Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2018, 14:31   #361
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,378
Thanks: 363
Thanked 1,836 Times in 1,231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

A quhet letersia OKULTIZEM?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 15:39   #362
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,363
Thanks: 183
Thanked 359 Times in 236 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Ron miku im e kush jam une qe duhet te dyshoj per inteligjencet tende apo per aftesite e tua intelektuale une perkundrazi e vleresoj perkushtimin qe ke per kete teme.

Me sa di une Bibla e djallit eshte shkruar vone mbas shekullit te 12 nga nje murg i krishtere dhe qellimi nuk ka qene ti ngreje lavde Djallit por te paraqese si qendrojne gjerat ne realitet. Ne mos gaboj gjithmone ai i drejtohet me emrin Lucifer qe ti e di mire sepse e zoteron Italishten dhe deri diku latinishten qe do te thote "ai qe solli driten" qe po ta perkthejme trashe trashe flet per nje qenje inteligjente me aftesi mbinatyrore me nje qellim te percaktuar pastaj varet nda ty se si do ta interpretosh i ligu apo i miri se sa ti ke frike nga erresira. Por meqe thua qe je djal trim dhe nuk te plas atehere pse po mi dergon mua keto tekste ? Do te tregosh qe jam i shejtanizuar sepse ju them te jetoni me zemer ?
Degjo Adam, faleminderit per respektin, jo, nuk di as italisht as latinisht, di vetem shqip, per fatkeq.
E fshiva pjesen me te madhe te komentit tend ku ben moral.
Do te te jap nje njohuri mjaft te vecante, dikur e kam prekur shkarazi me vetedije, e dhashe njohurine pjeserisht, por askush nuk e kapi thelbin.
ok

Sel(h)ena apo Luna(Hena, ne shqip), shoqerohet nga Dioskuret(Castor dhe Pollux). Ose Phosphoros(ylli i mengjesit) dhe Hesperos(ylli i mbremjes). Ne latinisht quhen Lucifer dhe Vesper.
Dmth Castor eshte Lucifer.
e di cilet ishin Dioscuret?

Ps1, me siper ver re ngjashmerine e fjaleve, SELENA-HENA
ps2, eshte nje teme goxha voluminoze diku ketu ne forum, me Hesperian, ka goxha okultizem, po dite ta gjesh.


ps3, sesi e intepretoj une Castor-Luciferin, i miri apo i ligu, eshte puna ime, mire e the...per ty sikur nuk ekzistonte e mira dhe e keqja! the qe eshte shpikje kristiane.

ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 15:51   #363
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,363
Thanks: 183
Thanked 359 Times in 236 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

nejse...vazhdimi....
Dioscuret ishin gjysem vellezer binjake, por me baballare te ndryshem dhe e ema ishte Leda, Castori-Luciferi ishte djali i vdekshem i Tindareusit, ndersa Pollux-Vesper ishte djali hyjnor i Zeusit. Te dy se bashku linden nga e njejta veze me motrat binjake, Helenen e Trojes dhe Klitemnestra.

Ylli i mengjesit ne te vertete, nuk eshte yll por planet, Venusi apo Aferdita....kaq per tani, boll thashe.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 16:42   #364
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,363
Thanks: 183
Thanked 359 Times in 236 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin

Shume prej jush ende pa ditur gje nga filozofia okulte dhe ezoterike nisin servilosjen me shpresen se do shpetojne duke genjyer veten.
Magjia ne vetvete eshte filozofi e praktikuar nuk eshte besim fetar nuk kane cme duhen delet perkundrazi dua njerezit te jene te llogjikshem te arsyetushem dhe jo te verber duke u bere pjese e prapagandes nga institucionet Akademike Fetare e Shteterore.
Shoku Adam, akoma verrej gafa te renda prej teje lol, akuzon te tjeret se nuk dine asgje nga filozofia okulte, dhe fiks dy rreshta me poshte e ben gafen.
Filozofia okulte ka te beje me te kater elementet, astrologjine, kabalane, numerologjine, engjejt, emrat e Zotit, si dhe alkimine. Origjinat e shkrimeve hebreje( biblike dhe kabalah), "greke" dhe kaldease. Merret filozofia okulte bashke me filozofet hermetike me besimet fetare, si nuk merret

Kujdes lol

Gafa ne astrofizike, tashi po ben gafa dhe ne okultizem....qe te kuptohemi, jo se une besoj ne traplleqet e okultizmit, por e di sakte se cfare eshte, di shume mire fazat e kalimit nga okulti ne shkence te mirefillte, nga alkimia tek kimia, nga astrologjia tek astronomia etj etj.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 10:06   #365
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,378
Thanks: 363
Thanked 1,836 Times in 1,231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Kete Adamin nuk e ze gjumi dhe numeron delet
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur