Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-07-2017, 17:55   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 16,683
Thanks: 6,435
Thanked 5,951 Times in 3,807 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 341
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Njė varrezė “gjigantėsh” tė varrosur rreth 5 mijė vjet mė parė ėshtė zbuluar nga arkeologėt nė pjesėn lindore tė Kinės.

Burrat, eshtrat e tė cilėve u gjetėn nė fshatin Jiaojia pranė qytetit Jinan tė provincės sė Shandong, kanė qenė shumė mė tė gjatė se bashkėkohėsit e tyre.

Shumė prej eshtrave tė trupave tė gjetura i kalonin 1.8 metrat, por nėse bėhet llogaria nė jetėn reale, ata kanė qenė mė shumė se 1.9 metra tė gjatė.

Njė gjatėsi e tillė pėr atė kohė ishte tejet e lartė, duke pasur parasysh mesataren e njerėzve qė kanė jetuar atėherė.

“Kjo ėshtė bazuar nė strukturėn e kockave. Nėse do t’i masnim nė jetėn reale, gjatėsia e tyre me siguri do tė kalonte 1.9 metėr”,- ka shpjeguar Fang Hui, pėrgjegjės i shkollės sė historisė dhe kulturės nė Universitetin e Shandong.

Arkeologėt kanė shpjeguar se duke pasur parasysh madhėsinė e varreve, hidhen hipoteza se personat nė fjalė kanė qenė me status tė lartė nė shoqėri sepse kanė pasur edhe ushqim mė tė mirė se tė tjerėt. /Blitz.al/
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 06-07-2017, 17:59   #2
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,120
Thanks: 122
Thanked 1,983 Times in 1,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 234
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Cool, ket lajm e paskan sjell kot keta, shembull 1. 8 apo 1. 9 nuk eshte ku me dit qka qe te quhet gjigantizem. Kemi edhe sot njerez qe jane mbi 2 metra te gjate. Pra keto varreza jo diqka bindese. Sikur shembull te ishin 3 metra e me teper te gjate, ateher jane raste per tu studjuar. Tash ta llogarisem qe tek kinezet jane shume te gjate. Pra nuk eshte edhe rastesisht njeriu me i gjate ne bote nga Kina.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2017, 18:05   #3
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 16,683
Thanks: 6,435
Thanked 5,951 Times in 3,807 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 341
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Muk e di miku im....per mua (dhe njohurite e mia) kjo eshte dicka e vecante se dihet qe Azia si kontinent nuk ka rraca me gjatesi te madhe.

Kurse per disa ekzemplare shtategjate Kineze kam pare qe shum syresh jane objekt i nje semundjeje se sa produkti i nje rrace te caktuar.....

gjithsesi un vetem sa e solla si lajm.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2017, 18:09   #4
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,120
Thanks: 122
Thanked 1,983 Times in 1,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 234
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Nuk e kisha per ty qe e solle si teme miku im, se edhe une jam shume marak ne keto gjera, biles shume shiqoj dokumentare. Enciklopedin dikur e lexoja shume, e jam shume kurreshtar te lexoj. Cool vllai, ushtar te Kines me ka rene t'i shoh afer, kane nje princip te punes te papame, uniformat e tyne aq te pasterta qendrojn sa nuk e ke iden me te vogel,shembull she uniformat te ushtrine amerikane, shume me pluhur e blla blla, keta shume i qendrojn gati pastertise ne ekstem biles. Kurse besom vlla qe pjesa e madhe e tyre e ushtrise jane ushtare shume te gjate me trup. Sa qe bejshmi shaka thojshmi te gjithe basketboll keta po lujkan.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ragnar pėlqehet nga
i vjetėr 06-07-2017, 18:19   #5
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 107
Thanked 1,044 Times in 775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Ne nje dokumentar te RAI para disa kohesh tregonte per gjetje te tilla ne shume vende te botes.
Ne fakt ai fliste per.gjigande te vertete qe shkonin deri ne 4-5 metra.
Ne ate dokumentar jepeshin dhe te dhena te sakta mbi vendin e gjetur, kohen daten, arkeologun/et qe bene zbulimin etj.
Pra ne kete aspekt ishte goxha I besueshem.
Ndersa ato skelete ishin vertete te pabesueshem.

Une kam nje bindje se kane ekzistuar vertete te ashtuquajturit gjigande.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2017, 19:15   #6
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,009
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

Kemi nje teme rreth Gjigantėve
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2017, 01:34   #7
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 230
Thanks: 26
Thanked 11 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

me Plis nkry bile , ps aj ven quhet 'Tokė Ar' (Tochar)
(te 51:05)
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-03-2018, 00:31   #8
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 230
Thanks: 26
Thanked 11 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė

https://www.youtube.com/watch?v=ep2Y...VanwajpZ_RA76Q

(te minuti 51:11)
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur