Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-12-2017, 10:06   #21
zirconium
V.I.P

Data e antarėsimit: Apr 2013
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump ‘ndryshon’ internetin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Nejse se une e Kisha per ate Lirine e doktorit
Liri Berisha u lind Liri Ramaj, e bija e Rexhep Ramaj Balidemaj, njė shqiptar etnik nga Martinovići afėr Plavės, nė atė kohė pjesė e Jugosllavisė (tani Mali i Zi), dhe Milica Bullatoviq, njė grua serbe me prejardhje malazeze lindur dhe rritur nė Beograd.
Pas ndarjes jugosllav-shqiptar nė vitin 1948, emri i saj ėshtė ndryshuar nga qeveria pėr Liri (Slobodanka Ramaj)

https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Liri_Berisha
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 18-12-2017, 11:18   #22
derjansi
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2011
Shuma e pikėve qė jep: 120
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Pse per cfare I din Amerikanet ti? Per Smart ?
Mir amerikanet qe nuk jan smart. Po gati 80% e shqiptarve ne amerik per ket derdimen votun (shqiptarve te shqipris, se ato te kosoves u tregun burra e majten men te miren qe u boni klintoni)
i vjetėr 18-12-2017, 13:54   #23
Bad_Teacher
*Eat Me*

Data e antarėsimit: Dec 2012
Shuma e pikėve qė jep: 201
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm

Lol kur e mbajne veten dhe keta British people per smart, nejse ke te zgjidhin ate mashtrusen e shpifur Hillary-n e? Lol
i vjetėr 18-12-2017, 13:57   #24
zirconium
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Lol kur e mbajne veten dhe keta British people per smart, nejse ke te zgjidhin ate mashtrusen e shpifur Hillary-n e? Lol
Bad aman..ndal mos na felliq me teper

https://www.cnn.com/2017/12/15/opini...ion/index.html

https://www.cnn.com/2017/12/18/polit...sis/index.html
i vjetėr 18-12-2017, 13:59   #25
Bad_Teacher
*Eat Me*

Data e antarėsimit: Dec 2012
Shuma e pikėve qė jep: 201
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm

Yea yea lol
i vjetėr 18-12-2017, 14:01   #26
zirconium
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Yea yea lol
The Emperor's New Clothes...
i vjetėr 18-12-2017, 14:01   #27
ThegreatGatsby
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2012
Shuma e pikėve qė jep: 46
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm

''grab em' by the pussy''
i vjetėr 20-12-2017, 01:31   #28
rolex
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Shuma e pikėve qė jep: 11
rolex ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Ky vendim u jep lė dorė tė lirė ISP-ve qė tė vendosin vetė pėr trafikun e internetit, duke favorizuar apo penalizuar kompani e individė tė ndryshėm pa cėnuar asnjė ligj.
C'fare problemesh te mundshme mund ti shkaktohet konsumatorit nga ky vendim? Kush penalizohet me teper kompanite apo konsumatori i thjeshte?
i vjetėr 20-12-2017, 03:33   #29
Tj Tweedle
V.I.P

Data e antarėsimit: Jan 2015
Shuma e pikėve qė jep: 28
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump ‘ndryshon’ internetin

Kam pershtypjen qe penalizohen kompanite qe bejne sherbime streaming. Ata zejne 70% te trafikut dhe ky eshte vetem fillimi. Tendenca eshte qe sherbimet streaming to rriten shumfish ne kohe shume te shkurter.
Keshtu qe ka nje fare kuptimi ky vendim. Nuk do ishte e drejte qe Netflix, youtube dhe nja dy tre kompani te tjera te zene 90% te bandwidth dhe te trajtoheshin njelloj si nje website qe shet lule ne internet.

Tani, majtistet dhe internacionalistet gjithmone kane kujtuar qe interneti eshte pasuri publike, kur ne fakt te gjithe kabllot, satelitet etj jane prone private. Interneti po ndryshon me shpejtesi, prandaj meren edhe keto vendime paraprakisht. Ne fakt ky ligj ishte thjesht anullimi i nje ligji qe e kishte futur Obanga.

Me cdo sherbim tjeter keshtu veprohet. Nqs do te dergosh nje leter me poste do paguash $1. Nqs do te dergosh nje kuti do paguash me shume. Kur hypen ne aeroplan, nqs nuk do te presesh ne radhe e te shtypesh si sardele, paguaj dyfish qe te kesh kollktuk me stjuardesen te koka.
Pse duhet interneti te jete i ndryshem?
i vjetėr 20-12-2017, 04:32   #30
derjansi
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2011
Shuma e pikėve qė jep: 120
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
C'fare problemesh te mundshme mund ti shkaktohet konsumatorit nga ky vendim? Kush penalizohet me teper kompanite apo konsumatori i thjeshte?
Penalizimi i kompanise ke konsumatori i thjesht do perfundoje. Per te pa ni vidjo ne youtube do pagujsh extra ose do presesh deri sa te te merren ment tu pa at rrethin ka rrotullohet midis ekranit
i vjetėr 20-12-2017, 05:43   #31
SystemA
MORIOR invictus

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Kush paguan ka perparesi....Restoring Internet Freedom Order, qe une e kuptoj ne shqip: peshqit e medhenj cironkave ju hedhin therrime dhe i gelltisin.Nė tė njėjtėn kohė, faqet ose konkurrentėt e padėshiruar politikisht mund tė eliminohen nė mėnyrė efektive.Ku ka para nuk ka miq....vetem flamurtaret besojne perrallat ose enderrojne per troje te moqme.

Mendoj une....si dhe nje largpames ne USA shkruajti....dikur: te gjitha datat jane te njejta por jo te barabarta.Se maj men emrin,ndoshta me O ose W.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 7689972881217228.jpg (24.9 KiloByte, 60 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 1238035584795465.jpg (23.4 KiloByte, 61 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg original.jpg (23.2 KiloByte, 60 shikimet)
i vjetėr 21-12-2017, 03:24   #32
gurax
Super Moderator

Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Trump ‘ndryshon’ internetin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tj Tweedle Shiko postimin

Me cdo sherbim tjeter keshtu veprohet. Nqs do te dergosh nje leter me poste do paguash $1. Nqs do te dergosh nje kuti do paguash me shume. Kur hypen ne aeroplan, nqs nuk do te presesh ne radhe e te shtypesh si sardele, paguaj dyfish qe te kesh kollktuk me stjuardesen te koka.
Pse duhet interneti te jete i ndryshem?
Mmm, jo. Analogjia eshte qe une kam parapaguar per poste prej 10 kilogramesh ne jave. Pervec faktit qe une shume rralle e kaloj kete shifer sepse mesatarisht nis 7-8, nuk ka shume rendesi nese une nis 10 kilograme hekur, apo 5 hekur + 5 pambuk, apo 2 hekur + 6 plastike dhe 2 fruta. Ajo per cfare flet ky ligj eshte pikerisht per kufizimin se me cfare une e mbush kutine e postes: meqe biznesi i frutave po rritet shume sepse ka marre hov agrikultura bio, atehere do me duhet te paguaj me shume per 10 kg fruta sesa 10 kg hekur.

Dhe nese tere kjo logjike prish nje model biznesi te caktuar sepse firmat e internetit nuk ja dalin (nuk duan) te investojne ne infrastrukture per te ndjekur nevojat e konsumatoreve se si e perdorin ata internetin dhe cfare zgjedhin ata te bejne me trafikun e blere, atehere ky eshte nje model i gabuar biznesi. Per te pare proven e kesaj qe sapo thashe, mjafton te shihet se si po funksionon kjo gje ne Portugali apo Zelande te Re qe eshte keshtu, sa te kenaqur jane njerezit atje. Jo me kot edhe teknikat me te elaboruara per anashkalimin e ketyre kufizimeve absurde behen nga njerez qe jetojne ne keto vende. Sigurisht, nuk jane per Average Joes, por ska gje. Avrage Joes jane dakord te paguaje per te blere ajer sepse e kane aprovuar logjiken perkatese.
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i gurax pėlqehet nga
i vjetėr 21-12-2017, 16:01   #33
Tj Tweedle
V.I.P

Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Trump ‘ndryshon’ internetin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Mmm, jo. Analogjia eshte qe une kam parapaguar per poste prej 10 kilogramesh ne jave. Pervec faktit qe une shume rralle e kaloj kete shifer sepse mesatarisht nis 7-8, nuk ka shume rendesi nese une nis 10 kilograme hekur, apo 5 hekur + 5 pambuk, apo 2 hekur + 6 plastike dhe 2 fruta. Ajo per cfare flet ky ligj eshte pikerisht per kufizimin se me cfare une e mbush kutine e postes: meqe biznesi i frutave po rritet shume sepse ka marre hov agrikultura bio, atehere do me duhet te paguaj me shume per 10 kg fruta sesa 10 kg hekur.

Dhe nese tere kjo logjike prish nje model biznesi te caktuar sepse firmat e internetit nuk ja dalin (nuk duan) te investojne ne infrastrukture per te ndjekur nevojat e konsumatoreve se si e perdorin ata internetin dhe cfare zgjedhin ata te bejne me trafikun e blere, atehere ky eshte nje model i gabuar biznesi. Per te pare proven e kesaj qe sapo thashe, mjafton te shihet se si po funksionon kjo gje ne Portugali apo Zelande te Re qe eshte keshtu, sa te kenaqur jane njerezit atje. Jo me kot edhe teknikat me te elaboruara per anashkalimin e ketyre kufizimeve absurde behen nga njerez qe jetojne ne keto vende. Sigurisht, nuk jane per Average Joes, por ska gje. Avrage Joes jane dakord te paguaje per te blere ajer sepse e kane aprovuar logjiken perkatese.
Shiko, nuk do te ishte problem nqs kutia prej 10 kg qe ke rezervuar ti te kamioni im i transportit do te zente vetem nje cep te vogel te kaminionit dhe une do te kisha boll vend ne kamion per ngarkesa te tjera.
Problemi eshte qe ajo kutia jote me mer 90% te ngarkeses. Madje shume shpejt do me duhet te blej nje kamion me te madh sepse biznesi yt po rritet shumfish. Duke qene se une (transportuesi) nuk mund te vendos tarife te vecante ty si kompani, atehere per te perballuar kete fluks jam i detyruar te vendos nje tarife mbi produktin e preferuar tendin (frutat bio).

Plus qe diferencimi i produkteve eshte fare normal. Deri tani kam transportuar lakra e tua dhe kam fituar ca leke. Erdhi koha e molleve bio. Ti te fitosh miliona e miliarda me shitjet e molleve, nderkohe une te vazhdoj te paguhem sikur po transportoj lakra.. thua ti.
i vjetėr 21-12-2017, 21:06   #34
gurax
Super Moderator

Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm

Jo jo, prape e ke gabim.
Ti me kontrolloke cfare fus e cfare nuk fus une ne kuti? Po letrat qe nis, mi lexon gje?
Une jam ne gjendje ta ngjesh vete ate cfare dergoj ne kuti, mos u bej merak. Ti je nje sherbim postar, tarifon per nje peshe maksimale dhe vellim maksimal te kutise, limite qe une i respektoj cdo here. Nuk eshte fare pjese qe te takon se cfare ka kutia. Kutite e transportit qe ti perdor jane te tera standarte, jane arka. Dhe ti je parapaguar per te patur maksimalisht 10kg ne cdo arke. Se c'kamion perdor eshte problem vetem per ty. Ti je *para*paguar nga une per sherbimin qe ofron. Cfare eshte produkti im i preferuar, c'pune ke ti mor mik? Nuk te perket fare fare te fusesh hundet. Une deklaroj qe nuk kam produkte te jashteligjshme dhe kaq te perket te dish. Nese s'ja del dot me kamione, atehere leri vendin kompanive te tjrera qe i kane te pershtatshem dhe investojne per te qene kompetitive. Parate harxhoi per te rinovuar kamionet, jo per te lobuar qe te nxjerresh ligje pa kuptim dhe te jete xhepi im kasaforta e siguracionit te suksesit per biznesin tend. Ca flet ti... Te kapi zilia qe une transportoj molle bio? (per ti ngrene, nuk bej tregti me to. Do kisha kamionet e mi ne ate rast, me shume mundesi te marre me qera).
Djersite lekun, ashtu sic bej une perdite. Ose mos u merr fare me transport dhe hap nje kafene. Ose fillo shit edhe ti molle bio, meqe s'te ze vendi ngaqe dikush tjeter nxjerr fitime me to me shume se ti ne tregun e transporteve.
Thelbi eshte qe s'jam une qe duhet te paguaj vazhdimesine e biznesit tend qe ti vete e paske kuptuar qe po del demode'. Ti aq ke marre persiper te besh, transportuesin konvencional.
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga gurax : 21-12-2017 nė 22:05
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i gurax pėlqehet nga
i vjetėr 21-12-2017, 22:57   #35
Tj Tweedle
V.I.P

Re: Trump ‘ndryshon’ internetin

Nuk t'i lexoj letrat jo, po ne nuk po diskutojme specifikisht per posten.
Nuk e kuptoj pse e lidh cmimin e internetit vetem me volumin asgje tjeter. Une vetem tregtuesit e gabit di qe i blejne plackat me peshe.
Ne cdo fushe tjeter, cmimi i nje produkti vendoset nga kerkese-oferta individuale qe ekziston per ate produkt. Kjo vlen per te gjitha hallkat e zinxhirit, nga prodhuesi fillestar e deri tek dyqani i fundit qe ia shet konsumatorit.
Google e ben diferencimin e produkteve qe shet. Kerkimin e ke free. Videot youtube i ke me pagese (me ane te reklamave), varet nga shikueshmeria, ora gjate dites etj. Do fusin edhe TV ne youtube me pagese sigurisht. E pse u dashka ndaluar ndermjetesit te luajne ne tregun e lire te vendosin cmimet e tyre sipas produktit? Nqs googlit nuk i pelqen sherbimi, le te gjeje sherbim shperndares tjeter ose te shtrije kabllot e vet.
Nejse, une s'di cte them me shume ne kete pike. Di te them qe qeverite nuk duhet te perzien shume se vetem ngaterrojne pune. Le te nxjerrin ligje kundrejt abuzimeve etj, por jo t'i diktojne tregut cfare duhet shitur e si duhet shitur.
i vjetėr 10-01-2018, 02:30   #36
Aimilius
Anėtar i ri

Data e antarėsimit: Nov 2016
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė

po behet zhurme kot, nuk do kete ndonje efekt ky ligj.
shyqyr zotit qe eshte amerika dhe anglia kane mend ne koke dhe votuan per trampin dhe jo ate bucen, votuan brexit dhe se evropa sic ka nisur me ate halene angelen e mori rrokullimen. shtete te mrekullueshme si suedia po katandisen si mos me keq nga marksizmi kulturor dhe nazizmi feminist
por ne shqiptaret akoma popull i varfer me sindroma komuniste dhe postkomuniste aq kuptojme se aq e kemi kapacitetin
perderisa moda dhe trendi vjen me 10 vjet vonese ne shqiperi, idete dhe realiteti boteror i do te pakten 20 vjet. dmth kur te tjeret ikin ne nisemi...
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 14:14   #37
SystemA
MORIOR invictus

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm

Ate qe skuptojne LOQET ka dhe JUDE panSLLAV Putinist.
Qe nuk te lejne tja u morresh <buken> nga goja.
Kane PERENDUAR formulat stereo-TIPE.
i vjetėr 10-01-2018, 15:22   #38
Puhiza
E mėngjesit

Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Shuma e pikėve qė jep: 91
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Pse per cfare I din Amerikanet ti? Per Smart ?
Po ku ka amerikan me qafsh!!

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim