Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-03-2018, 16:56   #601
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 14,362
Thanks: 3
Thanked 2,724 Times in 1,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Nje pyetje zirco.
Nje i afermi im ka shume muaj me cancer. Refuzoi treatment me chemo, por beri radiation dhe eshte stable. As me mire as me keq. A mendon qe chemoterapia eshte gjithmone e domosdoshme? A abuzohet ne perdorimin e saj?
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 16:57   #602
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 28,939
Thanks: 10,553
Thanked 12,397 Times in 5,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 319
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Amin Zirco!

E ka thene edhe ironman me siper, ka filluar me rene kjo semundje si gripi. Pupupu.
deshira ime me e madhe do ishte te mundnim cdo lloj kanceri
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 16:59   #603
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 14,362
Thanks: 3
Thanked 2,724 Times in 1,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhina Shiko postimin
deshira ime me e madhe do ishte te mundnim cdo lloj kanceri
Yes ma’am!!

Por zirco ka thene njehere ketu qe eshte e pamundur. Dhe Zirko ka gjithmone te drejte!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 17:06   #604
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 28,939
Thanks: 10,553
Thanked 12,397 Times in 5,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 319
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

who is zirco, god
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 17:08   #605
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 14,362
Thanks: 3
Thanked 2,724 Times in 1,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Per ne ketu ne forum, ti zirco, marya..etj ..jeni god-i.

Ju na tmerroni, ju na lehtesoni me ato qe thoni e shkruani tek ky nenforum.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 17:40   #606
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 8,624
Thanks: 884
Thanked 5,081 Times in 2,259 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Do nje shami Yoko, se sikur po perlotesh,
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 17:58   #607
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 14,362
Thanks: 3
Thanked 2,724 Times in 1,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Do nje shami Yoko, se sikur po perlotesh,
S’eshte puna tek perlotja, por tek forca per te mposhtur friken. Ti psh sje frikacake, kurse une jam kur vjen puna tek canceri. Behem hipokondriake ne te qinden e sekondes. Se per semundje te tjera as qe pyes fare. Jam prej hekuri.

Bad, pse m’ngacmo aty ku e di qe jam weak??? Tani po, qe me duhet nje shami.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 18:09   #608
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 8,624
Thanks: 884
Thanked 5,081 Times in 2,259 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Frikacake ne c’kuptim? C’drejtim? Se kur vjen puna te shendeti ska trima. Thuaj ishalla se kemi per risk, se une psh vec ideja me tremb, pale te ndodhi me gjithe mend ( larg qofte). Jam e dobet ne ket drejtim. Naaaa m’shkon nga frika. Ndonjehere kur degjoj ndonje rast mendoj - sa te forte ca njerez. Psh para ca ditesh pashe kshu shkarazi ne lunch time ( tv) nje rast gjyqi, ka ndodh para 2/3 vjetesh me duket, nje babysitter vrau 2 femije te vegjel ne NYC. Aty pashe qe prinderit po luftonin kjo te merrte denimin e merituar, domosdo, po dhe ishin bere me femije prape. 2 te tjere. Epo mendoja sa te forta qe jane. Une do kisha vdek pervete e jo me te kisha bere prape. Nga u buron gjithe ajo kurajo e force ??!
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2018, 18:14   #609
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 17,001
Thanks: 223
Thanked 1,631 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Nje pyetje zirco.
Nje i afermi im ka shume muaj me cancer. Refuzoi treatment me chemo, por beri radiation dhe eshte stable. As me mire as me keq. A mendon qe chemoterapia eshte gjithmone e domosdoshme? A abuzohet ne perdorimin e saj?
Po varet nga lloji i kancerit Yoko.
Kemo zakonisht demton qelizat qe ndahen shpesh (qelizat kanceroze, me pak qelizat e gi tract, hair follicles, etj). Ka dhe smart drug qe target protein specifike etj.

Jo te gjitha llojet e kancereve trajtohen me kemo se ndoshta ilacet nuk jane efektive. Side effect jane me te medha dhe me mire te perdoresh local therapy por ka dhe qe repsonse eshte me e mire me radiation sesa me kemo.

Kemo per se ka problemin qe mund te japi kancer ne te ardhmen sepse demton replikimin e ADN dhe demtimi dhe pse minimal teorikisht mund te shkaktoj kancer ne te ardhmen.

Sa per abuzimin...cdo gje behet me data Yoko. Jepet Kemo shifen sa eshte response rate...survival rate 1 vjet, 5 vjet 10 vjet, kancer secondary to chemo etj etj.
Dmth nuk eshte se i ben njeri me koke. Por ne fillim jane bere se ska pasur te dhena. Tani po qe ka vite qe perdoret dhe dihet ku te perdoret me mire se ketu e 15 vjet me pare.

Ps: sa per punen e God...njeri na tha ne audienc. Doktoret jane semiGods. Do ti...pas disa vitesh vdiq nga ezofagous kancer.
Kshu qe te gjithe jemi humans..and to err is human.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 17:18   #610
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 28,939
Thanks: 10,553
Thanked 12,397 Times in 5,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 319
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Dje erdhi ne klinik nje djal me lymphangitis
dukej tamem si ky ne foto, nje viz e kuqe qe fillonte nga gishti i dyt deri ne sup. Ky djali be kanotazh dhe shpesh i krijohen fluska ne gishta, ky ishte munduar te hapte nje qe ju infektua, dhe diten tjeter pa kete vizin (si ne foto)
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 0AA039E5-D44C-4A47-8515-EA7BFBA76358.jpg (21.4 KiloByte, 23 shikimet)
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2018, 13:31   #611
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,246
Thanks: 1,944
Thanked 2,241 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 292
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

E kam nje pietje.

Si duket kam sinus. Normalisht nuk kam ndonje problem por gjate aterimit me aeroplan, thuajse gjithmone, per nje periudhe te shkurter po me ndodhe nje dhimbje e forte ne koke. Qendra pak mbi vetull, ana e djathte.

Po lexoj qe paska metoda te ndryshme per zbutjen e dhimbjes ne ato momente por me intereson ta di a sherohet komplet apo si i behet hallit?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur