Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-09-2010, 22:08   #1
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 674
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Post Test psikologjik..PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2010, 14:09   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PUPA Shiko postimin


PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
Po e marr une guximin..
1-Budallai eshte i zgjuar sepse nuk mendon
2-N.q-se nuk i ka rreshqitur mamise nga duart...behet
3-Truri ne,po neve po patem tru.
4-Fus vleren ne mes.
5-Te dyja bashke ne teresi,ndergjegja ne vecanti.
6-Kujton se ndryshon,per brenda vetes je ti(une)
7-Te vetmen pyetje qe nuk i pergjigjem dot.
8-baraz pyetja e shtate.
9-Subjektive nga ana e ime.
10-Nuk e njoh...fatmiresisht ose fatkeqesisht.
lg
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2010, 12:45   #3
unejsa
Jetoj vetem per TY
 
Avatari i unejsa
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Shijak
Posts: 396
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
unejsa ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PUPA Shiko postimin


PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1: Nuk mund te themi qe ky eshte nje veprim ose mendim i zgjuar dhe ky eshte nje veprim ose mendim jo i zgjuar ose si thuht ne gjuhen popullore veprim prej dudallallai. Cdo veprim kosiderohet i sakte ose inteligjen nga dikush qe e mendon ate gje ne ate kendeveshtrim dhe konsiderohet si dicka jo inetligjnte nga dikush qe e shikon ceshtjen ne nje aspekt tjeter.
Psh: marrim gjakmarrjne. Nje femomen shume i perhapur ne vendin ton por dhe ne bote. Disa thojne qe po me vrave dike do te vras dhe ai kete gje ne kendeveshtrimin e tij e quan gjen me te drejte sepse po vepron ne ate menr
yre qe po mbron nderin e familjes te tij dhe per keta njerez eshte absurde qe nese dikush te vret nje njeriun tend ti os te marresh hak (gjake) per te ata thjeshte te quajne te marre. Po keshtu nese e shikojme ne kendeveshtrimin e atij qe nuk marr hak por ja len gjithcka drejtesis te shteit ose asaj hynore keta njerez kur i shikjone ata persona te cilet jan epro gjkamrrjen ata cillohen(gjakmarrsit) si injoranta dhe veprimet e tyre jo inteligjnte. Pra si shikojme ate q edikush e quan te drejte tjeri e quan te gabuar dhe nuk kemi si te themi se cili eshte veprim inteligjent dhe cili jo.

2:Ka njerez dhe shkolla psikologjike qe mendojne se njeiu e trashegon inteligjencen nga prindrit e tyre dhe nuk ke si te besh sepse femija lind me nje koeficent inteligjence te caktuar ne baz te koficenti te inteligjences qe kan prindrit.
Por ka te tjer qe mendojne qe femija kur lind eshte nje flet e bardh ne te cilen mund t eshkruash si te duash kjo ne psikologji njhet si "Tabola rasa" sipas ketyre individve dhe kesaj shkolle psikologjike nje femij te sapo lindur e formon si te duash sepse ai eshte si nje liber i bardhe i pashkruar. Njeriu formohet ne baz te edukates dhe te mesimeve qe ne i japim. Nese ne duam qe ky femij te behet anti shoqeror dhe e edukojme keshtu panvarsishte rrjelljes familjare qe ka ai shtu do behet. Pra gjithca ka shkon nebaz se si e duam ne qe te behet individi ne te ardhmen.
3: Kjo eshte si ajo gjeagjeza kush e beri vezha pulen apo pula vezen.
Atehere kjo eshte e ndersiellte truri komandone levizjet e gjymtyrve tani ne baz te veprimeve qe ne duam te kryejm. nes ene duam te qajme athere truri con sinjalet ne qendren e lotit dhe behet e mundur aktivizimi i qendrave te lotit. Por e ke degjuar ti ndonjher kur thone qe ke vepruar me tru e jo e zemer. Shpesh here ne ne mendje eni nje mendim qe ne fakte dicka brenda nsesh na thot qe e kemi gabim por truri ta thote beje kete por eshte dicka me e forte s ekomandat e trurit tone qe nuk ekejone veprimin e kesaj gjeje.

PS: Pyetjeve e tjera o i pergjigjem me von se tani nuk kam kohe se me kerkojne
__________________
Gruaja mund ta duroje varferine,shemtine dhe jeten plot angazhime te burrit,
mirepo ajo nuk mund ta duroje sjelljen e keqe te tij.
unejsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2010, 13:56   #4
Jeta
Deri kur!
 
Avatari i Jeta
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Ne mes endrrave dhe realitetit
Posts: 422
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Jeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyerJeta ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?Nuk mbaron por secili gradualisht vjen duke u shtuar.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?Po mos te kesh zgjuarsin ne gjene smund te behesh.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?Kush ne?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Ta jetosh,(do mbese emri jeta)shaka.
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Ndergjegja.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Se besoj!
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?E drejt drejtesia, e padrejt tradhetia.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?Secila zavendeson njera tjetren.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?se kuptoj pyetjen!
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Jo aq po ndryshoj me kalimin e kohes.
__________________
Kujdes, edhe jeta jote nuk ėshtė vetėm e jotja, prandaj nuk mund tė jetosh e tė sillesh ashtu si dėshiron vetėm ti!
Agim Metbala
Jeta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2010, 14:28   #5
Emirjola
Super Anėtar
 
Avatari i Emirjola
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: verdalle!
Posts: 150
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Emirjola ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PUPA Shiko postimin


PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1-Zgjuarsia mbaron ne momentin kur ke humb cdo gja dhe kur perreth vetes ka shum te zgjuar dhe asnji budalla!!Budalleku fillon ne momentin kur rreth vetes ke vetem te zgjuar!
2-Pa diskutim qe te gjithe behen te zgjuar,dhe nuk lindin te zgjuar!
3-Mundohemi ta kontrollojme ne trurin por duke qene se truri eshte pjese e jona dhe ne jena pjese e tij kjo dmth qe here e kontrollojm ne ate dhe here na kontrollon ai ne!
4-Nuk besoj qe vdekja do te fshinte gjithcka nga vete fakti q ene jena duke jetuar dhe padiskutim qe do lejm dicka mrapa!kjo dmth qe te gjithe jetojme per te lene 1 emer te mire apo te keq ca rensie ka,por do kujtohena gjate!
5-Ndergjegja e drejton jeten sepse jeta ashte thjesht 1 menyre e te qenurit ne mes te shum njerezve dhe menyren se si jetojm e zgjedhim te gjithe ne!!nese do ndodhte qe ta ndertonte jeta ndergjegjen atehere asigja nuk bahet ashtu si duhen dhe me ndergjegje thjesht jetohet si mund te jetoje dhe 1 kafshe!!Por ne e dime shum mire qe ajo qe ne na dallon nga kafshet nuk ahste jeta por ndergjegja!
6-Kemi te beje me lindjen e personaliteteve te reja dhe zevendesimin e personaliteteve te vjetra me te rejat,nga e vetmja asrsye sepse me ndryshimin e koheve ndryshojn dhe menyra e jeteses,mentyra e komunikimit,ambienti,pergjegjesite etj!
7-Dicka quhet e drejte nese arrihet te perfeksionohet ne baze te disa rregullave qe jane vendosur nga disa persona me aftesi juridike dhe fizike per personat e tjere deh per te miren e vendit!Nese keto rregulla nuk zbatohen apo keto ligje nuk vihen ne pune atehere gjestet qe bahen jane te padrejta!!nuk kemi njerez te drejte apo te padrejte por kemi veprime te drejta apo te padrejta!
8-Ne momentin qe fitojme 1 lumturi qe me perpara nuk e kemi pasur atehere dmth qe kemi arritur nje te mire!!Ne momentin qe kjo lumturi bahet pjese e jona dhe nuk na ban ma pershtypje per kete lloj lumturi thjesht kerkojme nje lumturi me te madhe,dhe nese nuk arrijme lumturi tjera thjesht do zhgenjehemi arrijm te kuptojme qe kemi arritur 1 humbje nga pjesa e jetes tone qe na ben te vuajme dhe kjo ashte e keqja qe kena arrit!
9-Subjektivizmi ashet fakti qe ne po shkruajme dhe subjekt ashte debati qe ne po shfaqim ose bashbisedimi jone,objektivizmi ahste dica konkrete qe jena ne si individe!!
10-mendoj se e njof mire por kur them e njof mire dmth qe veten e shikoj here me syte e mi dhe here me syt e botes,dhe perpiqem te alternohem ne te njejtin karakter por ne situata te ndryshme,kjo me ben te mendoj qe e njof mire veten!
__________________
Nuk humbet askush,perderisa nuk zoterohet nga askush...kjo eshte pervoja e vertete e lirise:ta kesh gjene me te shtrenjte ne bote,por te mos e zoterosh kurre...
Emirjola nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2010, 14:41   #6
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 674
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku? zjuarsia mbaron aty kur fillon budallalliku
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?... Lind me gjene zgjuarsie dhe nqs esht i aft sa rron meson..
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?... Truri esht sistemi operativ i nje njeriu e kontrollon gjithcka ,nqs e kontrollojm ne trurin po ai ke kontrollon ? pra truri ne
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?,...... esht vet pergjigja po ne pyetje (asgje)
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen? ...... nje njeri qe ska ndergjgje e drejton prap si prap jeten,cdo njeri jeton me ndergjegjen e vet..
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person? .... dhe pema ndryshon nga bime beht ah per dru,esht karavani i jetes qe ka ndryshimet esaja por fara po ajo esht
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?..... varet se per ēfar behet fjale,quhet e padrejte kur ke te drejte dhe e drejta demton
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?.... e mira mbaron sapo e ke ber,e keqa kujtohet gjithmon...Ndryshimi? varet nga personalitet
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)? ... objektivizmi esht meta e cdo njeriu ne jet per tu arritur ..ēdo njeri ka objektivin e vet..
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?..... asnjeri se njeh veten e tij,sepse ndryshojm dita dites,po te njohesh vetveten ke njojt dhe tjeret ..
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2010, 23:47   #7
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 11,761
Thanks: 3,241
Thanked 4,323 Times in 1,966 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 569
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?Kur mundohesh te vesh ne dukje se te gjith jane gabim dhe ti ke te drejte.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?Varet ke familja, shoqeria.. etj etj.. besoj se te gjith lindim njesoj, pervec atyre qe lindin te semure.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?Them se na kontrollon truri, dikush qe i mungon sesht askush.
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Asgje
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Ndergjegja jeten, duke perjashtuar ata qe skan ndergjegje fare.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Jo, rrethanat e jetes e bejne te ndryshoje njeriun.
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?E drejta fiton gjithmone, varet si e koncepton nje individ.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?Kur kenaq veteveten duke i bere keq dikujt.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?Pas!
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Aq mire sa , askush sme njeh me mire
__________________Tė sillja nė jetė njė copė tė shpirtit tim ..... Ky ėshtė kuptimi i jetės time..!

Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2012, 03:40   #8
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,721
Thanks: 8,211
Thanked 2,592 Times in 1,354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reine Shiko postimin
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?Kur mundohesh te vesh ne dukje se te gjith jane gabim dhe ti ke te drejte.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?Varet ke familja, shoqeria.. etj etj.. besoj se te gjith lindim njesoj, pervec atyre qe lindin te semure.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?Them se na kontrollon truri, dikush qe i mungon sesht askush.
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Asgje
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Ndergjegja jeten, duke perjashtuar ata qe skan ndergjegje fare.
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Jo, rrethanat e jetes e bejne te ndryshoje njeriun.
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?E drejta fiton gjithmone, varet si e koncepton nje individ.
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?Kur kenaq veteveten duke i bere keq dikujt.
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?Pas!
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Aq mire sa , askush sme njeh me mire
Bravo, pergjigje me vend!

p.s: Po te jepja reputacion do fitoje vetem 12 pike (se aq e kam masen), por do te isha manget 295 pike nga 307 pike qe mund te me jepje ti. By the way, je e vetmja antare qe jep kaq shume pike me reputacion. Cili eshte sekreti yt?! Ja na e thuaj t'i heqim veshin atij Mandit qe eshte cigun me ne te tjeret.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2015, 22:43   #9
Vlor
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Vlor ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
*Zgjuarsia mbaron aty k njeriu haron vdekjen, dhe avanturon tej reales e ktu fillon budallaliku.
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
*Sa do i zgjuar te jesh pa shprehi pune nuk korr sukses ! Por mendoj qe pervojat e shumta te jetes ndikojne ne menchurine e tij .
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Truri neve
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Nese dhe vetem nese vdekja fshin gjithvhka ateher SHIJOJENI TE TASHMEN (por mendoj qe vdekja nuk fshin gjithchka)
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
*Ndergjegja jeten
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
*Ska te beje fare , ai ndyshon thjesht nga perjetimet e te kaluares dhe sa me shume qe kalon kupton metoden e te ecurit ne jete !
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
*Kur dichka ka argumente quhet e drejt , dichka qe smund te argumentohet mbetet e pa drejte
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
*E mira mbaron aty ku fillon e keqa pra . Dallimi mes tyre uhuuu male ka nmes .
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
*Deri diku
Vlor nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2015, 23:13   #10
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,732
Thanks: 335
Thanked 806 Times in 269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PUPA Shiko postimin


PA DASHUR TE JU VEJ NE SIKLET,ME POSHT KAM PARAQIT DISA PYETJE PER ATO QE KAN DESHIR TE LODHIN PAK TRURIN..DO JU KESHILLOJA TE JEPNI MENDIMIN TUAJ PERSA I PERKET PYETJEVE,PA QEN E NEVOJSHME TE JU PERGJIGJENI TE TERAVE DMTH E LE NE LIRIN E JUAJ..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjeqe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
1. zgjuarsia mbaron aty ku nuk nevojitet me.
2. e bejne situatat.
3. se di.
4. nuk mendoj se vdekja fshin cdo gje.
5. eksperienca na jep ndergjegje.
6. kemi te bejme me pjekuri, jeta per kete eshte qe te na beje te kuptojme si do vene gjerat.
7. eshte e drejte nese te ben te ndjehesh mire, nese jo e gabuar.
8.S'ka as mbarim as fillim..te dyja jane te domosdoshme.
9.Se di.
10. Mendoj se e njoh mjaftueshem per gjerat e rendesishme.
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2015, 00:05   #11
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

Citim:
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?


1- Zgjuarsia nuk ka te mbaruar.. Budalleku, fillon aty kur/ku fillon ta debatosh ate.
2- Lind nga natyra
3- Truri na jep sinjale, ne duhet te jemi te afte ta kontrollojme .. por kemi dy paleshe. Une personalisht ne pergjithesi e kontrolloj, nuk me kontrollon.
4- Mos Egzistenca
5- Te dyja bashke
6- Mbase
7- E drejte kur nuk ben me hile, e padrejte kur ben me hile.
8- E mira fillon tek pozitiviteti, e keqja tek negativiteti.
9- Jane pak a shume e njenta gje... edhe i ndajme, nese e diskutojme me gjeresisht.

10- E njoh.
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2015, 07:09   #12
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,119
Thanks: 1,972
Thanked 1,775 Times in 926 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Test psikologjik..

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

Ateher kur fillojm te bejme gjera te pafrytshme dhe te pakuptimta.

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

Kisha thon zgjuarsia eshte ne korrelacion me gjenet e trasheguara dhe mjedisi ne te cilin jetojm.

3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

Sa me shum mendoj per kete aq i pasigurt jam.

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

Vdekja eshte tragjedi te cilin qdonjeri prej neve heret apo von do e perjetojm. Personalisht besoj se vdekja nuk fshin gjithqka. Jam optimist.

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

Ndergjegja jon drejton kahjen te cilen e marin ne jet.

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

Njeriu ndryshon prej pjekurise, dhe ndryshon ne me mire ose me keq ne baz te perjetimeve dhe pervojave jetesore.


7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

E drejta eshte nese mundohemi te jemi pak me empatik ndaj te tjereve perndryshe do na kaploj egoizmi dhe nuk do shikojm se kujt i hijm nder hak qe perndryshe quhet padrejtsi.

8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

Egzistojne gjera subjektive ne jete qe disa te mires i thojn e keqe ndersa disa tjer te keqes i thojn e mire. Ateher kur na kaplon apatizmi dhe narcizoizmi mbaron e mira dhe fillon e keqja.

9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

Ateher kur fillojm te shikojm "fotografin e madhe".

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?[/QUOTE]

Pjeserisht, pjesen tjeter e njohin njerezit qe me rrethojn.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur