Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-03-2018, 09:16   #21
Rrjeti
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 74
Thanks: 17
Thanked 55 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Rrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Softuer

Apel drejtuar institucioneve edukativo-arsimore nė trojet tona, sidmos, me theks tė veēantė, te institucionet edukativo-arsimore nė Shqipėri:

Tė Nderuar,

Bota ec me hapa gjigante nė ēdo sferė, dhe na duhet tė jemi nė hapa tė njėjtė me ta. Ēdo herė nuk kemi mundėsi, por nė botėn e informatikės kjo ėshtė e realizueshme edhe pėr Shqiptarėt. Duke pas parasysh qė sot njė pjesė e madhe e popullit tonė gjindent nė emigracion, na e kemi obligim njerzor dhe kombėtar t“ju ndihmojmė nė ēdo hap aq sa kemi mundėsi. Njė ndėr kėto hapa ėshtė edhe edukimi i fėmijėve tė emigantėve po edhe fėmijėve qė frymojnė nė trojet tona nė sferėn e Informatikės.Amerikanėt, miqt tanė, arritėn tė krijojnė njė sistem operativ i cili ngjan shumė me Uindovs-in, mirėpo ky sistem ėshtė pėrshtatur pėr fėmijė, tė cilėt mund tė kyēen nė sistemin edukaiv arsimor me kėtė vegėl tė jashtėzakonshme. Ju lutem kėrkoni bashkėpunim me kėtė kompani pėr pėrkthim dhe pėrshtatje tė materialeve nė gjuhėn Shqipe.Ky softuer ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės.
http://www.magicdesktop.com/en-US
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 31-03-2018, 10:10   #22
Rrjeti
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 74
Thanks: 17
Thanked 55 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Rrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyerRrjeti ėshtė njė i shkėlqyer
Softuer

Softuer pa pagesė

Nga krijuesi Shqiptar

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kodi binar-pėrkufizim:

Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary

http://anglisht.shqipopedia.org/binary

Lista e termave
(mund tė shkarkohet nė tryezė)

https://www.dps.gov.al/images/upload..._e_termave.pdf

Vepra tė dixhitalizuar-mund tė lexohen por nuk mund tė shkarkohen

Filozofi,histori, ese dhe fletushka tė ndryshme

Filozofė & koncepte filozofike, histori nga antikiteti deri ne ditėt tona, analiza, ese, pėrshtypje nga vendi dhe bota; ne kėtė libėr te pare filozofiko-historik, Dr. Besi ndan me lexuesit e tij, pjesėza e precedente nga gjigante te mendimit botėror.

https://issuu.com/doctorbesimedicali...istori_dhe_ese

Njė revistė e mrekullueshme-me analiza tė pa varura nga ndikimi partiak, politik, klanor - qė botohet vetėm nė internet:

http://www.bota.al/
-------------------------------------------------------------------------

Virtual DJ
Virtual DJ lejon pėrzierje (kombinon/mix) tė kėngėve mp3 , duke egzekutuar/luajtur dy ose mė shumė kėngė nė tė njėjtėn kohė, ku mund tė pėrshtasni shpejtėsinė relative tė tyre nė mėnyrė qė koha e tyre tė pėrputhet, aplikoni efekte si synthe etj. Bėhet fjalė pėr aplikim tė efekteve/pjesėve shtesė nė njė kėngė nė fillim apo gjatė ndėrlidhjes sė kėngėve-aty ku mbaron njė kėngė dhe fillon tjetra…..

Instalimi

Instalo versionin e plotė-kliko aty ku shkruan Complete

Testimi fillestar/prova

Pėr testim tė veglės duhet tė keni 2 skedarė mp3. Mp3 e parė e tėrheq dhe e lėshon(drag and drop) nė pjesėn e parė-shėnuar me ngjyrėn e kaltėrt

Mp3 e dytė e tėrheq dhe lėshon nė pjesėn e shėnuar me ngjyrė tė kuqe.

Pėr mė tepėr lexo nė manualin e softuerit.

http://www.virtualdj.com/download/index.html


Equalizer

Njė barazues ose EQ (barazim nga anglishtja) ėshtė njė mjet i teknologjisė sė timgullit/audio dhe pėrkthimi verbal i equalizer ėshtė "barazues". Njė barazues mund tė rrisė dhe ulė volumin nė njė interval tė frekuencave tė zgjedhura nė spektrin audio dhe detyra e tij ėshtė tė barazon ose tė balancon tingullin. Barazimi pėrdoret nė shumė kontekste tė ndryshme tė lidhura me audio, ku manipulimi i frekuencave mund tė jetė i dobishėm p.sh. nė koncerte tė gjalla, inēizime nė studio dhe nė kontekste tė medias. Barazuesi zakonisht ndahet nė dy llojet mė tė zakonshme, barazimin grafik dhe barazimin parametrik, por ka edhe mė shumė lloje tė tjera.

Njė ndėr “Barazuesit/EQ” mė tė mirė nė rrjet, pa mėdyshje ėshtė Equalier APO
Standardet; 32 dhe 64 bit
Shkarkohet dhe instalohet si softuer i veēantė

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

https://sourceforge.net/projects/equ...apo/files/1.2/

Tė ngjajshme / tė tjera:

http://www.vst4free.com/index.php?plug-ins=EQ

http://members.aon.at/grxpage/index.htm


Koment

Si duket harduerėt dhe softuerėt janė dhe kanė nisur rrugėtimin e pėrbashkėt apo me fjalė mė tė thjeshta janė nė proēesin e shkrierjes sė tyre nė njė pikė; fshihet kufiri nė mes realitetit dhe imagjinatės... -kjo ėshtė rruga virtuale/imagjinare(apo jo fizike). Platforma virtuale ėshtė nė zanafillėn e saj dhe tani pėr tani shfaqet (eksperimentohet) si Hypervisor dhe makinė virtuale , temė e cila mund tė lexohet nė vazhdim.


Makina Virtuale


Njė makinė virtuale (VM) ėshtė njė sistem operativ (OS) ose mjedis aplikimi qė ėshtė instaluar nė kompjuter, i cili imiton harduer tė pėrkushtuar. Pėrdoruesi i fundit ka tė njėjtėn pėrvojė nė njė makinė virtuale siē do tė kishin nė harduer tė dedikuar.
Softueri i specializuar, i quajtur njė hypervisor, emulon plotėsisht klientin e PC ose serverin, memorien, hard diskun, rrjetin dhe burimet e tjera hardware, duke u mundėsuar makinave virtuale qė tė ndajnė burimet. Hipervizori mund tė imitojė platforma tė shumta virtuale harduerike qė janė tė izoluara nga njėra-tjetra, duke lejuar qė makinat virtuale tė bėjnė sisteme operative tė Linux dhe Windows Server nė tė njėjtin nikoqir/host fizik. Virtualizimi kufizon shpenzimet duke zvogėluar nevojėn pėr sisteme harduerike fizike. Makinat virtuale pėrdorin nė mėnyrė mė efikase harduer, qė ul sasitė e harduerėve dhe kostot e mirėmbajtjes shoqėruese, dhe redukton kėrkesėn pėr energji dhe ftohje.

Arsyet pėr tė pėrdorur virtualizimin

Virtualizimi ju lejon tė:

Tė hapni/aktivizoni softuer qė kėrkon njė version tė vjetėr tė sistemeve operative Windows.

Eksperimentoni me sisteme tė tjera operative. Hyper-V e bėn shumė tė lehtė krijimin dhe heqjen e sistemeve tė ndryshme operative.

Testoni softuerin nė sisteme tė shumta operative duke pėrdorur makinat e shumta virtuale. Me Hyper-V, ju mund t'i vėzhgoni tė gjithė nė njė kompjuter tė vetėm desktop ose laptop. Kėto makina virtuale mund tė eksportohen dhe pastaj tė importohen nė ēdo sistem tjetėr Hyper-V, duke pėrfshirė Azure. ....

Hyrje:

https://docs.microsoft.com/en-us/vir...windows/about/

Nė ē`mėnyrė mund tė instalohen disa sisteme operative (p.sh. Linux, Uindovs 7, 8 dhe 10 nė njė disk kompjuterik-?)

Pėrgjigjen e gjen kėtu:

https://docs.microsoft.com/en-us/vir...irtual-machine

Softuer tė ngjajshėm

http://www.vminstall.com/virtual-machine-software/


Norse

Me siguri keni dėgjuar apo lexuar pėr sulmet kibernetike, por ē`ėshtė nė tė vėrtet njė sulm kibernetik dhe si manifestohet?
Njė sulm kibernetik/kompjuterik(pėrmes internetit)-cyberattack- ėshtė ēdo lloj manovrimi sulmues i pėrdorur nga shtetet(shėrbimet sekrete), individė, grupe ose organizata qė synojnė sistemet informatike kompjuterike, infrastrukturat, rrjetet kompjuterike dhe / ose pajisjet kompjuterike me anė tė mjeteve tė ndryshme me veprime tė dėmshme zakonisht qė vijnė nga njė burim anonim qė vjedh, ndryshon ose shkatėrron njė objektiv tė caktuar duke ndėrhy/hakuar nė njė sistem tė ndjeshėm.
Kėto mund tė etiketohen si njė fushatė kibernetike, cyberwarfare ose terrorizėm kibernetik nė kontekste tė ndryshme. Sulmet kibernetike(cyberattacks) mund tė shkojnė nga instalimi i spyware(softuer spionues) nė njė kompjuter personal nė pėrpjekje pėr tė shkatėrruar infrastrukturėn e kombeve tė tėra. Sulmet kibernetike janė bėrė gjithnjė e mė tė sofistikuara dhe tė rrezikshme siē ka treguar kohėt e fundit krimbi Stuxnet.

Kėtu mund tė ndiqen sulmet e drejtpėrdrejta (qė monitorohen dhe asgjėsohen nga shėrbimet/agjencitė e specializuara nė SHBA) ēdo sekond, minutė, orė 365 ditė pa ndėrperje….
Harta qė shfaqet nė faqe mund tė zmadhohet duke klikuar me miun mbi tė...

http://www.norse-corp.com/

http://map.norsecorp.com/#/


Ndrysho madhėsinė e imazhit / Image resize

A keni njohuri qė imazhet tua qė dėshironi tė publikoni nė faqe tė internetit duhet qė tė kalojnė nė proēedura tė caktuara. Ndiq pėrshkrimin;Icecream Image Resizer, njė aplikacion i dizajnuar pėr t'ju ndihmuar tė ndryshoni madhėsinė e imazheve tua shpejt dhe nė mėnyrė tė pėrshtatshme. Shto imazhe tė shumta dhe madje edhe dosje tė tėrė me imazhe dhe ndrysho ato nė sekonda. Gjatė proēesit cilėsitė e imazhve mbeten tė pa ndryshuara.

Ndryshimi i madhėsiė ėshtė nevojė nėse ju kėto imazhe dėshironi ti publikoni nė faqe tė internetit pėr hapje sa mė tė shpejtė tė imazhit(imazheve).

P.sh. Njė imazh me madhėsi prej 1 Mb(megabit) me aplikim tė Icecream Image Resizer shndrohet nė imazh me madhėsi 120-200 kb (kilobite) (Pėr ata qė nuk kanė njohuri apo dėshirojnė tė pėrfitojnė njohuri; ja si tė shikoni madhėsinė e imazhit tuaj; vendos njė imazh nė tryezė apo ndonjė dosje dhe kliko me anėn e djatht tė miut mbi imazh dhe lexo pėr cilėsitė e saj-pas aplikimit tė proēesit shiko sėrish nė madhėsinė e re)

https://icecreamapps.com/Image-Resizer/

Standard kryesor i mazheve qė publikohen nė internet faqe janė imazhet me prapashtesėn(shtojca) JPG/JPEG. Egzistojnė edhe standare tė tjera si p.sh. TIFF, PNG,PSD, GIF.....*Sqarime mė tė detajuar

https://1stwebdesigner.com/image-file-types/

https://www.scantips.com/basics09.html


Nė ē`mėnyrė mund tė “fotografoni” njė UEB faqe apo pjesė tė saj?

Desktop copy
1-Tė gjitha imazhet nė kėtė temė janė krijuar nė kėtė mėnyrė:

Nė Uindovs egziston njė aplikacion i emėrtuar si Paint.

Hap atė.

Nė anėn e djathtė, nė pjesėn e sipėrme tė tastierės, vėren njė buton me emrin PRINT SCREEN.

Shtyp nė tė dhe mė pas ngjit(PASTE) nė aplikacionin PAINT.

Kjo ėshtė e tėrė proēedura. Nė kėtė mėnyrė kopjon nga tryeza, Ueb faqet, Imazhe tė softuerėve etj.

2-Mėnyra e dytė pėr Printim tė Tryezės (desktop) dhe elementeve tė saj; p.sh njė faqe e hapur apo

ndonjė pjesė e tryezės, realizohet pėrmes kėtyre 2 softuerėve:

http://www.websitescreenshots.com/

http://toki-woki.net/p/WebKut/


Thunderbird

Me kėtė aplikacion ju mund tė hapni tė gjitha postat elektronike/emailet tua njėkohėsisht.(Nėse disponon/keni tė regjistruar disa posta elektronike) Mjafton vetėm regjistrim i emaileve dhe nė vazhdim kur e hap thunderbird, ju hyni nė tė gjitha email adresat tua me njė klikim.

https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/


Mbrojtja e syve nga rrezatimi
(Pėrshtatja e temeperaturės sė ngjyrave)

Gjatė ditės dhe natės temperaturat e ngjyrave nuk janė tė njėjta.
A e vini re ndonjėherė se si njerėzit qė shkruajnė gjatė natės kanė atė shkėlqim tė frikshėm blu?
Ose zgjoheni natėn gati tė shkruani Idenė e Madhe dhe verboheni nga ekrani juaj i kompjuterit?
Gjatė ditės, ekranet kompjuterike duken tė mira - ata janė projektuar tė duken si dielli. Por, nė orėn 9:00, 10.00, ose 15.00, ndoshta nuk duhet apo nuk mundesh tė shikosh diellin.
Veglat e mė poshtme bėjnė tė mundur qė ngjyra/temperatura e ngjyrės e ekranit tė kompjuterit tė pėrshtatet me kohėn e ditės, tė ngrohtė gjatė natės dhe si drita e diellit gjatė ditės.
Mė tepėr rreth temperaturave tė ngjyrave mund tė lexohet kėtu;

https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

Vegla pėr pėrshtatje automatike tė temperaturės sė ngjyrave tė ekranit/monitorit kompjuterik

https://justgetflux.com/

http://jonls.dk/redshift/


Media Portal
Produkt Gjerman….a duhet tė shtojmė diē mė tepėr?!….

MediaPortal transformon PC tuaj nė njė zgjidhje tė plotė mediatike.Kalimi nga njė mp3 kėngė nė tjetrėn realizohet nė mėnyrė tė”butė”(njė mp3 “shkrihet” nė tjetrėn) pa ndėrpreje nga njė kėngė nė tjetrėn....Njė cilėsi qė as Microsofti apo ndonjė kompani tjetėr nuk e kanė nė nė softuerėt e tyre.
Thjesht, ėshtė njė revolucion nė kontrollin e medias, ju lejon tė shikoni, dėgjoni, lexoni dhe luani mediat tuaja siē dėshironi, pa u futur nė rrugė ose qė keni nevojė tė mėsoni sisteme tė vėshtira navigimi. Nė faqe gjen dy versione; cilėn duhet tė instaloni? Pėr fillestar sygjerohet versioni
MediaPortal 1.

https://www.team-mediaportal.com/


Pjesė shtesė (addon) pėr Kodi

Kodi softueri mund tė shkarkohet dhe pėrdoret vetėm me Uindovs 8,1 dhe 10. Instalohet nga Microsoft store. Kėtu ju shfaq vetėm njė informatė e cila ka tė bėn me pjesėn shtesė qė ndoshta tani pėr tani ėshtė pjesa/vegla mė e mirė pėr mulltimedia respektivisht addons qė ju mundėson hapjen e filmave, muzikės , dokumentarėve mė tė mirė, Tv kanaleve etj. Ndiq me kujdes mėnyrėn e instalimit dhe para e gjithash lexo nė recenzione pėr tė gjetur versionin mė tė mirė/funksional Parakusht pėr punėn normale tė addonsave ėshtė qė konektimi juaj me interent tė jetė me shpejtėsi/sė paku 3 - 4 Mbp (megabit pėr sekonė) Madhėsia e addons-it rreth 300 MB/megabit.Nėse disponon koneksion me shpejtėsi mė tė vogėl addonsi nuk do punon nė mėnyrė normale(mos e instalo).

https://www.youtube.com/results?sear...y=xenon+x7.3.5


Matja e shpejtėsisė sė konektimit me internet
Kėtu mund tė bėsh matje tė shpejtėsisė sė konektimit/lidhjes me internet:

https://www.spectrum.com/internet/speed-test

http://www.speedtest.net


Interneti Ilegal apo Interneti Sekret


…..dhe ju jeni tė bindur qė keni njohuri tė plotė pėr Google dhe internetin nė pėrgjithėsi?!
Jo ju nuk keni njohuri tė plotė , ju keni njohuri pėr rreth 4 % tė internetit, kurse 96% nuk keni as dijeni se ku gjindet-Lexo pėr te kėtu:

https://darkwebnews.com/deep-web/


Brave
(fito lek)

Brendan Eich, njė nga njerėzit qė themeloi Mozilla shfletuesin nė vitin 1998, nisi njė shfletues tė ri tė quajtur Brave nė janar tė 2017. Ideja e Brave ėshtė tė zėvendėsojė reklamat qė mund tė kėrkojnė njė kohė tė gjatė pėr tė ngarkuar disa ueb faqe. Nė vend tė saj shfaqen reklama tė zgjedhura qė kėrkojnė mė pak burime.
Tani Brave gjithashtu e bėn tė qartė se ata pėrdorues qė zgjedhin tė shikojnė kėto reklama tė pėrzgjedhura do tė paguhen nė bitcoin.
Pėr pėrdoruesit dhe botuesit, Brave vendos lek/para nė llogaritė individuale tė bitcoin dhe tė dyja palėt duhet tė verifikojnė identitetin e tyre pėr tė qenė nė gjendje t'i heqin ato. Pėr kėtė, kėrkohet njė postė elektronike/email dhe njė numėr telefoni pėr pėrdoruesit dhe njė proces mė tė plotė tė legalizimit tė botuesit. Pėrdoruesit qė nuk verifikohen automatikisht do tė dhurojnė pjesėn e tyre tė parave nė vendet /faqet tė cilėt ata i vizitojnė mė sė shumti.

https://www.brave.com/


Riparim i Master Boot Record (MBR) nė Uindovs/Windows 10/8/7


Njė nga hapat efektive pėr zgjidhjen tė problemeve gjatė nisjes sė Uindovs-it(windows), ėshtė riparim i boot Master Boot Record ose shkurtimisht MBR. Arsyet e zakonshme pse njė MBR mund jetė prishur/korruptuar ėshtė pėr shkak tė infeksioneve malware, si dhe fikja/mbyllja jo e rregullt e kompjutorit qė gjithashtu mund tė ndikon nė prishjen e MBR . Nė disa raste mund tė gjeni raste ku Linux Grub ėshtė instaluar dhe Uindovsi/Windows nuk ėshtė nė gjendje pėr ta zbuluar atė.

Nė disa raste tjera, mund tė shfaqet mungesa /gabimi Bootmgr . Nė raste tė tilla ju mund tė aplikoni rindėrtimin ose riparimin e MBR pėr tė rregulluar kėto ēėshtje.

http://www.thewindowsclub.com/repair...rd-mbr-windows

Mėnyra apo metoda alternative e riparimit tė MBR-sė ėshtė pėrdorim i softuerit Macrinum Reflect
(shiko artikullin mė posht nė lidhje me Macrinum Reflect)
Ky softuer , nėse pėrdoret pėr riparim tė shpejt tė MBR-it , mund tė aplikohet / pėrdoret vetėm nėse e hap apo e nis VETŹM nė mėnyrėn e nisjes sė Uindovs-it nga disku i krijuar…..
Lexio mė poshtė si krijohet dhe mėnyrėn e nisjes sė kompjuterit nga disku i krijuar ku e gjen funksionin pėr riparim tė MBR.
Kėtė komand(flick) e gjen nė pjesėn e sipėrme tė softuerit Macrinum, nė rastin kur e nis kompjuterin nga Disku (Repair MBR).


Macrinum Reflect


Kopjim dhe restaurim tė sistemit operativ Uindovs Xp, Vista, 7, 8.1 dhe 10

Kėtu jipen sqarime tė thjeshta pėr kopjim dhe restuarim tė sistemit opertaiv Windows dhe dedikohet
personave qė nuk e njohin gjuhėn angleze apo janė fillerstar;

(Sqarimi ėshtė elaboruar edhe mė herėt mirėpo kėtu elaborohet njė version i shkurt apo mė i qart.)

Nė sistemin operativ Uindovs/Windows egziston vegla pėr kopjim automatik mirėpo mund tė ndodh qė nga ndonjė shkak, kopja e krijuar nuk funksionon. Nė atė rast mund tė pėrdoret metoda rezerve pėr kopjim dhe restaurim tė sistemit-pėr eleminin tė ndonjė pengese apo problemi qė nuk mund tė zgjidhet nė ndonjė mėnyrė tjetėr…

Ja mėnyra:

1-Sė pari duhet tė keni nė dispozicion njė CD apo DVD tė zbrazėt
(mė e kėshillueshme ėshtė CD apo DVD RW(Rewrite)-mund tė pėrdoret shumė herė)

2-Shkarko dhe instalo kėtė softuer:

Macrinum Reflect > https://www.macrium.com/reflectfree Kliko nė butonin Home Use
(853.3 MB)
Pas shkarkimit tė softuerit do vėresh se aty ku shkarkohet softueri nuk gjindet vetėm Macrinum Reflect por edhe njė softuer tjetėr me emrin Windows PE
Nėse nuk ėshtė shkarkuar Windows PE, aktivizo Macrinum Reflect dhe instalo nga aty.

3) Instalo qė tė dy

4) Starto Macrinum Reflect

Me startimin/nisjen e softuerit Macrinum Raflect do ju parashtrohet njė pyetje:

Rescue Media


Important: You have not yet created Rescue Media to enable
system recovery of your PC.

Do you want to create Rescue Media Now?

Fut nė kompjutor njė CD/DVD tė zbrazėt dhe kliko butonin YES

Pas disa minutave krijohet CD/DVD qė shėrben pėr restuarim/ ri krijim tė sistemit operativ

Tani e keni gati veglėn pėr restaurim.

5) Krijo njė dosje(folder) tė re nė njėsinė/ diskun me emrin : D dhe emėrto p.sh. Macrinum Reflect. Zgjidhja optimale ėshtė njė disk i lėvizshėm(mobil)-disk extern, por nė mungesė apo pa mundėsi tė blerjes sė saj njėsia apo disku : D ėshtė zgjidhje alternative.

VINI RE: kopjen e krijuar duhet ta ruani vetėm kėtu ngase nėse e ve/vendos nė ndonjė vėnd tjetėr p.sh. nė njėsinė / diskun : C Macrinum Reflect nuk do e gjen dot kopjen e krijuar andaj zbato ēdo hap tė pėrshkruar kėtu me kujdes.

Pikėrisht nė kėtė dosje do tė krjioni kopjen e sistemit

6) Nė softuerin (Macrinum Reflect) qė e keni aktiv (e keni hapur), kliko nė butonin me emrin

Disk Image. Mė pas kliko nė Create an image of the partition required to backup and restore Windows

Kur klikon hapet njė dritare e re me kėtė emėr (Select source Drive and Image Destination)

7) Tani duhet tė caktoni rrugėn (path nė ang.) deri tek dosja(folderi/map) qė e krijuat d.m.th. Deri te dosja Macrinum Reflect.

Aty vėren emrin Destination dhe mė posht Folder. Aty e cakton/shėno rrugėn deri te dosja (ėshtė nė formė tė 3 pikave vertikale kliko aty dhe gjeje vėndin nė njėsinė : D aty ku ėshtė dosja me emrin Macrinum Reflect. Pasi e keni bė kėtė(caktuar rrugėn) proēesi pėrfundon.
8) Tani kliko nė butonin NEXT. Hapet dritare e re dhe sėrish kliko nė butonin NEXT dhe kliko nė fund nė butonin Finish.

9) Sėrish shfaqet njė dritare e re me emrin Backup Save Option.
Kliko nė OK.

10) Tani fillon kopjimi. Keni durim dhe mos prekni asgjė deri nė pėrfundim tė kopjimit.

Restaurimi / ri krijimi i sistemit nga kopja e krijuar.

Pėr restaurim tė sistemit nga kopja e krijuar vepro kėshtu:

a) Fut nė PC/kompjutor CD/DVD-nė e krijuar dhe starto / Nis kompjutorin

b) Gjatė nisjes sė PC-sė kliko/shtyp menjėher butonin F12 disa herė

c) Do vėresh njė monitor me tekstin:

Please select boot device(shiko fig):Zgjedh aletarnativėn si nė imazh; lėviz me butonat posht lart si nė figurėn dhe kliko/shtyp butonin enter.
(Kujdes: aty ku ėshtė shėnuar UEFI shkrimet pas saj : te ju mund tė jetė ndryshe)

Mė pas ju shfaqet mesazhi siē vijon:

Press any key tė start from CD/DVD.
(Mos prisni asnjė sekondė, klikoni menjėherė ndonjė buton nė tastierė cilado qoftė…Nėse prisni atėherė anulohet startimi i Macrinum Reflect dhe nis/starton uindovs/windows i zakonshėm.)

ē) Kur klikoni nė ndonjė buton aktivizohet menjėherė CD/DVD-ja respektivisht starton VETŹM SOFTUERI Macrinum Reflect, pra nuk starton Uindovs/Windows i zakonshėm.

d) Me aktivizim tė softuerit, ju mund tė restauroni kopjen e skedarit qė e ruan nė dosjen/folder/map tė emėrttuar Macrinum Reflect. Nga brėndėsia e softuerit Macrinum(kėrko lidhjen respektivisht rrugėn/path/dosjen dhe kliko nė skedarin qė ruhet aty ( tė kopjuar mė para).

Pas klikimit fillon proēesi i restaurimit...(mos prek asgjė prisni deri nė pėrfundim tė instalimit) Pas pėrfundimit tė instalimit largohu nga softueri Macrinum Reflect (exit) dhe ri starto kompjutorin.

Proēes i ngjajshėm mund tė aplikohet edhe me USB stick(flash memory).

Uindov/Windows 10


Nė Uindovs 10 proēedura ėshtė mė e thjeshtė:

1-Diskun e krijuar Rescue Media ve nė pajisje.

2-Shko nė parametrat e Uindovs-it Settings

3-Aktivizo uptdate and security

4-Prej aty e aktivizon diskun Rescue Media dhe vazhdon me proēesin e lart pėrshkruar


Reēensione / reviews

Asnjėherė mos bli produkt/shėrbim pėrpara se tė fitosh njohuri/informata tė detajuara/hollėsishme nė lidhje me produktin respektivisht shėrbimin.Nė kėtė mėnyrė gjen produkt qė tė pėrshtatet sipas ēmimit apo cilėsive. apo mund ta krahasosh produktin/shėrbimin me produkte /shėrbime tė tjera nė internet. Por si tė kuptoj qė njė produkt apo shėrbim ėshtė po ai qė e kėrkoj? Si tė bėj dallimin e tyre? Interneti eshtė vegėl qė pėrdoret nga tė gjithė njerzit dhe aty gjen gjėra, produkte , shėrbime, kompani, etj serioze dhe jo serioze. Pėr tė dalluar dhe kuptuar nė esencė njė produkt, shėbim, kompani etj pėrdor recensione.

Ē`janė recensionet? Pėrkufizimi ėshtė mjaft i gjėrė pėr nocionin recension, mirėpo nė kėtė kontekst recension d.mth. Pėrshtypjet, mendimet dhe pėrvojat e personave qė kanė blerė dhe pėrdorin njė produkt tė caktuar apo shėrbim; nė kėtė rast mund tė jepen mendimet e pėrdoruesve, veēoritė teknike tė produktit tė caktuar, pėrvojat me kompaninė pėrkatse;korrektsinė e tyre, punėn, produktet etj.…Nė recensione mer njohuri/dituri cili produkt ėshtė mė i pėrshtaēėm pėr nevojat personale dhe mund tė krahasosh ēmimet dhe cilėsitė/kualitetin, pėrparsitė dhe mangėsitė e produktit etj. Sidomos kur ėshtė fjala pėr produkte teknike nė internet gjen shumė faqe me pėrshkrime dhe recensione nga mė tė ndryshmet….Kėrko nė Google.

http://www.reviews.com/


Pushimet verore/dimėrore-udhėtimet dhe akomodimi


Dal nga dalė i afrohemi pushimeve verore dhe kjo ėshtė koha kur kemi mundėsi tė relaksimit dhe reflektimimit tė periudhės sė punės apo ndoshta studimeve. Pjesa dėrmuese e Shqiptarėve nė atdhe nuk kanė mundėsi ekonomike pėr pushime jashtė shtėpive tė tyre nga shkaqet qė ii dijmė, mirėpo ka njė pjesė qė edhe pėrkundrejt kushteve ekonomike dhe sociale kanė mundėsi tė vejnė nė pushime, sidomos ata qė jetojnė jashtė atdheut.

Andaj ky pėrshkrim i dedikohet sė pari emigrantėve dhe mė pas atyre(edhepse ndoshta nuk kanė mundėsi finansiare/ekonomike) qė dėsirojnė tė pėrfitojnė njohuri pėr pushime respektivisht pėr transport dhe akomodim nė vėndet turistike.

Nėse keni planifikuar pushimet verore apo nuk keni planifikuar gjė, tani ėshtė koha mė e pėrshtashme pėr tė planifikim respektivisht prenotim/rezervim. Dikush mund tė thotė tani ėshtė shumė herėt… Unė them jo, tani ėshtė koha.

Ja arsyet;

1-Meqė ėshtė herėt, kompanitė/agjencitė turistike (hotelet) si dhe kompanitė e udhėtimit me aeroplan lėshojnė nė qarkullim bileta tė udhėtimit respektivisht akomodime nėpėr hotele me cmime mė tė pėrshtacme/mė tė lira respektivisht mundėsia e zgjedhjes ėshtė mė e madhe.

2-Sa mė afėr kohės sė pushimeve udhėtimeve apo prenotimit tė hoteleve, aq mė tepėr apo mė shumė riten cmimet, andaj tani gjen atė qė dėshiron. Mos e le pėr mė vonė.

3-Kėtu ju informoj pėr faqen mė tė mirė nė internet pėr prenotime tė hoteleve qoftė nė bregdetin tonė apo nė Dardani dhe Fyrom dhe nė gjithė globin disa qindra mija hotele nė dispozicion. Kjo faqe pėrvec se mundėson prenotime tė mira me cilėsi tė lartė, aty gjen cmime jashtzakonisht tė lira nė hotele me 2-3 yje.

4-Vecori tjetėr e faqes tė cilėn e pėrdori personalisht vite tė tėra, ėshtė mundėsia e reklamimit, respektivisht denoncimit nė rast se pėrshkrimi nuk pėrshtatet me atė qė e gjen nė hotel. Nėse hoteli pėrsėrit gabimet dhe kjo kritikohet nga turistėt, herėt a vonė i bjen poshtė vlera e hotelit nė faqe dhe mund tė ndodh qė tė hiqet nga faqja.(lexo nė recenzione tė faqes)

5-Cmimi i bujtjeve ėshtė I garantuar (nga ana e kompanisė booking.com) respektivisht hoteli nuk mund ta ndryshon cmimin sipas dėshirės pėr shembull mė vonė, vlen cmimi nė kohėn apo kur ėshtė bė prenotimi/rezervimi.

6-Nė Booking faqen keni mundėsi tė kontaktoni kompaninė (nga dhe nė cdo shtet tė botės) nė fjalė 24 orė, nėse keni pyetje apo ndonjė vėrejtje

7-Nėse ndroni mėndje apo ndoshta keni ndonjė pengesė, atėherė shumė lehtė mund tė anuloni prenotimin. Lexo me kujdes nė faqe tė hotelit pėr periudhėn deri kur keni mundėsi tė anulimit tė prenotimit.

Pagesa/prenotimi


Nė faqe bėn vetėm prenotim-d.m.th. Ju “pagoni” por tė hollat nuk u tėrhiqen nga xhiro llogaria yte, pra bėhet vetėm “rezervim” i shumės sė tė hollave qė duhet tė pagohet.Tė hollat i pagon kur arrin nė hotel. Nė faqe apo pėrmes postės elektronike pranon vetėm njė konfirmim me tė gjitha tė dhėnat.(Mund tė ndodh qė tė hollat tėrhiqen nga xhiro llogaria yte menjėherė por kjo ėshtė e rrallė.)

Pagesa bėhet me Master dhe Visa kartela.

https://www.booking.com

Prenotim i udhėtimit me aeroplan

Pėrdorni Flygresor.se pėr tė gjetur fluturime tė lira pėr udhėtimin tuaj tė ardhshėm. Zgjidhni nga mė shumė se 1000 agjensi udhėtimi dhe linja ajrore. Shėrbimi ėshtė i shpejtė, lehtė dhe falas.

Kjo faqe Suedeze ju mundėson rezervim tė biletave tė udhėtimit nė mbarė botėn.

Mėnyra e pėrdorimit:


a-Sė pari zgjedh gjuhėn e preferuar nė pjesėn e sipėrme tė faqes ana e djadhtė.

b-Mė pas zgjedh destinacionin , dhe pas shėnimit dhe klikimit pėr kėrkim ju shfaqen vetėm cmimet e biletave pėr udhėtime. Kur klikon nė cmime ri orjentohesh nė faqet ku bėhet prenotim i biletave.

c-Prenotim i biletave duhet tė bėhet sė paku 2-3 muaj para udhėtimit-atėher gjen cmime tė lira/me mė pak kosto. Gjithsesi prenotimi mund tė bėhet edhe brėnda ditės apo javės…..

ē-Nga e hėna deri tė enjten gjen bileta me cmime mė tė ulta nė krahasim me fundjavėn, andaj prenotimi duhet tė bėhet nga e hėna deri tė enjten.

d-Nė aeroport duhet tė gjindeni 2-3 orė para nisjes sė aeroplanit (boarding) pėr shkak tė verfikimit tė identitetit si dhe pėr tė dorėzuar valixhe (check in)….

dh-Biletat e udhėtimit (fly tickets-e tiket) ju dėrgohen nėpėrmjet postės elektronike dhe janė nė format/standard .pdf

https://www.flygresor.se/

Kompanitė me tė cilėt nuk duhet tė udhėtohet, kompani qė nuk i plotėsojnė kriteret e sigurisė-lista:

https://ec.europa.eu/transport/modes...-ban/search_en


Loja e shahut

https://www.chess.com/play/computer


Informata dhe lajme tė ndryshme

Kujdes me pėrdorim tė VPN shėrbimit

https://restoreprivacy.com/vpn-warning-list/

Testim I VPN-it

https://restoreprivacy.com/vpn-test/

Vegėl pėr matje tė ndryshme:

https://www.facebook.com/dwgfiles/vi...5294934542722/

https://cadbull.com/detail/40369/Measurement-app

Tė rejat nga teknologjia

Mirė u pafshim nė vjeshtė 2018
-------------------------------------------
Tė ecim nė njė hap me botėn

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 31-03-2018 nė 10:55
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur