Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-07-2018, 19:16   #421
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,209
Thanks: 2,569
Thanked 2,558 Times in 1,726 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

O Demke kthehu shkruaj, se ka thene Regjina nuk e nxjerr stopin me ne highaway te ndaloj. Edhe po plasi ndonje gjobe me Mandin mirremi vesh, vetem shiko kur nuk eshte ne nderrim Estherja, se poshter eshte nuk fal gjoba.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 15:11   #422
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,098
Thanks: 11,009
Thanked 6,067 Times in 4,121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 296
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Aleksandar Jovanoviē, profesor i edukimit fizik, ėshtė drejtori i ri i shkollės fillore "Krste Misirkov" - Kumanovė.

Drejtori i ri zgjidhet nė njė procedurė tė rregullt pas konkursit tė shpallur.

Jovanoviē punoi si profesor i edukimit fizik nė gjimnazin Goce Delēev dhe dhjetė vjet ishte trajner nė ekipin e lartė dhe kategoritė e tė rinjve nė klubin e hendbollit Kumanovė.

Jovanoviē vjen nė vendin e veprimit te drejtoreshes Lidija Nikolovska.

Kumanovo news.

Naten e mire.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 11-08-2018, 21:30   #423
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,792
Thanks: 5,007
Thanked 2,004 Times in 1,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

........

Zija Cela - TROKITJE

Isha njėzet vjeē dhe pyeta: “Kur do ta njoh?” Nė njėzet e pesė thashė: “Kur ta kem njohur, do tė jemi gjithmonė bashkė.”
U bėra tridhjetė dhe ne ishim bashkė. Nė tridhjetė e pesė ishim pėrsėri bashkė.
Po mbushja dyzet, kur bėmė udhėtimin e madh. Nuk mbaj mend se ku vajtėm, por kthimi ishte njėlloj si prej botės sė pėrtejme: njėri prej nesh u tjetėrsua aq shumė, sa e humbi toruan edhe tjetri.
Nė dyzet e pesė u ndamė.
Pesėdhjetė vjeē i trokita nė derė. Doli dikush dhe mė tha:
“Ajo po fle. Ke ndonjė porosi?”
“Jo”, thashė, “vetėm desha tė dija nėse ėshtė mirė.”
“Ajo ėshtė mirė”, tha.
Ende s’jam pesėdhjetė e pesė qė ta di nėse ėshtė zgjuar nga gjumi dhe vazhdon tė jetė mirė. Ndoshta kur tė bėhem gjashtėdhjetė, do tė pyes veten: “A do ta shoh pėrsėri?” Nėse nė gjashtėdhjetė e pesė nuk do tė jetė ajo qė do tė trokasė tek unė, shtatėdhjetė vjeē do tė martohem me njė tjetėr.
Kam frikė tė plakem, por sidomos kam frikė tė vdes, pa pasur afėr njė dorė gruaje....(...!!!!...)

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2018, 11:08   #424
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,209
Thanks: 2,569
Thanked 2,558 Times in 1,726 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Shkova fėmijė dhe u ktheva plakė, atje u bėra edhe nuse”: Ėshtė historia e Klora Merikės, e cila kaloi 45 vite nė kampet e internimit
Mė: 12 gusht 2018 Nė ora: 00:13
Klora MerlikėsĖshtė historia e Klora Merlikės, simboli i mbijetesės nė kampet e internimit, atje ku shkoi fėmijė e kaloi 45 vite tė jetės, ku pa tė vdisnin bashkėmoshatarėt e saj. Atje ku dashuroi e veshi fustanin e bardhė tė nusėrisė, atje ku la nėnėn e saj pėrgjithmonė.
Njė fustan i bardhė dhe njė shėtitje nėpėr dyert e familjeve tė internuara janė tė paktat ēaste qė mban mend Klora Merlika nė ditėn e shėnuar tė jetės sė saj, atė tė martesės.

Ajo ditė nuk do tė bėnte asnjė ndryshim nga ditėt e zakonshme tė jetės sė saj tė mundimshme nė kampet e internimit nga Berati nė Tepelenė e deri nė Savėr.

Kishte mbėrritur nė kampet e internimit, kur kishte ende pėrparėsen e shkollės fillore dhe ėshtė larguar prej andej 45 vite mė vonė.
E kanė quajtur simbol tė mbijetesės, pasi e kanė degdisur thuajse nė tė gjitha kampet e internimit tė Shqipėrisė.
Ėshtė Klora Merlika, nusja e djalit tė ish-kryeministrit Mustafa Merlika. Ėshtė njė ndėr ato qė ka vuajtur mė sė shumti terrorin komunist, qė kur ishte fėmijė.

Ja si e kujton ajo fėmijėrinė nė kampet e internimit, atje ku shumė bashkėmoshatarė tė saj humbėn jetėn nė mėnyrė tragjike.
“Duke qenė pjesė e familjeve tė mėdha, nė fillim dhe nė fund tė kampit ishin banjot, dhe ne tė Mirakajve (gruaja e xhaxhait, ishte grua ministri) bashkė me Bardha Markagjonin na vendosėn nė fund, nė njė hapėsirė jashtė ēdo kushti normal. As mbijetesė nuk e quaje dot. U desh shumė mund nga nėna ime e nuset e xhaxhallarėve pėr ta pastruar vendin rrotull, deri sa mori njė pamje tė pranueshme. Nė Berat ne qėndruam nga viti 1944 deri 1949-n, gati pesė vjet. Shumė herė aty nė kamp ra sėmundja e malaries, tifoja, dhe fėmijėt e vegjėl vdisnin njėri pas tjetrit. Brenda njė nate kanė vdekur mbi 20 fėmijė, dhe unė nuk kam pėr ta harruar kurrė njė grua shtatlartė shkodrane, Cuklina e quanin, sė cilės i vdiqėn tė dy foshnjat binjake nga tifoja. Buzėt e thara tė atyre fėmijėve i kam pėrpara syve (qan). Unė gjithė kohės rrija pranė nėnės e familjarėve tė mi, ndėrsa mamaja bėri tė pamundurėn qė tė mė regjistronte nė klasė tė katėrt, nė njė shkollė pranė kampit, sa pėr tė kaluar disa orė tė ditės”.

“Mbaj mend qė disa herė rresht e kam shoqėruar time ėmė nė Burgun e Kuēovės, sepse aty pranė po ndėrtohej nga tė burgosurit kanali Kozarė-Kosovė, ndėrkohė qė ata merrnin edhe njerėz nga kampe tė tjera internimi”, thotė Klora.

Po, nė internim Klora pėrjetoi edhe momentin mė solemn nė jetėn e njeriut, atė qė praktikisht duhet tė ishte ēasti mė i paharruar: fustani i bardhė dhe nusėrimi, deri edhe lindja e nipėrve dhe mbesave.
Martesa me Fatosin, tė birin e ish-kryeministrit Mustafa Merlika, do t’ia rėndonte dėnimin, sidomos edhe pas kėrcėnimit qė vetė Mehmet Shehu i kish bėrė nė burg tė shoqit. Janė 45 vite internim, dhe 80 vjeēarja Klora Merlika (Mirakaj) ka shumė pėr tė rrėfyer.

“Nuk ishte dasmė ajo imja! Unė u vesha me fustan tė bardhė dhe bėra njė xhiro rrotull kampit, nėpėr dyert e familjeve bashkėvuajtėse aty. Tė nesėrmen direkt u kthyem nė punė dhe vetėm njė ditė pas martesės Fatosin e detyruan qė tė shkonte pėr tė punuar nė kėnetėn e Gradishtit. Gjatė ditės troket njė oficer i Sigurimit dhe i kėnaqur nga vendimi pėr tė degdisur tim shoq, mė pyet nėse do e lija apo do e ndiqja kudo, ku shteti do ta transferonte. Unė isha martuar me Fatosin, dhe kisha vendosur qė ta ndiqja nė ēdo vend ku atė do ta caktonin. Nė kampet e internimit kam kaluar momentet mė tė bukura dhe mė tė trishta tė jetės. Martesa ėshtė vetėm njė kapitull. Nė kamp mė vdiq ime mė, e varrosėm aty. Nė kamp mė lindi vajza dhe vendosėm me Fatosin qė tė kishim vetėm njė fėmijė, pėr tė mos i hyrė nė hak jetės, vuajtjeve… Nuk mund tė torturoje veten dhe fėmijėn nė ato kushte nė tė cilat jetonim”, thotė Klora.edhe hala vjen njeri nga Amsterdami hap tema per Elver Hoxhen edhe nje kuti cigare koperative, ta pushkatosh duke ngrene Dönner para dyqanit ne mes Amsterdamit.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 19-08-2018, 11:20   #425
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 6,703
Thanks: 296
Thanked 1,406 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Ca emri Klora me Uje Dhogoraje

p.s. o Demke hajt e tregoja vendin Piratit dhe kerrenja njerin sy se me dy po ngaterron Oqeanin me Ujin me Gaz
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 19-08-2018, 14:54   #426
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,098
Thanks: 11,009
Thanked 6,067 Times in 4,121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 296
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Jane te sjellshem,por nuk jane shume te lumtur dhe.... nuk qeshin.


Kam do kohe per ta kqyrur.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur