Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2017, 12:30   #281
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 14,089
Thanks: 5
Thanked 758 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Ky lajmi qe nje familje minoritare ne SHBA po gjejne si pretekst per te qendruar atje se gjasme ne Shqiperi i persekutojne minoritaret ortodoksa.

http://www.courant.com/news/connecti...110-story.html
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:04   #282
Anathema
V.I.P
 
Avatari i Anathema
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 628
Thanks: 27
Thanked 82 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ky lajmi qe nje familje minoritare ne SHBA po gjejne si pretekst per te qendruar atje se gjasme ne Shqiperi i persekutojne minoritaret ortodoksa.

http://www.courant.com/news/connecti...110-story.html
Bile bile i rrezikohej jeta se ne ketej i vrasim , pa persekutim ku ma gjen....keta qe hiqen sikur jane ajka e vendit.

hajt se i falet, se do vjellesh pa te te japin nje qetesues lol
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:05   #283
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 7,927
Thanks: 4,318
Thanked 1,986 Times in 1,124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ky lajmi qe nje familje minoritare ne SHBA po gjejne si pretekst per te qendruar atje se gjasme ne Shqiperi i persekutojne minoritaret ortodoksa.

http://www.courant.com/news/connecti...110-story.html
Po he se te gjithe kemi genjyer per te mare dokumentat
mos me thuaj se ti ke qene honest

Dakord ceshtja qe paraqet Denada me te shoqin nuk qendron por qe nga halli e kane jo nga malli
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 13:13   #284
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 14,089
Thanks: 5
Thanked 758 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Po he se te gjithe kemi genjyer per te mare dokumentat
mos me thuaj se ti ke qene honest

Dakord ceshtja qe paraqet Denada me te shoqin nuk qendron por qe nga halli e kane jo nga malli
Kam genjyer (ne fakt harrova e se vura shume ujin ne zjarr)...i kom thene qe do luftoj per kete vend e su rregjistrova per vullnetar ushtrie.
E ma nxorren dokumentin qe kisha firmosur para 10 vjeteh e me thane po pse se bere.
Ne fund ma dhane me zor.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga zirconium : 13-11-2017 nė 13:16
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:16   #285
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 7,927
Thanks: 4,318
Thanked 1,986 Times in 1,124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Kam genjyer...i kom thene qe do luftoj per kete vend e su rregjistrova per vullnetar ushtrie.
E ma nxorren dokumentin qe kisha firmosur para 10 vjeteh e me thane po pse se bere.
Ne fund ma dhane me zor.
Ehe tallu ti tallu
Njhere e nje kohe perktheja asylum seekers, sa Fieraket nga Kosova kam perkthyer nje zot e di
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:17   #286
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 14,089
Thanks: 5
Thanked 758 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ehe tallu ti tallu
Njhere e nje kohe perktheja asylum seekers, sa Kosovaret nga Fieri kam perkthyer nje zot e di
e di e di..kam pasur te aferm nga kosova edhe une.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:19   #287
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 7,927
Thanks: 4,318
Thanked 1,986 Times in 1,124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
e di e di..kam pasur te aferm nga kosova edhe une.
Sure sure
Kur te dolen te afermit para luftes apo pas luftes?
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:23   #288
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 14,089
Thanks: 5
Thanked 758 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Sure sure
Kur te dolen te afermit para luftes apo pas luftes?
u be kaq kohe...po pas me duket
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:27   #289
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,462
Thanks: 617
Thanked 826 Times in 495 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Sure sure
Kur te dolen te afermit para luftes apo pas luftes?
Ne intervisten time ne nje nga shtetet e perendimit si shqiptare i Kosoves, mbasi me ben disa pyetje me spec por qe u pergjigja deri diku mire sepse kisha marre te dhena nga bashke-atdhetaret tone te Kosoves.
Po mire me cfare erdhe deri ketu? Dmth c'para ke paguar ?
I thashe me leke.
Aty perfundoj gjithcka ceshtja e azilit per mua.
Rimendova , mbajta mend perkolicen dhe jo markat.
Kur nuk shiten rrenat; nuk shiten.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 13:31   #290
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 7,927
Thanks: 4,318
Thanked 1,986 Times in 1,124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Ne intervisten time ne nje nga shtetet e perendimit si shqiptare i Kosoves, mbasi me ben disa pyetje me spec por qe u pergjigja deri diku mire sepse kisha marre te dhena nga bashke-atdhetaret tone te Kosoves.
Po mire me cfare erdhe deri ketu? Dmth c'para ke paguar ?
I thashe me leke.
Aty perfundoj gjithcka ceshtja e azilit per mua.
Rimendova , mbajta mend perkolicen dhe jo markat.
Kur nuk shiten rrenat; nuk shiten.
Hahahahah Par kjo ishte e forte

Ps. Ka dhe qe Jane shitur goxha... ti ke pase perkthyes kot
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 13:37   #291
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 14,089
Thanks: 5
Thanked 758 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Hahahahah Par kjo ishte e forte
Me ckuptim shitur?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:39   #292
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 7,927
Thanks: 4,318
Thanked 1,986 Times in 1,124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Me ckuptim shitur?
Me kuptimin qe Fieraku mori dokumentat si kosovar
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:40   #293
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 14,089
Thanks: 5
Thanked 758 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Me kuptimin qe Fieraku mori dokumentat si kosovar
Ashtu qe moda atehere.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 13:50   #294
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: BRD
Posts: 36,021
Thanks: 7,703
Thanked 4,287 Times in 2,818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

A sju vje marre qe keni rrejte?????
Po traditat
__________________
Ka dy lloj arti ne muzike....METAL dhe bullSHIT(BRUCE DICKINSON)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 17:35   #295
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 30,034
Thanks: 7,140
Thanked 6,741 Times in 3,686 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 403
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ehe tallu ti tallu
Njhere e nje kohe perktheja asylum seekers, sa Fieraket nga Kosova kam perkthyer nje zot e di
Ti mbase nuk e di por nė Fier ka fshatra me kosovar tė ardhur nė kohėn e Zogut.
Ata nuk e kanė tė vėshtirė tė lozin kosovarin.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2017, 16:55   #296
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: BRD
Posts: 36,021
Thanks: 7,703
Thanked 4,287 Times in 2,818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

8 Cilėsitė e njė Njeriu tė Kulturuar.

Ēfarė do tė thotė tė jesh ”i kulturuar”?

A ka tė bėjė me tė qenėt njė lexues i mirė, apo tė dish se si tė flasėsh pėr libra qė nuk i ke lexuar, apo tė kesh nė pėrgjithėsi njė natyrė intelektuale? Kjo ėshtė pikėrisht pyetja qė autori i dashur rus, Anton Ēekov (29 janar 1860-15 korrik 1904), parashtron nė njė letėr drejtuar vėllait tė tij tė madh Nikolai, njė artist.

Letra, e shkruar kur Antoni ishte 26 vjeē dhe Nikolai 28, e cila u gjet nė “Letrat e Anton Ēekov pėr familjen dhe shokėt e tij”, shpėrndan me pėrzemėrsi dozat e njė dashurie tė mundimshme dhe pėrshkruan 8 cilėsitė e njė njeriu tė kulturuar – duke pėrfshirė ndershmėrinė, altruizmin dhe veset e mira.

Ēekov shkruan nga Moska mė 1886:

Mė je ankuar shpesh qė njerėzit “nuk tė kuptojnė”! Gėte dhe Njuton nuk u ankuan pėr kėtė… Vetėm Krishti u ankua, por nuk po fliste pėr veten e tij, por pėr doktrinėn e tij… njerėzit tė kuptojnė mjaft mirė. Por nuk ėshtė faji i tyre nėse ti nuk kupton vetė veten tėnde.

Ta siguroj, si vėlla dhe si shok, qė tė kuptoj dhe tė kam nė zemėr. I njoh cilėsitė e tua tė mira siē njoh gishtat e dorės sime: i vlerėsoj dhe i respektoj shumė. Nėse do tė provosh qė unė tė kuptoj, mund tė t’i rendis kėto cilėsi.

Mendoj se je shumė i mirė pėr nga ana e butėsisė, shpirtmadhėsisė, joegoizmit, i gatshėm pėr tė ndarė edhe qindarkėn e fundit: nuk ke zili apo urrejtje; Je zemėrmirė, ndjen keqardhje pėr ēdo lloj qenie, je i besueshėm, pa mėri e dredhi, dhe nuk mban inat… tė ėshtė dhėnė nga lart njė dhuratė qė tė tjerėt nuk e kanė: ti ke talent.

Ky talent tė veēon nga miliona njerėz, nė kėtė botė vetėm njė nė dy milionė ėshtė njė artist. Talenti ėshtė ai qė tė bėn tė veēantė: Edhe po tė ishe njė amfib apo merimangė, edhe atėhere njerėzit do tė respektonin, sepse tė talentuarit i justifikohet e falet gjithēka.

Ti ke vetėm njė tė metė, tė cilės i detyrohet falsiteti i qėndrimit tėnd, palumturia jote dhe pezmatimi i brendshėm. Kjo ėshtė nė total mungesa e kulturės tek ty. Tė lutem, mė fal por (veritas magis amicitiae)…

E shikon, jeta ka kushtet e saj. Qė tė ndihet rehat mes njerėzish tė edukuar, tė ndihet i kėnaqur dhe si nė shtėpinė e tij, njeriu duhet tė jetė i kulturuar deri nė njė masė tė caktuar. Talenti tė ka futur nė kėtė rreth, tė cilit i pėrket, por… ti i je larguar atij, dhe ti ngurron mes njerėzve tė edukuar dhe banorėve pėrballė.

Sipas mendimit tim, njerėzit me kulturė duhet tė pėrmbushin kushtet qė vijojnė:

1-Ata respektojnė personalitetet njerėzore, dhe aty pėr aty, janė gjithmonė tė dashur, tė sjellshėm dhe tė gatshėm pėr tė bėrė pėr tė tjerėt. Ata nuk bėjnė sherr pėr njė ēekiē apo sepse humbin njė copė kauēuku, nėse jetojnė me tė tjerėt nuk e marrin kėtė gjė si nder, dhe kur largohen, nuk thonė “asnjeri nuk do tė mund tė jetonte me ty. Ata ia dalin me zhurmėn, tė ftohtėt, vėrejtjet e mprehta dhe me praninė e tė huajve nė shtėpi.
2-Ata nuk kanė dhembshuri vetėm pėr lypsarėt apo macet pa shtėpi. Zemra e tyre dhemb pėr atė qė syri nuk shikon… ata ngrihen natėn pėr tė ndihmuar… pėr tė paguar pėr vėllezėrit qė janė nė universitet, dhe pėr tė blerė rroba pėr nėnėn e tyre.
3-Ata respektojnė hapėsirėn e tė tjerėve dhe i shlyejnė detyrimet.
4-Ata janė tė sinqertė, dhe i frikėsohen gėnjeshtrės sikurse zjarrit. Nuk gėnjejnė as pėr gjėrat mė tė vogla. Njė gėnjeshtėr ėshtė fyese pėr dėgjuesin dhe e ul atė nė sy tė folėsit. Ata nuk shtiren, ata sillen nė rrugė ashtu si nė shtėpi, dhe nuk mburren para miqve modestė. Nuk janė tė dhėnė pas dėrdėllitjeve dhe tė detyrojnė tė tjerėt mbi besimet e tyre. Pas shpinės sė tjetrit parapėlqejnė tė heshtin mė shumė sesa tė flasin.
5-Ato nuk i ulin vlerat e tyre pėr tė zgjuar dhembshuri. Nuk luajnė me telat e zemrės sė njerėzve qė mė vonė tė psherėtijnė dhe tė ndiejnė kėqardhje. Ata nuk thonė “ jam keqkuptuar,” ose “jam lėnė pas dore,” sepse gjithė kjo pėrpjekje, ėshtė vulgare boshe, false…
6-Ata nuk kanė krenari tė cekėt. Ata nuk duan t’ia dinė pėr diamantet fallso si tė njohurit e tė famshmėve, pėr t’i dhėnė dorėn “P”-sė [me gjasė Palmin, poet i padėgjuar] sė dehur, tė dėgjojnė entuziazmin e njė spektatori tė humbur nė njė shou pikturash, tė qenėt tė njohurit e tavernave…. Nėse bėjnė diēka tė vogėl, ata nuk krekosen pėr tė sikur tė kishin dhuruar diēka me vlerėn e 100 rublave, dhe nuk mburren qė kanė arritur aty ku tė tjerėt nuk janė pranuar…. Ata qė janė vėrtet tė talentuar, gjithmonė anojnė nga ana e turmės, sa mė larg reklamimit…Edhe Krivol ka thėnė se njė fuēi boshe bėn mė shumė jehonė sesa njė e plotė.
7-Nėse kanė njė talent, e respektojnė atė. E sakrifikojnė atė pėr tė tjerėt, gruan, verėn, krenarinė… Ata janė krenarė pėr talentin e tyre.
8-Ata zhvillojnė ndjenjen estetike tek vetja e tyre. Nuk bien dot tė flenė me rrobat e tyre, tė shohin tė ēarat e mureve plot me insekte, tė thithin ajėr tė keq, tė ecin nė njė rrugė tė pėshtyrė, tė gatuajnė vaktet nė vaj tė ndenjur. Ata kėrkojnė sa mė shumė tė mposhtin dhe tė fisnikėrojnė instiktet seksuale… nuk e duan pėr shoqe shtrati njė femėr… nuk kėrkojnė inteligjencėn qė shfaq veten nė njė gėnjeshtėr tė vazhdueshme. Nėse janė artistė, ata duan nė veēanti, freski, elegancė, njerėzi dhe kapacitet pėr amėsinė…Ata nuk rrokullisin vodka nė ēdo orė tė ditės dhe natės, nuk kėrkojnė nė rafte, nuk janė derra dhe e dinė qė nuk janė. Ata pinė vetėm kur janė tė lirė, me raste… Ajo ēfarė duan ėshtė njė mendje e shėndetshme nė njė trup tė shėndetshėm (mens sana in corpe sano).

E kėshtu me radhė. Kėshtu janė njerėzit e kulturuar. Qė tė jesh i kulturuar dhe tė mos jesh nėn nivelin e atyre ēfarė tė rrethojnė nuk mjafton tė kesh lexuar “The pickwick Papers” dhe tė kesh mėsuar njė monolog nga “Fausti”…

Ajo ēfarė duhet ėshtė njė punė konstante, natė dhe ditė, lexim i vazhdueshėm, studim, vullnet…

Ēdo orė ėshtė e vlefshme… eja tek ne, thyeje shishen e vodkės, shtrihu dhe lexo… Turgenev, po tė pėlqeu, tė cilin nuk e ke lexuar.

Duhet ta lėsh krenarinė, nuk je njė fėmijė… sė shpejti do bėhesh 30 vjeē.

Ėshtė koha!

Unė pres nga ti… tė gjithė presin nga ti.

Anton Pawlowitsch Tschechow........ gilt als einer der bedeutendsten Autoren der russischen Literatur.

Shenimi im: nuk ka qene bolshevik apo kamunist....e para.
MBYLLJA: URGJENTISHT ne UNIVERSITETE per lexim,lere me per STUDIM.

KLM.....se harova: une jam SHUME LARG TIJ si KONCEPT.
__________________
Ka dy lloj arti ne muzike....METAL dhe bullSHIT(BRUCE DICKINSON)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur