Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-09-2018, 13:47   #221
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 7,567
Thanks: 352
Thanked 1,639 Times in 1,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
https://sq.surnameanalysis.com/Elena...a-e-emrit.htmlp.s. historia jone eshte e mbrujtur me nje cike marksizem e leninizem
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Elian70 : 15-09-2018 nė 13:52
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2018, 14:25   #222
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,277
Thanks: 1,107
Thanked 950 Times in 636 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
https://sq.surnameanalysis.com/Elena...a-e-emrit.htmlp.s. historia jone eshte e mbrujtur me nje cike marksizem e leninizem
Ēfarė lidhje ka marksizėm-leninizmi kėtu? Cilės pjesė tė historisė i referohesh?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2018, 14:54   #223
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 7,567
Thanks: 352
Thanked 1,639 Times in 1,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ēfarė lidhje ka marksizėm-leninizmi kėtu? Cilės pjesė tė historisė i referohesh?
Titulli i temes:
Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Dhe une shtova se ne 45 vjet me Enverin u mbrujtem pak me genjeshtrat e marksizem-leninizmit, pra dhashe mendimin tim mbi temen ne pergjithesi (45 vjet, jo dhe aq e pergjithesuar)


p.s. zakonisht, si ne gjithe boten, genjeshtra ka plot...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 09:04   #224
Rrjeti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 210
Thanks: 34
Thanked 110 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: EKSKLUZIVE: Troja e vėrtetė ėshtė nė ShkodėrFahri Xharra, 13.09.18
Gjakovė

Eshtė shumė e ēuditshme se si serbėt kanė fakte dhe kanė guxim tė shkruajnė ato gjėra historike, qė ne as qė kemi guxuar t`i pėrmendim deri mė sot. Ne, jo vetėm qė nuk kemi guxim por e dhe nuk dimė , edhe nuk na intereson qė tė zbardhim atė qė pėr ne ėshtė thelbėsore. Njohja e sė kaluarės e forcon tė tanishmen dhe e pėrgatitė si duhet t`ardhmen, por ne nuk ndajmė kėtė mendim dhe atėherė vjen pyetja se si do tė jetojmė shqip apo e ardhmja e jonė a do tė jetė shqip dhe nė cilėt kurfinj tė historisė.

Ja pra, shkencėtari serb e gjenė me fakte dhe nė mėnyrė shumė bindėse e spjegon qė Troja e vėrtetė ėshtė nė Shkodėr dhe se Troja e Shlimanit ėshtė falsifikim. Ka shumė zėra qė Shlimani ka gabuar shumė rėndė kur e thsoshte qė Troja ėshtė ai vendi qė ai e zbuloi nė bregdetin e Turqisė sė sotme (Heinrich Schliemann Discovers the Ancient City of Troy (1871 – 1873).

Fjalėn e kam pėr autorin serb Milutin Jaćimović-in, qė me punėn e tij ‘Troja nė Shkodėr’, vepėr e cila u lexua nė kongresin e historianėve nė Shėn Petersburg, u shpall anėtar me korespondencė i Akademisė Ruse tė Shkencave ne Shėn Petersburg. Pra, veper e madhe historike dhe vlerėsim i madh nga ana e Akademisė. Nė kllapa ( Shumė e vėshtirė ėshtė tė zbulohen tė vėrtetat e pa ditura , por edhe shumė mė vėshtirė ėshtė qė ato tė pranohen.E di njė gjė qė ėshtė njerzore , mė lehtė i besohet nje gėnjeshtreje tė dėgjuar mijėra herė se sa njė risije me njė tė vėrtetė faktike )

Nė librin e tij “ Troja… “ e botuar serbisht dhe rusisht, autori Milutin Jovanoviq tregon me fakte qė Lufta e Trojės ėshtė kėnduar edhe nė “Iliaden “ dhe “Odisenė “ e Homerit dhe se ishte luftė shtetesh tė vogla nė Mesdhe dhe thellė nė Balkan. Me bindje tė madhe e hudhė poshtė teorinė e Shlimanit kur thotė se Troja dhe deti mund tė shiheshin nga maja e maleve thrakase tė Sharit. Nga malet e Sharrit, nga Korabi mund tė shihen edhe Bjeshkėt e namura Pėr “Trojen” e Shlimanit ai thotė qė aty nuk ėshtė as nje lumė i cili derdhet nė det. Ai e spjegon se afėr lumit tė madh , qe e cekė edhe Homeri rrjedh edhe njė lum mė i vogėl , pra Drini dhe Buna.

Pra Drini dhe Buna lidhen nė njė rrjedhė, tė cilat pėrmenden edhe nė Iliadėn e Homerit. Edhe njė spjegim pė lumenjt rreth Trojes; “ Dihet qė njalat e detit, kur i hedhin vezėt , atė e bejnė edhe nė Mesdhe , dhe nė Bunė .

Edhe lumi Zeta permendet nė “ Iliadė “ qė sipas tij dikur quhej Esepi dhe liguna ku rrjedhė Zeta sot, quhej Zelija. Nėse nė “Iliadė” pėrmendet njolla e zezė e lumit, autori e spjegon qė kėto janė algat ,pėr shkak tė rrjedhės sė ngadalshme tė lumit.

“ Nėse Pajonėt jetonin rreth Vardarit, pra ėshtė e vėrtetė aė nė veriperendim iu ėshtė Shkodra, njė lloj ashtu si e kėndom Homeri “ Burri i botės, Jovanoviqi na bindė qė edhe Dardania, nuk pėrkon me gjetjen e Shlimanit, sepse Dardania ka dalje nė Adriatik.

Pra, ja ky ishte spjegimi i gjetjes sė Jovanoviqit. Por e vėrteta e tij ka ngjyrė serbe edhe titulli i livbrit ėshtė :’” Prava Troja je Srpska prestonica Skadar, Šlimanova Troja u Turskoj je falsifikat” . E kuptuat, Troja e vėrtetė ishte kryeqyteti i Serbisė, Shkodra “.

Edhe pak nga origjinali nė serbisht :” Jaćimović je opovrgao oba krivotvorenja Bečko-berlinske istorijske škole. U svojoj nevelikoj knjizi: „Troja, srpska prestonica Skadar“, objavljena na srpskom i ruskom jeziku, uverljivo dokazuje da je Trojanski rat, opevan u Homerovoj „Ilijadi“ i „Odiseji“, bio obračun srpskih državica niklih na morskim obalama Sredozemlja i u dubini Balkana. On upućuje čitaoca, da nije moguće pronaći planinu u Hisarliku (gde je Šlimanova Troja), koja bi se mogla videti – zajedno s Trojom i morskom obalom, kako je to sve posmatrao, s Tračkog vrha (na Šar planini), Bog Posejdon “

Ne shqiptarėt rrimė duarkryq, e presim ndonjė donaciaon tė huaj qė ta shkruajmė historinė serbe nė tokat tona. Turp !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 16-09-2018 nė 09:21
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2018, 01:32   #225
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 54
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: EKSKLUZIVE: Troja e vėrtetė ėshtė nė Shkodėr

Pokorny tha se veprat e Homerit jane perkthyer nga ilirishtja,pastaj a kishte vend ne Hisarlik per te ankoruar 2500 anijet e Akejve,Dananeve,Argive qe nga 20m gjeresi duhen 50km plazh?
Vetem bregdeti i Shqiperise mund te jete i pershtatshem. Troja ka qene afer Durresit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mollos : 17-09-2018 nė 01:37
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mollos pėlqehet nga
i vjetėr 17-09-2018, 05:53   #226
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,225
Thanks: 0
Thanked 764 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Me beri pershtypje shkrimi i perkthyer ''I belongs to Paions'' nga shkrimi me shkronja greke,sepse ne te kishte dhe shkronja latine. Me intrigoi shkrimi mbi helmete qe per mua eshte perkthyer gabim(te pakten ai qe njeh shqipen e kupton me cfare kuptimi eshte perdorur belong to).Gjithashtu dhe i nderuari Fahri nuk i ka kushtuar verejtje.
Belong to
+++++++++++++++++++++++++
belong[bı'lɔ:ŋ]

Anglisht
Have a proper or suitable place
Be a member of a group
Be owned by someone
Be a part of or in natural association with something

Shqip
Verb
takoj
pėrkas
jetoj
++++++++++++++++++++++

Zmadhova imazhin per te pare shkrimin.Kush di greqisht mund te jape mendimin e tij.
Ajo qe mendoj.'' Paions EMI'', per mua eshte ''JEMI PAIONE'' ose '' PAIONE JEMI'' dhe ''Une jam Pajon''.

Intriguese kjo pjeseza EMI.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 18-09-2018, 17:26   #227
Rrjeti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 210
Thanks: 34
Thanked 110 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Mesazh i qartė: Spartak Ngjela & Elena Kocaqi
17-09-2018
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur