Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-02-2018, 01:33   #341
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,109
Thanks: 9,533
Thanked 5,184 Times in 3,470 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 270
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Sekretari amerikan i Thesarit: Lista e Kremlinit do tė vendosė sanksione tė reja kundėr Moskės.

Steven Mnuchin, sekretari amerikan i Thesarit nė njė fjalim tė mbajtur nė Senat ka thėnė se Lista e Kremlinit mund tė bėhet shkak pėr vendosjen e sanksioneve tė reja kundėr Rusisė.
Lista e publikuar nga Departamenti amerikan i Thesarit, si pjesė e ligjit tė sanksioneve qė synon tė ndėshkojė Moskėn pėr ndėrhyrjen nė Presidencialet amerikane, e ka irrituar shefin e Kremlinit Vladimir Putin, i cili deklaroi se raporti shėnjestrėn nė fakt tė gjithė popullin rus. Lista, pėr tė cilėn Departamenti i Thesarit u kujdes tė sqaronte se nuk nėnkupton sanksione tė reja, rreshton emrat e 210 personave, 114 politikanė dhe 96 oligarkė, mes tė cilėve figurojnė edhe 42 kėshilltarė tė shefit tė Kremlinit, kryeministri Dmitri Medvedev, ministri i Jashtėm Sergei Lavrov, drejtues tė komunitetit tė shėrbimeve sekrete e udhėheqės biznesi. Vlera e pasurisė sė personave tė pėrfshirė nė raport mbėrrin nė njė miliard dollarė apo mė shumė. E ashtuquajtura “listė e Kremlinit” evidenton praktikisht njerėzit qė kanė bėrė pasuri, ose kanė fituar pushtet nga shoqėrimi me presidentin rus. Pėr korrespondentėt e huaj, ajo nuk tregon asgjė tė re sa u takon individėve tė prekur aktualisht nga sanksionet, por duhet tė pėrbėjė objekt shqetėsimi pėr personat qė mund tė cėnohen prej tyre nė tė ardhmen. Nė bazė tė ligjit amerikan, dokumenti duhej publikuar brenda sė hėnės dhe u nxor vetėm 10 minuta para mesnatės. Paraqitja nė limitet e afatit kohor u interpretua nga analistėt si reflektim i gjakftohtėsisė sė Trumpit pėrpara respektimit tė ligjit dhe kundėrshtisė sė tij ndaj nevojės pėr tė ndėshkuar rusė tė tjerė me sanksione.

Jan 31, 2018 10:54 Europe

--------------------------------------------------------------------------

Lista nera Usa Putin: Il cane abbaia, la carovana va.

Cosģ, con un proverbio arabo, Vladimir Putin ha commentato la lista nera di personalitą russe voluta dal Tesoro Usa.

Il presidente russo ha poi scherzato sull'assenza del suo nome nella lista e ha detto: dobbiamo pensare di pił a noi stessi, occuparci della nostra economia, agricoltura, assistenza sanitaria, istruzione, difesa. Lo riporta Gazeta.ru. E poi alla fine, si giungerą alla conclusione che non ha senso formulare alcuna sanzione, ha detto Putin.

Secondo lui, bisogna seguire la regola ben nota: "Il cane abbaia, la carovana va", ossia seguire la propria strada. O per dirla con Dante, non ti curar di lor ma guarda e passa.

Dal canto suo il premier Dmitry Medvedev ha sottolineato che oltre alle persone presenti nella lista, non ci sono "altri interlocutori" per gli Usa.


Apropo....thone nje kaqator rus i asht afrue 1.5 m,ni avioni caubojs.Keta te funit protestojne,sepse ka shkellur rregullat e aviacionit nderkombetar dhe ishte provokacija.Tashti qe Deti i Zi nuk eshte golfo del Mexico,bojsit e harrojne.
Perfytyro nje Suchoi- rus,ti afrohej nje F-16-te 100 metra,dhe IMAGJINO te protestonin ruset ne kufirin me Canada-ne.

Naten e mire dhe si per sempre
__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 02-02-2018, 02:50   #342
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,573
Thanks: 1
Thanked 27 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

shum interesant tregimi vetem nje minut .

te lumt anita.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2018, 10:44   #343
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,109
Thanks: 9,533
Thanked 5,184 Times in 3,470 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 270
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Shume prekese.....braric....LEXO.

Plagosen dy nxėnės nė Los Anxhelos.

Tė shtėnat me armė zjarri nė shkollė Salvador Castro nė qytetin Los Anxhelos tė Amerikės, shkaktoi plagosjen e 2 nxėnėsve tė moshės 15 vjeē dhe njė grua 30 vjeēare.
Autoritetet amerikane njoftuan se ngjarja ka ndodhur nė orėn 09:00 sipas orės lokale. Autori i sulmi me armė ishte njė vajzė 12 vjeēare e cila tashmė ėshtė arrestuar nga forcat e policisė. Ēdo vit mijėra persona humbin jetėn ose plagosen pėr shkak tė pėrdorimit tė armėve tė zjarrit nė Amerikė. Me gjithė kėrkesat e shumta tė grupeve mbrojtėse tė tė drejtave civile nė Amerikė, lobi pro-armėmbajtjes nė kėtė vend duke ndikuar fuqishėm nė Kongres dhe Senat, nuk ka lejuar miratimin e ligjeve nga ana e qeverisė amerikane pėr kufizimin e armėmbajtjes nė vend.

Apropo braro...ni <vocrrak> 15 vjeqa e ka mare ne krye...plumbin.
Ahhhhhhhh....ne shkolla me arma????
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 1358649_cms2image-fixedwidth-640x0_1qt2IB_m5YaDj.jpg (19.2 KiloByte, 74 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 4bpm0b5502583310q1o_800C450.jpg (23.0 KiloByte, 74 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 2,w=993,q=high,c=0.bild.jpg (21.9 KiloByte, 73 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg DU97qflWAAMeKYT.jpg (21.6 KiloByte, 75 shikimet)
__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2018, 00:54   #344
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 5,467
Thanks: 5,413
Thanked 3,665 Times in 1,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Performer ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

http://toveje.dk/overview/articles/index.html
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2018, 05:03   #345
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,109
Thanks: 9,533
Thanked 5,184 Times in 3,470 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 270
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Usa: attacco a Fbi e Dipartimento Giustizia serve solo a Putin.

WASHINGTON-Gli ultimi attacchi all'Fbi e al Dipartimento di Giustizia non servono alcun interesse americano,nessun interesse del partito, nessun interesse del presidente, solo quelli di Putin.

Cosģ in un tweet il senatore repubblicano, e ex candidato alla presidenza McCain, commenta le polemiche dopo la decisione di Trump di rendere pubblico il memo del Gop su presunti abusi di Fbi e del ministero della Giustizia nell'indagine sul Russiagate.

Fonte:Rai news Feb 03, 2018 04:59.

__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2018, 05:06   #346
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,109
Thanks: 9,533
Thanked 5,184 Times in 3,470 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 270
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Pentagono: Mosca prepara drone nucleare da 100 megatoni.

WASHINGTON-Il Pentagono ha delineato e diffuso la nuova strategia dell'amministrazione Usa sulle armi nucleari, e sul suo arsenale in particolare, in cui prevede l'introduzione di nuovi dispositivi e sottolinea un focus su Russia e Cina. Si legge nel -Nuclear Posture Review, il documento di revisione della strategia nucleare del Pentagono citato dal Washington Post.

Sempre nel documento č stato riportato che la Russia sta sviluppando una nuova arma atomica di immensa potenza e impossibile da intercettare.

L'arma letale sarebbe un drone-sottomarino delle dimensioni di un mini-sommergibile in grado di trasportare un singolo ordigno della potenza 'monstre' di 100 megatoni, si chiama 'Status-6 AUV', nome in codice Kanyon.

E' due volte pił potente della "bomba Zar" (finora la pił potente mai fatta detonare nell'atmosfera dai russi nel 1961). I servizi ne parlano dal 2016, il Kanyon, se fosse effettivamente operativo, sarebbe l'Arma finale.

__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2018, 05:13   #347
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,109
Thanks: 9,533
Thanked 5,184 Times in 3,470 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 270
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Ha insultato Trump': gli Stati Uniti negano il visto a Maradona.

Niente visto per gli Stati Uniti a Diego Armando Maradona. Intervenuto al programma -Buenos Dias America- l'avvocato del Pibe de Oro, Matias Morla, ha spiegato che l'ambasciata ha deciso di negare il visto all'attuale tecnico dell'Al Fujairah per aver definito il presidente degli USA Donald Trump una 'chirolita', in Argentina un insulto traducibile come 'burattino'. Maradona si sarebbe dovuto recare negli Stati Uniti per presentarsi davanti a un tribunale, nell'ambito di una causa contro l'ex moglie Claudia Villafane.

Qfare quhen njerez te SEMURE PSYCHO???????????????????????????

Se mu kujtue....asht Fidelist GRANDE DIEGO,
ka te ngjare dhe putinist.....mer PSIKOPATE ne USA.
__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 03-02-2018 nė 05:16
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2018, 06:06   #348
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,776
Thanks: 716
Thanked 1,017 Times in 613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Nje shkrim per tu lexuar dhe nga Prokuroria, se mbase policia eshte e zene..federata paska kapur armet..
Rikthehen bandat e ‘97!
Nga Flamur Vezaj
Zgjedhjet per kreun e FSHF-se, kane nxjerr nga strofulla disa prej krimineleve me te rrezikshem te vendit! Po po, kriminel dhe persona me precedent te rrezikshem kriminal nga te cilet eshte kerkuar mbeshtetje dhe prezenc diten e zgjedhjeve ne Durres! Kane shkuar deri aty, sa nje prej biznesmeneve te njohur ne vend me te kaluar te dyshimt, qe eshte edhe personi kryesor qe mbeshtet kandidatin e PS-se pas kunitave paska tentuar qe ne emer te OSBE-se te rezervoj disa dhoma ne Hotel “Adriatiku” me arsyetimin se do bejne seminar! Po cfare seminari do te bejne keta kriminel dhe ish-punonjes policie e persona me probleme me ligjin diten e zgjedhjeve!!?? Apo thjesht per te qene brenda hotelit kur te plas sherri apo kur i kerkohet te ndehyjne. Duke pare kete situate, me thone se eshte kerkuar edhe prania e forcave te policise qe me shume gjasa nuk do te mungojne! Jo forca te thjeshta por te atyre te RENEA-se qe te jene prezent tek hoteli qe nje dite para zgjedhjeve! Por Jo vetem kaq, me thone se nuk mungojne edhe presionet e kercenimet e hapura me telefon e me vizita poshte shtepise se anetareve te Asamblese duke i kerkuar mbeshtjetjen per kandidate te vecant! Ne mesin e ketyre kercenuesve me telefon qenkan edhe te paraburgosur “VIP” nga “313” apo burgu i Peqinit dhe Fushe-Krujes! Jo vetem kaq, ne mbeshtetje te Finos na paskan perfshire edhe grupe kriminale nga Shkodra e Elbasani duke mos harruar ata te Vlores ose me sakte nje grup te vjeter e te njohur ne Shqiperi i ngritur qe ne vitin 1996 qe tashme po perdor edhe median per kete fakt! Per keto probleme na qenka njoftuar edhe kryeministri i vendit qe per momentin paska vendos ti injoroj keto alarm ndoshta edhe per faktin se i vellai eshte perfshi ne kete histori! Perballe ketyre edhe Duka nuk paska mbet mbrapa, ku ka kerkuar ndihme nga grupet e Shijakut dhe Laēit, ku disa prej tyre me shume gjasa nuk do te mungojne edhe ne diten e zgjedhjeve perballe ketyre te Finos! Eshte shume e turpshme qe ne kete menyre duan te zgjidhen kreret e kesaj Federata qe tashme eshte “privatizuar” nga Duka! Une prej kohesh kam kerkuar largimin e Dukes se ka shkaterruar kampionatin e dermuar tifozet! Por ne kete rast me mire Duka se te pakten merr vesh pak nga Futbolli se ka disa vite eksperienc sa Bashkim Fino, nje arrogant i pandreqshem qe nuk mbahet mend per ndonje gje te mire dhe qe para se te marr drejtimin e FSHF-se bene presione e kercenime me burg e me dosje, cka tregon se vazhdon te jetoj ne vitin 1997! Nuk eshte ky qe i duhet federates pasi ai nuk mund te sjell fryme te re sic pretendon me metoda te vjetra! Kete e bene se ka edhe mbrapa prokurorine qe per faqe te zeze eshte vene ne levizje pak dite para zgjedhjeve ne FSHF nga individ e klube qe deri dje kane mbyll syt perballe ketyre “shkeljeve” e tashme kur eshte perfshire nje deputet ne gare me mbeshtetjen e vellait te kryeministrit u kujtuan! Nje fjale e urte thote, me mire vone se kurr por jo, boll me keto metoda presioni, kercenimi, alabakesh e duke perdor pushtetin dhe institucionet me te vetmin qellim te zgjidhen ne krye te nje OJF-je nje deputet! O njerez, eshte sporti me i bukur ne bote dhe nuk ka nevoj perfshirja e krimineleve!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2018, 23:54   #349
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,383
Thanks: 3,865
Thanked 1,634 Times in 806 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

............

Kur kam qenė fėmi, mė ka pas pėlqye shum teatri. "Teatri Migjeni" si ndėrtesė po se po, mbasi nė mendjen time ishte ndėrtesa ma e bukur n'Shqipni, por e kam fjalen teatri si art. Isha atbotė i dashuruar mbas dramės. Kisha nė mendjen t'eme idhujt e huaj e ata tė vendit. Mė ishte mbush mendja me pėlqye nji dramaturg shkodranė, qė pėr mendimin tim ishte i nėnēmuar.

Fadil e ka pasė emrin. Fadil Kraja. Dhe kisha edhe aktorėt me tė cilėt isha nė dashuri. Ndėr femra, e dashtuna ime ishte Tinka Kurti. Tinka nuk luante rregullisht nė teatrin e Shkodrės. Ajo ishte e nji kalibri ma tė madh se ai Shkodranė. Pėr shum kend, Tinka ishte e rrangut kombėtar, e nė mendjen time, ajo ishte e rrangut ndėrkombėtar. Rrallė nganjiherė luante ndonji rol edhe nė Shkodėr, po.

Kur vinte ajo pėr tė aktruar tek ne, un do i shihja tė gjitha shfaqet. Kur them tė gjitha e kam fjalen tė gjitha e. Para pak minutash lexova se Tinkės sė gjorė i paska ndodhė nji rrezik i madh. I paska vdekė djali i vetėm.

Oh sa mu dhimbt Tinka!
Mbylla sytė dhe e pashė nė skenė tė teatrit. Ulur nė nji karrige druni tė modės sė vjetėr nė nji skenė tė errėt... Kishte veshur nji fustan tė gjatė gri e nji triko tė zezė tė hollė krahėve. Qante tė birin. Qante me fjalė, e qante me lot. Nė drrasat e dyshemes pikonin lot dhimbjeje tė nji gruaje qė dikur na bėnte tė qanim me interpretimin e sajė. Tash nuk ishte rol qė luante. Ishte gjama pėr djalin e vetėm e nji gruaje plakė nė ndoshta ditėt e saja tė fundit tė jetės.

Oh sa u preka!
Mė shkuan lot. Sinqerisht mė shkuan lot. Mė erdh nė mend, ashtu fėmijė i vogėl e i brishtė si ē'kam qenė, tek e shihja me dashuri atė grua qė dukej si mbretneshė mes aktorėve tė tjerė nė skenė... Atė shkodranen e talentuar qė nė mendjen time ishte ma e mirė se Irene Papas.

Ti nuk me njeh mua Tinkė, por un tė njoh ty. Po tė ngushėlloj nė mėnyren time pėr humbjen e madhe zonjė.


06 shkurt 2018
Xh.T

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 08-02-2018, 09:08   #350
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 17,452
Thanks: 4,045
Thanked 4,679 Times in 2,927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...Europa nuk eshte gati...

Kohė mė parė ekzistonte njė betim qė vajzat e reja ua bėnin prinderve, duke u premtuar se do ta ruanin virgjerine dhe nderin e familjes. Keshtu po betohet dhe ky vend. Kaluan mbi
20 vite dhe Betimi eshte bere refren i kenges Shqiptare per te hyre ne Europe. Shqiperia betohet e serisht reziston. Betohet para baballareve europiane: Nuk ēvirgjerohemi!
Nuk europianizohemi!
E si per te besuar se eshte keshtu, kemi deshmitare mes nesh edhe kengetaren europianen Romana Vllahutim.
Dikur, ne histori, europes i kendonim me llahute. Sot ky instrument ka ndryshuar pak. Quhet Vllahute. Dje i binin llahutes. Sot po i biem Vllahutes. Keshtu po sillet kjo politikane e ngarkuar me kete vend. Mban shėnime e nuk informon. Del nė panel rrallė e me rrallė, dhe na tregon ndonje pėrrallė. Seē nanuriti sė fundi nuk kuptuam gjė. Nė fund shperndau ca letra ...per te fshire buzet.
-Do Ju njoh me Strategjine e re Europina -tha. Serisht europa ben strategji. Fjale e madhe.
E njoh kete fjale qekurse jam ulur ne karrigen e shtetarit. Ēdo Ministri ne kete vend e fillon punen me strategji dhe ne fund e mbyll me... raki. Strategji Sektoriale. Strategji Rajonale. Strategji Digasteriale. Strategji vjetore. Strategji hėnore...Tani edhe strategji europiane.
I ndoqėm edhe kėte herė direkt nė media europianet:
Nje panel me tre pleq.
Njeri prish, e tjetri ndreq...
Ne fund. Nuk eshte vendosur ende as per vitin 2025!!! Pesimizmi sėrisht. Por kete here ligjeratat e tyre pa kryefjale treguan se Ne i kemi realizuar 100% detyrat tona. Europa nuk i ka realizuar. Europa nuk eshte gati. Europa serisht po bėn strategji.Ylli Dylgjeri

__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 09-02-2018, 22:40   #351
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,041
Thanks: 2,108
Thanked 2,057 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 88
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

40 Sarandat e Kosovės nisen pėr nė Sarandė

http://www.koha.net/lemsh/74508/40-s...er-ne-sarande/Nė Kosovė nuk ėshtė aspak e rastit tė ndeshėsh qytetarė me emra 'puro shqiptarė' apo me emra vendesh nga Shqipėria, qytetesh a fshatrash, shkruan Syri.
Kjo pikė e pėrbashkėt i ka mbledhur 40 gra e vajza kosovare me emrin Saranda qė tė nisen me autobus drejt jugut tė Shqipėrisė duke kėnduar.
Ato kanė dashur tė vizitojnė qytetin qė prindėrve tė tyre u ka goditur nė zemėr dhe u ka lėnė aq mbresa.
Ja tek janė 40 vajzat me emrin Saranda, nė rrugėtimin e tyre drejt... origjinės sė emrit.


edhe une ne stolin e fundit te avtobusit me emrin Karaburun
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 10-02-2018, 12:10   #352
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,041
Thanks: 2,108
Thanked 2,057 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 88
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Koha e Hajrie spikericave

Drenusha Zajmi-Hoxha


Edhe disa ditė e mbase po shpėtojmė nga kėto temperatura tė larta, prej tė cilave edhe zhapiku ka kokėdhimbje, ndėrsa veza piqet nė diell.

Dy muaj thatėsi ekstreme sikur po i pėrshtatet thatėsisė qė kemi nė jetėn shoqėrore, politike, thatėsisė nėpėr xhepa, nė konto, nė zemėr. Thatė tokat pjellore, thatė fabrikat e dikurshme. Thatė edhe nė Kuvend, thatė nė Qeveri, thatė buxheti, thatė rezervat e qymyrit, thatė muhabetet e politikanėve, thatė numrat, thatė mundėsitė. Edhe populli i ngratė po flet e po vepron ēka po i thotė mendja e tij e thatė.

Korsia e krushqive

Por pėr tė mos thėnė se ėshtė krejt zi, kjo thatėsi nuk ka depėrtuar ende nėpėr rrugė e autostrada, salla banketesh, dyqane nusesh, e salla me parukierė, grimerė, manekyrė, pedikerė, heqjedhjamerė, botoxerė dhe shumė “...erė, erė” tė tjerė. Fillimisht, plazhet me dasmorė janė pėrplot.

Muzikė tallava nė kupė tė qiellit, njerėz qė heqin valle nėpėr rėrė, ca me dimi, ca me brekė tė larjes. Bile pėr nostalgjikėt e Jugosllavisė, akoma mund tė gjeni plazhe shqiptare me muzikė tė Cecės dhe tė Draganės.

Ani kur ma dridhin zanin si telin e gajdes, tė merr malli pėr teta Zhivkėn, ēika Ljubėn ose ndonjė komshi tjetėr sevdalli, tė cilėt e adhuronin muzikėn folk, ama kryekėput e njėjtė si kjo e estradės sonė. Sidomos tė atyre qė kėndojnė balada zemėrthyese, zemėrēkyese e zemėrshpėrthyese nė stilin “o tradhtar , shko puthi buzėt e asaj…” Vėrtet shumė po na e kopjon artin Serbia, bash po e tepron. Se pėr tė dhimbshme, vėrtet po ta luajnė trurin. Ec e mos qaj. Ec e mos u trano. Ta prish plazhin bre, kur tė kujtohen ato tri dashnorėt e Esmegylave e Esmeralldave, qė i shikon tri herė nė ditė nė televizionet kombėtare, plus reprizėn.

Sidoqoftė, plazhe me dasmorė vėrtet ka plot, ama edhe dasmorė tė veshur si pėr plazh nėpėr bankete ka po ashtu shumė. Fustane qė mė shumė zbulojnė se mbulojnė, tė pasme me tanga qė hedhin kokėn jashtė pėlhurave tė holla, gra e vajza qė e kanė keqkuptuar rolin e sutjenave ose pjesės sė epėrme tė kostimit pėr plazh. Grimi qė noton bashkė me djersėt nė fytyrat e lumtura me qeshjen e kuqe vesh mė vesh. Gjithkush e gjen lumturinė sipas mėnyrės sė vet. Edhe derri nė baltė.

Nėpėr rrugė kolona tė dasmorėve me tipa e tipesha ulur dritareve e tė kapur pėr tavani sheh pėrditė. Ēuditėrisht, policėt e dėnojnė pa mėshirė ndonjė pensionist qė nuk e ka vėnė rripin se i jep siklet, dhe nuk e vėrejnė turmėn e dykėmbėshave nė vetura tė vezulluara duke bėrė kėrdinė nė komunikacion.

Gra tė veshura krejt xixa, me fytyrat plot akllėk, kėndojnė “ojeojeo” e i mėshojnė defit brenda e jashtė veturave. Nuk e di a mund ta marrė dikush nė konsiderim kėtė qė po them, ama askund si nė Kosovė nuk ka nevojė mė shumė pėr njė korsi apostafat veē pėr krushq e pėr dasmorė. Verės do tė shfrytėzohej pėr dasma, dimrit pėr veturat e shpejta tė politikanėve. Kishte pėr t’ia nxjerrė paret qysh vitin e parė.

Ah, po shkrihem kur po mendoj se si do ta kishin zbukuruar komplet nėpėr dy rrethojat me lule plastike e shirita vezullues qė pėrdoren pėr bredhin e vitit tė ri me ndonjė, qaty tender tė thjeshtė, disa milionėsh. Do tė kishte anash kioska pėr ftesa, martesa zyrtare, oriz e grurė, kėnaēe pėr t’u lidhur pas veture, ndonjė instant vjehėrr nėse nuk ka qėlluar pėr shembull nė Kosovė ose gjallė, bile edhe nuse zėvendėsuese, nėse pėr shembull, largqoftė, kjo e para arratiset me dikė tjetėr e familjen e mbulon turpi nga dėshtimi i banketit dhe bakllavave. Edhe njė kėshillė falas: Mos gaboni tė mendoni bile pėr frizurėn, thonjtė apo grimin profesional kėto ditė vere. Tė gjithė kėta “profesionistė” janė tė superzėnė tani duke prerė para nga diaspora dhe nuk janė ngushtė pėr pesė eurot tuaja tė mėrzitshme. Lėshojini flokėt egėr, mos bėni fare grim, mos u depiloni e mos i nxirrni kthetrat jashtė. Ėshtė koha e tė qenit sa mė katunarisht seksi.

Tellallėt e Facebookut

Eh, tamam mendon njeriu se me motin do tė ndryshojnė edhe gjėrat e tjera pėr tė mirė, shoh si pėr inat se ajo thatėsia i ka kapluar edhe kanalet televizive. Nuk ka xhanėm ndonjė debat politik as pėr ilaē. E fort mirė dihet se ne nuk marrim dot frymė pa to. Nė vend tė tyre tani shikojmė ca emisione me ca trupula estrade qė na rrėfejnė pėr “ jetėn e vėshtirė” tė natės, dinarin me djersė dhe buzėt fringo me botox. “Mamin e kam menaxhere” , thotė njėra, “ by…n e kam natyrale” thotė tjetra, sikur kloni i sė parės, duke ia rrahur vetes prapa dy balonat me silikon si pelė e egėr, e tė cilat gati sa nuk i mbėshtet brutalisht pėr kamerė. Pyetja njėmilionėshe e moderatorėve qė qeshin zakonisht kot, shkon pėrafėrsisht kėshtu: “A ėshtė e vėrtetė se vetullat i keni bėrė tattoo?” ose “A ėshtė e vėrtetė se ia keni bėrė ‘like’ filanes nė Instagram?” Dhe derisa trupula mendohet sikur do ta zbulojė grimcėn e Higgsit, unė gjunjėzohem dhe lutem me vete: “O Zot, faleminderit qė na lejon ta kuptojmė e ta mėsojmė kėtė lajm tė rėndėsishėm. Merre me mend nėse vajza nuk do tė na e rrėfente kėtė sekret. Ēka do tė bėhej prej nesh.

Si do tė mundė ta vazhdonim jetėn. Ēfarė do tė ndodhte me njerėzimin e shkretė. Do tė ndalej evolucioni. Po shyqyr qė janė kėto intervista more njerėz, gjithė kjo menēuri qė buron nga goja e kėtyre kukullave me playback, ta komplekson edhe Einsteinin pėr sė vdekuri. Nė anėn tjetėr, pikėrisht mbase pėr shkak tė mungesės sė emisioneve e debateve politike, ku politikanėt fosilė, ata tė sapokomponuar, ata tė shitur e ata tė blerė, pėrrallisnin ēdo natė, tanimė fushėbeteja ėshtė zhvendosur pėrkohėsisht nė terren tjetėr.

E ku tjetėr pos nė Facebook. Pas zgjedhjeve tė fundit doli edhe njė kategori e re njerėzish, qė lirisht mund t’i quajmė tellallė politikė. Kėta e quajnė veten politikanė, por nuk e dinė pse as vetė. Thonė qė merren me politikė, por nė fakt nuk bėjnė asnjė gjė tė tillė. Mendojnė se bota sillet rreth tyre, por nė fakt kėta sillen e mbėshtillen rreth fjalėve e intrigave tė botės. Mendojnė se fjala u ka peshė, por pesha e budallallėkut tė tyre nuk pėrshkruhet me fjalė.

Kap njėrin qė llomotit tėrė ditėn plot urrejtje e propaganda kot, kap tjetrėn qė ia gjuan topin plot helm prapa. Ti bėre kėshtu, ti bėre ashtu. Ti je i keq, ti je e keqe. Thua ti je nė Vanity Fair. E publiku “wwoooow” te njėri, “wooow” te tjetri, sepse edhe ai ėshtė kot sikur kėta tellallėt e partive tė veta. Njėsoj e pėrditė. Llaballaballaba. Dhe krejt kjo ma kujton Hajrie Spikericėn e Televizionit tė okupuar tė Prishtinės. Prej kamerieres - pevaēicė, e drejt nė studio televizive , Hajria me flokėt krejt minivall e me theks “prapadiellit” i jepte lajmet e mbrėmjes. Nė atė kohė nuk kishte Facebook, ama Hajrie Spikerica i rregullonte mirė flokėt dhe mustaqet sikur pėr selfie, para se tė dilte e tė villte vrer pėr shqiptarėt.

Dhe ec e fajėsoje tė shkretėn. Ajo vetėm ka lexuar e folur ēka i kanė thėnė e ēka i kanė shkruar. Ajo veē ka qenė e paguar pėr ta bėrė kėtė punė. Thjesht ka qenė tellalli i krimit, pisllėkut, tradhtisė e poshtėrsisė. Dhe Hajria e mbante shumė mirė kėtė barrė, bile i dukej e lehtė pendėl, sepse ajo ishte e gatuar pėr atė punė. Ia kishte zanat, qė thonė. E shijonte, sepse ishte momenti i saj. Dhe ku po dallon sot Hajrie Spikerica e TVP-sė me Hajrie e Hajrana tė partive e tė Facebookut nuk e di. Mbase, sepse kėta tė dytėt nuk kanė minivall.

Dhe pėrderisa ne u duartrokasim spikericave tė reja (dhe kur po them spikericave po mendoj nė dy gjinitė), i nxisim edhe mė shumė dhe i lejojmė ta bėjnė aq me lehtėsi tė padurueshme pėrēarjen e shqiptarėve, gjė pėr tė cilėn janė paguar, atėherė nuk kemi pse tė ankohemi se na kanė lodhur e bezdisur pėrditė me fjalė tė njėjta e na e kanė mėrzitur jetėn.

Ata nė fakt vetėm po jua tregojnė fundin ku jemi degdisur si popull dhe fytyrėn tonė tė urrejtjes pėr njėri-tjetrin. Atė tė vėrtetėn.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 22-02-2018, 19:15   #353
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,776
Thanks: 716
Thanked 1,017 Times in 613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Apeli i fortė i priftit: Po trajtohemi si njerėz tė kategorisė dytė. Kujdes nga makinat e luksit, ato na shtypin si miza

Prifti i Velipojės, Dom Marian Gega ka mbajtur nje fjalim me mesazhe te medha, sot ne nje dite zie, kur i jepej lamtumira ne kishe, 10 vjecares Noemi Preka. Ajo prehet prane babait, motres dhe vellait. Aksidenti tragjik i Velipojes shuajti familjen e Edmond Prekes. Gjalle ka mbetur vetem bashkeshortja e tij, Evisa dhe askush nuk guxon ti jape lajmin e kobshėm, tha prifti. Dhimbja eshte e madhe, por edhe apeli i Dom Marianit per shtetin dhe vete qytetaret eshte kumtues.
“Si nuk u hoq njė patente per rrip apo alkool nė zonėn tonė? Tan Shqipnia asht ba vetem Tirane. Ne te tjeret jena njerez te kategorise dyte… Ju jeni te pergjegjeshem per jeten, vendosni rripin e sigurimit, merrni kurajon, thoni prinderve ‘ecni ngadale’. Vec vdekja mberrihet shpejt, asgje tjeter. Largohuni prej fuoristradave drejtohen prej tė pasunve, e ne te varfnit jena si miza per ta”, u shpreh ai.
http://opinion.al/video-apeli-i-fort...typin-si-miza/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur