Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-08-2017, 18:17   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,009
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
E ardhmja e Fake NewsAdobe, e famshme per Photoshop-in, ne konferencen Adobe MAX 2016 zbuloi programin e ri VoCo (shpjegohet qarte ne videon me poshte) i cili mjaft te marre nje regjistrim 20 minutesh te zerit tend, dhe pastaj mund te lexoje cdo tekst te shkruar, sikur e ke thene ti. Nese programit i ushqehen 40 minuta ku ti ke folur, atehere ai arrin nje nivel te perkryer manipulimi, seps ene 40 minuta t’i ke perdorur pak a shume te gjiithe gamen e fonetike dhe zeri yt (tanime jo vetem i yti) mund te lexoje cdo tekst e te thote cdo gje, edhe ato qe t’i nuk do deshiroje t’i thoje kurre.


Ka edhe nje hap tjeter, zeri mund te bashkohet me figuren dhe te krijoje video kur ti mban fjalime qe nuk i ke mbajtur. Video eshte ende e dallueshme, por shume shpejt do arrije edhe ajo te behet e pakapshme me sy te lire. Ky fjalim ilustrues i Barack Obames nuk ka ndodhur kurre.


Adobe e ka krijaur programin per industrine kinematografike, pasi kjo do i lehtesonte shume montazhieret. Kur gjate nje filmi nje dialog eshte lexuar gabim, duhet bere nje regjistrim i ri zeri, i cili pastaj me nje shkalle veshtiresie i vishet imazhit te aktorit, ndersa me VoCo, mund ta besh aktorin te thote cdo gje, me zerin e tij.
Edhe buzet dhe shprehite e fytyres mund t’i manipulohen lehtesisht, si ketu:


Por shqetesimi qendron ne faktin se ne epoken e fake news, pas fotove, edhe videot qe shohim mund te mos jene reale, por ngjajne te tilla. Eshte e lehte te shohesh se c’probleme mund te sjelle kjo. Nje lider boteror mund te shpalle lufte, psh. ne nje video te realizuar me manipulimin digjital, etj etj.

Adobe nuk ka nje pergjigje kur keto ceshtje i adresohen, por ndoshta ne te ardhmen videot nga njerez te rendesishem do duhet te kene nje numer serial qe provon autenticitetin e tyre, apo nje tjeter zgjidhje te thirrur nga nevoja.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2017, 18:19   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,762
Thanks: 10,741
Thanked 5,948 Times in 4,029 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: E ardhmja e Fake News

Faji ngelet mekatar....

U krye
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2017, 11:06   #3
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,468
Thanks: 212
Thanked 355 Times in 271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E ardhmja e Fake News

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Faji ngelet mekatar....

U krye
Se ē'ke nji fare ndjenje bashk-fajsie ti ... nuk mund ta deshifroj
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2017, 11:11   #4
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,762
Thanks: 10,741
Thanked 5,948 Times in 4,029 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E ardhmja e Fake News

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Se ē'ke nji fare ndjenje bashk-fajsie ti ... nuk mund ta deshifroj
Si FAKT e kam NJI.NATYRISHT nuk duhet ta dish apo dini.
U krye.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2017, 21:00   #5
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,208
Thanks: 5
Thanked 127 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E ardhmja e Fake News

Fakju Fake Newsit
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2017, 21:23   #6
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,762
Thanks: 10,741
Thanked 5,948 Times in 4,029 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E ardhmja e Fake News

Per sanksionet kundra Katarit akuzuan se ishin hakerat ruse ata qe bene meselene,dhe shume e hongren dhe e hajne cdo here.Dolen qe ishin pacat e emirateve te leshit dhe rrane urte.Ne perspektive do dali qe flokgjemi korese se veriut ka kercenuar kete palloshin e USA-s,dhe masat do revoltohen qe i bie ne shqip....kellcitja trump se jemi me atave.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur