Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-04-2018, 07:54   #41
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,121
Thanks: 987
Thanked 853 Times in 577 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O malok osman ose me sakt malok islamofil ( sepse ju as nuk e konceptoni dot politikisht termin osmanlli) une ekuptoj ku do me dal ti, por do apo nuk do ti, shqiptaret ishin fuqia kryesore ne ballkan ne kohen e ardhjes se osmameve.

Te vetmit qe duan ta manipulojne kete fakt jane serbet bastarde qe duan te mohojne mesjeten shqiptare edhe per shkak te ceshtjes se Kosoves dhe islamiket si puna jote pa identitet....

To do me dal qe Topiajt kerkuan ardhjen e osmaneve kunder Balshes qe te na dalin osmanet clirmitar, se e kuptoj une mendjen tuaj

Elsie nuk e kishte percaktuar se cfare ishin Balshajt se ne fund te fundit Elise nuk ishte historian ne asnje pike.

Hopfi dhe Fine jane shume te lidhur me qarqet serbe... Fine kur shkaurn per historine e Ballkanit, shqiptaret i permend shume pak dhe Lidhjen e Lezhes e quan kryengritje te vogel 11 vjecare, kur ajo Lidhje ushtarake shpeoi gjithe europen ne shekullin e 15 nderkohe qe servet as 2 beteja fituese nuk paten me osmanet....

Gjithe kronikat e mesjetes i nxjerrin Balshajt si shqiptare, dhe mos te te vij keq.
Pse i flet kaq rėndė? Ai ka mendimin e tij. Shpjegoja nė qoftė se ti e di mė mirė. Mos ngatėrroni fenė dhe krahinat nė kėto diskutime. Muhabet po bėjmė, kalojmė kohėn.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 07:57   #42
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,121
Thanks: 987
Thanked 853 Times in 577 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Te jemi te qarte ne nje pike ne lidhje me kete artikullin qe ka postuar Bardhyli.


Te jemi te qarte ne nje pike ne lidhje me kete artikullin qe ka postuar Bardhyli.

Prifit katolik ka bere propagande ketu.

Ka then nje te vertet dhe nje genjeshter.

Eshte e vertet qe ne vitet 1330 kur sebet ishin zgjeruar drejt shqiperise se sotshme veriore dhe shkupit medoemos ka pasur goxha shqiptare ne mbreterine e Nemanjeve.

Pr genjeshtra e ketij prifit qendron se flet per shqiptaret se ishin shumca katolike gje qe nuk eshte absolutisht e vertete...

Shqiptaret ishin ne shumce teper derrmuese ne vitet 1330 ortodokse... biles ere familjet fisnike shqiptare ishin ortodokse , pervec Dukagjineve ne 1443...

Katolicizmi ishte prezent ne ate kohe ne bregdet dhe ka ardh me anzhuinet kur formuan bashke me lordet shqiptare Mbreterine e Shqiperise ne 1272...

pra shqiptare ka pas goxha, por kane qene ortodokse( gje mese normale duke qene se shqiptaret ishin themelues te Perandorise Romake Lindore dhe qytetare te saj per qindra vite).

Prifit ka dasht te beje propagande per krijimin e nje kryeqzate katolike drejt zonave ortodokse ne ballkan.... ka qene normale per katoliket kjo gje ne mesjete.

Duhet sqaruar shume kjo pjese.Pra sic thashe ka padur zgjerim politik te serveve midis 1270-1330 drejt trokave shqiptare ,Por nje pjese e madhe e ketij zgjerimi eshte bere ne marreveshje me lordet shqiptare... per shembull Gropajt ja dhane zoterimet e tyre mbretirse serve ne 1306 ne kembim te titujve fisnike dhe pronave te shumta...

Nuk ka pasur diskrimimine etnike ne ate kohe . Dushani Thesaline dhe Epirin e jugut e pushtoi me Shqiptare dhe shume komandante te tij ishin shqiptare gjate sundimit te tij te shkurtet midis 1345-1355, sic ishte baba i Gjin Bue Shpates ( vet Gjin Bue Shpata ishte sunduesi me i forte ne ballkanin jugor midis 1358-1400)

Sundimi serv ka qene teper i shkurter ne mesjete dhe lidhet me renien e romes lindore dhe percarjen e shqiptareve...

Gjithsesi kjo verteton me tej qe Balshajt ishin thejsht disa prej mijra ortodokseve shqiptare qe kishin pozicione ne mbreterine e Nemanjave, asgje me teper.
Ai dokumenti i murgut vazhdon tė postohet prej shumė vjetėsh nėpėr forume dhe serbėt e pranojnė dhe nuk e konsiderojnė si propagandė. Tani....
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 11:37   #43
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,272
Thanks: 113
Thanked 113 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Po te lexosh vetem rreshtin e pare te postit te pare...Po edhe sikur te mos qe kjo, pse u dashkan hapur 30 tema?
Asgje nuk thote reshti i pare i postit te pare...

Ti flet per beteja te Kadeshit te ndodhura 3400 vite para dhe nuk thua dot cfare ishin balshajt para 600-650 viteve
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 11:39   #44
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,272
Thanks: 113
Thanked 113 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ēa tė bėjmė o Zet, kaq dimė dhe kaq themi. Ne nga ju i kemi sytė. Pėr shembull duke lexuar njė postim tuajin mėsova se banorėt e Shasit kanė marrė pjesė nė betejėn e Kadeshit.
E kupton qe beteja e Kadeshit ka ndodhur midis Ramsesit II te Egjiptit dhe Hititeve indo europiane diku tek 1400 para Krishtit???

Cfare lidhje kane Shaset e Dukagjinit me kete beteje???

jeni duke u bere me keq se jevgjit neo grek ne lidhje me historine...

Ketu eshte hap nje teme qe te vertetohet qe Balshajt ishin shqiptare ( gje qe nuk eshte vertetuar ende ne lete teme) nderkohe qe flitet per nje beteje te para 3400 viteve diku ne sirine e sotshme.....
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 11:43   #45
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,272
Thanks: 113
Thanked 113 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pse i flet kaq rėndė? Ai ka mendimin e tij. Shpjegoja nė qoftė se ti e di mė mirė. Mos ngatėrroni fenė dhe krahinat nė kėto diskutime. Muhabet po bėjmė, kalojmė kohėn.
I flas rende sepse ky eshte nje nga islamistat e Kosoves qe kerkon ti nxjerr Osmanet si clirimtare , duke thene qe na paska sunduar sllavet.... Thote qe Topiajt i kerkuna ndihme osmaneve ne 1385.... eshte e thjesht te kuptosh ku do me dal ky...

Ky nuk esjte diksutim dhe muhabet por pike shume e rendesishme e historise shqiptare...

Ne duhet te ishim duke diskutuar per industri armatimesh shqiptare dhe mega turizem , nderohe qe ende nuk kemi te qarte historine tone te mesjetes.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ai dokumenti i murgut vazhdon tė postohet prej shumė vjetėsh nėpėr forume dhe serbėt e pranojnė dhe nuk e konsiderojnė si propagandė. Tani....

ai dokument mund te postohet edhe ne 100 forume , por nuk hedh poshte faktin qe eshte priopagande...

Dhe kur gabelet serbe pranojne dicka, tregohu i dyshimte, sepse ata e kane genjeshtren me sistem ne gjak...

ata e pranojne kete gje, sepse aty del qe shqiptaret na qenkan katolike dhe duke qene se kosova ishte ortodokse, del qe kosova paska pas sllave dhe jo shqiptare, kupton??

Tregohu me i zgjuar.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 18-04-2018, 11:57   #46
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 48
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Mollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentėMollos ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Vete emri Balsha tregon se eshte shqip.
Qe ne kohen e Brugeve perdorej Ballen 'mbret',me vone maqedonet i thonin
Balla,Βάλλα πόλις Μακεδονίας asaj qe helenet e shkrujten Πέλλα 'Pella',
njevleres i akropolis[=Ballsh],atje ku rri Balla ,mbreti.
Balleus, monedhe e nje mbreti ilir.
Balla, nje mbret maqedon ne Siri.
Ballsh, perkthyer nga bullgaret Gllavenice [gllava<ballė].
Folja shqip me balltue 'mbreteroj',rrij ne ballė,kryesoj.
Shikoni se mos ballt-> vlad.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mollos pėlqehet nga
i vjetėr 22-04-2018, 01:35   #47
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,656
Thanks: 88
Thanked 487 Times in 285 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Kete teori [lidhjen e Ballshit me Balsa] e kam origjinuar une dhe me qe kishte qindra shqiptare aty pari, do jete perhapur. Ka qene nje Forum arkeologjie ne fcb qe adminsitrohet nga turqit, greket e serbet. E them kete se eshte nje nga disa hipoteza qe kam ngritur. Por eshte vetem nje hipoteze.

Balshat dalin ne pah ne 1367, ne Zente dhe Durres. Ne zoterimet jugore shtrihen ne gjeneraten e dyte, pas vrasjes se Vukashinit, mbretit te Serbise aty rreth 1371

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 22-04-2018 nė 01:38
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur