Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-12-2010, 14:02   #81
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Roxy Shiko postimin


Shpresoj ta kuptojne mire kte pergjigje

Shqiptaret duhet ta kuptojne: bej te kunderten kur shqiptaret moral bejne.
Tashti perse juve e dini....
sorry.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2010, 15:18   #82
Le Chiffre
Super Anėtar
 
Avatari i Le Chiffre
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Vendndodhja: Tirona - ku tjeter!
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Le Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLe Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Roxy Shiko postimin


Shpresoj ta kuptojne mire kte pergjigje

Flm Roxy,
Respekt eshte cfar kerkon nje femer. Krijuesi e ka krijuar te jete e brishte de e bukur...dy gjera qe e bejne te jete ideale. Jemi ne, eshte perqasja dhe respekti qe tregon nje mashkull qe e thyen femren.
E kam thene edhe diku tjeter, e dashura ime me thote shpesh: "...sikur ta dinin femrat se cfar kujdesi tregon ti per ate qe dashuron...do te ndanin nga une... Une jam njeriu me me fat ne bote..." Kurese une nuk e shikoj keshtu, une e shikoj si detyre ta respektoj ate qe dua, ta besoj, ta degjoj. Fundja kesaj qenje kaq te brishte krijuesi i ka dhene edhe nje virtyt tjeter vec mbartjes se vazhdimesise se fisit: te qenit shume e zgjuar. Nese nje mashkull nuk di te vleresoi kete zgjuarsi, atehere eshte qorr. Femra qe ne momentin qe lind, eshte krijuar te jete e kujdeseshme, kurse mashkulli i ckujdesur. Kjo ekuilibron familjen...
(me falni per "filozofine" e gjate dhe te lodheshme!)
__________________
Don’t be pushed by your problems; be led by your dreams
Le Chiffre nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2010, 15:34   #83
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Eshte GJITHMONE reciproke,ne dashuri.
Ndryshe genjen vetveten.
Me tha: ti ke moral,je i drejte???????????
Se kuptova cfar deshte te thoshte?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2010, 16:00   #84
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Le Chiffre Shiko postimin
Flm Roxy,
Respekt eshte cfar kerkon nje femer. Krijuesi e ka krijuar te jete e brishte de e bukur...dy gjera qe e bejne te jete ideale. Jemi ne, eshte perqasja dhe respekti qe tregon nje mashkull qe e thyen femren.
E kam thene edhe diku tjeter, e dashura ime me thote shpesh: "...sikur ta dinin femrat se cfar kujdesi tregon ti per ate qe dashuron...do te ndanin nga une... Une jam njeriu me me fat ne bote..." Kurese une nuk e shikoj keshtu, une e shikoj si detyre ta respektoj ate qe dua, ta besoj, ta degjoj. Fundja kesaj qenje kaq te brishte krijuesi i ka dhene edhe nje virtyt tjeter vec mbartjes se vazhdimesise se fisit: te qenit shume e zgjuar. Nese nje mashkull nuk di te vleresoi kete zgjuarsi, atehere eshte qorr. Femra qe ne momentin qe lind, eshte krijuar te jete e kujdeseshme, kurse mashkulli i ckujdesur. Kjo ekuilibron familjen...
(me falni per "filozofine" e gjate dhe te lodheshme!)
Ndersa une sjam i tille: une i them ti sot dukesh perfeckt(para te tjerave) kjo fjala ime ate e ve ne dyshime,si ja them une asaj???
Pak e komplikuar kjo,por te tjerat mundohen...
Dhe personalisht nuk deshiroj ta thyej nje femer,dua ta bej per vete...
kaq
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2010, 22:39   #85
Le Chiffre
Super Anėtar
 
Avatari i Le Chiffre
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Vendndodhja: Tirona - ku tjeter!
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Le Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLe Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Armandi.EU Shiko postimin
Ndersa une sjam i tille: une i them ti sot dukesh perfeckt(para te tjerave) kjo fjala ime ate e ve ne dyshime,si ja them une asaj???
Pak e komplikuar kjo,por te tjerat mundohen...
Dhe personalisht nuk deshiroj ta thyej nje femer,dua ta bej per vete...
kaq
Armandi, ti me siper i referohesh: "shqiptaret...", jam kurioz te di po ti a e fut veten tek shqiptaret? Nese po, te pakten duhej te thoje"...ne shqiptaret..."
Ketu behet fjale si ndikon virgjeria ne nje mardhenje cift, jo sa i zoti je ti pe te bere per vete nje femer. "ben per vete", fjale shume pa vlere kjo!
Nje femer eshte bere per ta dashuruar sepse ajo mbart faren...embrionin...dhe krijuesi e ka bere kete gjene me te shenjte.
Tani, ne edhe duam te ndertojme nje familje te shendoshe, edhe duam "te bejme qef", por edhe duam te martohemi me nje te virgjer (dhe kjo duhet te ndodhe!).
Mendoj qe virgjeria eshte nje virtut per femren...por nese ti e ben per vete dhe ate "heren e pare" e ben ne shtepine e shokut tend sepse i kane ikur prinderit...atehere cfar kerkon me? Kjo femra nuk ka te drejte te jetoje? Nuk ka te drejte dikush ta kuptoi ate?
Kjo besoj eshte ceshtja! Te ruash virgjerine dhe te dish te falesh gabimin!
Sa po vras veten per te kujtuar nje film Italian te viteve '70 qe cfaqej ne shqiperi...kur dhendrri martohet me kete gocen dhe ja kthen familjes ne mengjes...deri kur vdesin dashurohen por te ndare nga "humbja e virgjerise"
Nga sa kam pare e vizituar une...te gjitha keto kombe e kane te cmuar virgjerine dhe naten e pare...por sot ne shekullin e 21, pak gjasa ka te kuptohemi ne kete teme!
__________________
Don’t be pushed by your problems; be led by your dreams
Le Chiffre nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2010, 09:57   #86
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Le Chiffre Shiko postimin
Armandi, ti me siper i referohesh: "shqiptaret...", jam kurioz te di po ti a e fut veten tek shqiptaret? Nese po, te pakten duhej te thoje"...ne shqiptaret..."
Ketu behet fjale si ndikon virgjeria ne nje mardhenje cift, jo sa i zoti je ti pe te bere per vete nje femer. "ben per vete", fjale shume pa vlere kjo!
Nje femer eshte bere per ta dashuruar sepse ajo mbart faren...embrionin...dhe krijuesi e ka bere kete gjene me te shenjte.
Tani, ne edhe duam te ndertojme nje familje te shendoshe, edhe duam "te bejme qef", por edhe duam te martohemi me nje te virgjer (dhe kjo duhet te ndodhe!).
Mendoj qe virgjeria eshte nje virtut per femren...por nese ti e ben per vete dhe ate "heren e pare" e ben ne shtepine e shokut tend sepse i kane ikur prinderit...atehere cfar kerkon me? Kjo femra nuk ka te drejte te jetoje? Nuk ka te drejte dikush ta kuptoi ate?
Kjo besoj eshte ceshtja! Te ruash virgjerine dhe te dish te falesh gabimin!
Sa po vras veten per te kujtuar nje film Italian te viteve '70 qe cfaqej ne shqiperi...kur dhendrri martohet me kete gocen dhe ja kthen familjes ne mengjes...deri kur vdesin dashurohen por te ndare nga "humbja e virgjerise"
Nga sa kam pare e vizituar une...te gjitha keto kombe e kane te cmuar virgjerine dhe naten e pare...por sot ne shekullin e 21, pak gjasa ka te kuptohemi ne kete teme!
Ne rradhe te pare ke te drejte duhet te shkruaja <ne> gabim nga ana ime sorry.....
E dyta personalisht tek mua nuk ka vlere <virgjeria> sic e ke shkruajtur dhe vete shekulli 21!!!!
Kete se kuptova nga ana e juaj: te ruash virgjerine dhe te falesh gabimet?
E treta e bej per vete ka SHUME vlere per MUA,pra jo NE por n.q-se e bej per veten behemi NE.
Dhe nje femer nuk eshte bere vetem per tu dashuruar,por ka dhe faktore te tjere qe aty na(me) cojne tek dashuria,sipas mendimit tim....kush jane keta faktore eshte personale si e shikon,ndjen..etj.
Ato vende qe kam pare une nuk me ka rezoltuar qe i japin prioritet.
Tashti personalisht per veten,natyrisht qe e deshiroj te virgjer(me mentalitetin tone) po ishte Shqiptare,por kete une e kqyr me vone.
Per mua personalisht ska pike vlere,ne rradhe te pare Femer NJERI.
Pa hyre ne detaje,se mund te kete pasur fatkeqesi apo tek shtepia e shokut ka humbur virgjerine.
Natyrisht ne bejme<qejf> por kur vjen puna tek NE i duam te ndershme!
Ai filmi ne vitet 70-te mbase titullohet: Gruaja me e bukur.
klm
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2010, 12:31   #87
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

[QUOTE=Le Chiffre;119703]Te me falesh E-Pakapshme por kjo thennje me duket shume pa kuptim! Pse, per gocat nuk vlen virgjeria aspak?

Une do ta filloja me pyetjen: Pse eshte Virgjeria e rendesishme? Sepse ajo i shton nje vlere njeriut, ate te mosprekjes nga nje tjeter...dhe ekskluzivisht edhe pafajesine. Une do te hamendesoj qe virgjeria dhe humbja e saj jane vetem ne normat e moralit te nje martese, qe eshte e vetmja qe ne konsiderojme si te tille.
Diferenca mes nje te virgjere dhe te pavirgjere eshte nje nate e vetme, dhe zakonisht nje eksperience jo e kenaqeshme per te dy palet......................

do thoja dicka me pak fjale, dhe pa bere filozofira, pasi nk me pelqen, ti bie shume ne kundershtim me ato qe ti vet thua, dhe e dyta do thoja, virgjeria nuk eshte virtut, ju meshkujt mund ta shifni si dicka te tille, po ta mendosh ne psikologjike, virgjeria eshte si nje tabu , e rende, por qe veq ne duhet ta heqe, po ta mendosh me asrye dhe forimim te plote, do mendodh qe ajo eshte nje pjese e njeriut, qe prishet ashtu siq ju meshkujt mund te beheni synet, , ndersa persa i perket temes, qe vlen vetem per cunat, per cunat vlen pasi shume femrave ju eshte nxire jeta, nga kjo gje, nga efekti i te mos qenit e virgjer, keshtuqe do te thoja qe lexo komentet e mia me siper qe kam bere, se me duket qe nuk i keni lexuar, un ne kete tem jam gjithmone full-option per te fol, pasi eshte nje nder fenomenet me te ndodhura ne mardheniet mashkull-femer, e kam then dhe theksoj, Sot nuk pyetet si ke qen, po si je, keshtuqe sot nuk shife dhe vlereso per ate qe eshte dhe qe do te jete, e shkuara iku u harrua, jetojme te tanishmen dhe per te ardhmen, se nuk ndertohet jeta e ardhmja duke u kthyer me koke nga a eshkuara,,,,,optimizem vullnet dhe bindje te plote per ate qe do, per femren, ta duash per ate qe esjte, dhe jo per ate cfar ajo ka....
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 10:30   #88
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 843
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Sa keq, se nga sa lexoj humbja e virgjerise pothuajse nuk konsiderohet diēka e rende, por thjesht nje veprim mekanik dhe kaq. Nuk gjykohet drejt, mendoj, ne kete rast, sepse prishja e virgjerise eshte rezultat i nje marredhenie te caktuar, dashurore ose jo, dhe me pas kalim ne nje tjeter e keshtu me rradhe. Kjo eshte edhe nje lloj ligji, qe femra pas "kalimit" te pare nuk e ka problem me. Dhe kjo eshte fatkeqesia. Dyshoj se nje femer e tille do ta doje bashkeshortin e saj sinqerisht, edhe pse ky mund te mos e kete problem kete.

Ka lloje te ndryshme familjesh. Sot po diskutohen edhe cifte homoseksuale.
Une flas per martesen e mirefillte, sic eshte tradicionalisht.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 10:43   #89
dbh
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 607
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
dbh ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Zoti kur e krijoji njeriun e krijoje te tille qe te ndjente kenaqsi gjate mardhenieve seksuale, ndaj edhe njeriu ka me mijera rraporte seksuale gjat jetes por vetem pak ose aspak femije.

Martesa tradicjonale per te cilen ti flet eshte nje tradicjon qe i perket te kaluares se larget, asaj te kaluare kur virgjeria tregonte shendet (semundjet seksualisht te transmetueshme ishin vdekje prurse), dhe asaj kohe kur njerzit perfundonin ne turren e zjarrit kur nuk ndiqnin tradicjonin.

Sot njohurit e njerzeve dhe liria njeriut bejne qe njeriu te jete me afer natyres se tij, me afer Krijuesit.
dbh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 11:35   #90
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 843
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dbh Shiko postimin
Zoti kur e krijoji njeriun e krijoje te tille qe te ndjente kenaqsi gjate mardhenieve seksuale, ndaj edhe njeriu ka me mijera rraporte seksuale gjat jetes por vetem pak ose aspak femije.

Martesa tradicjonale per te cilen ti flet eshte nje tradicjon qe i perket te kaluares se larget, asaj te kaluare kur virgjeria tregonte shendet (semundjet seksualisht te transmetueshme ishin vdekje prurse), dhe asaj kohe kur njerzit perfundonin ne turren e zjarrit kur nuk ndiqnin tradicjonin.

Sot njohurit e njerzeve dhe liria njeriut bejne qe njeriu te jete me afer natyres se tij, me afer Krijuesit.
Konkluzioni qe ke dhene eshte i gabuar kryekeput.
Prandaj eshte i veshtire diskutimi, sepse ceshtja, sic kam folur me siper, eshte c`koncepton gjithkushi me fjalen "familje", ose marredhenie ne ēift. Por c`perfaqeson ky cift??

Fjala familje ashtu sic Zoti e ka krijuar ka te beje vetem me nje burre dhe vetem me nje grua, te dy te virgjer ne menyre te padiskutueshme.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 12:58   #91
dbh
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 607
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
dbh ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Fjala e Zotit qe lexon ti eshte fjale e shkruar nga njerez, qe sipas rethanave i kan pershtatur teorin e tyre pjeses se popullsis ne te cilen keta njerez ose kishin pushtet ose mundoheshin ta vendosnin ate.

Vet fakti qe ka shume cifte qe jan martuar duke mos qene te virgjer, pra ne kundershtim me fjalen e Zotit tend, dhe kan jetuar e vazhdojn te jetojn te lumtur e verteton kete gje. Nuk eshte virgjeria qe ben mardhenien ne cift.

Mos harro qe kur ti flet per Zotin flet per ate ne te cilin beson ti. Njerzimi beson ne shume Zoter te ndryshem.

Une te fola per njeriun si qenie, si krijese. Zoti, Natyra na ka bere te ketill pra nuk kemi perse te ndjekim dogma dhe tradita qe jan ne kundershtim me ate c'ka jemi, dmth te jemi ne konflikt me Krijuesin per te qene ne paqe me 'shkruesit', ata qe na vinin dikur rregulla duke na treguar se vet jane te shenjte.

Gjebura! Perralla me bisht qe gjithekush i beson nese deshiron, ose nese eshte i detyruar ti besoj!
dbh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 13:13   #92
Linda
I'm like a star
 
Avatari i Linda
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,529
Thanks: 1,766
Thanked 859 Times in 500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
Linda ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Sot ne shekullin e 21 duhet me i pa punen dhe jo gunenlollollol

Akoma me kohen e babaqemos
__________________
Nehmen Sie die Menschen, wie sie sind, andere gibt's nicht.
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 13:32   #93
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 843
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dbh Shiko postimin
Fjala e Zotit qe lexon ti eshte fjale e shkruar nga njerez, qe sipas rethanave i kan pershtatur teorin e tyre pjeses se popullsis ne te cilen keta njerez ose kishin pushtet ose mundoheshin ta vendosnin ate.

Vet fakti qe ka shume cifte qe jan martuar duke mos qene te virgjer, pra ne kundershtim me fjalen e Zotit tend, dhe kan jetuar e vazhdojn te jetojn te lumtur e verteton kete gje. Nuk eshte virgjeria qe ben mardhenien ne cift.

Mos harro qe kur ti flet per Zotin flet per ate ne te cilin beson ti. Njerzimi beson ne shume Zoter te ndryshem.

Une te fola per njeriun si qenie, si krijese. Zoti, Natyra na ka bere te ketill pra nuk kemi perse te ndjekim dogma dhe tradita qe jan ne kundershtim me ate c'ka jemi, dmth te jemi ne konflikt me Krijuesin per te qene ne paqe me 'shkruesit', ata qe na vinin dikur rregulla duke na treguar se vet jane te shenjte.

Gjebura! Perralla me bisht qe gjithekush i beson nese deshiron, ose nese eshte i detyruar ti besoj!
Ne fakt une e trajtova ceshtjen ne kuptimin e krishtere. Duhej ta kisha saktesuar, ketu ke te drejte.
Sipas ketij kuptimi seksualiteti eshte krijuar tek njeriu per t`u aplikuar vetem ne martese dhe vetem per te bere femije.
Kjo prepuzon detyrimisht virgjeri te dyanshme.

(tjeter gje eshte se sa zbatohet)
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 19:41   #94
Le Chiffre
Super Anėtar
 
Avatari i Le Chiffre
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Vendndodhja: Tirona - ku tjeter!
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Le Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLe Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
...do thoja dicka me pak fjale, dhe pa bere filozofira, pasi nk me pelqen, ti bie shume ne kundershtim me ato qe ti vet thua....
Me fal nese kam bere filozofi...thjhesht tema eshte e tille, une keshtu e kam kutuar, mesojme nga njeri tjertri pasi une nuk eshte se e shikoj si tabu sikurse thoni ju. Nese te duket sikur bie ne kundeshtim me vetveten, mundohu e lexoi mire shkrimet e mia. E kam thene me te madhe se: "...pare nen filozofine me te vjeter te botes - fene (une i referohem times, se krishtere, por ska rendesi fare kjo), ajo predikon "naten e pare" si shume te rendesishme..." Pare nen traditen e popullit tone, nata e pare ka qene e eshte nje eveniment shume i rendesishem... Dikur cifti ne mengjes varte carcafin e krevatit bashkeshortor ne oborr te shtepise...nuk besoj qe ka nevoje per kete akt pagan, por thjeshte i jam referuar fakteve per te treguar se sa shume rendesi ka patur nen traditen ky fakt. Sigurisht meqense jetojme ne shekullin e 21, ku kibernetika dhe teoria e relativitetit jane aplikuar ne jeten e perditeshme te njerzve, keto "Tabu" te huazuara nga mijera vjet civilizim, nuk kane me po ate rendesi qe kane patur (por vleren e kane), dhe nuk eshte se une po perkrah njeren apo tjetren perqasje. Une vete nuk do ta vleresoja ate qe dua nga virgjeria, por po ta ve veten ne poziten qe ajo do te ishte jo e virgjer, nuk besoj qe do ta diskutoja me pas faktit... do ta fshija nga historia ate fakt ne emer te respektit dhe dashurise per ate qe uen kam perballe...dhe dua.
Besoj qe e kam spjeguar mire me pare qe respekti per femren, trajtimi i vecante dhe me dashuri qe nje mashkull duhet te tregoje ndaj saj qofte edhe si seks (femer) duhet te jene prioritare ne kushtet e sotme. Pa kete respekt nje femer nuk duhet te takohet per te dyten here me nje mashkull (qe nuk e respekton pavaresisht nga virgjeria)
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
...e dyta do thoja, virgjeria nuk eshte virtut, ju meshkujt mund ta shifni si dicka te tille, po ta mendosh ne psikologjike, virgjeria eshte si nje tabu , e rende, por qe veq ne duhet ta heqe...
...une do ta perseris perseri: VIRGJERIA ESHTE VIRTYT! Ti mund te kembengulesh sa te duash dhe ke mendimin tend, por ajo eshte e tille, pa i hequr te drejten te jene me virtute edhe ato qe "ne rrethana te procesit te njohjes" e kane humbur... Besoj qe ti vete do te cmoje mbi cdo gje te qenit e virgjer naten e pare (te marteses), por e perseris qe ne kete shekull te 21, kur nuk ka me "sekrete dhe jete private" per njeriun sepse i ben biografine vetvetes ne "facebook" (nje nga fatkeqesite e shoqerise se sotme), nuk mer me po ate kuptim qe ky virtut kishte ne ritet pagane... Per kete vlen perseri spjegimi i mesiperm.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
... per cunat vlen pasi shume femrave ju eshte nxire jeta, nga kjo gje, nga efekti i te mos qenit e virgjer...
...ato cuna/djem qe u nxine jeten femrave nga qe i gjejne jo te virgjera, nuk i meritojne keto femra. Nje cun qe i nxin jeten dhe e vlereson nje femer nese "e ka cipen e shpuar apo jo" (te me falni per zhargonin), nuk di aspak ta vleresoje ate qe pretendon se e do pa permendur qe as qe behet fjale qe do ta respektoje. Beseoj qe kam qene i qarte ne kete perqasje ne te gjithe shkrimet e mia. Sa per te berit synet...ky eshte nje rit pagan qe ne si popull e kemi te trasheguar qekur pellazget kane qene populli me i zhvilluar i njerezimit dhe e ka zanafillen nga shekulli i trete-katert dhe nuk eshte i njejte me virgjerine!. Ne kohen qe ushtaret pellazge (te ashtuquajtur gabimisht romake) qe u kthyen nga pushtimi i lindjes se mesme dhe qe kishin perjetuar kryqezimin e krishtit (pasi Roma ishte vetm nje qytet i vogel i perandorise pellazge ne ate kohe dhe Romaket qe ne mesojme tani ishin pellazget qe popullonin europen nga Spanja ne Peloponez) sollen me vete dy fe: Judizmin dhe Krishterimin. Judizmi predikon te beret synet (edhe sot) - dhe ne e trashegojme kete "rit pagan" pikerisht sepse perpara krishterimit populli jone solli nder vete judizmin...pastaj e zevendesoi ate me krishterimin deri sa nen zgjedhen me te eger te njerezimit - ate turke u detyrua ta "zevendesoi ate me obskurantizmin islam te litnjes se mesme" dhe kryesisht per te nxjerre inatin e kesaj perandorie dhe per tu hakmarre per humbjet e tre sulltaneve ne lufte me popullin tone anadollizmi turk me ligje, zjarr e hekur ne shekullin e 17 "e detyroi popullin tone ta zevendesoi krishterimin formalisht me islamizmin e azise se larget". Ne asnje liber fetar (bibla) nuk gjendet ndonje hamendje dhe leshim per rendesine e virgjerine di akt pagan por ajo percaktohet si nje "dhurate nga krijuesi" per te treguar rendesine, respektin dhe vleren qe ka martesa ne perteritjen e fisit...
Perseri e theksoj, nuk eshte se une perkrah kete shkolle apo jam i palekundur ne kete teori...por po e ilustroj ceshtjen e shtruar ketu ne forum me kete teori.
Ne jetojme ne shekullin e 21 dhe duhet ta shikojme me realizem cdo perqasje te shoqerise ndaj riteve pagane...por edhe cdo femer, perkrah dhuntise qe krijuesi i ka dhene te jene te kujdeseshme e ti shikojne aktet me thelle se nje mashkull, duhet ta respektoje me shume veteveten, qellimin...dhe perqasjen e perteritjes se fisit.
Nuk pranoj qe nje femre duhet
Citim:
"...ti nxihet jeta sepse nuk eshte e veirgjer.."
nga mendimi i cunave. Cdo rast ka ndodhine dhe spjegimin e vet, por dua te theksoj nje fjale te urte:
Citim:
"...nese me genjen nje here - eshte faji jot, po me genjen dy here eshte faj i asnjerit, nese me genjen tre here - eshte faji im..."
Besoj qe me kupton cfar dua te them...
__________________
Don’t be pushed by your problems; be led by your dreams
Le Chiffre nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 20:03   #95
Le Chiffre
Super Anėtar
 
Avatari i Le Chiffre
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Vendndodhja: Tirona - ku tjeter!
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Le Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLe Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
..seksualiteti eshte krijuar tek njeriu per t`u aplikuar vetem ne martese dhe vetem per te bere femije.
Kjo prepuzon detyrimisht virgjeri te dyanshme.
(tjeter gje eshte se sa zbatohet)
Se pari dua te them se une jam dakord me Ilia Spiron, pavaresisht nga rrethanat e shekullit te 21.
Nese shoqeria e sotme ka rrjedhur drejt nje perqasje te tille ku mijera vjet civilizim quhen si "dokrra", nuk eshte faji i anjerit, anje pale.
Pra, duhet ndare spjegimi pagano-fetar qe disa nga ne (kam parasysh veten-le chiffre- dhe spiron apo edhe ndonje tjeter) me faktin e zhvillimit te shoqerise se sotme ku "INTIMITETI" nuk ka asnje vlere por gjithcka rreth nje personi e gje e gjen te postuar ne facebook...?????????!!!!!!!!!
Fakti i zhvillimit te sotem te shoqerise dhe perqasjes se gabuar te nje pjese te shoqerise kryesisht nfaj kontaktit midis njerezve, grupmoshave, kombeve, etj. nuk i jep me vlere qenesise se "virgjerise si akt pagan qe duhet respektuar" para mesimit historik ne rrugen e gjate te zhvillimit te shoqerise per te ardhur ketu...ndaj edhe te qenit gay/homoseksual nuk quhet me semundje siukurse ne te vertete eshte e ndaj se ciles shoqeria ka detyrimin ti gjeje sherimin/kuren por quhet si nje "menyre jetese"...(kjo eshte qyfyrja me e madhe...)
__________________
Don’t be pushed by your problems; be led by your dreams
Le Chiffre nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2010, 20:07   #96
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

te them dicka, shkurt qarte dhe sakte, tema po te kerkon mendimin tend,dhe jo te na tregosh historine e virgjerise, se e dijme te gjithe, dhe persa i perket fese, une besoj shume ne zot, jam katolike, por nuk jam ekstremiste, besoj aq shume ne zot, sa ty sta merr mendja,,,ajo shprehja e fundit ska lidhje me virgjerine,,po kerkohet mendimi yt ne kete teme,
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2010, 05:40   #97
Le Chiffre
Super Anėtar
 
Avatari i Le Chiffre
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Vendndodhja: Tirona - ku tjeter!
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Le Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLe Chiffre do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_PAKAPSHME Shiko postimin
te them dicka, shkurt qarte dhe sakte, tema po te kerkon mendimin tend,dhe jo te na tregosh historine e virgjerise, se e dijme te gjithe, dhe persa i perket fese, une besoj shume ne zot, jam katolike, por nuk jam ekstremiste, besoj aq shume ne zot, sa ty sta merr mendja,,,ajo shprehja e fundit ska lidhje me virgjerine,,po kerkohet mendimi yt ne kete teme,

O e E_PAKAPSHME (po me ben te dyshoj per kete),
Se marr vesh pse nxehesh dhe hipen perpjete sikur te "pickoi gjarperi"...po nuk te pelqen mos e lexo postimin tim... Ne ketu po vrasim 5 minuta kohe qe te clodhim nervat...ti na i ben kallam!
Mqs je nevrikosur dhe e do shkurt mendimin tim po te them thjesht, shkurt dhe drejt drejt:

VIRGJERIA ESHTE RESPEKT PER FAMILJEN!
E THENE ME THJESHTE AKOMA - KA SHUME RENDESI!

Meqense qenkemi te nje feje, ti duhet ta dish mire...se me shkrimin tend tregon se besimtare nuk je...ose nuk di te jesh!
Sa per ate shprehjen e fundit, mendova se me kuptove...por mqs e do me troc po ta them: nese kalon nje hu, dy e tre...mos kerko edhe te respektojne dhe te falin edhe pse nuk je e virgjer (nuk e kam me ty) - ky ishte morali i fabules...

Besoj e more edhe mendimin tim, qe te mos me besh nervoz here tjeter...sepse une mundohem te debatoj dhe te te respektoj! Te pakten kaq pak pres edhe nga bashkebiseduesi...sigurisht flasim per qytetari ketu!
__________________
Don’t be pushed by your problems; be led by your dreams
Le Chiffre nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2010, 13:11   #98
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

haahha, ne shume i qarte, por ti mos trego histori ketu, dhe persa i perkt fese, se sa besimtare jam, e keni ganim ,apsi une besoj shume ne zot, dhe shkoj shume ta marta ne kishe te lacit, dhe naten e madhe ne qershor flej atje, dhe kam 7 vjet qe iki e flej atje cdo vit, dhe jam une ajo, qe zotitnuk i lutem kur kam nevoje, i falem zotit dhe kur jam mire, e fln si per te miren qe me solli e fln dhe si per te keqen,kupto, une thashe jam besimtare, besoj shume po nuk jam ekstremiste, kjo e gjitha, se besimi eshte besim dhe fakti qe une sdo m,artohem e virgjer sdo te thot qe une sbesoj, dhe 10 urdheresat qe zoti na ka dhene, nuk thote qe nuk martohesh nese je e virgjer, por nuk thehet kurora e martese, cka do te thote, qe ti martohu si do qe te jesh, por pas martese rri urte, dhe mos leju hunj te tjere te hyjne , kupton? keshtuqe ajo shprehja e jote eshte shume qarte dhe qendron,problematika e temes esht ti a do martoheshe me nje te virgjer?????
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2010, 13:38   #99
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 843
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

Citim:
10 urdheresat qe zoti na ka dhene, nuk thote qe nuk martohesh nese je e virgjer, por nuk thehet kurora e martese, cka do te thote, qe ti martohu si do qe te jesh, por pas martese rri urte, dhe mos leju hunj te tjere te hyjne , kupton? keshtuqe ajo shprehja e jote eshte shume qarte dhe qendron,problematika e temes esht ti a do martoheshe me nje te virgjer?????
Po bej citim m.q.s. eshte hapesja e temes. Njera nga fatkeqesite e njerezve besimtare eshte te lexuarit me "zgjedhje" te Shkrimit te Shenjte. Tradita e Kishes e konsideron cdo marredhenie jashte martesore "kurveri" dhe pas martese shtohet edhe "tradheti bashkeshortore". Qellimi i marteses eshte pikerisht lindja e femijeve nepermjet ketyre marredhenieve. Pra virgjeria konsiderohet "e shenjte".
Problemi i marteses me nje jo te virgjer, eshte trajtuar edhe ne nje teme tjeter, mendimi im eshte qe nuk duhet martuar me nje jo te virgjer.
Mendimi im eshte qe nje femer jo e virgjer do ta tradhetoje burrin domosdoshmerisht. Kete nuk e kam shpikur une, por kjo eshte ne natyren e femres, kur ēvirgjerohet dhe ndahet nga "i pari", nuk ndalet me, pasi nuk e konsideron me te shenjte, ...
Keshtu qe nje femer jo e virgjer nuk mund te krijoje familje te vertete.
Ka edhe raste kur martohen te virgjera dhe tradhetojne me pas..por kjo eshte me e veshtire.
Sigurisht formalisht mund te mbahet familja, kur gruaja sjell dashnoret ne shtepi dhe burri bredh gjetiu, ..por kjo nuk eshte me "familje" pastaj.
Une flas per kuptimin e krishtere te familjes, d.mth nje burre dhe nje grua
Po te flisja per islamin, atehere ketu lejohet poligamia dhe s`ka kuptim diskutimi. Ne teme duhej percaktuar mire se per cilat cifte behet fjale.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2010, 13:51   #100
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?

degjo, se ne kete teme po behet shume debat, virgjeria nuk eshte e shejte siq thoni ju, une e shenjet ii them familjes dhe vetem asajta, une kam, ndersa per sa i perket mendimit tend qe pasi u zhvirgjerua femra nuk ndalet me, keni gabim,se jam vet une femer, dakort, dhe lexoi paksa shkrimet e mia me siper dhe do gjesh shume argumenta qe une kam hedhur siper, tema eshte shume e qarte, por ti do qe te me vesh me shpatulla per muri, por jo nuk mundeni, pasi jeni i vetmi qe shpreheni qe tema nk eshte e qarte, se po te mos ishte e qarte do shpreheshin dhe shume te tjere. po ndoshat ju nuk doni te kuptoni, ose nk kuptoni, kete mesele zgjidheni vete ju,klm
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur