Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-05-2018, 06:55   #81
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,786
Thanks: 10,751
Thanked 5,946 Times in 4,027 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Pse nuk do tė ketė ndarje tė Ēmimit Nobel pėr Letėrsi pėr kėtė vit?

Akademia Suedeze ka njoftuar se kėtė vit nuk do tė ketė fitues tė Ēmimit Nobel pėr Letėrsi, pas skandalit pėr akuza pėr sulme seksuale.

Tetėmbėdhjetė gra kanė akuzuar pėr sulme seksuale fotografin francez, Jean-Claude Arnault, qė ėshtė i martuar me anėtaren e Akademisė dhe autoren, Katarina Frostenson. Frostenson ėshtė larguar nga organizata, sikurse udhėheqėsi i Akademisė dhe katėr anėtarė tjerė. Akademia ka thėnė se vitin e ardhshėm do tė njoftojė pėr fituesin e Ēmimit pėr vitin 2018 dhe 2019. Ky rast pėrbėn skandalin mė tė madh pėr kėtė ēmim prej kur ka nisur tė ndahet mė 1901. Akademia ka thėnė se vendimi ėshtė marrė pėr shkak tė mungesės sė besimit publik. Disa anėtarė tė akademisė kanė thėnė se ēmimi duhet tė ndahet pėr tė ruajtur traditėn, mirėpo tė tjerėt kanė thėnė se institucioni nuk ėshtė nė gjendje pėr tė bėrė njė gjė tė tillė. Pėrveē gjashtė viteve gjatė kohės sė luftėrave botėrore, vetėm mė 1935 nuk ėshtė ndarė ky ēmim pėr shkak se ėshtė konsideruar se nuk ka ndonjė person adekuat pėr tė.

Tschjaa.....moral EBEN ose tju besh te tjereve duhet te jeshe vete....STERIL.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 20:35   #82
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,186
Thanks: 177
Thanked 404 Times in 260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Rusi: Ura 90 km qe lidh Krimen me Rusin perfundoi pas tre vjetesh pune. Nje tregues ky per fuqin gjigande ekonomike qe ka ky vend.

Col, amerika per sa kohe do te mund te ndertonte nje ure te till? Se ta them une, asaj tre vjet nuk do ti mjaftonin as per te siguruar celikun qe u perdor per kete ure. Lera pastaj te tjerat.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 09:45   #83
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,419
Thanks: 204
Thanked 340 Times in 261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Rusi: Ura 90 km qe lidh Krimen me Rusin perfundoi pas tre vjetesh pune. Nje tregues ky per fuqin gjigande ekonomike qe ka ky vend.

Col, amerika per sa kohe do te mund te ndertonte nje ure te till? Se ta them une, asaj tre vjet nuk do ti mjaftonin as per te siguruar celikun qe u perdor per kete ure. Lera pastaj te tjerat.
Po me ben disi te pa-sigurte ne percaktimin e balancave boterore: domethene Rusia eshte fuqia e pare ekonomike, ashtu dhe superfuqi? E ke emocionale nga vetja, apo mbeshtetesh ne shifra e fakte te nje besueshmerie te larte?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 09:49   #84
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,031
Thanks: 6,106
Thanked 4,595 Times in 1,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

E ka emocionale pra. Por edhe harron se me i fuqishem eshte ai qe eshte me i afte te shkaterroj sesa te ndertoj. Lufta eshte art shkaterrimi !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 17-05-2018 nė 09:55
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 11:12   #85
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,020
Thanks: 587
Thanked 446 Times in 311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Rusi: Ura 90 km qe lidh Krimen me Rusin perfundoi pas tre vjetesh pune. Nje tregues ky per fuqin gjigande ekonomike qe ka ky vend.

Col, amerika per sa kohe do te mund te ndertonte nje ure te till? Se ta them une, asaj tre vjet nuk do ti mjaftonin as per te siguruar celikun qe u perdor per kete ure. Lera pastaj te tjerat.
Fuqi gjigante ekonomike??!!
ALOOOOOOOOOOOOOOO! Rusia me 150 milion banor 1/6 e teritorit te globit toksor ka ekonomi me te vogel se holanda qe mezi e gjen ne harte!!!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 11:38   #86
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,186
Thanks: 177
Thanked 404 Times in 260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Po me ben disi te pa-sigurte ne percaktimin e balancave boterore: domethene Rusia eshte fuqia e pare ekonomike, ashtu dhe superfuqi? E ke emocionale nga vetja, apo mbeshtetesh ne shifra e fakte te nje besueshmerie te larte?
Dy fjali jane shkretat. Dhe ato nuk i ke lexuar sakte DS?!

Ku e lexove ti, ta kem shkruar une, qe Rusia eshte fuqia e pare ekonomike boterore?! Aty ne pohimet e mia eshte nxjerr ne dukje vetem potencialet gjigande ekonomike qe ka ky shtet. Nuk eshte krahasuar me ekonomin e asnje shteti ekonomia ruse ne ato dy pohime DS, qe te kemi te pare, te dyte, apo te trete.

Une nuk kam degjuar te kete ndonje ekonomi krahasuese. Ka vetem potencial(aftesi) ekonomik. Se ekonomia e cdo shteti ka specifikat e saj, pra ka pika force, ka dhe thembra Akili. Kane sisteme financiar te pavarur dhe vlersime relative te mallrave ne baze te nevojave te tyre ekonomike per to. Prandaj nuk mund te krahasohen ekonomite e shteteve. Vetem Amerika bene krahasime te tilla, se ka nje sistem te saj propagande per te stabilizuar hegjemonin mbi kelyshet e saj perendimore per tu mbushur mendjen atyre qe do jetojne ke mire, nen hegjemonin e saj.

Pajtaj jeni dhe ju qe lexoni dhe degjoni brrockullat e saj, qe nuk e dini qe ka edhe pika te tjera veshtrimi per te pare, kuptuar boten qe na rrethon dhe per te vlersua ato qe ndodhin.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 14:36   #87
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,419
Thanks: 204
Thanked 340 Times in 261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Une nuk e di se ku plluskon ti, po potencial ne shqip une kuptoj fuqi plus mundesi. Cilin vend ka lene per se mbari Rusia (ish-BS)?

Sa per punen e systemit te Amerikes, shih Gjermanine dhe Europen perendimore, apo Japoni e Kore te Jugut.

Faktet i ke brenda ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 14:39   #88
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 15,405
Thanks: 5,620
Thanked 5,422 Times in 3,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 316
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une nuk e di se ku plluskon ti, po potencial ne shqip une kuptoj fuqi plus mundesi. Cilin vend ka lene per se mbari Rusia (ish-BS)?

Sa per punen e systemit te Amerikes, shih Gjermanine dhe Europen perendimore, apo Japoni e Kore te Jugut.

Faktet i ke brenda ...
A je lodh ket 15dic.....
__________________
What goes around comes around......
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 15:13   #89
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,186
Thanks: 177
Thanked 404 Times in 260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une nuk e di se ku plluskon ti, po potencial ne shqip une kuptoj fuqi plus mundesi. Cilin vend ka lene per se mbari Rusia (ish-BS)?

Sa per punen e systemit te Amerikes, shih Gjermanine dhe Europen perendimore, apo Japoni e Kore te Jugut.

Faktet i ke brenda ...
Potenca do te thote ne shqip fuqi DS, jo potencial.

Ti DS mesiguri nuk e kupton, se ceshte ekonomia. Ti me siguri per te matur ekonomin e nje vendi, i numeron supermarketet. E kuptova une, qe nuk ke lene supermarket pa u numeruar ketyre shteteve ti. Dhe thene midis nesh ke te drejte.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 15:18   #90
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,186
Thanks: 177
Thanked 404 Times in 260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Fuqi gjigante ekonomike??!!
ALOOOOOOOOOOOOOOO! Rusia me 150 milion banor 1/6 e teritorit te globit toksor ka ekonomi me te vogel se holanda qe mezi e gjen ne harte!!!
Ti mesiguri keto, qe shkruan, do t'i kesh kuptuar vete. Me siguri nuk do ti kesh me te degjuar, se asnjeri nuk flet posht e perpjet nga keto budalliqe.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 15:38   #91
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 15,405
Thanks: 5,620
Thanked 5,422 Times in 3,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 316
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ti mesiguri keto, qe shkruan, do t'i kesh kuptuar vete. Me siguri nuk do ti kesh me te degjuar, se asnjeri nuk flet posht e perpjet nga keto budalliqe.
Kurse ti do ta keshe psonisur keto brrockulla per Rusicken ne ndonje azil komunaresh qe lexojne Pravden qe ne mengjes....

Ekonomia e Rusickes sot eshte e njejte me ate te Korese se Jugut
Ja ku i ke statistikat e 2018 ne kete tabele te ketij linku....
http://statisticstimes.com/economy/c...jected-gdp.php
__________________
What goes around comes around......
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 16:55   #92
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,186
Thanks: 177
Thanked 404 Times in 260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Pse mo Coli, paska bere edhe Koreja ure 90 km ne mes te detit kete vit?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 17:01   #93
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 15,405
Thanks: 5,620
Thanked 5,422 Times in 3,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 316
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Evlat mos ke filluar te lexosh tabelat maje urave ??
__________________
What goes around comes around......
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2018, 06:53   #94
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,786
Thanks: 10,751
Thanked 5,946 Times in 4,027 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Shtohen rastet me kancer, Serbia ngre komision pėr bombardimet e NATO-s.

Parlamenti serb miratoi njė ligj pėr tė krijuar njė komision hetimor qė do tė hetojė "mbi pasojat shėndetėsore pėr qytetarėt dhe pėr mjedisin pas bombardimeve me uranium tė varfėruar tė kryera nga NATO kundėr Serbisė nė pranverėn e vitit 1999 gjatė Lufta e Kosovės.
Nga 157 deputetėt e pranishėm 156 votuan pro. Komisioni do ta informojė parlamentin ēdo gjashtė muaj mbi ecurinė e hetimeve dhe do tė paraqesė njė raport tė parė deri nė fund tė vitit 2020. Nė ditėt e fundit presidenti Aleksandar Vuēiē, njofton krijimin e komisionit, pasi janė raportuar rritje tė rasteve tė kancerit nė vend, veēanėrisht nė mesin e fėmijėve. Autoritetet besojnė se ndihmė nė kėtė drejtim mund tė japė edhe Italia, e cila ka marrė pjesė nė bombardimet e NATO-s kundėr Serbisė. Rreth 300 ushtarė kanė vdekur si pasojė e kancerit, ndėrsa nė luftė kanė marrė pjesė rreth 4 mijė ushtarė.

PS: flamurtareve hidhju tuM apo acid do thone: falemneres per ujin e bekume.

Tungi se do boj relax njoni.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur