tė largohen nga vendi, shėrbimet e shtetit, shteti, bankat e tė gjitha tė dhėnat e banorėve e subjekteve, janė tė ruajtura e vazhdojnė tė funksionojnė pėrsėri.
Duke parė suksesin me qeverisjen elektronike, Estonia ka ndėrmarrė hapa qė ta pėrhapė kėtė sistem edhe nė vende tė tjera duke i ofruar kėtė zgjidhje (sidomos pėr votime) edhe Republikės sė Shqipėrisė, por qė fatkeqėsisht nuk ėshtė pranuar ende nga qeveritė shqiptare.
Tashmė, shėrbimet elektronike tė Estonisė janė tė hapura dhe pėr shtetasit e huaj, me anė tė rezidencės elektronike (e-residency), njė rezidencė virtuale qė lejon kėdo qė aplikon pėr tė, qė tė hapė njė firmė, llogari bankare etj., nė Estoni, megjithėse ai ndoshta nuk shkel kurrė nė atė vend.

Talini, kryeqyteti i Estonisė nga lart. Foto: Edvin Pacara
Natyra
Estonia gjendet nė jug tė Finlandės, nga e cila ndahet nga Gjiri i Finlandės, dhe kufizohet me Rusinė nė lindje, Letoninė nė jug e detin Baltik nė perėndim. Megjithėse me njė sipėrfaqe prej 45 339 km2, Estonia ka njė popullsi prej vetėm 1 315 000 banorėsh, duke e bėrė njė nga vendet me pėrqindjen mė tė lartė tė sipėrfaqes pyjore: 61% e Estonisė ėshtė e mbuluar nga pyjet. Ėshtė gjė e zakonshme tė shohėsh dhelpra, lepuj, drerė e nganjėherė edhe arinj nė Talin (kryeqyteti i Estonisė), i cili ka 100m2 sipėrfaqe tė gjelbėr/frymė dhe sipas OBSH-sė ishte kryeqyteti me ajri mė tė pastėr nė botė nė 2011-2012. Sa pėr krahasim, Tirana ka vetėm 2-3 m2 sipėrfaqe tė gjelbėr/frymė dhe nėse nė Shqipėri arinjtė vriten sapo shihen, nė Talin njė ari shėtiti i pashqetėsuar nė mes tė kryeqyteti nė 2012-ėn. Estonia ka rreth 800 arinj por deri mė sot nuk ka ndodhur asnjė incident mes arinjve e estonezėve, e me mijėra turistė nga vende tė ndryshme, vijnė ēdo vit pėr tė parė arinjtė qė ecin nė pyjet e dendura estoneze.
Estonezėt janė tepėr krenarė pėr natyrėn e vendit tė tyre dhe e mbrojnė atė me fanatizėm. Jo mė kot dhe protestat e para pėr tė kėrkuar ēlirimin nga zgjedha sovjetike, filluan si kundėrshtim ndaj vendimit tė Moskės pėr tė gėrmuar veriun e Estonisė pėr fosfat. Ndėrsa ecėn nė mijėrat e kilometrave tė plazheve qė ka Estonia, ėshtė e vėshtirė tė gjesh ndonjė mbeturinė nė rėrė apo nė pyjet e Estonisė. Prandaj Estonia ishte vendi i parė qė shpiku nė 2008-ėn nismėn pėr pastrimin e vendit nė njė ditė, nismė qė tashmė ėshtė bėrė botėrore. Pėrveē pyjeve, njė veēori e natyrės estoneze janė dhe rreth 2000 ishujt e 1200 liqenet e Estonisė, dhe moēalet karakteristike qė vizitohen nga qindra mijėra turistė. Bota shtazore ėshtė shumė e pasur, me ujq, arinj, rrėqebuj, drerė brilopatė, derra tė egėr, foka e deri te ketra fluturues.

Moēali Viru nė Parkun Kombėtar Lahemaa. Foto: Edvin Pacara
Pak histori
Estonezėt janė njė popull fino-ugrik dhe gjuha estoneze ka lidhje me gjuhėn finlandeze. Qė nga pushtimi danez nė kohėn e kryqėzatave, estonezėt kanė kaluar pushtime tė ndryshme si ai gjerman, suedez e rus. Shpallėn pavarėsinė mė 24 shkurt 1918 e cila u pasua me luftėn estoneze tė pavarėsisė dhe pas mė shumė se njė vit luftimesh, estonezėt arritėn tė mundnin forcat ruse, duke bėrė qė Rusia tė ulej nė bisedime pėr paqe e tė pranonte pavarėsinė e Estonisė. Vendi arriti zhvillim tė mirė nga periudha e ēlirimit deri nė Luftėn e II Botėrore. Nė 1939-ėn, Estonia u pushtua nga forcat sovjetike, tė cilat eliminuan elitėn estoneze dhe ēuan me dhunė me dhjetėra mijėra estonezė nė Siberi, ku mė shumė se gjysma vdiqėn nė kushte ēnjerėzore. Me gjithė luftimet e ashpra nė 1944-ėn, forcat gjermane e estoneze nuk arritėn t’i bėjnė ballė furisė sė Ushtrisė sė Kuqe, e cila shkatėrroi Talinin e qytetin Narva. Periudha e pushtimit sovjetik ishte njė periudhė e zymtė pėr kombin estonez, megjithėse lėvizjen guerrile nė pyjet estoneze kundra ushtrisė sovjetike nuk reshtėn deri nė vitet ’50. Nė 1989-ėn, mė shumė se 1 milionė banorė tė Estonisė, Letonisė e Lituanisė, u kapėn dorė pėr dorė duke formuar zinxhirin njerėzor nė shenjė proteste kundra pushtimit sovjetik. Nė 1991-shin, Estonia e rifitoi pavarėsinė dhe me hapa tė shpejtė eci drejt riorientimit tė plotė tė vendit drejt ekonomive perėndimore, duke rritur nivelin ekonomik e tė jetesės e duke u futur pa ndonjė problem nė BE, nė 2004-ėn.

Ekonomia
Estonia ka njė sistem ekonomik liberal, i cili i mundėson ēdo rezidenti hapjen e njė numri tė pakufizuar firmash/kompanish. Estonia ka njė sistem takse tė sheshtė. Tatimi mbi fitimin ėshtė vetėm 20% dhe 0% nėse fitimet riinvestohen. Nė njė klimė ndihmuese nga shteti, tė bėsh biznes ėshtė e lehtė nė Estoni. Me regjistrimin e firmės, nuk ke asnjė detyrim ndaj shtetit nėse nuk ke tė ardhura nė firmė e nėse nuk do tė paguash rroga. Dhe nuk ka kufizim mbi fushat e aktivitetit tė firmės. Pėr shembull, nėse njė estonez hap njė firmė bėrje faqesh interneti, dhe gjatė gjithė vitit ai bėri 50 000 euro hyrje nė llogari bankare tė firmės, ai nuk paguan asnjė tatim pėrveē rastit kur ai dėshiron t’i tėrheqė si dividendė apo t’ia paguajė vetes njė rrogė.
Shteti estonez ėshtė njė ndėr shtetet me borxhin tė vogėl, me vetėm 9,5% te PBB-sė. Estonia ėshtė nė eurozonė qė prej 1 janarit tė 2011-ės, dhe PBB nė vitin 2016 ishte $29 312/frymė. Estonia doli e 8-ta nė renditjen pėr liri ekonomike tė vitit 2015, dhe e 4-ta nė Evropė.
Forbes e ka renditur Estonisė nė vend tė 13 nė 2015-ėn, nė listėn e vendeve mė tė mira pėr tė bėrė biznes. Kjo liri ka bėrė qė Estonia tė jetė njė ndėr vendet me mė shumė startups (nisma biznesi) nė botė pėr frymė banorėsh.
Elektronika, produktet ushqimore e veshmbathje, makineri e pajisje, lėndė drusore e ndėrtimi janė sektorėt kryesorė tė ekonomisė.

Qendra e Talinit. Foto: Edvin Pacara
Pra, Shqipėria ka kaq shumė pėr tė mėsuar nga ky komb i vogėl, me histori tė ngjashme me ne por me drejtim zhvillimi e pėrparimi tė ndryshėm, komb qė me vullnet ka arritur gjėra qė ne shqiptarėt ende i ėndėrrojmė. E gjitha kjo falė dashurisė sė tyre pėr atdheun dhe vėshtrimin drejt tė ardhmes. Estonezėt nuk presin qė tė vijė dikush t’i mbrojė e t’ua ndėrtojė vendin e tyre, por e mbrojnė dhe e ndėrtojnė vetė.
Lidhja e Mbrojtjes, njė organizatė ushtarake vullnetare ka rreth 25 500 estonezė qė vullnetarisht stėrviten pėr tė mbrojtur vendin, ndėrsa nė tė gjithė Estonisė ka rreth 1000 policė vullnetarė, tė cilėt patrullojnė bashkė me forcat e policisė. Dhe e gjitha kjo vullnetarisht.
“Pa pagesė? Si, nuk paguhen kėta policėt vullnetarė?” mė pyeti duke shqyer sytė njė shqiptar nga njė delegacion zyrtar pėr tė cilėt pėrktheva vjet nė Estoni. “Po, vullnetarė do tė thotė qė e bėn pėr vetveten, pėr komunitetin tėnd, e jo sepse dikush tė paguan.” ia ktheva. Zyrtari tundi kokėn me habi. Kush e di se ēfarė mendonte. Se nė Shqipėri ėshtė e habitshme qė dikush tė punojė pėr veten, pėr komunitetin e kombin... E pra, shtetet nuk bėhen me pagesė, por me vullnet e punė vullnetare.


Universiteti i Tartuit i hapur qė nė vitin 1632. Tartu, Estoni. Foto: Edvin Pacara
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
i vjetėr 12-10-2017, 19:20   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,229
Thanks: 7
Thanked 134 Times in 111 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Rrofsh Edvino per kete artikull te mrekullueshem.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 09:59   #3
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė pastėr nė botė
http://www.panorama.com.al/shqiperia...aster-ne-bote/
Ne Estoni .....
Bota shtazore ėshtė shumė e pasur, me ujq, arinj, rrėqebuj, drerė brilopatė, derra tė egėr, foka e deri te ketra fluturues.
Ne Shqiperi ......
Bota njerezore, ėshtė shumė e pasur, me ujq, arinj, rrėqebuj, drerė brilopatė, derra tė egėr, foka e deri te ketra fluturues.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-10-2017 nė 10:02
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 23:38   #4
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ne Shqiperi ......
Bota njerezore, ėshtė shumė e pasur, me ujq, arinj, rrėqebuj, drerė brilopatė, derra tė egėr, foka e deri te ketra fluturues.
Pati nje pakt midis suedezeve dhe ruseve qe mbijetoi Estonia.Pastaj estonezet nuk ishin 500 vjet nen sundimin otoman.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 14-10-2017, 09:56   #5
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Pati nje pakt midis suedezeve dhe ruseve qe mbijetoi Estonia.Pastaj estonezet nuk ishin 500 vjet nen sundimin otoman.
SystemA , ai eshte problem tjeter,Ne diskutojme per sot.Ato qe shkruan Ervini jane te sakta. Estonia afron ndihme dhe Shqiperia nuk e pranon. Se mos vetem te saj.Dhe ndihma nuk eshte afruar sot. Ngrihet Saliu shkon para ca kohe ne Estoni.Sheh ca behet dhe thote kam plan t'a bej Shqiperine si Estonia per 3 vjet (Ai ka qene aty dhe here te tjera me pare : ne mos gaboj).Lesh o lesh.Ne 2003 mbaj mend qe kam marre nga dikush nje usb wireless per internet.Cmimi nja 3 a 4 here me lire se ne Shqiperi, leqe ketu nuk kishte fare nga ato (por po ta porosisje).E pyes personin ne fjale dhe me thote se ne Estoni, te gjitha pajisjet elektronike i subvesionon shteti deri ne masen 50-75%(ne mos gaboj). Dhe imagjino qe ishte 2003 , te pakten nja 4 apo 5 vjet, qe Estonia kishte hyre ne rrugen e dixhitalizimit masiv. Estonia ka vuajtur ca hackime te bankave ne 1997, ne mos dhe nje cike me shpejt.
Ti qe je afer, futi nje xhiro andej. Nga statistikat thuhet : Estoni 119 women/ 100 man ; Bjellorusia 117women/100 man. Pse nuk kontribuon ti si forumas i vertet, te vertosh keto fakte
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2017, 12:13   #6
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
SystemA , ai eshte problem tjeter,Ne diskutojme per sot.Ato qe shkruan Ervini jane te sakta. Estonia afron ndihme dhe Shqiperia nuk e pranon. Se mos vetem te saj.Dhe ndihma nuk eshte afruar sot. Ngrihet Saliu shkon para ca kohe ne Estoni.Sheh ca behet dhe thote kam plan t'a bej Shqiperine si Estonia per 3 vjet (Ai ka qene aty dhe here te tjera me pare : ne mos gaboj).Lesh o lesh.Ne 2003 mbaj mend qe kam marre nga dikush nje usb wireless per internet.Cmimi nja 3 a 4 here me lire se ne Shqiperi, leqe ketu nuk kishte fare nga ato (por po ta porosisje).E pyes personin ne fjale dhe me thote se ne Estoni, te gjitha pajisjet elektronike i subvesionon shteti deri ne masen 50-75%(ne mos gaboj). Dhe imagjino qe ishte 2003 , te pakten nja 4 apo 5 vjet, qe Estonia kishte hyre ne rrugen e dixhitalizimit masiv. Estonia ka vuajtur ca hackime te bankave ne 1997, ne mos dhe nje cike me shpejt.
Ti qe je afer, futi nje xhiro andej. Nga statistikat thuhet : Estoni 119 women/ 100 man ; Bjellorusia 117women/100 man. Pse nuk kontribuon ti si forumas i vertet, te vertosh keto fakte
Sala ja kaloj Gjermanise.
Nuk shkruajta qe hapesi i temes nuk ka te drejte...si dhe: Universitetin e kane pasur ne Estoni,kur ne na pallonin turqit.
Statistikat do i vrej.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2017, 13:44   #7
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sala ja kaloj Gjermanise.
Nuk shkruajta qe hapesi i temes nuk ka te drejte...si dhe: Universitetin e kane pasur ne Estoni,kur ne na pallonin turqit.
Statistikat do i vrej.
Per ate pune, kur Skenderbeu luftonte me Turqit,ne Ceki hapen birrarine e pare qe t'a pinin birre si njerez.Statistikat shiko ti.Ajo ka rendesi ore, pa Shqiptaret vl.Aty ku i le aty gjen.Buke e kos duan.Dhe me aq vriten me njeri-tjetrin , pale me i dhone dhe nje cike raki.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 14-10-2017, 13:51   #8
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Per ate pune, kur Skenderbeu luftonte me Turqit,ne Ceki hapen birrarine e pare qe t'a pinin birre si njerez.Statistikat shiko ti.Ajo ka rendesi ore, pa Shqiptaret vl.Aty ku i le aty gjen.Buke e kos duan.Dhe me aq vriten me njeri-tjetrin , pale me i dhone dhe nje cike raki.
Estonia e sotme duhet te falenderoje si TERRITOR....RUSET.
Kaq.Gjermanet po i le me nje ANE....suedezet ishin.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 12:54   #9
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,535
Thanks: 222
Thanked 372 Times in 283 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sala ja kaloj Gjermanise.
... kur ne na pallonin turqit.
Statistikat do i vrej.
KORRIGIM: ... kur ne pallonim turkeshat, dhe nipat na pallonin nevej ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 18:27   #10
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,959
Thanks: 290
Thanked 287 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
SystemA , ai eshte problem tjeter,Ne diskutojme per sot.Ato qe shkruan Ervini jane te sakta. Estonia afron ndihme dhe Shqiperia nuk e pranon. Se mos vetem te saj.Dhe ndihma nuk eshte afruar sot. Ngrihet Saliu shkon para ca kohe ne Estoni.Sheh ca behet dhe thote kam plan t'a bej Shqiperine si Estonia per 3 vjet (Ai ka qene aty dhe here te tjera me pare : ne mos gaboj).Lesh o lesh.Ne 2003 mbaj mend qe kam marre nga dikush nje usb wireless per internet.Cmimi nja 3 a 4 here me lire se ne Shqiperi, leqe ketu nuk kishte fare nga ato (por po ta porosisje).E pyes personin ne fjale dhe me thote se ne Estoni, te gjitha pajisjet elektronike i subvesionon shteti deri ne masen 50-75%(ne mos gaboj). Dhe imagjino qe ishte 2003 , te pakten nja 4 apo 5 vjet, qe Estonia kishte hyre ne rrugen e dixhitalizimit masiv. Estonia ka vuajtur ca hackime te bankave ne 1997, ne mos dhe nje cike me shpejt.
Ti qe je afer, futi nje xhiro andej. Nga statistikat thuhet : Estoni 119 women/ 100 man ; Bjellorusia 117women/100 man. Pse nuk kontribuon ti si forumas i vertet, te vertosh keto fakte
Estonia pajisi me kompjutera dhe lidhi me internet ēdo shkollė nė vend nė vitin 1998, kur nė Tiranė Sala e Tosi dilnin me mitraloza duke i gjuajtur njėri-tjetrit pėr karriken. Nė vitin 2000-2001 Estonia futi sistemin shtetėror online, ku tė gjitha shėrbimet shtetėrore ofroheshin online. Dmth, ne jemi aty ku ishte Estonia nė vitin 1996, kur u hodhėn hapat e parė drejt elektronikifimit tė vendit, vetėm se ne nuk kemi ndonjė vullnet apo strategji pėr kėtė, pra, i bie qė jemi aty ku Estonia ishte nė vitin 1994-1995. 22 vjet mbrapa...
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 19:48   #11
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Estonia pajisi me kompjutera dhe lidhi me internet ēdo shkollė nė vend nė vitin 1998, kur nė Tiranė Sala e Tosi dilnin me mitraloza duke i gjuajtur njėri-tjetrit pėr karriken. Nė vitin 2000-2001 Estonia futi sistemin shtetėror online, ku tė gjitha shėrbimet shtetėrore ofroheshin online. Dmth, ne jemi aty ku ishte Estonia nė vitin 1996, kur u hodhėn hapat e parė drejt elektronikifimit tė vendit, vetėm se ne nuk kemi ndonjė vullnet apo strategji pėr kėtė, pra, i bie qė jemi aty ku Estonia ishte nė vitin 1994-1995. 22 vjet mbrapa...
Jemi 222 vjet mbrapa.Sepse na mungon siguria e sistemeve dhe pergatitja e personelit.Ne pagesen e bejme online se dokumentave i ruan lesht jo se i merr online. Jemi shume e shume larg asaj pune.Ti qe ke jetuar ne ate shtet e di mire si funksionon.Ne deshiren dhe llafet i kemi te medhaja, por nuk fillon sistemi online nga Zh e mbaron tek A. Duhet te ngresh gjithe infrastrukutren dixhitale, qe ne Shqiperi mungon ose eshte e manget.Struktura digjitale ka shume e shume e shume: dmth servera te dedikuar, infromacion i teri ne database,mbrojtje nga vjedhja dhe fallsifikimi,personel i trajnuar, qasje me sistemet online ne cdo kohe,krijimi i akounteve te perdoruesve dhe lidhja me Banken ose me shoqerite mobile per te bere verifikimin me numer sms, etj , etj , etj.Ne mund t'i bejme qefin vetes, por sistem per te aplikuar online dhe cfare kemi ne aktualisht,jane dy gjera krejt te ndryshme.Ne na pelqen ta quajme ashtu per t'i bere qefin vetes, por jane dy gjera shume e shume larg njera-tjetres. Kjo qe bejme ne eshte prap manuale.Thjesht ne do vemi tek kompjuteri i tyre dhe do e shkruajme aplikimin ne kompjuterin e tyre dhe jo nje cope leter. Mbase mund ta bejme dhe nga shtepia.Nuk eshte aplikim online thjesht : pagesa online ( nuk di se kjo eshte arritur ne Shqiperi ne mase 100%) dhe berja e kerkeses online, nderkohe qe ai qe ben verifikimin dhe te leshon dokumenntin e ben ne nje kompjuter standalone, ne menyre gjysem automatike/ manuale. Aplikimi Online nga krahu tjeter do te thote te kesh Posten Shqiptare ne nivele 100 here me te larta se kjo qe kemi aktualisht. Pjesa finale e problemit prap ngelet Posta, qe con dokumentet ne adresen tende. Dhe Posta duhet te jete e dixitalizuar dhe shume e sigurte per menyren e transportit.Ti, qe e ke shkruar dhe ke jetuar ne Estoni, me kupton shume mire. Shume pak vende ne Europe i realizojne aplikimet online dhe kane sigurine perfekte per te realizuar ate c'ka kujton se po trumbeton qeveria shqiptare. Estonia eshte ne balle te zhvillimit dixhital.Pas saj vijne vendet skandinave dhe nuk e di sa pas jane Germania,Franca,Austria,Belgjika,Hollanda apo vendet e tjera.Nga bisedat qe kam bere,sistem te vertete online realizon vetem Estonia (qe nuk e kam vizituar) dhe vendet nordike qe po perpiqen te kalojne ne nje faze me te larte te digjitalizimit. Une nuk jam ne dijeni , por ne qoftese Shqiperise i eshte afruar ndihme per dixhitalizim, sigurine,softeve,infrastruktures nga Estonia dhe nuk e ka pranuar ...te haje nje m@t se nuk ka per t'a bere kurre.
I shkrova keto, sepse ndonjeri mund te thote: E mo mire, me Estonine do krahasohemi ne.Hap pas hapi.Ok.Jam dakort, por kur i ve emrin mos ja ver si Aplikim Online se genjejme vetem. Quaje aplikim me kompjuter.Thjesht per sqarim dhe pse shumica qe dhe pse jetojne ne Europe apo diku tjeter, prap nuk e kane idene apo t'a prekin realisht ate qe perdor sot Estonia apo Skandinavet.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 15-10-2017 nė 19:50
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 22:48   #12
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,959
Thanks: 290
Thanked 287 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Jemi 222 vjet mbrapa.Sepse na mungon siguria e sistemeve dhe pergatitja e personelit.Ne pagesen e bejme online se dokumentave i ruan lesht jo se i merr online. Jemi shume e shume larg asaj pune.Ti qe ke jetuar ne ate shtet e di mire si funksionon.Ne deshiren dhe llafet i kemi te medhaja, por nuk fillon sistemi online nga Zh e mbaron tek A. Duhet te ngresh gjithe infrastrukutren dixhitale, qe ne Shqiperi mungon ose eshte e manget.Struktura digjitale ka shume e shume e shume: dmth servera te dedikuar, infromacion i teri ne database,mbrojtje nga vjedhja dhe fallsifikimi,personel i trajnuar, qasje me sistemet online ne cdo kohe,krijimi i akounteve te perdoruesve dhe lidhja me Banken ose me shoqerite mobile per te bere verifikimin me numer sms, etj , etj , etj.Ne mund t'i bejme qefin vetes, por sistem per te aplikuar online dhe cfare kemi ne aktualisht,jane dy gjera krejt te ndryshme.Ne na pelqen ta quajme ashtu per t'i bere qefin vetes, por jane dy gjera shume e shume larg njera-tjetres. Kjo qe bejme ne eshte prap manuale.Thjesht ne do vemi tek kompjuteri i tyre dhe do e shkruajme aplikimin ne kompjuterin e tyre dhe jo nje cope leter. Mbase mund ta bejme dhe nga shtepia.Nuk eshte aplikim online thjesht : pagesa online ( nuk di se kjo eshte arritur ne Shqiperi ne mase 100%) dhe berja e kerkeses online, nderkohe qe ai qe ben verifikimin dhe te leshon dokumenntin e ben ne nje kompjuter standalone, ne menyre gjysem automatike/ manuale. Aplikimi Online nga krahu tjeter do te thote te kesh Posten Shqiptare ne nivele 100 here me te larta se kjo qe kemi aktualisht. Pjesa finale e problemit prap ngelet Posta, qe con dokumentet ne adresen tende. Dhe Posta duhet te jete e dixitalizuar dhe shume e sigurte per menyren e transportit.Ti, qe e ke shkruar dhe ke jetuar ne Estoni, me kupton shume mire. Shume pak vende ne Europe i realizojne aplikimet online dhe kane sigurine perfekte per te realizuar ate c'ka kujton se po trumbeton qeveria shqiptare. Estonia eshte ne balle te zhvillimit dixhital.Pas saj vijne vendet skandinave dhe nuk e di sa pas jane Germania,Franca,Austria,Belgjika,Hollanda apo vendet e tjera.Nga bisedat qe kam bere,sistem te vertete online realizon vetem Estonia (qe nuk e kam vizituar) dhe vendet nordike qe po perpiqen te kalojne ne nje faze me te larte te digjitalizimit. Une nuk jam ne dijeni , por ne qoftese Shqiperise i eshte afruar ndihme per dixhitalizim, sigurine,softeve,infrastruktures nga Estonia dhe nuk e ka pranuar ...te haje nje m@t se nuk ka per t'a bere kurre.
I shkrova keto, sepse ndonjeri mund te thote: E mo mire, me Estonine do krahasohemi ne.Hap pas hapi.Ok.Jam dakort, por kur i ve emrin mos ja ver si Aplikim Online se genjejme vetem. Quaje aplikim me kompjuter.Thjesht per sqarim dhe pse shumica qe dhe pse jetojne ne Europe apo diku tjeter, prap nuk e kane idene apo t'a prekin realisht ate qe perdor sot Estonia apo Skandinavet.
Shteti estonez ka dėrguar disa herė delegacione tė nivelit tė lartė, nja dy a mė shumė herė me Salėn disa herė dhe me kėtė qeveri. Sigurisht qė nuk u intereson qeverive shqiptare sistemi online. Sepse sistemi do tė kontrollonte shtetin pastaj, jo partia vendin e shtetin.
Mė kujtohet kur ishin zgjedhjet, isha nė Estoni dhe me kontaktojnė mua disa nga shteti estonez: "Shpejt na pėrkthe lajmet se shqiptarėt na kanė kėrkuar ndihmė pėr zgjedhjet elektronike." Futem e shoh lajmet shqiptare, e pasi i shoh ēa ishin kėto "zgjedhje elektronike" shqiptarēe, shkrihem gazi e u them estonezėve "Zgjedhje elektronike kėta quajnė skanimin e fletėve". Ia plasėm gazit dhe kuptohet qė estonezėt mė thanė qė s'kanė ēa tė ndihmojnė Shqipėrinė nė skanime se atė e bėn edhe njė fėmijė 3 vjeēar
Shqipėrisė iu ofrua ndihmė edhe qė tė bėhej pjesė e Qendrės sė Mbrojtjes Kibernetike e NATO-s, qė ėshtė nė Talin, Estoni, por sigurisht qė pala ndihmuese mori vetėm heshtje.
Janė tė vėshtirė shqipot tė pranojnė ndihmėn.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Edvin83 : 15-10-2017 nė 22:51
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2017, 03:29   #13
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Kan fevziun,zhejin,frangaj,bretkosen qani e plot te tjer qe ju hapin syte qorrave me flamur.
Hajde tung ne ktu.
E kryem.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2017, 05:38   #14
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 545
Thanks: 160
Thanked 213 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Pati nje pakt midis suedezeve dhe ruseve qe mbijetoi Estonia.Pastaj estonezet nuk ishin 500 vjet nen sundimin otoman.
Enver Hoxha bashke me politikanet e sotem ishin aq bij kurv@sh sa sot e kesaj dite jane ne gjendje te manipulojne shqiptaret qe nuk eshte faji i tyre qe shqiperia nuk ecen perpara. Po po Turku e ka fajin.

Medet , shqiperia per kete popull bageti.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2017, 05:46   #15
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 545
Thanks: 160
Thanked 213 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Pergezimet e mia per shkrimin Edvin, edhe pse ste kam hic qejf se je dhe malok dhe racist

Nese ve re shkrimin tend , thekson se eshte politika shqiptare ajo qe eshte bere pengese per zhvillimin e shqiperise.

Nderkohe , ve ne dukje qe ne Estoni ndryshimin e beri populli dhe jo qeveria Estoneze.

Pra , nje shtet nuk e ben qeveria por populli. Shqiptaret jane popull dembel , xheloz dhe inatci. Duhet kulture e madhe per te ndergjegjsuar nje popull. Qeverite nuk bejne mrekulli , popujt po.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2017, 10:06   #16
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,535
Thanks: 222
Thanked 372 Times in 283 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė pastėr nė botė
...
Universiteti i Tartuit i hapur qė nė vitin 1632. Tartu, Estoni. Foto: Edvin Pacara
Kur hapej universiteti andej, viset tona zhyteshin thelle e me thelle ne erresiren osman-aga.

Nuk i thone kot iriqi ferren do.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2017, 10:23   #17
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,974
Thanks: 5,831
Thanked 4,290 Times in 1,812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kur hapej universiteti andej, viset tona zhyteshin thelle e me thelle ne erresiren osman-aga.

Nuk i thone kot iriqi ferren do.
iriq je vet....

shaka bej..
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 16-10-2017, 10:31   #18
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,630
Thanks: 1,094
Thanked 1,504 Times in 910 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

C*te mesoj Shqiperia?
Atje nuk pastrohen te ardhurat e pista me betonizimin e shesheve dhe lulishteve.
Atje nuk mbahen leksione nenshtrimi me punesimin por mbahen leksione vetevleresimi.
Atje nuk del drejtori cdo dite ne tv per te reklamuar punet e tij sepse per ate paguhet. Nuk jane me qindra tv rajonale apo kombetare qe mbahen me tendera korruptive dhe leje betonizimi.
Sa me shume te lexosh per Europen veriore aq me shume nenkupton koke-betonin e asaj jugore.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2017, 09:42   #19
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,959
Thanks: 290
Thanked 287 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
C*te mesoj Shqiperia?
Atje nuk pastrohen te ardhurat e pista me betonizimin e shesheve dhe lulishteve.
Atje nuk mbahen leksione nenshtrimi me punesimin por mbahen leksione vetevleresimi.
Atje nuk del drejtori cdo dite ne tv per te reklamuar punet e tij sepse per ate paguhet. Nuk jane me qindra tv rajonale apo kombetare qe mbahen me tendera korruptive dhe leje betonizimi.
Sa me shume te lexosh per Europen veriore aq me shume nenkupton koke-betonin e asaj jugore.
Nė fakt, nė tė gjithė Estoninė 6-7 kanale ka...habiten estonezėt kur i tregoj qė nė R.SH. ka mbi 40-50 kanale
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2017, 08:03   #20
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 623
Thanks: 13
Thanked 170 Times in 121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Smokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shqipėria mund tė mėsojė shumė nga vendi me kryeqytetin me ajrin mė tė p

Te ka kapur nostalgjia edvin?
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur