Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-12-2017, 12:13   #261
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,097
Thanks: 157
Thanked 250 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Juke, une i ndjek me endje postimet e tua, dhe me ndihmojne te krijoj nje ide me te qarte per Gollobordasit dhe Golloborden.

Kam nje pyetje, pa ndonje para- apo prapa-mendim: Si ka qene perfaqsimi i gollobordasve/Gollobordes ne organet drejtuese e shtypese te diktatures ne Shqiperi gjate periudhes '45 - '90?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 16:23   #262
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Futi i pashaport bullgare e ni sahan jufka se n rregull je.
E mban ate pashaporten Amerikane ti?

Jufkat jan te mira. Duhet ti provosh.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ja dhe xhevahiri tjeter

Jemi shqiptar po kemi kultur me te vjeter dhe me te ēmuar se shqiptaret. Jemi shqiptar po jemi popull ma i vjeter se shqiptaret.
Jemi shqiptar po preferojm me fol bullgarisht. Jemi shqiptar po kemi qef me e pas ni pashaport bullgare ne xhep. Prej inatit qe shqiptaret e pabese nuk kan zgjedh asni her president gollobordas


Un te kisha mundesine te isha sa me larg teje edhe ketij budallait tjeter poshte qe quhet drague, por edhe cdo individi qe shfaq injoranca kaq te medha si ju. Per tju larguar juve do shkoja edhe un ne kampe refugjatesh me Marokenet edhe Afganistanezet. Do shpikja historira nga llojshmet Shqiptare si te filmi Taken per te ndenjur atje. Edhe pergjigjen se bej per ty por per ata qe lexojn, mbase edhe me ndo nje moshe te re, qe te shkojne ne shkolle te mos dalin si ty.

Qe Shiptaret jan pa bese, duhet te lexosh historine. Ke edhe rastin e fresket e asaj qe po ndodh ne Golloborde sot.

Si ka mundesi qe futesh ne shtepine e tjetrit duke hedhur vrere? Keni mesuar respektin te vendi juaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Mir qe nuk i the..,...futi nji pshesh
Ja dhe budalla tjeter.
Fatkeqesia e atij vendi eshte se njerez si ju jane shumice ne ate vend.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 16:35   #263
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 16,496
Thanks: 3,573
Thanked 4,112 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
E mban ate pashaporten Amerikane ti?

Jufkat jan te mira. Duhet ti provosh.

Un te kisha mundesine te isha sa me larg teje edhe ketij budallait tjeter poshte qe quhet drague, por edhe cdo individi qe shfaq injoranca kaq te medha si ju. Per tju larguar juve do shkoja edhe un ne kampe refugjatesh me Marokenet edhe Afganistanezet. Do shpikja historira nga llojshmet Shqiptare si te filmi Taken per te ndenjur atje. Edhe pergjigjen se bej per ty por per ata qe lexojn, mbase edhe me ndo nje moshe te re, qe te shkojne ne shkolle te mos dalin si ty.

Qe Shiptaret jan pa bese, duhet te lexosh historine. Ke edhe rastin e fresket e asaj qe po ndodh ne Golloborde sot.

Si ka mundesi qe futesh ne shtepine e tjetrit duke hedhur vrere? Keni mesuar respektin te vendi juaj?Ja dhe budalla tjeter.
Fatkeqesia e atij vendi eshte se njerez si ju jane shumice ne ate vend.
a je shqiptar apo gollobordas o martir?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 16:40   #264
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 30,772
Thanks: 7,360
Thanked 6,974 Times in 3,855 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 409
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
a je shqiptar apo gollobordas o martir?
Po e tha ai pse e pyet prap, mos tė ishin gollopordhasit nuk do kishte shqiptar e Shqipėri fare.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 01-12-2017, 17:03   #265
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Juke, une i ndjek me endje postimet e tua, dhe me ndihmojne te krijoj nje ide me te qarte per Gollobordasit dhe Golloborden.

Kam nje pyetje, pa ndonje para- apo prapa-mendim: Si ka qene perfaqsimi i gollobordasve/Gollobordes ne organet drejtuese e shtypese te diktatures ne Shqiperi gjate periudhes '45 - '90?
Gollobordasit ishin gjeresisht Partizan gjate Luftes Clirimtare. Kishte Ceta Gollobordase si ajo e Dan Cami por Gollobordasit ishin edhe me Haxhi Leshin edhe Cetat e tjera mbare Dibrane. Gjyshi im per shembull ishte i organizuar ne Elbasan dhe vellai i tij ne Tirane. Lufta Partizane kishte nje mbeshtetje te gjere ne Golloborde.

Tjeter pastaj, Gollobordasit ishin edhe punetoret qe ndertonin Shqiperine. Njerzit ne Shqiperi mbase e dijne qe Gollobordasit ishin te lidhur me ndertimin por nuk e kuptojn permasen qe ishin edhe jane te lidhur. Per ta pasqyruar me mire, gjitha qytetet ne Shqiperi jane ndertuar nga Gollobordasit. Kam fjalen ketu per Tiranen ne menyre absolute, Elbasanin, Vlore, Shkoder, Kruje, etj. Behet fjale per palllatet, faktorite, rruget, digat, bunkerat, etj. Cdo gje qe eshte bere ne Shqiperi deri ne 1990'at eshte nga dora edhe mend e Gollobordasve. Per juve jashte mund te ju duket pak absurde por Gollobordasit ndertonin edhe gjithe parandorine Otomane. Ka pasur edhe nje shprehje ne ate kohe "Po te digjet Stambolli, do ta rindertojn Gollobordasit. Po te digjet Dibra Madhe, kush do ta ndertoj?"

Per ta permbledhur, gjate kohes se komunizmit nuk ka pasur persekutim te Gollobordasve sic ka pasur per disa treva te tjera te veriut as edhe sic percmoheshin Camet pershembull(Se kam kuptuar as nje her pse). Gollobordasit mbanin ndo nje post me rendesi mesatare por sishin pjese e struktures komuniste. Keto ishin te rezervuar per jugoret.(dicka qe njerzit nuk duan ta pranojn por eshte e vertete)
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 17:43   #266
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
a je shqiptar apo gollobordas o martir?
Ka pasur Shqiperia nevoj per Golloborden e jo Golloborda per Shqiperine.

Ne kete forum Shqiptaresh ndjehem cdo dite me pak Shqiptar!
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 17:51   #267
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,097
Thanks: 157
Thanked 250 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Falemnderit per pergjigjen. Nuk gjej asnje arsye perse ti mos te jesh krenar per Golloborden dhe gollobordasit - edhe per ndonji ekzagjerim nuk behet qameti.

Qenia Shqiptar dhe deklarimi Shqiptar jane dy kategori te ndryshme, e cila vlen per gollobordasit, ashtu si gjithe Shqiptaret. Krahasimi me nuanca nenēmimi per te tjeret perben problem.

Une jam lind e rrit ne lagjen e dibraneve ne Tirane, dhe ende nuk e di sakte si kane zbritur e jane vendosur ata ne Tirane, diku midis dy luftrave boterore. Mos ishin edhe gollobordasit pjese e asaj "dyndje"?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 18:03   #268
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Falemnderit per pergjigjen. Nuk gjej asnje arsye perse ti mos te jesh krenar per Golloborden dhe gollobordasit - edhe per ndonji ekzagjerim nuk behet qameti.

Qenia Shqiptar dhe deklarimi Shqiptar jane dy kategori te ndryshme, e cila vlen per gollobordasit, ashtu si gjithe Shqiptaret. Krahasimi me nuanca nenēmimi per te tjeret perben problem.

Une jam lind e rrit ne lagjen e dibraneve ne Tirane, dhe ende nuk e di sakte si kane zbritur e jane vendosur ata ne Tirane, diku midis dy luftrave boterore. Mos ishin edhe gollobordasit pjese e asaj "dyndje"?
Vallaj, mundohem te mos ekzagjeroj asgje. Situata eshte vete absurde edhe mund te duket si ekzagjerim.

Isha i mendimit qe ishe nga Maqedonia

Sigurisht qe ishin. Pjesa e madhe e Dibraneve ne Tirane vijne nga Dibra e Madhe. Flitet per brezin e 4'te - 5'te tani
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2017, 19:29   #269
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,097
Thanks: 157
Thanked 250 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Juke, me duket se gollobordasit jane shqiptar e kalu shqiptarit: kane bere per boten, kane ndertuar dynjane, Golloborden e kane lene ashtu si e kane lene vatanin Shqiptaret edhe ne kohe te osmanllise: luftuan e bene prokopi deri ne cepat me te larget te asaj perandorie.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 00:53   #270
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Disa harta te Gollobordes - http://www.oldmapsonline.org

Hartat me autor Serb e cojn Golloborden deri ne Carmenike. Golloborda nuk shtrihet ne Carmenike.

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 21:06   #271
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une jam lind e rrit ne lagjen e dibraneve ne Tirane, dhe ende nuk e di sakte si kane zbritur e jane vendosur ata ne Tirane, diku midis dy luftrave boterore. Mos ishin edhe gollobordasit pjese e asaj "dyndje"?
Rasista te ky artikulli, ku vecon pershembull mbiemri Ostreni, qe eshte fshat i Gollobordes (Ostreni Madh, Ostreni Vogel). Canka qe eshte mbiemri i Ataturkut edhe Pustina si shebull tjeter qe gjendet po ashtu. Te gjitha ato mbiemra mund ti gjesh ne Golloborde, por jo vetem ne Golloborde.

Eshte edhe e veshtire sepse edhe definicioni i Gollobordes eshte pak i ngaterruar. Golloborda, si krahine me e pasur ne Diber, fal zanatit qe kryesonin, ishin dominues nga aspekti social ne Diber te Madhe por edhe ne Struge. Pjese e konsiderueshme te familjeve nga qytetet Dibra Madhe edhe Struge e kane preardhjen ne Golloborde. Nuk e di sa e drejte eshte per ti perfshire kur ndergjegjja e tyre ka humbur me kohe. Ishin edhe direkt nga Golloborda si pjese e dyndjes Dibrane ne Tirane por me pak. Dyndjet e Gollobordes shkonin ne Elbasan me shume edhe pjesa madhe kthehesh.

TIRONA E VJETER: "Mėhalla e Dibranėve", nje Histori Mikpritje.

Sipas historianėve, dibranėt u shpėrngulėn e mė pas pjesa dėrmuese u vendosėn nė Tiranė. Sipas tė dhėnave, aktualisht nė Tiranė jetojnė afro 80.000 banorė tė cilėt janė me prejardhje nga Dibra.
Migrimi i dhunshėm i dibranėve nga vatrat e tyre nė vitet 1912-1913, detyroi pothuajse gjithė qytetin e Dibrės tė shpėrngulet si pasojė e torturave tė mėdha, duke u vendosur kėshtu popullata nė disa qytete tė Shqipėrisė.

Familjet dibrane u integruan me shoqėrinė e kohės dhe dalloheshin pėr pėrkushtimin e tyre ndaj familjes dhe punės. "Kjo gjė i bėri ata ta tejkalonin me shpejtėsi vuajtjet e atij eksodi tė tmerrshėm. Ata u vendosėn nė disa pjesė tė Tiranės, por njė pjesė e madhe e tyre themeluan atė qė njihet edhe sot nga tė gjithė Mahalla e Dibranėve. Ėshtė toponim tė cilin e njohin tė gjithė banorėt tė kryeqytetit shqiptar".

Dyert e shtėpive rrinin tė hapura dhe ashtu si i mikpritėn tiranasit, ata iu pėrgjigjėn me tė njėjtėn monedhė bujarie atyre. Madje shumė shpejtė filluan martesat ndėrmjet tiranasve dhe dibranėve, sa qė 80% e familjeve tė hershme dibrane pasardhėsit e tyre njėrin prind e kanė dibran e tjetrin tiranas.

Disa nga mbiemrat e njohur qė mund tė pėrmendim kėtu tė Mahallės sė Dibranėve janė: Saraēi, Klloboēishta, Jashari, Shamku, Torozi, Ēanka, Ostreni, Muhaxhiri, Gorenca, Varvarica, Ēoku, Basha, Pregja, Pustina etj.
Tirana ka pasur edhe disa pika te tjera ku janė vendosur familjet dibrane si: Mahalla Shebekve, Selvia, Pazari i Ri, etj., ku nė periudha historike ka pasur lėvizje tė ndryshme demografike.
Pritja e dibraneve, ishte nje nga provat e para te mikpritjes si shenje e qytetarise tiranase.
Shebuj tjere

Gjeneral Gezim Ostreni i UCK'se nga Dibra Madhe me origjin nga Ostreni i Gollobordeshttp://shoqatastebleva.al/Gazeta/stebleva%2030.pdf

Krybashkiaku i Struges, Mustafa Zabzun, me preardhje nga fshati Zabzun i Gollobordes.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 07-12-2017 nė 22:05
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 21:59   #272
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Meqenese flasim per Gollobordasit e Maqedonise, duhet edhe nje emer tjeter i madh.

Miladinov brothers - Dimitar Miladinov & Konstantin Miladinov, nga Struga. Babai tyre lindur ne Stebleven e Gollobordeshttps://en.wikipedia.org/wiki/Miladinov_brothers

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 07-12-2017 nė 22:02
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 00:34   #273
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Fshatrat e sotme te Gollobordes edhe gjuha e perdorur sipas defterit Shqiptar te vitit 1930.

Sjam i sigurt se kujt i takon Jabllanica ne Maqedoni. Sjam i sigurt as edhe neqoftese Terbaci fliste Shqip.

Mbaj rezerva edhe ndaj shtrirjes veriore.Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 08-12-2017 nė 00:39
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 01:55   #274
juke
Super Anėtar
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 213
Thanks: 42
Thanked 66 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
juke do tė bėhet i njohur mjaft shpejtjuke do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Fiks Fare ne Golloborde 21/11/2017 - Investigative Satirical Show - Pashaportat Bullgare


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 08-12-2017 nė 01:59
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur