Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-08-2017, 18:13   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,309
Thanks: 4,009
Thanked 1,942 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISISHilmiu, njė boshnjak etnik, shkoi nė Siri duke shpresuar se jeta nė Kalifatin e Shtetit Islamik do tė ishte njė mjedis ideal fetar, por ai arriti tė arratisej 16 muaj mė vonė, i zhgėnjyer me atė qė ai kishte gjetur atje.

“Atje nuk kishte asgjė. As energji elektrike, as libra, as internet, asgjė,” tha Hilmiu pėr BIRN.

“Kisha rreth 400 euro kursime, tė cilat u shpenzuan shpejt pėr ushqim. Pastaj fillova tė merrja rreth 50 dollarė nė muaj pasi raportoja sikur isha i sėmurė. Ime shoqe ndihmonte gratė e tjera tė moshuara, kėshtu qė ndonjėherė ajo merrte ndonjė pagesė. Po ēmendesha dhe gjatė gjithė kohės mendoja si tė shpėtoja familjen time dhe tė largohesha qė atje,” risjell nė mendje ai.

“Shikoni,” vazhdoi ai, duke hapur laptopin e tij dhe duke treguar njė video.

“Nuk ka natyrė, nuk ka bar. Gjithēka ishte e vdekur, e braktisur. Shikoni delet e dobėta! E vetmja gjė qė mund tė bėnim ishte tė silleshim ndopak rrotull,” tha ai, para se tė tregonte fotografi tė familjes dhe miqve tė tij, disa prej tė cilėve nuk arritėn kurrė tė riktheheshin nga Siria.

Hilmiu, i cili ka nėnshtetėsi boshnjake dhe malazeze, ėshtė thjesht njė nga 250 personat qė u rikthyen nė Ballkan pasi kaluan kohė nė zonat e luftės nė Siri dhe Irak – disa prej tyre, njėsoj si ai, pėr shkak se u zhgėnjyen nga ISIS-i.

Edhe pse shumė prej tyre nuk e pranojnė qė shkuan pėr tė luftuar, shtetet e Ballkanit i trajtojnė ata tė gjithė si terroristė pasi njė sėrė ligjesh u miratuan nė vitin 2015 dhe kriminalizuan ēdo lloj pėrfshirjeje nė konflikte tė huaja.

Por edhe pse shumė prej tyre u gjykuan pasi u rikthyen, disa u janė bashkuar fushatave qė pėrcjellin mesazhe kundėr kėsaj, nė pėrpjekje pėr tė bindur myslimanė tė tjerė tė mos bėjnė tė njėjtat gabime qė i ēuan ata nė fushat e betejės nė Lindjen e Mesme.

Jeta nė kalifat

Hilmiu ka qenė njė besimtar mysliman gjatė gjithė jetės sė tij dhe kur dėgjoi se Shteti Islamik kishte krijuar njė kalifat, ai mezi po priste tė shkonte dhe tė zbulonte nėse ai drejtohej vėrtet sipas parimeve tė sheriatit.

Destinacioni i tij ishte njė krahinė e Alepos ku miku i tij nga Podgorica, kryeqyteti i Malit tė Zi, jetonte tashmė. Miku i tij e garantoi atė se atje nuk mungonte asgjė, se luftimet bėheshin shumė larg dhe se ai dhe familja e tij mund tė qėndronin atje si mysafirėt e tij.

“Plani im ishte tė shkoja, tė kontrolloja dhe pastaj tė rikthehesha, tė shisja shtėpinė dhe tė shkoja pėrgjithmonė nė Siri,” kujton Hilmiu.

Por kur ai arriti nė shkurt 2015, ai mori lajme tė kėqija. Shoku i tij kishte vdekur nė fushėn e betejės pranė Kobanit.

Ndėrsa betejat rreth Kobanit rriteshin nė intensitet, Shteti Islamik shpalli gjendjen e jashtėzakonshme, u mori pasaportat tė gjithė tė sapo ardhurve dhe i informoi ata se nuk mund tė ktheheshin sepse “shoqėria e pėrsosur tashmė ka ardhur”.


Njė anėtar i ISIS nė Siri. Foto: AP

Me ndihmėn e njė boshnjaku qė jetonte atje, i cili doli garant pėr Hilmiun, ata u zhvendosėn nė njė shtėpi me refugjatė nga Kobani. Pas disa muajsh, ata morėn njė pronė tė shkatėrruar nė periferi tė njė qyteti, afėr kufirit turk, ku jetuan pėr mė shumė se njė vit.

Nė Siri Himliu tha se takoi shumė njerėz tė tjerė nga Ballkani.

“Erdhėn shumė nga njerėzit tanė, kryesisht boshnjakė, por kishte edhe nga Serbia dhe Mali i Zi. Ata ishin tė ndryshėm. Disa ishin besimtarė dhe tė mirė, por kishte edhe kriminelė qė pėrpiqeshin t’i shpėtonin ligjit. Disa prej tyre filmonin njėri-tjetrin, duke pozuar me armė nėpėr duar,” kujton Himliu.

Ai tha se situata ndryshoi shpejt kur bombardimi nga regjimi i Bashar al-Assadit dhe mbėshtetėsit e tij rusė u rrit. Qyteti nuk njihej mė, rrugėt ishin tė zbrazura, ndėrtesat u shkatėrruan dhe shumė njerėz vdiqėn.

“Ishim tė pashpresė. Thjesht shkonim poshtė shkallėve, pėrqafonim fėmijėt tanė dhe i luteshim Zotit tė na shpėtonte,” kujton ai.

Pasi u zhgėnjye nga kalifati i Shtetit Islamik dhe iu mohua rikthimi i pasaportės sė tij, ai po kėrkonte njė mundėsi pėr t’u arratisur dhe njėherė madje arriti deri nė kufi me Turqinė, por nuk u lejua tė kalonte nga forcat kufitare turke.

Mė vonė ai takoi njė sirian qė u ofrua ta ndihmonte atė tė arratisej nė Turqi pėr 1,500 dollarė.

“I telefonova familjes time nė shtėpi dhe u thashė tė shisnin ēdo gjė qė kishte ngelur nė shtėpi dhe tė mė dėrgonin paratė,” tha ai.

Rruga e tij pėr tė dalė nga territori i kontrolluar nga ISIS pėrfshinte kalimin nėpėr fusha tė minuara dhe gardhe me tela me dhemba nė kufi. Ai arriti tė mbijetonte falė udhėrrėfyesit tė tij vendas.

Megjithatė, kur hyri nė Turqi, ai u arrestua dhe kaloi dy muaj e gjysmė nė paraburgim si refugjat.

“Lėviza nga njė burg nė njė tjetėr dhe kisha vetėm njė mendim. Ēfarė i kisha bėrė kėshtu fėmijės tim?”

Autoritetet turke u ofruan ta lironin, por ai duhej tė kthehej nė vendin e tij ose tė shkonte nė ndonjė shtet tjetėr qė ishte i gatshėm ta pranonte atė. Por Hilmiu vendosi tė kthehej nė Ballkan, ku u arrestua menjėherė pasi mbėrriti pėr aktivitete qė kanė lidhje me terrorizmin.

Mercenarė vrasin pėr ISIS-in

Ndryshe nga Hilmiu, i cili shkoi nė Siri pėr tė praktikuar fenė e tij dhe pėr tė jetuar nė njė kalifat model, shumė luftėtarė nga Ballkani shkuan atje pėr para.

Me eksperiencėn e fituar gjatė luftėrave tė viteve 1990, ata vėrtetuan se ishin njė aset i ēmuar pėr forcat militante islamike nė Lindjen e Mesme.

“Lėrini ata t’i flasin njerėzve tė tjerė pėr Zotin dhe hourin (virgjėreshat qė besohet se u sigurohen martirėve nė parajsė). E di qė Zoti s’do tė mė thoshte kurrė tė vrisja njė njeri tjetėr nė emėr tė Tij,” tha pėr BIRN Fisniku, njė luftėtar i lindur nė Maqedoni.

“Nuk dua tė gėnjej. Mė interesojnė paratė. Isha nė luftėra nė ish-Jugosllavi, mora pjesė nė grabitje tė armatosura, kam qenė nė burg,” shpjegoi ai.

Fisniku hetoi nė Serbi, Mal tė Zi, Turqi dhe Gjermani, gjė qė e ndihmoi ata tė lidhej me rekrutuesit xhihadistė.


Persona tė paidentifikuar tė armatosur nė Siri, botuar nga propaganda terroriste e ISIS.

“Njerėzit nėpėr xhami nė Europė lidhen lehtė me njėri-tjetrin dhe ata e dinė se ēfarė kontributi mund tė japėsh ti,” tha ai.

Fisniku iu bashkua fillimisht Al Nusrės nė verėn e vitit 2014 me miq nga Ballkani dhe Kaukazi tė cilėt fillimisht jetonin nė Gjermani dhe Austri.

Ai thotė se iu premtuan 2,000 dollarė nė muaj, plus mundėsinė pėr tė kryer grabitje shtesė nė fushėn e betejės.

“Ushtria e Asadit kishte moral tė keq dhe motivim tė ulėt. Ne patėm sukses nė Alepo dhe njerėzit filluan tė flisnin pėr ne,” kujton ai.

Brutaliteti qė ai dėshmoi nė Siri ishte shumė mė ekstrem se gjithēka qė ai pa gjatė luftėrave ballkanike.

Shikoja se si, pas betejės, ata i kėpusnin kokat ushtarėve tė kapur. Nė fillim, ishte e tmerrshme, pasi nuk e kisha parė kėtė nė Jugosllavi. Pastaj mė vonė mėsohesh me kėtė,” tha ai.

Pas dy muajsh, komandanti lokal i Fisnikut e lajmėroi atė dhe njėsinė e tij po i bashkoheshin Shtetit Islamik.

“Nuk mė interesonte se pėr kė luftoja, pėr aq kohė sa ai na paguante,” tha ai.

“Erdhėn mercenarė tė rinj, edhe tė krishterė qė e bėnin kėtė pėr para dhe adrenalinė. Pas betejės, njerėzit vazhdonin tė grabisnin, plaēkitnin, arrestonin njerėz nėn dyshimin se ishin spiunė, tė alkoolizuar e kėshtu me radhė. Shpesh ky ishte njė justifikim pėr tė torturuar, pėrdhunuar dhe djegur,” vazhdoi ai.

Sipas Fisnikut, shuma mė e madhe e parave qė ai fitoi ishte kur transportoi disa objekte kulturore nė kufirin turk.

“Bėhej fjalė pėr statuja dhe gjėra tė tjera qė ata gjasme i thyen para kamerave,” tha ai.

Pas pothuajse tre muajsh luftime nėn flamurin e Shtetit Islamik, komandanti i Fisnikut u zhduk. Nuk ishte e qartė nėse ai ishte vrarė apo jo dhe shefat e tij tė rinj atėherė kėrkuan qė ai tė vriste civilė, qė ai tha se s’ishte i pėrgatitur ta bėnte.

“Unė shkova pėr para, jo pėr tė masakruar tė pafajshėm,” kėmbėnguli ai.

Fisniku tha se ēmimi qė iu kėrkua tė paguante qė ta lejonin tė largohej ishte qė ai dhe katėr luftėtarė tė tjerė tė vrisnin pesė “spiunė”, ndėr ta edhe dy gra.

“Alternativa ishte qė ata tė na vrisnin ne nė shesh,” tha ai.

Ish-luftėtari lufton ekstremizmin

Zhgėnjimi me Shtetin Islamik bėri qė Albert Berisha tė krijonte njė OJQ pasi ai u kthye nga zona e konfliktit nė Siri pėr tė ndihmuar ish-luftėtarė tė tjerė tė rikthehen nė shoqėri dhe t’i largohen ideologjisė ekstremiste qė i ēoi ata tė luftonin nė njė luftė tė huaj.

“Shteti nuk e ka kuptuar kurrė se qėllimet tona s’ishin tė bėheshim terroristė,” tha Berisha pėr BIRN, duke iu referuar 300 apo mė shumė kosovarėve qė besohet se kanė luftuar nė Lindjen e Mesme gjatė viteve tė fundit.

“Secili kishte historinė dhe qėllimet e tij. Por e vetmja gjė e rėndėsishme pėr ata qė janė rikthyer ėshtė se rikthimi i tyre do tė thotė se ata u zhgėnjyen nga ajo qė panė,” tha ai.


Albert Berisha krijoi njė OJF pėr tė ndihmuar ata qė ktheheshin nga Siria | Foto kortezi nga Albert Berisha

Berisha s’ėshtė njė xhihadist tipik. Ai u diplomua pėr shkenca politike nė Universitetin e Prishtinės dhe ka diplomė master nga Universiteti i Tiranės.

Berisha tha se ai shkoi nė Siri nga data 6 deri mė 20 tetor 2013, pėr tė ndihmuar opozitėn siriane nė luftėn e tyre kundėr regjimit tė Bashar Al-Asadit, por nuk u angazhua kurrė vetė nė luftime.

Ai thitė se arsyeja pse ai shkoi ishte se nuk gjeti ndonjė kuptim nė shoqėrinė kosovare dhe donte tė ndihmonte vėllezėrit e tij myslimanė nė luftėn e tyre kundėr njė diktatori.

Pasi mbėrriti nė Siri, ai kėrkoi t’u bashkohej grupeve tė tjera shqipfolėse “pėr tė shmangur barrierat gjuhėsore” dhe u ēua tė takonte Lavdrim Muhaxheri, komandantin e luftėtarėve shqiptarė tė Shtetit Islamik.

“Betohem pėr Zotin se s’kisha dėgjuar kurrė mė parė pėr tė dhe s’e kisha takuar kurrė mė parė,” tha Berisha nė gjyqin e tij nė Prishtinė pasi u kthye.

Ai pretendoi se bėri kėrkime nė internet gjatė dy orėve qė kishte energji elektrike nė ditė, duke u pėrpjekur tė kuptonte se ku kishte pėrfunduar dhe gjeti njė video tė Muhaxherit.

Pėr shkak se largimi nga ISIS u vėrtetua se ishte pothuajse i pamundur, ai pėrdori Facebookun e tij pėr tė kontaktuar njė mik nė Kosovė dhe pėr tė rregulluar njė plan largimi.

“Ai mė pas mė dėrgoi njė mesazh duke thėnė se njė i afėrmi im ishte i sėmurė dhe se duhej tė kthehesha nė shtėpi, gjė tė cilėn unė e pėrdora si justifikim pėr t’u kthyer nė Kosovė,” tha ai nė gjykatė.

Gjykata e shkallės sė parė nė Kosovė e dėnoi atė me tre vjet e gjysmė burg pėr terrorizėm. Ēėshtja e tij aktualisht ėshtė nė gjykatėn e apelit dhe ai po e pret vendimin nė liri.

“Gjėrat mė tė vėshtira pėr mua ishin paragjykimi shoqėror, dyshimet e vazhdueshme dhe presionet e vazhdueshme nga tė gjitha institucionet shtetėrore – tendenca e tyre pėr tė pėrmbushur axhendat e tyre politike apo institucionale nėpėrmjet nesh,” tha Berisha.

“Akoma mė e vėshtirė ishte koha pasi u lirova nga paraburgimi. Atėherė, ne (xhihadistėt e rikthyer) ishim bėrė fytyra publike nė Kosovė dhe njerėzit filluan tė na stigmatizonin edhe mė shumė,” shtoi ai.

“Ėshtė shumė e vėshtirė pėr njerėzit e gjendur mes dy zjarreve, kur nuk e di mė se ku e ke vendin,” tha ai.

OJQ-ja e tij, e quajtur INSTID, synon tė luftojė ekstremizmin fetar nė Kosovė dhe tė deradikalizojė njerėzit qė janė rikthyer nga zonat e konfliktit nė Lindjen e Mesme.

“Duke ditur qė shumica prej tyre kanė qenė viktima, mendova se viktimizimi i mėtejshėm i tyre nuk ishte njė zgjidhje dhe kėrcėnonte t’i radikalizonte ata edhe mė shumė,” shpjegoi ai.

“Kėshtu qė vendosa tė ngrija njė institucion qė do tė trajtojė ekskluzivisht kėtė, nė mėnyrė qė njerėzit tė bėhen pėrsėri tė dobishėm nė shoqėri dhe tė mos u hiqet liria, qė krijon potencialin pėr njė radikalizim edhe mė tė madh dhe madje edhe pėr tė radikalizuar tė tjerė nė burg,” tha ai.

Pėr kėtė artikull kontribuuan Die Morina dhe Labinot Leposhtica.

Artikulli ėshtė publikuar si pjesė e Resonant Voices Initiative dhe ėshtė realizuar nė bashkėpunim me Qendrėn pėr Gazetari Investigative nė Mal tė Zi.

https://www.reporter.al/xhihadistet-...lifati-i-isis/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2017, 18:40   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,208
Thanks: 5
Thanked 127 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Ky paska patur fat qe eshte kthyer, se shoket e tij jane vrare, sidomos pas bombardimeve ruse, ku nuk dihet akoma numri i te vrarve.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2017, 02:36   #3
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,762
Thanks: 10,741
Thanked 5,948 Times in 4,029 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Österreich warnt vor türkischem und saudischem Einfluss auf dem Balkan.

Österreichs Außenminister richtet scharfe Vorwürfe gegen Saudi-Arabien und die Türkei. In Sarajevo oder Pristina etwa würden ...Frauen dafür bezahlt, voll verschleiert auf die Straße zu gehen, um das Straßenbild zu ändern.

Österreichs Außenminister Sebastian Kurz hat vor einem wachsenden Einfluss der Türkei und Saudi-Arabiens auf dem Westbalkan gewarnt. In Sarajevo oder Pristina etwa würden „Frauen dafür bezahlt, voll verschleiert auf die Straße zu gehen, um das Straßenbild zu ändern“, sagte Kurz dem „Handelsblatt“. „Hier dürfen wir nicht tatenlos zusehen“, forderte er.

Der Außenminister forderte vor diesem Hintergrund eine Beschleunigung des Annäherungsprozesses des Westbalkans an die EU. Zwar stehe die EU derzeit vor Herausforderungen wie dem Brexit, der Flüchtlingskrise oder dem islamistischen Terrorismus, dennoch dürfe der Westbalkan nicht aus dem Blick geraten.

Es handele sich um eine Region mit jungen Staaten, in denen Spannungen untereinander oder zwischen verschiedenen Ethnien zuletzt wieder zugenommen hätten. „Wir müssen daher weiterhin eine aktive Rolle in dieser für die EU so wichtigen Region spielen, Reformen und den Kampf gegen Radikalisierung unterstützen sowie eine glaubhafte EU-Perspektive bieten“, sagte Kurz dem Blatt.

Bereits im Mai hatte die deutsche Bundesregierung erklärt, sie beobachte islamistische Einflussnahme im Westbalkan durch Saudi-Arabien und andere Golfstaaten. „Saudi-arabische Missionierungsorganisationen sind auch im Kosovo aktiv und verbreiten hier die von Saudi-Arabien vertretene wahhabitische Interpretation des Islam, etwa durch die Entsendung von Predigern“, antwortete sie auf eine Anfrage der Linken-Bundestagsfraktion.

Darüber hinaus sei der Bundesregierung nach „ein kontinuierliches Engagement arabischer Geldgeber – Einzelpersonen, Nichtregierungsorganisationen sowie staatliche und halb staatliche Institutionen – in der Islamischen Gemeinde Kosovos (BIK) feststellbar“.

Inzwischen wurden viele saudi-arabischen Stiftungen verboten. Doch dadurch sind die Finanzflüsse intransparenter geworden. Welche Gelder in den Kosovo fließen und an wen, ist nicht nachprüfbar.

Stand: 22.08.2017 | Lesedauer: 2 Minuten

PS: ne ato shtete LESHI qe bejne pjese tek Ballkani,qlirimtaret duhet ti ruajne, sepse ka hyre SHEJTANI.

Me te mira nga Beni.

LG.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2017, 07:01   #4
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 591
Thanks: 12
Thanked 151 Times in 108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Smokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Nuk ka zot se po te kishte zot nuk i lejonte keta perbindeshat e palare te ktheheshin gjalle e te tregonin histori lufte.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Smokkie pėlqehet nga
i vjetėr 23-08-2017, 09:38   #5
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 10,915
Thanks: 7,683
Thanked 3,844 Times in 2,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Keta e kane vendin ne burg dhe te kalben aty.
Jane rrezik per shoqerine dhe per familjet e tyre ...
Ky ben si shpirt i keq tani qe mos te penalizohet po kushedi me cfare missioni eshte kthyer.

Pffff shkoi ne Siri per nje jete me te Mir, me te paster ku ne boten e metejshme e prisnin virgjereshat siriane lol
Po femijet e gruan e tij cfare e priste?
Besimtar leshi!
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 23-08-2017, 12:08   #6
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 529
Thanks: 142
Thanked 205 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Eshte shume interesante se si CIA vuri ne funksion krijimin e shtetit islamik. U dhane mundesine te gjithe idioteve dhe muslimaneve me tendenca radicale qe te mblidheshin ne Siri e Irak dhe pasi I mblodhi I vrau.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i rolex pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2017, 02:28   #7
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 103 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Eshte shume interesante se si CIA vuri ne funksion krijimin e shtetit islamik. U dhane mundesine te gjithe idioteve dhe muslimaneve me tendenca radicale qe te mblidheshin ne Siri e Irak dhe pasi I mblodhi I vrau.
Ku eshte problemi ketu?
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2017, 02:57   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 916
Thanks: 653
Thanked 391 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Xhihadistėt nga Ballkani kthehen tė zhgėnjyer nga kalifati i ISIS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Eshte shume interesante se si CIA vuri ne funksion krijimin e shtetit islamik. U dhane mundesine te gjithe idioteve dhe muslimaneve me tendenca radicale qe te mblidheshin ne Siri e Irak dhe pasi I mblodhi I vrau.
Fiks. gjithe tocat,morracaket,kriminelet,zhulsat i mblodhi ne shkretetire e po i pastron nga mekatet..
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur