Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-08-2015, 11:25   #1
Seminarist
Άγιος Ειρηναίος της Λυών
 
Avatari i Seminarist
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Postime: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Seminarist ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit


Amen
Seminarist nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 16:36   #2
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Postime: 5,371
Thanks: 185
Thanked 144 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Te min.24.50 duket nji harte qe eshte politike e ska te bej as gje me besimin.Kur se aty te nyjet e lidhura as ska baz besimi e as llogjike.Thjesht ,Greqia nen masken e Ortodoksis qan hallin e besimit,e qe ne fakt ska as pak te bej me tė.


Besimi ,nuk kalon tek Perendia as permes Greqis e as permes nyjeve ,por permes gjuhes dhe zemrave te pasterta e te penduara dhe te nenshtruara nen vullnetin e Zotit.

Me vet faktin qe kisha greke as nji here nuk ka treguar as vullnet ta ndihmoj kishen simoter shqiptare ,ėshte tregues se vet kisha greke ėshte politike dhe larg qellimeve te pasterta besimesh .
Me vje keq per katandisjen tuaj ne ate deregje sa nuk e kuptoni se perzirja e shtetit grek ju ua ndalon edhe besimin ne Zot dhe ju lė pa besim.
Thirrni mendjes ,se Zoti ju do si shqiptar sepse te till u fali...mos degjoni kishen greke,se ajo e ka shit shpirtin te Djalli.Do te ju uroj kur ta ngritni kishen e re ,me te bukur dhe ku zemra flet shqippaqe
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ganimet pėlqehet nga
i vjetėr 11-06-2017, 10:21   #3
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Shen Kosma Etoliani eshte aresyeja pse Kisha Orthodhokse ekziston sot ne Shqiperi.Te mos ishte Kozmai do te ishin islamizuar te gjithe shqiptaret. Kjo del qarte edhe nga filmi. Orthodhoksi duhet te kete fuqine te pohoje Krishtin ne cdo rrethane, e bile deri ne martirizim. Nuk duhet te kemi frike nga kundershtaret tane. Mendoj se nuk duhen lene nga moderatoret,nese e kane hapur kete faqe vertet per ortodokset.
Shen Kozmai eshte shenjtor dhe nderohet ne ikonostasin e Kishave tona, sepse sic thuhet edhe ne tropar: "E more kryqin tend, lecite fjalen dhe sherbeve ne altarin e Zotit Krisht".
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:11   #4
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Postime: 11,896
Thanks: 2
Thanked 441 Times in 311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 85
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Ky palacoja ka qene anti shqiptar,.

http://gazeta55.al/kozma-etoliani-kl...dhe-hebrenjte/
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 11-06-2017, 12:23   #5
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Shen Kozmain e ka dashur edhe Ali Pashai. Bile ndertoi edhe Manastirin ne Kolkondas (Libofshe), ku eshte edhe sot varri i shenjtit. Kjo eshte e vertete historike. Sipas kesaj llogjike, pra i bie qe Ali pashai nuk ka qene shqiptar, gje qe kundershtohet nga historia. Ne vazhdim te llogjikes (se ftohte) i bie pra qe nuk jane shqiptare te vertete ata qe shajne Shen Kozmain, dhe te jene ashtu sic thone keta me siper. Duhet te lajne pra gojen ata qe thone se jane ''shqiptare''. Llogjika se cdo orthodhoks qe mbron Shen Kozmain eshte anti-shqiptar bie poshte dhe ju kthehet juve si bumerang. Eshte e qarte, e quajne veten ''shqiptare'', sa qe shpirtin e kane ne shkretetirat e arabise. Emri "shqiptar'' sot po shperdorohet.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 11-06-2017 nė 12:34
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:35   #6
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: BRD
Postime: 34,443
Thanks: 6,620
Thanked 3,644 Times in 2,373 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 238
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Vasilisqiris ndodhet ne mbarim te sheshit te kuq,dhe jo brenda ne muret e Kremlinit.
@ilias spirillaqis.
Thuaj atij VDEKSIT KUFOME permetaritpederastis te beje nje travel...lol ne Moske.Qe mos te ilustroje gabim heren tjeter cnn(e leshit).
efkalistoraqis.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Kreml.jpg (15.2 KiloByte, 28 shikimet)
__________________
Nadie nace con el manual bajo el brazo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:40   #7
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Kisha jone e Shenjte Orthodhokse shtrihet nga Kamcatka ne Amerike dhe ne krye te Saj eshte Zoti yne Jisu Krisht. Cfaredo te ndodhe Kisha Orthodhokse do te jete deri ne fund.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:40   #8
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Postime: 11,896
Thanks: 2
Thanked 441 Times in 311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 85
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmain e ka dashur edhe Ali Pashai. Bile ndertoi edhe Manastirin ne Kolkondas (Libofshe), ku eshte edhe sot varri i shenjtit. Kjo eshte e vertete historike. Sipas kesaj llogjike, pra i bie qe Ali pashai nuk ka qene shqiptar, gje qe kundershtohet nga historia. Ne vazhdim te llogjikes (se ftohte) i bie pra qe nuk jane shqiptare te vertete ata qe shajne Shen Kozmain, dhe te jene ashtu sic thone keta me siper. Duhet te lajne pra gojen ata qe thone se jane ''shqiptare''.
Ali Pasha o birazer ka qene oportunist. Sia ndiente shume per shqiperin.
Kush e di si ka qene marrdhenia e tyre qe e mbronte.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:43   #9
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ali Pasha o birazer ka qene oportunist. Sia ndiente shume per shqiperin.
Kush e di si ka qene marrdhenia e tyre qe e mbronte.
Me kete llogjike or bac, ke hedhur poshte historine e cila flet ndryshe. Koka e Aliut shkoi ne stamboll. Pra ka qene armik i sulltanit. Ju qe i delni kunder duhet te jeni miqte e sulltanit (sot erdogan).
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:47   #10
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Postime: 11,896
Thanks: 2
Thanked 441 Times in 311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 85
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Me kete llogjike or bac, ke hedhur poshte historine e cila flet ndryshe. Koka e Aliut shkoi ne stamboll. Pra ka qene armik i sulltanit. Ju qe i delni kunder duhet te jeni miqte e sulltanit (sot erdogan).
Cthua mo?
Po koka i iku se donte pavarsi nga porta e lart po seshte se e rruante per shqiperin shume.

Une miku i Erdoleshit? Je ne terezi ti mo birazer?
Eshte e diel po mos bej gjynafe se me meshen ne greqisht sot.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 11-06-2017, 13:06   #11
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Cthua mo?
Po koka i iku se donte pavarsi nga porta e lart po seshte se e rruante per shqiperin shume.

Une miku i Erdoleshit? Je ne terezi ti mo birazer?
Eshte e diel po mos bej gjynafe se me meshen ne greqisht sot.
Ali pashai vjen pas Gjergj Kastriotit ne listen e figurave historike, dhe hodhi faren e nje shteti te mirefillte. Ekziston letra qe u eshte derguar orthodhokseve te Beratit, per te mbledhur para per ndertimin e Manastirit te Shen Kozmait, ku pjesen kryesore e dhe vete. E njihte qe ne rini familjarisht dhe kishin dashuri dhe venerecion per shenjtin.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 14:52   #12
invictus
larguar
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Postime: 1,539
Thanks: 125
Thanked 194 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
invictus ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmai eshte shenjtor dhe nderohet ne ikonostasin e Kishave tona, sepse sic thuhet edhe ne tropar: "E more kryqin tend, lecite fjalen dhe sherbeve ne altarin e Zotit Krisht".
kozmai ka qene poshtersire. kurse krishti nuk ka ekzistuar, e kane sajuar sipas hyjnise egjiptiane Horus.
kristianizmi eshte nje mit egjiptian.

epo ca ta verteta ju duhen thene ju idioteve ortodokse

invictus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 15:17   #13
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Mos u fryni shume, seicili e njeh te verteten personalisht, .. Persa i perket Shen Kozmai kete ne e kemi shenjtor dhe profet, si p.sh,. muahameti per myslimanet
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 11-06-2017 nė 15:21
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 15:32   #14
invictus
larguar
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Postime: 1,539
Thanks: 125
Thanked 194 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
invictus ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Mos u fryni shume, seicili e njeh te verteten personalisht, .. Persa i perket Shen Kozmai kete ne e kemi shenjtor dhe profet, si p.sh,. muahameti per myslimanet
kozmai dhe muhameti, te dy njerez te poshter.

hape njeher videon ne youtube, te mesosh cili ishte "jezusi", zot imagjinar copy paste i Horusit egjiptian, mos degjo ate janullaq idiotin, se te genjen

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga invictus : 11-06-2017 nė 15:36
invictus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 15:38   #15
ilia spiro
Orthodhoks
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 725
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
kozmai dhe muhameti, te dy njerez te poshter.

hape njeher videon ne youtube, te mesosh cili ishte "jezusi", zot imagjinar copy paste i Horusit egjiptian, mos degjo ate janullaq idiotin, se te genjen
Une them se ty te genjejne egjyptianet,
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 18:31   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Postime: 9,222
Thanks: 3,162
Thanked 2,924 Times in 1,779 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

beni e mbani per shenjt nje sumtekelek te ndyre....ti Spira mbaje edhe ne krevat por mos na e shisni ketu per te shenjte se nuk po flet me delet qe ke ne qishne tende o njeri i mbrapshte.....

kta vampire e sherbetore te Selqukistave dhe kishes orthodhkse Greke nuk kane bere asgje te mire per kombin tone.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur