Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-01-2011, 12:55   #21
Meri
...Sans v``.
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Prčs de toi....!
Postime: 7,051
Thanks: 2,697
Thanked 3,972 Times in 2,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mary Shiko postimin
perse gjithcka duhet te jete kaq e veshtire, kaq e ngaterruar? perse nuk arrij te jem indiferente, perse nuk le qe gjithcka te rreshqase larg meje ashtu sic ben pjesa me e madhe e njerezve?? perse nuk arrij dot te them kujt i plasi?? Jo, une jo!!une kerkoj gjithmone nje pergjigjje per gjithcka, tentoj me cdo kusht, nuk me mjafton evidenca e fakteve, kerkoj te di , kerkoj te kuptoj dhe atehere ja ku arrin pergjigjja e kerkimeve te mia. arrin me e forte e me e rende se kurre! ndonjehere di ishte mire te mos kerkoja pergjigjje , te ndalohesha ne siperfaqen e gjithckaje , ndonjehere do ishte mire te beja sikur nuk kuptoj, do me ndihmonte te jetoja me mire, pa shume probleme e mendime.
kam zili ata qe nuk kerkojne shume nga jeta por marrin ate qe jeta u jep dhe nuk pretendojne te dine te kuptojne ,te ndryshojne o te kene me shume nga sa u eshte dhene...
perse jam gatuar kaq e gabuar????????

Me fal mary , nese citova ket pjesez kaq private te Meditimit Tend...
Ti pyet "perse jam gatuar kaq e gabuar ?????????"

Sepse jetojme ne nje Botė te nderlikuar...ku "perthyerjet" dritė-hije, shtrėmberojne konceptet : "e gabuar" dhe "drejt"
mary
__________________
....sepse aty ku nuk ka zgjidhje, Ti mund te besh zgjedhje....
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2011, 19:33   #22
mary
DELIRIO
 
Avatari i mary
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: diku ne univers
Postime: 1,025
Thanks: 115
Thanked 102 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
mary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Me fal mary , nese citova ket pjesez kaq private te Meditimit Tend...
Ti pyet "perse jam gatuar kaq e gabuar ?????????"

Sepse jetojme ne nje Botė te nderlikuar...ku "perthyerjet" dritė-hije, shtrėmberojne konceptet : "e gabuar" dhe "drejt"
mary
nuk eshte me private nga momenti qe e kam postuar ne forum Meri


ke te drejte, por ka shume njerez qe keto perthyrjet drite-hije as qe i shohin o nuk i japin rendesi dhe vazhdojne te jetojne normalisht...
i kam zili!!!
__________________
I'm never gonna say i'm sorry for the essence of my soul
mary nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2011, 13:46   #23
mary
DELIRIO
 
Avatari i mary
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: diku ne univers
Postime: 1,025
Thanks: 115
Thanked 102 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
mary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyermary ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

kam arritur ne konkluzionin qe forca ime eshte me e forte se cdo force tjeter..
mund te perkulem por kurre nuk thyhem!!!!!!
__________________
I'm never gonna say i'm sorry for the essence of my soul
mary nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2013, 23:11   #24
esmeralda
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Postime: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
esmeralda ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Sa do doja ta ruaja lumturine prane meje pergjitjmone ! Cdo gje qe une prek..kthehet ne pluhur. Preka lumturine...zgjati shume pak . Sa here qe e jetoj, me ngren lart ne qiell per te me perplasur serish ne toke, pa meshire, me shume force! E njoh lumturine, por ajo rrin shume pak me mua...me largohet shume shpejt. Perse ndihem e mallkuar dhe kaq e denuar ? Duket sikur lumturia me shfaqet per te me kujtuar se jeta eshte e bukur, per pak caste..atehere kur ke prane gjysmen tende, ate njeri qe te mbush me fryme..te ben te buzeqeshesh, i jep kuptim jetés tende..vertet kuptim ...por me largohet..me largohet dhe rrezohem serish. Vritem..jam vrare shume... Perse zgjat kaq pak lumturia per mua ?? Perse Zot, perse une...!
esmeralda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 12:20   #25
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Postime: 10,906
Thanks: 452
Thanked 1,624 Times in 1,196 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mary Shiko postimin
kam arritur ne konkluzionin qe forca ime eshte me e forte se cdo force tjeter..
mund te perkulem por kurre nuk thyhem!!!!!!
Zot na ruaj nga femrat qe zbulojne kete ane te potencialit te tyre..mund te shnderrohen ne nje lak litari,shkuar rreth fytit tone
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 12:59   #26
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 4,797
Thanks: 1,384
Thanked 2,589 Times in 1,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga esmeralda Shiko postimin
Sa do doja ta ruaja lumturine prane meje pergjitjmone ! Cdo gje qe une prek..kthehet ne pluhur. Preka lumturine...zgjati shume pak . Sa here qe e jetoj, me ngren lart ne qiell per te me perplasur serish ne toke, pa meshire, me shume force! E njoh lumturine, por ajo rrin shume pak me mua...me largohet shume shpejt. Perse ndihem e mallkuar dhe kaq e denuar ? Duket sikur lumturia me shfaqet per te me kujtuar se jeta eshte e bukur, per pak caste..atehere kur ke prane gjysmen tende, ate njeri qe te mbush me fryme..te ben te buzeqeshesh, i jep kuptim jetés tende..vertet kuptim ...por me largohet..me largohet dhe rrezohem serish. Vritem..jam vrare shume... Perse zgjat kaq pak lumturia per mua ?? Perse Zot, perse une...!
Tema ėshtė pėr ditar, jo pėr tė komentuar, por mė bėri pėrshtypje postimi yt. Kjo qė the nuk ndodh vetėm me ty. Pėr tė mos thėnė me tė gjithė, le tė themi qė ndodh me shumicėn e njerėzve.

Lumturia nuk vjen nga qielli, nuk mund tė rrimė gjithė kohėn shtrirė nė krevat duke pritur tė vijė lumturia aty. Ashtu si makina qė do vazhdimisht karburant pėr tė ecur, edhe njeriut i duhet punė e vazhdueshme pėr tė pasur lumturi. Vetėm puna sjell lumturi, asgjė tjetėr.

Ėshtė njė gabim i madh ta kėrkosh lumturinė nga partnerėt. Partneri nuk tė jep lumturi, por sapo velet me ty, shikon pėr ndonjė tjetėr.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 13:41   #27
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Postime: 2,564
Thanks: 1,122
Thanked 2,006 Times in 827 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Tema ėshtė pėr ditar, jo pėr tė komentuar, por mė bėri pėrshtypje postimi yt. Kjo qė the nuk ndodh vetėm me ty. Pėr tė mos thėnė me tė gjithė, le tė themi qė ndodh me shumicėn e njerėzve.

Lumturia nuk vjen nga qielli, nuk mund tė rrimė gjithė kohėn shtrirė nė krevat duke pritur tė vijė lumturia aty. Ashtu si makina qė do vazhdimisht karburant pėr tė ecur, edhe njeriut i duhet punė e vazhdueshme pėr tė pasur lumturi. Vetėm puna sjell lumturi, asgjė tjetėr.

Ėshtė njė gabim i madh ta kėrkosh lumturinė nga partnerėt. Partneri nuk tė jep lumturi, por sapo velet me ty, shikon pėr ndonjė tjetėr.
Bato, shume pesimist ketu. Perse?
Nje nga lumturite e jetes eshte te shohesh te lumtur personat e zemres
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 14:15   #28
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 4,797
Thanks: 1,384
Thanked 2,589 Times in 1,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Nuk ėshtė pesimizėm Elushe, po e vėrteta.
Mjafton tė kujtosh se nė botėn e zhvilluar* 90% e martesave dhe 100% e lidhjeve dashurore shkojnė drejt prishjes.
Realiteti dhe shifrat mė japin tė drejtė mua.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 14:35   #29
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Postime: 9,935
Thanks: 173
Thanked 1,558 Times in 1,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Jeta eshte shume e shkurter per te mbajtur dhimbje e inate,jeta eshte si tapa po u hoq nuk vihet me,eshte diēka e humbur.E ne pergjithesi ta heqin te tjeret,e ti je i detyruar te paguash fajet qe fati i keq te sjell.Eshte fati qe te sundon,nuk je ti ai qe e zoteron.Eshte nje padrejtesi qe gjykohet si diēka negative,e duke qene negative ka joshjen e saj terheqese,te detyron ta provosh,e kur e provon kete fatalitet nuk mund te ndalesh me.Ateher detyrohesh te reagosh,te perballosh moralin dhe hipokrizin,te kerkosh te drejten,e te gjesh te verteten;kush e beri ? Por fati i keq te le ne injoranc komplete,asnje nuk i pergjigjet thirrjeve te tua ne piken me te larte te deshperimit.Eshte e kote te presesh pergjigje,jeta iken,avullon,koha nuk pret me.Duhet te reagosh ! Duhet ta vesh jeten perballe e ta veshtrosh.E habitesh dhe vet,mbrekullohesh,kur sheh diēka kaq te kthellet,si pik loti thot dikush,shikon trasparencen qe shpirti i veshtrimit te tejkalon,te duket ēdo gje e qarte,te duket jeta,qe ne pergjithesi eshte gjithmon pura e asnjehere e thjeshte.Eshte e kote te presesh,e te kerkosh kush ta hoqi tapen,tregohu shpirtmath,asgje nuk eshte e pamundur.E provon,kete te shkrete jete,dhe ti e kishe lene 20 grade dhe e gjen 18,fatkeqesi qe ndodhin,por sikur mos ta kishe pire deri ne fund,do ta gjeje kete jete pa shije,do ishte e do mbetej uje.Nje mesim qe te jep jeta,qe duhet gjithmon perseritur per tu kujtuar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 20:42   #30
esmeralda
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Postime: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
esmeralda ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin

Lumturia nuk vjen nga qielli, nuk mund tė rrimė gjithė kohėn shtrirė nė krevat duke pritur tė vijė lumturia aty. Ashtu si makina qė do vazhdimisht karburant pėr tė ecur, edhe njeriut i duhet punė e vazhdueshme pėr tė pasur lumturi. Vetėm puna sjell lumturi, asgjė tjetėr.

Ėshtė njė gabim i madh ta kėrkosh lumturinė nga partnerėt. Partneri nuk tė jep lumturi, por sapo velet me ty, shikon pėr ndonjė tjetėr.
Flm per mendimin, por shkrimi im nuk kishte te bente vetem me lumturine qe mund te n'a sjelli partneri, por gjithashtu per lumturine ne pergjithesi. Mua ne shumicen e rasteve me ecin gjerat ters, mundohem gjthm per me mire, perpiqem per me te miren, te mos merzise asnje, te shoh punen time, te kem nje jeté te mire, te bej mire e te gjej mire...por zhgenjehem gjithmone... Kam besim tek njerzit dhe gjerat e jetés, por gjthm pendohem sepse me zhgenjejn. Mbase jam une shum e komplikuar dhe pres shume ose nuk arrij te pershtatem. Mbase nuk duhet ta caj koken fare, ose mbase duhet atehere te ndryshoj komplet . E ndjej veten shume ndryshe Nga te tjeret...ndihem ndryshe dhe e vetmuar dhe pse jam e rrethuar nga njerezit. Me flasin dhe u flas, por nuk ndihem e kuptuar nga ata. Shume te huaj e ndjej veten...dhe zhgenjimi po me behet pjes e imja per cdo gje. Megjithate..jeta vazhdon edhe me kte.
esmeralda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 21:04   #31
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 4,797
Thanks: 1,384
Thanked 2,589 Times in 1,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

I kuptoj shumė mirė kėto qė thua, se dikur mendoja edhe unė si ty.
E vetmja rrugė ėshtė tė pėrshtatesh. Bota ėshtė kjo qė ėshtė dhe ne nuk e ndryshojmė dot.
Pėrshtatja dhe manovrimi ėshtė zgjuarsi, dhe ti duhet tė tregohesh e zgjuar.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2013, 21:30   #32
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Postime: 2,564
Thanks: 1,122
Thanked 2,006 Times in 827 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Kjo bota ime...

Bota ime nuk eshte e madhe
Eshte e vogel, qesharake
S'ka vend per urrejtje, per intriga
Per genjeshtra, ska vend per lufte
Qofte ajo vetem nje dhe e vetme.

Bota ime e vogel, qesharake
Ka vend per dashuri, per ndjenja
Bota ime s'ka vend per vdekje.
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elushe pėlqehet nga
i vjetėr 13-01-2013, 21:31   #33
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 1,566
Thanks: 61
Thanked 367 Times in 142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

(si rjedhe e meditimeve te mesiperme...)

Ti qė sonte ndien lodhje nga jeta.
Ti qė mendon se asgjė nuk tė shkon pėr dore.
Ti qė je zhgėnjyer edhe nga vetja...
Sonte do tė shkruaj pėr ty!
Tė gjithė lodhemi. Nuk ka njeri qė sė paku njėherė nė jetė nuk e ka ndier kalvarin e zhgėnjimit tė nxitur nga ndjenja e poshtėr e dėshtimit. Zhgėnjimi ėshtė si njė ushejzė e padukshme qė ta thith energjinė drejtpėrdrejt nga shpirti. Ndihesh thuajse tė janė kėputur krahėt. Tė tretet vullneti. Dhe mė pas, edhe trupi fillon tė dorėzohet.
I pllakosur nė zhgėnjim, njeriu trembet edhe nga drita.
E humb vullnetin pėr tė ėndėrruar.
Dorėzohet!
Vazhdon tė frymon. Vazhdon tė ecė. Ndonjėherė edhe flet...
Nė pamje tė jashtme duket njeri, por nė tė vėrtetė ėshtė vetėm hije. Njė hije e zymtė e vetes.
Kėso hijesh ka shumė. Janė aq shumė saqė mė nuk i vėren askush.
Diku, tė fshehur nė kėtė turmė hijesh, jemi tė dy. Fakti se jemi tė rrethuar nga aq shumė tė tjerė, qė po ashtu janė tė zhgėnjyer nė diēka, na jep ndjenjėn se zhgėnjimi ėshtė pjesė normale e jetės.
Pėr kėtė shkak, sonte dua tė tė tregoj pėr Spartakun.
Ky ėshtė rrėfimi pėr njė skllav qė refuzoj tė ishte hije.
Ka shumė versione tė historisė sė Spartakut, por unė dua ta besoj versionin qė thotė se nė njė pikė tė jetės sė tij Spartaku ishte njė hije prej njeriu. Njė njeri aq shumė i thyer nė zhgėnjim saqė e kishte humbur ēdo vullnet pėr jetė. Kėshtu ishte derisa Spartaku nuk u rebelua nga kjo gjendje dhe vendosi ta tejkalonte veten. U mėrzit sė frymuari si hije dhe vendosi qė tė jetonte si njė njeri.
Dhe e para qė bėri ishte hedhja anash e bindjes se ai ishte njė dėshtak, njė njeri jo i denjė, njė fundėrrinė qė, sado qė tė pėrpiqej, nuk do tė arrinte asgjė, njė kukull qė nuk mund tė vendos asgjė pėr vete...
Spartaku e tejkaloi veten. Ai synoi diēka mė shumė. Dhe mu ashtu siē Alkimisti i thotė Santiagos; "Kur njeriu me tė vėrtetė synon diēka, atėherė i gjithė universi vihet nė lėvizje dhe tė vjen nė ndihmė". Spartaku mė nuk ishte hije. Ai i shndėrrua nė frymėzim.
Mendo pak pėr kėtė.
Dhe tani mė dėgjo...
Mos i numėro mė dėshtimet!
Rebelohu nga labirintet e errėta tė zhgėnjimit.
Mos u mjafto me dėshirat pėr njė jetė mė tė mirė sepse ndryshimet nuk vijnė vetėm nga dėshirat.
Tejkaloje veten.
Syno diēka mė shumė.
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2013, 09:33   #34
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Alabania
Postime: 3,695
Thanks: 300
Thanked 768 Times in 510 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga esmeralda Shiko postimin
Flm per mendimin, por shkrimi im nuk kishte te bente vetem me lumturine qe mund te n'a sjelli partneri, por gjithashtu per lumturine ne pergjithesi. Mua ne shumicen e rasteve me ecin gjerat ters, mundohem gjthm per me mire, perpiqem per me te miren, te mos merzise asnje, te shoh punen time, te kem nje jeté te mire, te bej mire e te gjej mire...por zhgenjehem gjithmone... Kam besim tek njerzit dhe gjerat e jetés, por gjthm pendohem sepse me zhgenjejn. Mbase jam une shum e komplikuar dhe pres shume ose nuk arrij te pershtatem. Mbase nuk duhet ta caj koken fare, ose mbase duhet atehere te ndryshoj komplet . E ndjej veten shume ndryshe Nga te tjeret...ndihem ndryshe dhe e vetmuar dhe pse jam e rrethuar nga njerezit. Me flasin dhe u flas, por nuk ndihem e kuptuar nga ata. Shume te huaj e ndjej veten...dhe zhgenjimi po me behet pjes e imja per cdo gje. Megjithate..jeta vazhdon edhe me kte.
Lexoji keto vargje nga Bibla qe nuk pushojne asnjehere se sjelli urtesi e qetesim per shpirtin
1 Korintasve
Kapitulli 13

1 Po tė flisja gjuhėt e njerėzve dhe tė engjėjve, dhe tė mos kisha dashuri, do tė bėhesha si njė bronz qė kumbon ose si cimbali qė tingėllon.

2 Edhe sikur tė kisha dhuntinė e profecisė, edhe tė dija tė gjitha misteret dhe mbarė shkencėn dhe tė kisha gjithė besimin sa tė luaja nga vendi malet, por tė mos kisha dashuri, nuk jam asgjė.

3 Edhe sikur tė ndaja gjithė pasuritė e mia pėr tė ushqyer tė varfėrit dhe ta jepja trupin tim qė tė digjej, e tė mos kisha dashuri, nuk do tė mė vlente asgjė!

4 Dashuria ėshtė e durueshme; plot mirėsi; dashuria nuk ka smirė, nuk vė nė dukje, nuk krekoset,

5 nuk sillet nė mėnyrė tė pahijshme, nuk kėrkon tė sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon pėr keq;

6 nuk gėzohet pėr padrejtėsinė, por gėzohet me tė vėrtetėn,

7 i duron tė gjitha, i beson tė gjitha, i shpreson tė gjitha, i mban ēdo gjė.

8 Dashuria nuk ligshtohet kurrė; por profecitė shfuqizohen, gjuhėt pushojnė dhe njohuria do tė shfuqizohet,

9 sepse ne njohim pjesėrisht dhe profetizojmė pjesėrisht.

10 Por, kur tė vijė pėrsosmėria, atėherė ajo qė ėshtė e pjesshme do tė shfuqizohet.

11 Kur isha fėmijė, flisja si fėmijė, mendoja si fėmijė, arsyetoja si fėmijė; kur u bėra burrė, i flaka gjėrat fėminore.

12 Tani nė fakt, ne shohim si nė pasqyrė, nė mėnyrė tė errėt, por atėherė do tė shohim faqe pėr faqe; tashti njoh pjesėrisht, kurse atėherė do tė njoh thellė ashtu sikurse njihem.

13 Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2013, 16:07   #35
esmeralda
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Postime: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
esmeralda ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

( shume interesante shkrimet! Postimi misty-blue me terhoqi dhe me pelqeu me shume! ).........Sa e cuditshme qenka jeta! Sa hap e mbyll syte mund te ndryshoj gjithcka.. Gjeja me e shtrenjte qe kishe te behet hic gje. I joti te behet i huaj, dita te behet nate, parajsa ferr...brenda nje sekonde, nje momenti, brenda asgjeje! Ironia e jetés duhet te jet! Nje histori te behet enderr, saqe dyshon edhe ti vet nese vertet ndodhi, vertet isha une ? Vertet ishe ti ? I vertet ishte casti ? Te verteta apo genjeshtra..te verteta apo iluzione ? Mbeten vetem pyetje ne koken tende dhe mendime pafund, dyshime, shkatrrime nervash, lutje, falje, mallkime, pendime, inate, meshire, dashuri, lote, deshira per te shperrthyer, per tu vetmbajtur, per te then Te Dua e per te then Vafsh ne Djall... Jeta pra, sa e bukur aq e dhimbshme...vazhdoj te ndryshoj..vazhdimisht, prej saj..jam brenda kesaj loje, dhe skam nga tja mbaj..do luaj edhe une, me te, me ta. Por pse duhet te luash piset ti, njeri ?!
esmeralda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2013, 20:08   #36
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 1,566
Thanks: 61
Thanked 367 Times in 142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Je perballe meje por, s'di...
Here pas here me duhet te vjedh diēka nga profili yt, ne pasqyren e shpirtit tim
per te gatuar pak guxim te te shoh ne ata syte e shkruar ku prania ime
eshte nje varkez prej letre mbi nje liqen te vetmuar...
Mes heshtjes ti thua papritur nje fjale qe e nis,
e une nuk di ne duhet ta kundroj apo te ndjej rrahjet e zemer sime neper gjoks.
Koha ishte aty veē me duhej te rrija jashte saj qe te te mund te shihja mire...
Ndonjehere shoh gjurme te kalimit tend mbi ndonje tingull
qe mund te jete gezim apo pikellim, mbi ndonje rreze te veshtrimit tend.
Te shoh si pjese te shkeputur prej gjoksit tim...
Mund te jesh zemer a mushkri, melēi apo gjymtyre e trupit tim.

© un, misty blue....
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2013, 15:16   #37
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Postime: 10,906
Thanks: 452
Thanked 1,624 Times in 1,196 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Ti me semur mua..sikur te kisha nje mardhenie te tille me poezine!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2013, 21:02   #38
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 1,566
Thanks: 61
Thanked 367 Times in 142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Ajo nuk nxirrte ze, kur une ia perdridhja krahun, kur i shpupurisja floket, apo kur e shgaravisja neper trup. Ia ngulja fort ne kofshe majen e mprehte te stilolapsit, pastaj e shtyja e bezdisur.
Pak me tej e merrja nder krahe, i rregulloja modelin e shprishur te flokeve, te argjendte dhe i perkedhelja kemben e vrare.(stilolapsi atje kishte lene nje njolle ngjyre vjollce).
Ajo perseri nuk nxirrte ze.
Heshtja e saj me ēmendte.
Dukej se ajo fitonte gjithmone ; kur e keqtrajtoja… kur e perkedhelja… e kisha te veshtire betejen me te… nuk mund te luftosh me nje kundershtar qe te eshte dorezuar, ende pa filluar lufta.
Keshtu nje dite te bukur, i shkula krahet, koken, kembet dhe hodha ne kosh te pleherave.

Qe athere nuk luajta me me kukulla.
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2013, 19:59   #39
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 1,566
Thanks: 61
Thanked 367 Times in 142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Ajo: Jam lodhur nga ata qė gjithnjė presin diēka nga unė. Nė sytė e tyre unė duhet tė jem gjithmonė e pėrkorė.
Ai: Tė prangosur nė tė qenit imazh. Ti kurrė nuk je vetėm. Unė kurrė nuk jam vetėm. Dhe pėrsėri nga prapa na ndjek ndjenja e vetmisė. Thuajse nuk i takojmė askujt dhe asgjėsė.
Ajo: U lodha duke bėrė gjithmonė gjėnė e duhur. Po tė them se jam e mėrzitur, njerėzit menjėherė mė radhisin 1000 arsye pse unė nuk duhet tė ndihem kėshtu. E rrethuar nga hipokritėt. Jam lodhur. Dua tė zhdukem. Tė arratisem. Tė iki sa mė larg ...
Ai: Ndėrsa unė kam tėrė jetėn qė iki. Ėshtė e kotė. Nga dhembja askush nuk ka mundur tė fshihet. Edhe po tė arratisesh nė fund tė botės, dhembja nuk zhduket. Tė ngulfat nga brenda, deri sa t'ia lirosh njė vend brenda teje. Deri sa nuk e pranon si bashkėbanues tė shpirtit tėnd.
Ajo: A thua a do tė mjaftojė kjo?
Ai: Jo. Asgjė, asnjėherė nuk mjafton, por nuk ka rrugė tjetėr. Ky ėshtė ankthi i tė jetuarit...
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2013, 20:12   #40
Meri
...Sans v``.
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Prčs de toi....!
Postime: 7,051
Thanks: 2,697
Thanked 3,972 Times in 2,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ditari i meditimeve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Ajo: Jam lodhur nga ata qė gjithnjė presin diēka nga unė. Nė sytė e tyre unė duhet tė jem gjithmonė e pėrkorė.
Ai: Tė prangosur nė tė qenit imazh. Ti kurrė nuk je vetėm. Unė kurrė nuk jam vetėm. Dhe pėrsėri nga prapa na ndjek ndjenja e vetmisė. Thuajse nuk i takojmė askujt dhe asgjėsė.
Ajo: U lodha duke bėrė gjithmonė gjėnė e duhur. Po tė them se jam e mėrzitur, njerėzit menjėherė mė radhisin 1000 arsye pse unė nuk duhet tė ndihem kėshtu. E rrethuar nga hipokritėt. Jam lodhur. Dua tė zhdukem. Tė arratisem. Tė iki sa mė larg ...
Ai: Ndėrsa unė kam tėrė jetėn qė iki. Ėshtė e kotė. Nga dhembja askush nuk ka mundur tė fshihet. Edhe po tė arratisesh nė fund tė botės, dhembja nuk zhduket. Tė ngulfat nga brenda, deri sa t'ia lirosh njė vend brenda teje. Deri sa nuk e pranon si bashkėbanues tė shpirtit tėnd.
Ajo: A thua a do tė mjaftojė kjo?
Ai: Jo. Asgjė, asnjėherė nuk mjafton, por nuk ka rrugė tjetėr. Ky ėshtė ankthi i tė jetuarit...
__________________
....sepse aty ku nuk ka zgjidhje, Ti mund te besh zgjedhje....
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur