Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-07-2018, 09:32   #281
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,471
Thanks: 1,028
Thanked 1,405 Times in 856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Sa raste ka si ky, pa fund!
Njeres e cila ishte me nje veshke dhe qe bente kontroll te vazhdueshem tek spitali Amerikan.... i kishte then doktori "duhet te heqim njeren veshke"
Kjo e shkreta "une nje kam o Doktor" per kete arsye vij tek Juve vazhdimisht.
Ah nje paske ! E mire do gjejme dicka tjeter per te hequr lol
Nuk eshte per te qesh ne fakt por qe kur shkon ne nje spital rregullisht, aty besoj ke nje kartele apo your medical history....
Aty kur vjen ceshtja tek leku doktori behet fallxhor

Problemi qendron tek mosfunksionimi i shtetit ligjor, sepse po ti besh nje denoncim ne prokurori ne nje vend tjeter dikush do merrte pergjegjesine; por ketu mbyllen sa hap e mbyll syte probleme te tilla sepse spitali amerikan dhe ca spitale te tjera jane prona te rrokfelerit e co qe duhet me ju ....... rracen ku e kane ( ndjese per shprehjen)
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 09-08-2018, 18:50   #282
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,471
Thanks: 1,028
Thanked 1,405 Times in 856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Gazeta Telegraf
Nuk ka tė ndalur marrėzia mė spitalet publike. Harrohet mjekėsia falas, gati projekti pėr dhėnien me PPP tė radiologjisė dhe imazherisė, duke pėrfshirė grafitė, skopitė, eko, skaner, rezonancė dhe shėrbimet ndihmse.
Shėrbimi i radiologjisė nė spitalet publike do jepet me koncesion
Engjėll Musai
Drejtor i Telegraf
Nė kėtė periudhė tė rėndė tė sėmundjeve virale tė verės, shtimit tė sėmundjeve tumoreve, mungesės sė ilaēeve pėr tė sėmurėt me kancer, kur traumat dhe aksidentet po bėjnė kėrdinė, ministria e Shėndetsisė ,nė vėnd qė tė prokupohet pėr kėtė situatė, gjenė mundėsine dhe diskuton, katėr ditė mė parė pėr njė projekt, qė ka mbėrritur nė tepsinė e madhe tė mjekėsisė falas mbi dhėnien me koncesion( PPP ) tė shėrbimit tė Radiologjisė njė tė huaji anonimė, duke groposur pėrfundimisht mjekėsinė publike dhe premtimet elektorale pėr mjekėsinė falas. Po si ka mundėsi qė Shqipėria ėshtė i vetmi vend nė Ballkan dhe Europė, qė spitalet shtetėrore grabiten nga shtetarėt dhe ‘monkukaleshėt” , fiktivė pas tyre. Spitalet mbahen nga taksat e shqiptarve, sigurimet e detyrueshme shėndetėsore dhe ėshtė e pafalshme qė kėto shėrbime u jepen hajdutėve dhe banditėve, duke i thithur popullit edhe pikėn e fundit tė gjakut. Po, a kanė shpirt kėta njerėz, a kanė tė ngopur kėta shtetarė, a kanė frikė se njė ditė do i zėrė mallkimi i qytetarėve ?! Po ky popull qė gėnjehet nga fjalėt e bukura dhe tė sheqerosura me helm nga ustallarėt e politikės, qė dėgjojnė dhe pranojnė shpėlarjen e trurit nga maskarenjtė e kėtij vėndi do tė thoshte i madhi Ali Asllani. Dhe po vazhdojmė tė citojmė fjalėt e arta tė poetit, qė duhet tė dėgjojnė qytetarėt nė vend tė atyre qė spitalet i grabitėn nėpėrmjet PPP dhe ca njerzve tė tyre, qė hapėn licenca jashtė me 1 punėtor, apo akoma mė keq, kur ai qė helmon merr pėrsėri koncesionin, ai qė ka njė lokal bar-kafe merr koncesionin tjetėr, qė veglat e sterilizimit i jepen njė privati qė i ble me fondin e spitalit, vendos fitimin e tij dhe ja shet sa frėngu pulėn spitalit publik, pikėrisht po qytetarėve. Po pse kaq problem e kishte vetė ministria, qė tė merrte porosinė dhe t’i porosiste nė fabrikė, duke i vėnė kusht furnizimi, ēdo muaj, 2 herė nė muaj, ēdo 10 ditė si ta mendonte, por u dashka t’i jepet njė tė “huaji”, qė” nuk kanė brekė nė bythė”, tė mė falin qytetarėt pėr etikėn?! Po edhe ushqimin duhet ta marrim nga koncesioni dhe ne themi pse ikin jashtė shtetit profesionistėt dhe nuk ka guzhinjer, edhe taksa pėr parkim, edhe dializėn nė spitalet dhe krevatet e shtetit, edhe analizat, edhe labratorėt, tė gjitha me PPP?! Po kjo ėshtė njė marrėzi e paparė. Ndaj edhe thėniet e Ali Asllanit tingėllojnė po kaq aktuale :
Hani, pini dhe rrėmbeni,
mbushni xhepe, mbushni arka,
tė pabrek’ ju gjeti dreka,
milionier’ ju gjeti darka.
Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
hani, pini e rrėmbeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
ekselenca dhe shkėlqesa, tuti quanti come vuole!
Njerėzit e Soros nė krye tė privatizimeve dhe PPP?!
Nuk ėshtė rastėsi qė shumica e njerėzve qė po merren me PPP nė mjekėsi dhe nė fushat e tjera, si nafta, drejtėsi, privatizime, etj, janė pikėrisht tė besuarit e SOROS. Dhe sigurisht qė duhen fitime dhe tė gjithė duan pjesėn e tyre, tė cilat do tė dalin nga varfėria e shqiptarėve, por qė duhen adresuar nė destinacionin e kėmbimit tė shėrbimit ndaj atyre qė u investua nė vite , pikėrisht pėr kėtė ditė. Dhe nė mėndje mė vijnė vargjet e tjera tė Ali Asllanit, qė, kur fliste pėr nėnshtrimin e shqiptarve ndaj tė huajve, citonte:
Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vendi,
qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dendi!
E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' tė heq pėr hunde.
Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal' nė vesh!
Koncesioni i Radiologjisė dhe Imazherisė
Propozimi i njė firme anonime ėshtė hedhur nė tavolinėn e ministrisė sė Shėndetsisė dhe justifikimi ėshtė qė do kursehet nė ēmimet e kėtyre shėrbimeve, por mė thuaj njė vend nė botė, qė i ka ēmimet mė tė lira se shėrbimi shėndetėsor shtetėror ? Pa mė thuaj, se ēfarė kosto do tė ketė njė grafi, njė skopi, njė eko, njė skaner, njė rezonancė? Askush nuk di gjė dhe askush nuk flet pėr kėtė gjė. Njė grafi, qė sot bėn 5 mije lekė, nesėr mund tė kushtojė mbi 20 mijė lekė dhe parimi ėshtė qė firma pretendon se do uli ēmimet, por duke e nxjerė shumfish fitimin tek konsulenca mjeksore e diagnostikimit dhe kjo kuptohet fare thjesht. Nga ana tjetėr, firma “anonime” pretendon se do fusė njė shėrbim tė ri, qė ėshtė PETCIDI. Ky shėrbim, qė gjoja do e fusė pėr herė tė parė nė Shqipėri, bėhet sot nė shumė spitale private nėpėrmjet njė pajisjeje, qė kushton 800 mijė deri nė 900 mijė euro, i cili bėn njė ekzaminim tė specializuar, por, qė nė fund tė fundit, shteti nuk e ka problem pėr deri sa ka blerė me kredi pajisje qė kushtojnė miliona euro. Po pėrse e paska problem pėr njė pajisje tė tillė, qė ėshtė mė e lira nga ato ēka ka blerė kohet e fundit. Nga ana tjetėr kur qėnka kaq e rėndėsishme, pėrse nuk u ble me projektin e Bankės Botėrore, por u blenė gjėra pa vlerė. Apo kjo duhet si njė pretekst mė shumė pėr tė justifikuar dhėnien me koncesion( PPP). Po mirė qytetarėt qė edhe gėnjehen pėr momentin, se tė tjerat do i shohin kur tė shkojnė nė spitale se ēdo heqin, po mjekėt, specialistėt, si mundet t’i gėnjesh ? Pse shqyrtimi i PPP nga ministria e Shėndetsisė dhe stafi i ngushtė i titullarėve tė saj bėhet pikėrisht nė kohėn qė qytetarėt nga veriu nė jug, nga Tirana e Shkodra, nga Fieri, Berati e Dibra janė me pushime dhe duhet tė gjendet posaēėrisht njė periudhė e tillė?! Apo qė tė kalojė nė heshtje dhe tė mos merret vesh nga mjekėt e spitaleve, ata tė imazherisė, mediat dhe qytetarėt hallexhinjė?! Por Ali Asllani do t’i pėrgjej kėshtu kėsaj pyetje:
Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or' e ēas,
Pėr ēakallin, nat' e errėt, ėshtė ras' e deli ras'!
Firma “anonime” dhe mjeshtrit e radiologjisė shqiptare
Firma pretendon se do riparojė pajisjet e RADIOLOGJISĖ kur kostua e riparimit aktual nė tė gjithė vendin kushtojnė jo mė shumė 25 mijė euro. Pajisjet e radiologjisė dhe imazherisė janė nė rregull dhe nė kushte tė shkėlqyera, falė edhe tenderave tė bėra pikėrisht nga kėta shtetarė, pavarėsisht se janė marrė me kredi dhe kėtė kredi dihet qė do e paguajnė shqiptarėt, ndėrsa shtetarėt dhe koncesionarėt anonimė tė PPP do ndajnė mes tyre fitimet nga gjaku i popullit. Qė tė bėsh njė revolucion tė tillė nė Radiologji- Imazheri duhet tė pretendosh se diagnozat janė tė pasakta dhe kjo i ka kushtuar shtetit nė trajtimin e pacientit. Le ta bėjnė publike kėta zotrinjtė e ministrisė sė Shėndestisė, bashkė me anonimėt e tyre tė PPP-sė, se sa diagnoza tė gabura ka nga specialistėt tanė dhe sa ėshtė pėrqindja qė ėshtė kostuar pas ndėrhyrjeve kirurgjikale ?! Nėse duhet tė japim pėrgjigje imazherike nga profesorė tė veēantė tė QSUT, askush nuk i pengon dhe ata mund tė pėrdorin telemidicinėn, qė ndodhet nė QSUT dhe qė ėshtė vėnė nė punė po me paratė e kėsaj qeveri dhe donacioneve tė huaja dhe gjithė mjekėt e rretheve mund tė konsultohen me profesorėt e QSUT. Aparatet qė nuk punojnė, sikurse ėshtė njė aparat nė njė rrethe tė madh tė vendit lihet qėllimisht i tillė, edhe pse riparimi i aparatit nė rastin konkret i Fierit kushton 25 mijė euro. Ky nuk rregullohet, sepse pas tij fshihen interesat e mjekve dhe klinikave private tė lidhura me qarqet e ministrisė dhe deputetėt e zonės, aq mė tepėr qė Banka Botrore solli mbi 10 aparate tė reja imazherike, tė cilat vetė titullarėt e ministrisė i inaguruan me bujė tė madhe. Kėtyre shtetarve Ali Asllani u ka rezervuar vargje tė posaēme nga kryevepra e tij, pikėrisht pėr zėvendėsimin e humanizmit me zemrėn e nxirė nga ankthi i tė sotmes dhe makthi i sė nesėrmes:
Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar' nė errėsira!
Ē'na pa syri, ē'na pa syri!… Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!
Me sa duket edhe kėto pajisje do i bėhen peshqesh firmės “anonime” tė pushtetarėve aktualė, qė, me sa duket, do jėnė aksionerėt e vėrtetė, sikurse ndodhi edhe me koncesionet e tjera tė mjekėsisė publike shqiptare. Pikėrisht pėr kėta anonimė, qė kurrė nuk kanė munguar, kanė vendin e tyre nė “Hakėrrimėn” e Aliut:
Edhe ju tė robėruar, rob nė dor' tė metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj', puthni kėmbėn e armikut!
Qė ta kesh armikun mik e pandehni menēuri,
mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe "bej" i ri,
dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!
Nėse imazheristėt, specialistėt, teknikėt, largohen nga puna ,ata i pret Gjermania dhe vendet e tjera tė europės , ashtu sikurse po punojnė nė spitalet e huaja nė Shqipėri si tek Amerikani, Hygea, Salus, Gjermani, Continentali ,Europiani e shumė klinika tė tjera nė kryeqytet. Atėherė cili ėshtė motive qė jepet me PPP, duke shumfishuar ccmimet, tė vidhet fondi dhe spitalet tė mbeten nė mėshirė tė fatit pa para dhe pa ilacce sikurse janė edhe sot. Shikoni onkologjikun, spitalet e rretheve dhe tė Tiranės qė familjarėt venė dhe I blejnė vetė ilaccet. Po kush do meret nesėr me kimioterapinė dhe me “rrezet” nė onkologjik ? Privati ? Harrojeni dhe kėtė do e vuajnė pacientėt dhe xhepat e familjarėve shqiptar. Specialistėt tanė nė spitalet shtetrore janė tė shkėlqyer dhe kjo ėshtė arsyeja qė spitalet e huaja nuk sjellin imazherist nga jashtė pasi specialistėt tanė janė tepėr tė sakt nė diagnostikimin e sėmundjeve.
Kompanitė prestigjoze ndėrkombėtare dhe koncesionari “anonim”
Ata do shfrytėzojnė pajisjet aktuale dhe duke bėrė mirmbajtjen e tyre, por faktet janė tronditėse pasi ,kėto pajisje janė tė kompanive tė fuqishme dhe ata nuk lejojnė qė tė jenė tė varur nga njė kompani qė merė koncesionin nė Shqipėri, pasi ata kanė kompanitė e tyre dhe nuk mund tė jenė tė varur prej tyre dhe nuk pranojnė tė bashkpunojnė apo tė japin pajisje pėr riparim. Atherė firma do detyrohet tė shkojė nė “varrezat” e pajisjeve mjeksore si ato tė makinave dhe do marin pjesė jashtė funksionit teknik ,pėr tė thėnė qė u rregullua. Ndaj shqetėsimi I shqiptarve ėshtė I madh pasi edhe premtimi i bėrė pėr shėndetsi falas rezultoi njė mashtrim. Poliklinikat janė nė kaos, nga spitalet vetėm me pagesa xhepi mund tė shpėtosh, check-up fiktiv, planifikim ekosh me muaj tė tėra, ato tė kardiologjisė po ashtu, laboratorėt mė keqė , ushqimi duhet tė vijė I paketuar a thua se po fluturon me avion, parkim me para dhe tashmė kapaku I vihet me PPP e Radiologjisė dhe Imazherisė. Ndaj dhe perla e Ali Asllanit nė hakėrrimėn e tij do tė tu bėnte apelė kėtyre tė pangopurve me vargjet nga mė tronditėset pas atyre tė mjerimit Migjenian :
Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 15:04   #283
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,168
Thanks: 86
Thanked 144 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Kur te kuptoje shqiptari si duhet te funksionoje sistemi shendetsor, ka kaluar edhe nje shekull tjeter. Tani jemi akoma tek faza “mjekesia falas” por pa u shqetesuar se si. Kur te fillojm te na djege disi me teper (rasti i koncesioneve) do kuptojm qe diku ai lek do dale dhe shteti mjaft qe te heqe pergjegjesine direkte nga vetja do ja jape dikujt qe ti gjeje me zor keto leke.
Gjithsesi, nuk duhet te harrojm qe kur preket fundi eshte gjithmone mundesia per te gerrmuar dhe ne fundin po e prekim
Nga ana tjeter se di sa te konfirmuara jane te dhenat qe kemi 1.3 mjeke/1000 banorw dhe diku tek 4 pika basti/1000 banore. Edhe kjo eshte per tu analizuar disi nese jane statistika te konfirmuara
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 19:18   #284
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 6,676
Thanks: 295
Thanked 1,403 Times in 917 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

ka nevoje per vizita mjekesore ne forum se jane bere te gjithe budista e s'po shkruan me njeri....


p.s. gazeta Tunde
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur