Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-04-2018, 13:51   #441
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dy pyetje fare tė thjeshta pėr tė evituar kėto betejat e kota me citate nga autorė tė ndryshėm tė antikitetit.
1) A jeni nė dijeni qė epirotėt ishin fise barbare?
2) A e dini se barbar quhesh dikush qė nuk ishte grek?
Nuk besoj se ai mund tu pergjigjet ketyre pyetjeve, sepse nuk i intereson ta bej kete. Megjithate, po perpiqem te jap nje kendveshtrim pak me te gjere, pertej debatit te ngushte per etnicitetin e racave ne lashtesi.
Ashtu sic dhe sot, ne kohet e vjetra, ka pasur nje qasje shume te fuqishme politike, rreth trashegimise dhe etnicitetit. Dhe ne e dime, atje ku ka politike, ka interesa dhe ku ka interesa ka shtremberim te realitetit. Ne kete prizem, nese Epiri dhe Maqedonia, shtete me popuj barbare, veshtroheshin shpeshhere si shtete greke, nga autoret e lashte, kjo ishte per arsye politike. Dhe natyrisht lidhja behej nepermjet elites, qe per arsye politike, perqafoi kulturen helenike, deri ne ate pike, qe shpallte dhe trashegimi racore direkt nga helenet. Mbreterit maqedonas, e shpallnin kete trashegimi nepermjet dinastise Argeide, kurse ata epirote, nepermjet Aekideve. Ka pasur nje qasje shume politike, qe gjithkush qe i perkiste Ἀργείων Δαναῶν pra argejve danaike, ose me fjale te tjera danajve(elites) qe luftuan ne Troje, shume shekuj me vone kesaj lufte, ishin etnikisht helene. Natyrisht, qe ne kendveshtrimin tone sot, kjo pikepamje dhe pa konsideruar interesat politike, do perbente nje paradoks, sepse kombi helenik, jo vetem qe u filtrua disa shekuj me vone Luftes se Trojes, por ne fillimet e tij, sipas deshmive, nuk perfshinte gjithe kombet pellazgo-danaike, perkundrazi ata shfaqen nje derivat i tyre i paperfillshem dhe zhvilluan nje kulture dhe gjuhe, thelbesisht te ndryshme nga ata prej nga rodhen.
Tani, politologet-demagoget helene moderne, qekurse adoptuan emrin e te vjetreve(per te cilin s'kishin asnje dijeni para se romantiket europiane, t'jau permendnin), shfrytezojne pikerisht keto kendvishtrime POLITIKE te te lashteve, per te prezantuar tezat e tyre, per superioritetin e races neo-helenike. Ne kete pikepamje, ata ngjasojne shume me te vjetrit dhe per kete duhen pergezuar, qe pasi adoptuan emrin e tyre, adoptuan dhe politikat e tyre te peshtira, qe gjithsesi nuk i shpetuan dot prej zhdukjes nga historia.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zeus10 : 22-04-2018 nė 13:54
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2018, 14:42   #442
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,200
Thanks: 2,565
Thanked 2,553 Times in 1,721 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

une mendoj qe historia eshte shkence qe mirret me faktet dhe ngjarjet siē kane ndodhur, ēdo interpretim dhe adoptim, nuk bene me pjese te historia ose ate e bene te njeanshme dhe nuk eshte me kredibile, ti refererohen per x,y ngjarjet, proceset dhe ndodhite.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2018, 15:36   #443
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
une mendoj qe historia eshte shkence qe mirret me faktet dhe ngjarjet siē kane ndodhur, ēdo interpretim dhe adoptim, nuk bene me pjese te historia ose ate e bene te njeanshme dhe nuk eshte me kredibile, ti refererohen per x,y ngjarjet, proceset dhe ndodhite.
Faktet dhe ngjarjet, nuk jane objekte, por interpretime njerezore subjektive.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2018, 15:52   #444
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,200
Thanks: 2,565
Thanked 2,553 Times in 1,721 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Faktet dhe ngjarjet, nuk jane objekte, por interpretime njerezore subjektive.

ēfare eshte interpretim i bie te jete perrallosje e imagjinates njerzore, kam pare edhe kete tendence ne tema historie qe diskutohen ketu, ndersa subjektivja mund te shifet nga 1 miliarde kende te interpretimeve njerezore. Mu per kete shkak per mos tu pare nga shume kende dhe te jete pjese e interpretimeve njerezore, ajo i ka edhe kufinjet e saj shkencore qe e percaktojne si shkence dhe jo hobi dhe aktivitet te lire.

tani per tani dhe qikaq per me shume, po thone qashtu https://sq.wikipedia.org/wiki/Historia
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 22-04-2018, 17:03   #445
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ēfare eshte interpretim i bie te jete perrallosje e imagjinates njerzore, kam pare edhe kete tendence ne tema historie qe diskutohen ketu, ndersa subjektivja mund te shifet nga 1 miliarde kende te interpretimeve njerezore. Mu per kete shkak per mos tu pare nga shume kende dhe te jete pjese e interpretimeve njerezore, ajo i ka edhe kufinjet e saj shkencore qe e percaktojne si shkence dhe jo hobi dhe aktivitet te lire.

tani per tani dhe qikaq per me shume, po thone qashtu https://sq.wikipedia.org/wiki/Historia
Tani ku konsiston kundershtia jote per ate qe une thashe? Apo si gjithmone, secili ka ndonje ide te kundert me tjetrin si premise? Historia eshte nje shkence, qe shpjegon, rrefen apo tregon ngjarje te se shkuares mbi baza interpretuese. Edhe per rrefimin me te thjeshte, psh X plagosi Y, behet nje interpretim, qe gjithmone ka nje potencial te jete i gabuar, sepse, nga perceptimi deri tek rrefimi, per te kaluaren ka nje distance kohore dhe hallka transmetuese te panumerta. Historia nuk mbeshtetet ne modele matematikore, qe te konsiderohet shkence e faktit/sakte, bile dhe keto te fundit nuk jane fakti/realiteti vete. Realiteti vete, nuk egziston jashte kokes sone, ne e krijojme ate duke perdorur shqisat dhe me pas ndergjegjen tone. Bile shkencerisht eshte provuar, qe cdo gje egziston si vale/mundesi, per sa kohe nuk vezhgohet nga njeriu. Prandaj cdo gje eshte interpretim dhe saktesia e interpretimit qendron ne ate, se sa besnike ndergjegja jone i qendron momentit te fotografimit te ngjarjes, qe zbehet me kalimin e kohes.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2018, 17:21   #446
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,200
Thanks: 2,565
Thanked 2,553 Times in 1,721 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Tani ku konsiston kundershtia jote per ate qe une thashe? Apo si gjithmone, secili ka ndonje ide te kundert me tjetrin si premise? Historia eshte nje shkence, qe shpjegon, rrefen apo tregon ngjarje te se shkuares mbi baza interpretuese. Edhe per rrefimin me te thjeshte, psh X plagosi Y, behet nje interpretim, qe gjithmone ka nje potencial te jete i gabuar, sepse, nga perceptimi deri tek rrefimi, per te kaluaren ka nje distance kohore dhe hallka transmetuese te panumerta. Historia nuk mbeshtetet ne modele matematikore, qe te konsiderohet shkence e faktit/sakte, bile dhe keto te fundit nuk jane fakti/realiteti vete. Realiteti vete, nuk egziston jashte kokes sone, ne e krijojme ate duke perdorur shqisat dhe me pas ndergjegjen tone. Bile shkencerisht eshte provuar, qe cdo gje egziston si vale/mundesi, per sa kohe nuk vezhgohet nga njeriu. Prandaj cdo gje eshte interpretim dhe saktesia e interpretimit qendron ne ate, se sa besnike ndergjegja jone i qendron momentit te fotografimit te ngjarjes, qe zbehet me kalimin e kohes.
une e shof historine si shkence, qe duhet te jete neutrale dhe qe bazohet ne fakte, e ato fakte ose jane burime materiale, qe gjinden nga fushe e arkeologjise per te ardhur deri ne perfundimin e ekzistimit te diēkaje, qe ka ekzistuar kohera me pare. (ketu pra konsiston kundershtimi, sepse ne te tema te historise kam pare si hidhen e perplasen opsione egjiptiane e afrikane, ama konkrete dhe ne materiale, heroglif te shkruar nuk gjene ketu.

Tjetra jane shenimet e shkruara, qe perbejne elementet percaktuese te historise, te ngajrjeve dhe te ndodhive dhe njekohesisht jane burime historike.

Ajo tjetra me gojedhenat eshte interpretim i qindfishuar, mvaresisht nga menyra e te thenuarit dhe te tjetrit qe ka interpretuar dhe e ka vazhduar ta transmetoje me tutje.

Por, ajo qe une e shof, historia pershkruan kur ndodhi, ēka ndodhi dhe perfundimin e asaj ndodhie apo ngjarjeje, eshte sikur ti besh foton click dhe ashtu siē eshte nuk ka me aty ti besh fotoshopin e ta ngjyrosesh sipas deshires.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2018, 17:28   #447
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,656
Thanks: 88
Thanked 487 Times in 285 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ēfare eshte interpretim i bie te jete perrallosje e imagjinates njerzore, kam pare edhe kete tendence ne tema historie qe diskutohen ketu, ndersa subjektivja mund te shifet nga 1 miliarde kende te interpretimeve njerezore. Mu per kete shkak per mos tu pare nga shume kende dhe te jete pjese e interpretimeve njerezore, ajo i ka edhe kufinjet e saj shkencore qe e percaktojne si shkence dhe jo hobi dhe aktivitet te lire.

tani per tani dhe qikaq per me shume, po thone qashtu https://sq.wikipedia.org/wiki/Historia
Pirati, po jap dy shembuj ketu:

Historianet, ata te gjithepranuarit qe i kane dhene 5 vajza Lazarevicit, thone qe bija e tij Maria martoi mbretin e Bullgarise, Shishman. Ketu hyn edhe nje nga shkruesit me te lashte te Raguzes, Lukari. Sigurisht ne nuk kemi pare kurre Lukarin origjinal. Nga ana tjeter Orbini, nga nje familje e shquar e bizantit, thote qe Shishmani, martoi Helenen, gruan e ve te Tanush Topise, ose me sakte nenen e Karl Topise.

Ose tjetra. Fraza 'Epiri Ri' hyri ne kohe te Theodhosit aty reth 395 te eres sone. Ajo qe njihej me pare si Iliria filloi te quhet Epiri i Ri. Kudo, ne cod liber te botuar para 1800, domethene para se te krijohej nje shtet artificial i quajtuar Greqi, pipullata ne kete Epir te Ri del si Iliri dhe Arvanitase. Mirepo pas 1800 tere librat e vjeter jane ribotur duke rrasur emrin Greqi dhe Tannhauzi ketu te del me librin e ribotuar ne dore dhe te ben 'shkence'.

Tashi, si thua ti, kush duhete te merret si histori? Eshte qarte qe njera pale genjen, por nuk eshte e mundur te provohet me fakte 600 vjet me pas. Keshtu qe hyn interpretimi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2018, 17:33   #448
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 109 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
une e shof historine si shkence, qe duhet te jete neutrale dhe qe bazohet ne fakte, e ato fakte ose jane burime materiale, qe gjinden nga fushe e arkeologjise per te ardhur deri ne perfundimin e ekzistimit te diēkaje, qe ka ekzistuar kohera me pare. (ketu pra konsiston kundershtimi, sepse ne te tema te historise kam pare si hidhen e perplasen opsione egjiptiane e afrikane, ama konkrete dhe ne materiale, heroglif te shkruar nuk gjene ketu.

Tjetra jane shenimet e shkruara, qe perbejne elementet percaktuese te historise, te ngajrjeve dhe te ndodhive dhe njekohesisht jane burime historike.

Ajo tjetra me gojedhenat eshte interpretim i qindfishuar, mvaresisht nga menyra e te thenuarit dhe te tjetrit qe ka interpretuar dhe e ka vazhduar ta transmetoje me tutje.

Por, ajo qe une e shof, historia pershkruan kur ndodhi, ēka ndodhi dhe perfundimin e asaj ndodhie apo ngjarjeje, eshte sikur ti besh foton click dhe ashtu siē eshte nuk ka me aty ti besh fotoshopin e ta ngjyrosesh sipas deshires.
Fatkeqesisht kujtesa historike per kohet e vjetra, nuk konsiston ne fotografite optike, por me se shumti ne rrefimin permes shkrimit, trashegimise gojore dhe arteve vizuale e letrare. Persa i takon arkeologjise dhe ajo kerkon interpretim dhe kur them interpretim, nuk nenkuptoj interpretimin emocional por interpretimin llogjik per te bashkuar "dots" e skices se vjeteruar te nje ngjarje historike.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur