Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-10-2010, 19:48   #1
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Posts: 1,296
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
HELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyer
Aristoteli!!

Aristoteli, njė nga mėndjet mė tė ndritura dhe me tė thella tė gjithė kohėve
ARISTOTELI Lindi ne Stragire, qytet ne bregdetin thrak ne Greqi, ne vitin 384 para eres se re.
Jetoji shume ne athine
ne moshen 17 vjec , Aristoteli shkoi ne Athine, ne akademinė e Platonit, ku qendroi 20 vjet me radhe, ku u edukua dhe mori mesimet e para te filozofise ne shkollen e filozofit te madh grek Platonit
qendroi atje derisa vdiq mesuesi i tij Platoni.
Ne vitin 342 shkoi ne oborrin mbreteror te Maqedonise, i ftuar nga mbreti Filip si mesues per djalin e tij Aleksandrin. Aty filozofi qendoi shtate vjet.
Mesimet themelore qe mori Aleskandri, u edukua dhe mori msimet e para te filozofise ne shkollen e filozofit te madh grek Platonit. Ne vitin 342 shkoi ne oborrin mbreteror te Maqedonise, i ftuar nga mbreti Filip si mesues per djalin e tij Aleksandrin. Aty filozofi qendoi shtate vjet. Mesimet themelore qe mori Aleskandri, me shtetesin ne aritjet e deriatehershme te letersise, te filozofise dhe te kultures greke.
Rreth 120 veprat e tij formojne nje lloj enciklopedie, ku perfshihen njohuri nga te gjitha fushat e diturise.
Ne te gjitha veprat e Aristotelit te bie ne sy dashuria per te miren dhe te verteten.
Aristoteli, nje nga mendjet me te ndritura dhe me te thella te gjithe koheve, shkroi mbi shume probleme dhe nga me te ndryshmet.
Megjithese e adhuronte dhe e nderonte shume mesuesin e tij, filozofin Platon, ne mjaft pikepamje filozofike dhe estetike nuk ishte ne nje mendje me mesuesin e tij.. Ne nje nga veprat e tij thote nuk eshte e arsyeshme te kesh respekt per miqte e te verteten.
Por midis miqve dhe se vertetes eshte gje e shenjte te duash me shume te verteten. Nga ajo ide lindi me vone dhe shprehja e njohur latine: Mik eshte Platoni, por mike me te madhe eshte e verteta.

DISA NGA VEPRAT E TIJ
"Nė shpirtit"
"Nė kuptim dhe ndjenjė"
"Tė Kujtesa dhe Memorial"
"Nė gjumė dhe egrigoriseos"
"Rreth njė ėndėrr"
"Nė tė ardhmen "
"pėr jete te gjatė dhe te shkurter "
"pėr jetė dhe vdekje!"
"Rreth pajisjet"
"Mbi Frymėn"
(te me falni nese kam bere ndonje gabim ne perkthimin e vprave te tij)
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2010, 19:52   #2
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Posts: 1,296
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
HELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Aristoteli!!

Veprat:

Veprat e Aristotelit mund tė ndahen nė veprat egzoterike, (kushtuar publikut tė gjerė) dhe ezoterike ose akroanetike (tė brendshme, pėrkatėsisht vepra pėr tė dėgjuar). Veprat e para egzoterike, qė me siguri u shkruan nė formė dialogėsh, nuk janė ruajtur. Gjithashtu nuk janė ruajtur as tė gjitha veprat ezoterike, ndėrsa tė ruajturat mund tė ndahen nė kėto grupe:
1.Veprat logjike tė pėrmbledhura sė bashku me titullin Organon (domethėnė vegėl), qė pėrmban kėto vepra: Mbi kategoritė, Mbi interpretimin, Analitika e parė, Analitika e dytė, Topika dhe Mbi pėrgėnjeshtrimet sofistike.
2. Veprat nga fusha e shkencave natyrore: Fizika, 8 libra; Mbi qiellin, 41ibra; Mbi ekzis-tencėn dhe mbi zhdukjen, 2 libra; Mbi shpirtin si dhe di-sa vepra tė tjera qė nuk janė relevante ( M eteoro1ogjia , Shtazė-r i a e tjera) ose veprat autenticiteti i tė cilave nuk ėshtė vėrtetuar.
3. Vepra metafizike ėshtė Metafizika (ose filozofia e parė e cila sipas renditjes nė anuarin e Andronikut u quajt kėshtu), 14 libra
4. Veprat etike: E t i ka e NikomakutlO libra (u quajt sipas Nikomakut, tė birit tė Aristotelit); Etika e Eudemit, 7 libra (u quajt sipas Eudemit nga Rodosi, nxėnės i Aristotelit); Etika e m a d h e , 2 libra (ekstrakt nga dy veprat e para, por mė shumė nga vepra e dytė); Mbi virtytet dhe m b i v e s e t (pėr tė cilėn nuk dihet a ėshtė autentike);
5. Prej veprave politike mė e rėndėsishmja ėshtė P o 1 i t i k a (8 libra, e pakryer) dhe Kushtetutat shtetėrore (Politike, 158 libra nė tė cilėt paraqiti kushtetutat e 158 shteteve
6. Veprat retorike: R e t o r i k a , 3 libra (mirėpo pėr autencitetin e 3 librave dyshohet). Poetika (e cila me siguri ka 2 libra, mirėpo nuk ėshtė ruajtur nė tėrėsi). Tė gjitha veprat e rėndėsishme filozofike tė Aristotelit (pėrveē Fizikės) janė pėrkthyer edhe nė kroatishte.
__________________
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur