Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-12-2017, 19:38   #61
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 11,505
Thanks: 3,979
Thanked 3,838 Times in 2,395 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 273
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
une nji cent nuk e kam lone. deutsche bank 3%interes vefa 30.

eshte si me shku per pjeshka .ajo 100 lekshe me push dhe ajo 10 lekshja si bytha sudes
Ske lon ti po kon lon Dukazhinsit, Fieraket dhe Vllonjatet se i conin me thes.... donin pjeshe te rrojtur babloket dhe ngelen me pushin dhe berthamen e Tosit dhe Sales......

Vef kapterri sidhe ato Kambererat si bicim oficerash kan qen ....apo marun ekonomikun me korespondence noten?
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2017, 20:17   #62
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 373
Thanks: 40
Thanked 189 Times in 122 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Bazohuni ne informacionet e eksperteve se cfare thone mbi Bitcoin
Kush beson ne kete monedhe jane te ndare ne tre kategori:
-Ata qe besojne shume ne teknologji.
-Hajdut, kriminel, trafikante qe duan te fshihin te ardhurat e tyre..
-Spekulatore qe kerkojne fitime te lehta dhe pa djerse.

https://www.zeriamerikes.com/a/alban...n/3960013.html
__________________
Nuk eshte i forte ai qe nuk bije kurr, por ai qe ngrihet pasi te kete rene.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2017, 20:58   #63
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 4,804
Thanks: 3,976
Thanked 2,820 Times in 1,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

me i fjal neve qe jemi mesuar ti majme leket neper corape e paskemi keq punen?!
Drague/Systema,- u prish puna, nuk lujm dot as me leke, (me te hudhme ne ajer) si dikur ke lagja, apo me ferr se qeka bo cdo gjo digitale....


__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2017, 21:54   #64
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 32
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Analistet Ekonomik te Wall Street “Trondisin Boten “
Vlera per 1 Bitcoin do veje “1 Miljon Dollare”


Po ky lajm i pabesueshem eshte bere sot i ditur nga Instituti Amerikan i Ekonomise ne bashkpunim me Analistet Ekonimik te Wall Street :
Seshpejti 1 Bitcoin do kushtoj 1 000 000 USD.

Pyetja qe bejne te gjithe eshte si eshte e mundur ?
Pergjigjia eshte e thjeshte dhe e lehte per tu kuptuar e pershtatur per publikun e gjere sado qe analiza totale ishte nje raport me 2500 faqe. Po jua shpjegoj me pak fjale :

Wall Street eshte bursa me e madhe boterore dhe ne te levizin me qindra miljarde dollare ne dite kapitale ekonomike si pasoje e tregetise midis gjigandeve te ekonomise boterore.
Wall Street deklaron se sot ne bote ka 56 Miljon Miljonere me mbi 200 Miljon Dollare kapital.
Gjithashtu deklaron se ka 16 Miljon Bitcoin ne qarkullim ne mbare boten.
Mbi 10 Miljon Miljonere kane shpallur interes per te blere Bitcoin vetem ne vitin 2018.

Analistet arsyetojne se vetem nese 1 e 4-ta ose 25 % e miljonerve kerkon te bleje Bitcoin dhe shuma minimale eshte 1 Bitcoin ose e thene ndryshe te investojne minimalisht nga 1 Miljon Dollare vlera e monedhes automatikisht do kape shifren rekord 1 Miljon Dollare per njesi.
Dhe 1 Miljon Dollare do jete vetem shuma minimale.

Pyetja me naive qe bejne skeptiket. Po si ka mundesi qe pa punuar te fitosh para vetem sepse ke disa Bitcoin ?

Po jua shpjegoj . Deri me sot bitcointet kane qarkulluar ne duart e njerzve te tjeshte pa kapitale dhe e thene troc pa leke ne xhep. Nese kete monedhe automatikisht e kerkojne ta posedojne miljoneret atehere poseduesit qe jane njerzit e varfer e shesin me vlere shume here me te madhe se sa e kane blere.

E thene shkurt fitimet vijne drejteperdrejte nga xhepat e miljonerve dhe kompanite kapitaliste dhe te varferit si puna jone fitojne dicka.


Lajmi i dyte dhe me i rendesishmi per mua dhe qe ju jepet nga drejtuesit e Wall Street. “Sot Bitcoin nis rrugen e gjate te suksesit”

Per ata qe nuk e kuptojne po jua spjegoj.
Shume veta mendojne se jane teper vone te merren me blerjen e Bitcoin dhe se tani cmimi ka arritur majat dhe nuk ja vlen te shpenzosh me per kete monedhe. Por deklarata nenkupton qe tani eshte koha e duhur per cdo kend te behet pjese e trendit dhe pse jo te perfitoje.

Nje llogari e thjeshte matematikore.
Nese ju sot posedoni nje vlere prej 100 dollaresh ne Bitcoin mbas dy ose tre vjetesh kjo shume do te arije vleren 10 000 dollare.

Dikush mund te mendoje se jane rezultate shume optimiste per te qene te verteta por une nuk mendoj se njerzit me te fuqishem te botes nga ana financjare mund te bejne deklarata te tilla bombastike e pastaj te thone qe u ngateruan dhe se i kishin bere llogarite gabim.

Dikush mendon se gjithcka eshte nje komplot boteror dhe Bitcoin do jete bomba me sahat e ekonomise boterore por une mendoj ndryshe. Nese une sot investoj 100 dollare ne bitcoin dhe pres qe miljoneret dhe kapitalistet ta blejne ate dhe une te fitoj prej tyre nje shume te mire parash nuk eshte keq. Por dhe nese bitcoin kapitullon dhe del nje mashtrim nuk besoj se do qaj tere jeten per 100 dollare investim. Ketu skemi te bejme me firmat piramifale ku njerzit shesin shtepite po flasim per vleren monetare te nje monedhe qe po kapitalizon boten dhe mjaftojne pak dollare per te marr pjese.

( Mos te harojme se nese te bie celulari nga dora mesatarisht demi qe do tju shkaktohet do te kushtoje 100 USD ) Mbani fort celularin nese nuk doni te rrenoheni ekonomikisht.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga KT2203 : 12-12-2017 nė 22:15
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2017, 22:26   #65
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 394
Thanks: 3
Thanked 62 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Smokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Ke ndonje link origjinal per keta ekspertat qe ke permendur ?
Kot bera nje kerkim ne google me doli kjo

https://www.theguardian.com/business...man-sachs-boss


Edhe ne kohen e firmave piramidale ne shqiperi kishte plot njerez qe fituan, dmth futen lek, terhoqen fitimin dhe nuk futen me. Sa per krahasim kjo.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2017, 22:39   #66
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 4,804
Thanks: 3,976
Thanked 2,820 Times in 1,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Nuk besoj aspak ne monedhen digitale dhe ne ardhemerine e saj.
Prej mijera vjetesh njeriu ka pasur si pike referimi ARIN (Gold), ai ka sherbyer si monedhe shkembimi,shperblimi,pasurie,etj etj...
Per ate (floririn) jane bere dhe behen luftra te medha , dhe kush e posedonte bente ligjin, pra komandonte.
Ne kohet e sotme moderne asgje nuk ka ndryshuar, te gjitha shtetet kane rezerva ne AR, dhe ne USD, si te vetmet pasuri dhe menyre per shkembimet tregetare, dhe asnje rezerve ne Bitcoin.
Me kujtohet qe rreth viteve 2011-2012 nje bitcoin vlente rreth 5 dollare amerikan ndersa tani jemi ne kuotat 15.000 USD. Duket qarte qe jemi perballe nje spekullimi te paster dhe nje hileje teknologjike. Ideja e lindjes se kesaj monedhe eshte shume e paqarte, disa thone qe ka lindur nga nje japonez me emrin SATOSHI ne mos gaboj por nuk eshte e qarte nese behet fjale per nje person apo nje grup personash. Ky projekt apo ide, eshte shpikur per ti hequr kontrollin Bankave Qendrore, te cilat jane te vetemet autoritete qe kane te drejten te shtypin bankonota, dhe qe jane pronaret e vetem te parase/kartmonedhave ndersa neve jemi thjesht perdorues te tyre.
Rrjedhimisht Bitcoin nuk ka asnje autoritet, nuk ka dale/prodhuar nga asnje autoritet i ligjshem kombetar apo nderkombetar, dhe si pasoje kemi nje monedhe te pa kontrolluar ne qarkullim, nuk dihet as fluksi dhe as prejardhja.
Gallata eshte qe sistemi/programi kompjuterik i cili gjeneron Bitcoin, nuk mund te gjeneroje me shume sesa 21 milion bitcoin dhe me pas do te bllokohet duke krijuar deflacion pra e kunderta e inflacionit. Pasojat per ekonomine boterore llogaritini vete! Gallata tjeter eshte qe bitcoin nuk egsiston fizikisht, ai eshte vetem nje file qe cdo kush e ruan ne hardiskun e tij, dhe nqs e humbet ate ose per nje ngaterrese te vockel i jep delete ti mori lumi parate pra i humbet. Kjo aftesi e bitcoin (file pc) sherben per pagesa te pa kontrolluara, ilegale, pra eshte njesoj sikur te paguash me para ne dore dmth CASH dhe nuk le gjurme asgjekundi, sepse edhe vete transferimet e bitcoin jane anonime!
Besoj qe gjithe kjo dallavere eshte per ti hequr pushtetin Bankave Qendrore, pra per t'ju kundervene shteteve te fuqishme qe kane dhe dominimin ne tregjet boterore si USA apo UE, pra ngjan me nje projekt anarshist apo antikapitalist!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 12-12-2017 nė 22:56
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2017, 23:01   #67
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 4,804
Thanks: 3,976
Thanked 2,820 Times in 1,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Lexoni ketu cfar ndodh:
https://www.cbsnews.com/news/alexand...dition-greece/
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 00:31   #68
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,916
Thanks: 2,515
Thanked 1,387 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Bitcoin nė bursė, suksesi i investimeve “Future”


Bitcoin kaloi testin e parė nė Wall Street. Valuta dixhitale mė e madhe dhe mė e famshme nė glob bėri debutimin nė bursa pėrmes kontratave tė sė ardhmes, apo siē njihen nė botėn e financave “futures”, tė tregtuara nė Bursėn e Ēikagos.

Ēmimi i njė kontrate Bitcoin per 18 janarin, shkoi nga 15.500 dollarė nė mbi 17.800 dollarė, njė rritje gati me mė shumė se njėzet pikė pėrqindjeje. Nė pak minuta siti Chicago Board Options Exchange u bllokua nga mbingarkesa.

“Futures” janė kontrata ku njė blerės dhe njė shitės bien dakord pėr ēmimin qė produkti do tė marrė nė tė ardhmen, ka pėr tė gjitha llojet e lėndėve tė para. Duke blerė njė “Futures” vihet bast mbi ecurinė e produktit dhe ne kėtė rast investitorėt bėjnė njė parashikim se sa do tė jetė vlera e Bitcoin pas disa kohėsh.

Por ēfarė ėshtė njė Bitcoin?
Bitcoin ėshtė njė monedhė dixhitale, e gjeneruar pėrmes njė algoritmi kompjuterik, nuk ekziston fizikisht, dhe nuk ka asnjė autoritet qeverisės apo Bankė Qendrore qė rregullon funksionimin e Bitcoin-it. Pėrmes njė sistemi tė sofistikuar vlera e Bitcoin ėshtė pėrcaktuar nga kėrkesė-oferta nė llogaritė qė mund tė hapen nė internet, pra praktikisht njė treg i parregulluar.

Qė nga emetimi i parė nė rrjet nė 2009-n e deri disa vite mė pas, me 1 dollarė mund tė blije me shumė se 3 bitcoin. Koha kaloi dhe kjo monedhė dixhitale tėrhoqi pas vetes mjaft persona qė i besuan, si alternativė pėr tė investuar paratė, njėsoj sikur tė blinin ar apo valutat tė tjera reale. Kthesa mė e madhe kėtė vit, kur vlera e Bitcoin ėshtė rritur me mė shumė se 1600 %.

Por skepticizmi ėshtė i madh. Jamie Dimon, drejtor i Jp Morgan, e ka quajtur Bitcoin “njė mashtrim tė madh, njė flluskė tė madhe. Edhe ēmimi Nobel nė ekonomi Joseph Stiglitz, thotė se Bitcoin ėshtė njė flluske. Kurse Lloyd Blankfein drejtor i Goldman Sachs thotė ende nuk e kam njė qėndrim tė prerė pėr kėtė ēėshtje.

Edhe nė Shqiperi ka persona qė shesin kundrejt parave cash Bitcoin, tė paktėn sipas faqes qė lokalizon ofertuesit me kėtė kripto-valute janė katėr persona qė shesin Bitcoin, tre nė Tiranė dhe njė nė Gjirokastėe.

“Kėto nuk janė investime nė tregje tė rregulluara dhe pėr rrjedhojė rreziku ėshtė i gjithi tek qytetari ose biznesi qė zgjedh tė operojė me kėto skema”, shprehet Selami Xhepa.

“Vetė fakti qė nuk kanė njė burim tė ardhurash, por shėrbejnė si njė mjet tjetėr sigurie, a do investosh nė ar apo Bitcoin, apo depozita nė valutė, duhet tė bėjmė kujdes dhe ato shqiptare qė joshen nga kėto investime, ka rrezik tė bėhen viktima tė kėtyre inovacioneve teknologjike”, thotė Arben Malaj.

Gjithsesi valutat virtuale janė realitet. Rritja e Bitcoin ka tėrhequr pas edhe rritjen e monedhave tė tjera dixhitale. Duke shfrytėzuar kėtė sukses nė internet po lulėzon njė produkt i ri financiar, tė ashtuquajturat ICO, emetimi fillestar te monedhave virtuale.

Kėto instrumente thithin fonde, para konkrete apo dhe valute dixhitale, kundrejt ofertave pėr t’u pasuruar nė njė kohė tė shkurtėr. Ky ėshtė njė treg krejtėsisht jashtė ēdo kontrolli dhe autoriteti i mbikėqyrjes financiare ashtu si institucionet homologe ndėrkombėtare bėjnė thirrje per kujdes, pasi kushdo mund tė bjerė viktimė e skemave tė tilla. Frika ėshtė se ky mekanizėm jashtė ēdo kontrolli mund tė kthehet nė njė skeme piramidale dhe me marrjen e parave ofruesi mund tė zhduket pa gjurmė.

“Emetimi i monedhave virtuale tė ashtuquajturat ICO, si rregull nuk janė subjekt i ndonjė rregullimi apo liēensimi jo vetėm nė Shqipėri, por edhe shtete tė tjera tė Europės. Nė kėto kushte investitorėt nuk gėzojnė tė njėjtin nivel mbrojtės ashtu siē gėzojnė edhe pėr produktet e tjera tė licensuara”, tha Niko Kotokita, Drejtor i mbikėqyrjes sė tregut, AMF.

Sigurisht, kush investon sot nė Bitcoin nė Shqipėri, nuk ėshtė rishtar nė fushėn e financės. Por koha ka treguar se viktima tė flluskave, kanė rėnė jo vetėm individėt, por edhe vetė Bankat.

Top Channel
__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 14:01   #69
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 888
Thanks: 0
Thanked 222 Times in 167 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nje individ para tre 3-4 vitesh kishte pagu 10 mij monella bitcoin per dy pizza, ai do jet be me vra veten tani me siguri, te paguash milliona dollar per dy pizza. Pizzat me te shtrenjta ne histori.

Nje tjeter kishte qit kompjuterin ne kosh te plehrave duke u kujtu shume vone se ne hard drive kishte 7500 monella Bitcoin, ka vajtur tek vendi ku hidhen plehrat e qytetit duke shikuar per hard drivin me jave te tera pa suksess.

Policia bulgare kishte arrestu nje kriminel te vogel para disa vitesh, mirepo ne kompjuerin e tij jane gjetur Bitcoins me vlere 500 million dollar sot.

Dicka nje fenomen i papare kjo botcoin sot.
Njeriu qe krijoi Bitcoin nuk njihet se kush eshte dhe ku eshte. Njihet vetem me pseudonimin Nakamoto satoshi, sot ai ka 1million monella Bitcoin, qe vlera eshte 1billion e gjysem dollar. Njeriu me gjenial dhe me misterioz ne bote sot.
Identiteti i ketij njeriu eshte bere publik prej muajsh/kohesh. Por problemet filluam me vone.Kam lexuar nje artikull ne internet se si nje apo ca nga bashkethemeluesit eBitcoin, qe nuk e njihnin per fytyre pranuan qe t'a kontaktonin dhe qe ai te provonte se qe ai dhe jo nje tjeter. Behet fjale per ate australianin.Gjeje ne interenet dhe lexoxje , qe mos ta shuaj kureshtjen. Nderkohe qe eshte aluduar dhe per nje njeri ulok qe u gjet i vdekur ne USA.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-12-2017, 21:20   #70
edlin
V.I.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 753
Thanks: 73
Thanked 189 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Epo me aq sa kushton bitcoin nuk eshte roba per mu por nje menyre e mire investimi kujt i kane vajt mbare korrjet e barit....
Nje bitcoin kushton sa nje makine e re... me me leverdi eshte ti hedhesh ato pare ne bitcoin... por makina m'duhet ...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur