Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-04-2018, 19:34   #921
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Nga nje pershkrim i Isidorit te Seviljes, ne librin "Etimologjite", duket qartazi, qe shkrimi ka lindur nga besimi(Hebraishtja). Greqishtja dhe Latinishtja, qe Isidori i quan "bija te hebraishtes", kane perdorur germat e kesaj te fundit dhe per me teper, disa nga keto germa jane jo vetem mistike, por misticizmi i tyre, eshte i lidhur drejteperdrejte me Krishtin. Kjo do te thote, qe keto gjuhe, jane gjuhe te Krishterimit dhe me pak gjasa, duhet te kene egzistuar te shkruara, para Krishtit, ne formen qe i njohim ne, pavaresisht se egzistojne disa "zoter" para Krishtit, qe jane kryqezuar si ai, ne traditat e besimeve pararendese.

Citim:
The Latin and Greek letters seem to be derived
from the Hebrew, for among the Hebrews the first letter
is called ‘aleph,’ and then ‘alpha’ was derived from it
by the Greeks due to its similar pronunciation, whence
A among Latin speakers. A transliterator fashioned the
letter of one language from the similar sound of another
language (i.e. derived the names and shapes of letters
of similar sound from the “earlier” language); hence we
can know that the Hebrew language is the mother of all
languages and letters. But the Hebrews use twenty-two
characters, following the twenty-two books of the Old
Testament
; the Greeks use twenty-four. Latin speakers,
falling between these two languages, have twenty-three
characters. 5. The letters of the Hebrews started with
the Law transmitted by Moses. Those of the Syrians and
Chaldeans began with Abraham, so that they agree in
the number of characters and in their sounds with the
Hebrew letters and differ only in their shapes.
........................................
8. There are also five mystical letters among the
Greeks. The first is ϒ, which signifies human life, concerning
which we have just spoken. The second is θ),
which [signifies] death, for the judges used to put this
same letter down against the names of those whom they
were sentencing to execution. And it is named ‘theta’
after the term 'thanatos , that is, ‘death.’ Whence also it
has a spear through the middle, that is, a sign of death.
Concerning this a certain verse says:
How very unlucky before all others, the letter theta.
9. The third, T, shows the figure of the cross of the Lord,
whence it is also interpreted as a symbol in Hebrew.
Concerning this letter, it was said to an angel in Ezekiel (9:
4): “Go through the midst of Jerusalem, and mark a thau
upon the foreheads of the men that sigh, and mourn.”1
The remaining two mystical letters, the first and the last,
Christ claims for himself; himself the beginning, himself
the end, he says (Apocalypse 22:13): “I am Alpha and
Omega,” for by moving towards each other in turn, A
rolls on all the way to θ), and θ bends back to A, so that
the Lord might show in himself both the movement of
the beginning to the end, and the movement of the end
to the beginning
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2018, 20:00   #922
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Ka nje shpjegim shume interesant tek ky autor, qe hedh poshte njehere e pergjithmone, pretendimin grek, qe emri Pyrrhus(Pirro) do te thote ne greqisht 'flake' ose une s'e di, cfare budallallaqe si kjo:

Citim:
From the Greek name Πυρρος (Pyrros) which meant "flame-coloured, red", related to πυρ (pyr) "fire".

Ne emrin Pyrrhus, eshte mese e qarte, nga shpjegimi i meposhtem, qe zevendesimi i B-se me P-e, eshte bere per qellime ortografike, sepse forma reale e emrit eshte Burrus, qe fare mire mund te shpjegohet me fjalen shqip: burrė

Citim:
4. But sometimes letters are correctly put in place of other letters. There is a certain kinship between the letters B and P, for we say Pyrrhus for Burrus. [The letters] CandGhave a certain kinship. Thus while we say centum (“hundred”) and trecentos (“three hundred”), after that we say quadringentos(“four hundred”), putting G for C. Similarly there is a kinship betweenCandQ, for we write huiusce(“of this”) withCand cuiusque(“of each”) with a Q. The preposition cum (“with”) should be written with a C, but if it is a conjunction (“while”), then it should be written with a Q, for we say quum lego (“while I speak”). Deus (“God”) is written with an E alone, but daemon (“demon”) should be marked by the diphthong AE. 5. Equus (“horse”), which is the animal, should be written with E alone, but aequus, which means “just,” should be written with the diphthong AE.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2018, 20:07   #923
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Ne te njejten kohe, nga nje shpjegim i meposhtem:

Citim:
9. Formosus (“beautiful”) is written without an N
(i.e. not formonsus), because it is so called from forma
(“beauty”), [or from formus, that is, ‘warm’; for warmth of blood produces beauty]. Gnatus (“offspring”), that is, ‘son,’ should be written with a G, because it represents generatus (“begotten”). 10. H, which is the letter
of aspiration, is joined in Latin only to vowels, as honor,
homo (“man”),humus(“soil”), [humilitas(“humility”)].
There is also aspiration with consonants, but only in
Greek and Hebrew words. The interjections heus and
heu should also be written with an H.
gjithkush e kupton, qe leksiku ne latinisht, eshte artificial. Nje fjale krijohet artificialisht nga nje kuptim krejtesisht pa lidhje direkte.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2018, 21:19   #924
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,655
Thanks: 984
Thanked 939 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Ka nje shpjegim shume interesant tek ky autor, qe hedh poshte njehere e pergjithmone, pretendimin grek, qe emri Pyrrhus(Pirro) do te thote ne greqisht 'flake' ose une s'e di, cfare budallallaqe si kjo:
Ne emrin Pyrrhus, eshte mese e qarte, nga shpjegimi i meposhtem, qe zevendesimi i B-se me P-e, eshte bere per qellime ortografike, sepse forma reale e emrit eshte Burrus, qe fare mire mund te shpjegohet me fjalen shqip: burrė
Edhe me fjalen Prush te shqipes mund te shpjegohet mire. Une kam degjuar se ai eshte quajtur i tille sepse ishte leshe verdhe(ngjyre portokallie te erret), si prush!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur