Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-11-2017, 04:29   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,422
Thanks: 4,380
Thanked 2,103 Times in 902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Princi qė tundi themelet e shkretėtirėsMohammed bin Salman,njė ndėr princėrit pretendentė pėr fronin e Arabisė Saudite ėshtė njeriu pas arrestimeve tė bujshme vetėm pak kohė mė parė.

32 vjecari nė krye tė punėve tė ekonomisė ishte inicatiori i arrestimeve nė atė cfarė ai quajti si njė lėvizje kundėr korrupsionit,vetėm pak ditė pas deklaratave tė tij nė njė konferencė globale tė mbajtur nė Riyadh , ku pjesėmarrės ishin mbi 3500 pėrfaqėsues korporatash dhe qeverish tė huaja.

Mesa duket reforma parardhėse e cila lejonte pėr herė tė parė femrat ti japin makinės , ka qėnė vetėm fillimi.

Ai deklaroi se pikėpamjet e vjetra ekstremiste s’do tė kenė mė vend nėn pushtetin e tij duke i hapur derėn njė fryme tė re optimiste drejtė moderimit dhe tolerancės sė fesė islame e cila mesa duket i ka dhėnė njė shtysė mė tej investimeve tė huaja.

Njė ndėr projektet ambicioze tė cilat ai prezantoi midis tė tjerash ėshtė dhe NEOM.
Njė qytet hi-tech, i cili do tė shėrbejė si atraksion turistik i cili projektohet tė shtrihet dhe nė kufinjtė e shteteve fqinjė si Jordania apo Egjipti ,projekt gjigand prej 500 milard dollarėsh, pjesė e vizionit sė Princit , pėr ta shtyrė mbretėrine drejtė sipėrmarrjeve tė tjera pėrvec industrisė tradicionale sė naftės.

Me gjithė zhvillimin qė po merr industria e automjeteve elektrike,mesa duket gjigandi i naftės po i paraprin sė ardhmes
pasi nė 2018 pritet tė ofrohet shitja e pasurisė mė tė cmuar sė shkretėtirės Saudite, kompania shtetėrore e naftės Saudi Aramco, e vlerėsuar nė $2 Trillion.

Nėse realizohet blerja e vetėm 5 % e kompanisė nga investitorėt e huaj kjo do tė sillte rreth $100 miliardė dollarė.


urbantelescope
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2017, 06:21   #2
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,729
Thanks: 11,522
Thanked 6,534 Times in 4,374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Princi qė tundi themelet e shkretėtirės

Daily Mail: Mbreti Selman do tė largohet nga pushteti nė favor tė trashėgimtarit tė tij.

Gazeta Daily Mail duke cituar burime tė afėrta me familjen saudite, njoftoi se javėn e ardhshme mbreti i Arabisė saudite do tė japė dorėheqjen pėr hir tė trashėgimtarit tė tij.
Gazeta Daily Mail shtyp i Londrės duke cituar burimet e afėrta saudite ka thėnė se mbreti Selman synon tė japė dorėheqje nė favor tė trashėgimtarit tė tij Muhamed Bin Selman i cili sipas gjasave dot ė shpallet mbret i ri i Arabisė saudite. Kjo gazetė nė vazhdim thotė se mbreti i Arabisė saudite do tė ketė njė rol si mbretėresha e Anglisė. Sipas kėsaj gazete mbreti i ri, aktualisht trashėgimtar i fronit, pasi tė marrė pushtetin do tė pėrqendrohet nė marrėdhėniet e Arabisė saudite dhe Iranit si njė prej rivalėve tė vjetėr tė Riadit dhe nė kėtė mes ekziston rreziku i njė ndėrhyrjeje ushtarake kundėr Iranit. Vendimi i mbretit Selman pėr tu tėrhequr nga pushteti, ėshtė hapi i fundit i trashėgimtarit 32 vjeēar tė Arabisė saudite pėr tė pėrvetėsuar tė gjithė pushtetin nė kėtė vend. Ai nė fillim tė kėtij muaji me pretekstin e luftės kundėr korrupsionit ka arrestuar 40 nga ish ministrat dhe princat saudite. Mirėpo gazeta Daily Mail thotė se nė rast se nuk ndodh ndonjė ngjarje e papritur, mbreti Selman javėn e ardhshme do tė japė dorėheqje nga pushteti i tij pėr t’i lėnė vendin trashėgimtarit tė fronit Muhamed bin Selman. Thuhet se trashėgimtari aktual i Arabisė saudite, do tė marrė ndihmė ushtarake nga Izraeli pėr tė shtypur Hezbullahun lėvizjen libaneze tė mbėshtetur nga Irani. Ai ėshtė i bindur se duhen kryer sulme ushtarake kundėr Iranit dhe Hezbullahut. Kjo ėshtė edhe pikėpamja e shumė analistėve tė familjes mbretėrore nė Arabinė saudite tė cilėt thonė se objektivi tjetėr i Muhamed bin Selman ėshtė Irani dhe Hezbullahu.
Pikėrisht pėr kėtė arsye emiri i Kuvajtit, nė komente private, atė e ka quajtur Demi i Tėrbuar. Sipas burimeve tė afėrta me mbretėrinė sauditė, thuhet se trashėgimtari Bin Selman ka ndėrmend tė ndezė zjarrin e luftės me Libanin mirėpo shpreson qė tė ketė mbėshtetjen ushtarake tė Izraelit. Ai pėr momentin i ka premtuar izraelit se do t’i japė me miliard dollarė ndihma financiare. Muhamed Bin Selman pa Izraelin nuk mund tė pėrballet me Libanin dhe Hezbullahun. Objektivi i dytė i Bin Selman ėshtė pėrballja me Hezbullahun nė Siri. Kjo ėshtė nė kohėn kur Donald Trump president i Amerikės nė njė mesazh tė tij nė Twitter ka mbėshtetur plotėsisht veprimet e fundit tė trashėgimtarit tė Arabisė saudite nė arrestimin e disa ish ministrave dhe princave sauditė.

PS:....
.@realDonaldTrump
You are a disgrace not only to the GOP but to all America.

Withdraw from the U.S presidential race as you will never win.

RS:....
Dopey Prince @Alwaleed_Talal wants to control our U.S. politicians with daddy’s money. Can’t do it when I get elected. #Trump2016

AS:....
President elect @realDonaldTrump whatever the past differences, America has spoken, congratulations & best wishes for your presidency.

Fazit: Aber ein Trump vergisst nie und jetzt sitzt Prinz Al-Waleed bin Talal wegen Korruption im Gefängnis. Wahrscheinlich hat Trump den saudischen König daran erinnert, sein Gesocks ist nur solange an der Macht, wie Washington es will.
Der Vorwurf der Korruption ist ja eine der beliebten Beschuldigung, um Amtsträger loszuwerden. Aber Familienmitglieder wegen Korruption zu verhaften, wenn der Familie der ganze Staat gehört, ist natürlich absurd, denn alle 15'000 Mitglieder bestehlen das Volk.
Es handelt sich ganz klar um einen familieninternen Machtkampf und über eine Neuorientierung der saudischen Politik.
Von Trump hat man auch an diesem Tag was gehört, denn er fordert die Privatisierung des staatlichen saudischen Ölkonzerns Aramco und der IPO soll an der Börse von New York stattfinden.

Realityscop.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bn3189d5b5994xfyu_800C450.jpg (22.6 KiloByte, 36 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 09:22   #3
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,729
Thanks: 11,522
Thanked 6,534 Times in 4,374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Princi qė tundi themelet e shkretėtirės

Burgosen 11 princat sauditė.

Arabia Saudite ka akuzuar 11 princa, tė cilėt u arrestuan sė fundmi pėr shkak se kanė protestuar ndaj rritjes sė ēmimeve tė benzinės dhe vendosjes sė taksės mbi vlerėn e shtuar (TVSH).
Sipas deklaratės sė Ministrisė sė Informacionit tė Arabisė Saudite, 11 princat janė akuzuar pėr "njė numėr veprash penale" dhe po mbahen nė burgun e sigurisė maksimal nė al-Hair, nė jug tė kryeqytetit Riad. Princi i kurorės Muhamed bin Salman filloi arrestimin e qindra princave dhe biznesmenėve nė fund tė vitit tė kaluar nė atė qė ėshtė prezantuar si njė "fushatė kundėr korrupsionit". Princave u ėshtė kėrkuar tė paguajnė gjoba tė rėnda qė arrijnė nė miliarda dollarė. Paratė mendohet tė jenė tė nevojshme pėr tė financuar projektin ambicioz Vizion 2030, i cili kėrkon tė ulė varėsinė e mbretėrisė saudite nga nafta. Arabia Saudite gjithashtu ka dyfishuar ēmimet e benzinės dhe ka futur njė TVSH prej pesė pėr qind nė shumicėn e mallrave dhe shėrbimeve pėr tė shlyer deficitin buxhetor.

---------------------------------------------------------------------------


Avokati familjar i ish-mbretit saudit zbulon skandale tė reja.

Pas arrestimit dhe torturimit tė princit Selman bin Abdulaziz, dhėndri i ish-mbretit Abdullah tė Arabisė Saudite, avokati i kėsaj familje ka zbuluar skandale tė reja kundėr regjimit Al Saud.
Agjencite e lajmeve njoftojne se Ila Hatem, avokati francez-libanez, i princit Selman bin Abdulaziz, ka thėnė se nė kuadėr tė arrestimeve tė gjera nė familjen saudite, mė 4 janar me urdhėr tė Muhamed bin Selman, princit tė kurorės sė Arabisė Saudite, forcat e gardės speciale kanė bastisur shtėpinė ku qėndronte princi Selman bin Abdulaziz dhe para syve tė babait, gruas dhe vajzės sė tij tė vogėl, e kanė rrahur dhe e kanė arrestuar duke e dėrguar nė njė vend tė panjohur. Hatem shtoi se nė lidhje me kėtė veprim tė Muhamed bin Selman, nuk ėshtė publikuar kurrfarė informacioni zyrtar. Avokati familjar i princit saudit tė arrestuar shtoi: "Muhamed bin Selman ėshtė pa eksperiencė nga ēdo aspekt dhe ėshtė vetėm njė kukull nė duar tė Amerikės dhe Donald Trump, presidenti i Amerikės, duke inkurajuar kėtė tė ri ambicioz, po zbaton politikat e tij me tė cilat nuk ka qėllim tjetėr, pėrveē mbledhjes sė dollarėve naftor tė Arabisė Saudite. Vizita e Jared Kushner, dhėndrit tė Donald Trump, nė Arabinė Saudite ėshtė bėrė saktėsisht para arrestimeve tė gjera pėr llogaritje familjare, gjė qė tregon dritėn e gjelbėr tė Amerikės dhe inkurajimin e Muhamed bin Selman nė kėtė drejtim.

Jan 09, 2018 15:21 Europe.

Shenimi IM: nje shpate te gjitheve ne duar dhe lufte mes ZHULAVE.Do i kqyrja.

Vetem KAQ.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 18:30   #4
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,229
Thanks: 7
Thanked 135 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Princi qė tundi themelet e shkretėtirės

me vjen keq, por rac me budalle dhe shejtan se keta arabet, nuk me kane zene syte.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur