Go Back   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-2010, 06:59   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Mandi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: €
Posts: 4,560
Thanks: 1,588
Thanked 2,342 Times in 1,157 Posts
Rep Power: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Default Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Nje mendim doja si mendoni per shoqerine e sotme ?
__________________
Mandi is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2010, 12:50   #2
Beaute
The King's Daughter
 
Beaute's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: In your eyes.
Posts: 10,014
Thanks: 2,561
Thanked 2,473 Times in 1,521 Posts
Rep Power: 60
Beaute has disabled reputation
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Se shof kurre Shoqerin ne ate Aspekt...
Shoqeria duhet te ngelet shoqeri ..dhe jo te perzihet me interese..do mendoja qe jan gjona teper te kunderta ....
Beaute is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 16:03   #3
Meri
...Sans v``.
 
Join Date: Sep 2009
Location: Prčs de toi....!
Posts: 7,051
Thanks: 2,697
Thanked 3,972 Times in 2,590 Posts
Rep Power: 142
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Shoqeria ? po edhe ndertohet mbi baza interesi po ndodh kjo
Miqesia JO
__________________
....sepse aty ku nuk ka zgjidhje, Ti mund te besh zgjedhje....
Meri is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 16:14   #4
God'o
Super Anėtar
 
God'o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Ireland
Posts: 174
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Rep Power: 7
God'o ėshtė nė rrugė tė mbarė
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Cdo gje ndertohe mbi baza interesi........varet lloj interesit.thjeshte te intereson te jesh ne shoqerin e dikujt mbasi nidhesh mire.pra je icik si tip egoisti te intereson te ndihesh mire qe preferon shoqerin e ketij personi
__________________
I miss you when I'm not with you....when I'm not with you all I do is think about you...when I think about you I just want to be with you....and when I'm with you it's like all of my dreams have come true.
God'o is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2010, 10:43   #5
Just myself
Beautiful Soul
 
Just myself's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ne hapat e jetes ...
Posts: 1,027
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Rep Power: 17
Just myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyer
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Eh!
Ka ardhur nje kohe e veshtire qe nuk eshte e lehte te besoj ne sigurine dhe pastertine e nje marredhenie shoqerore! Gjithsesi,ne anen tjeter jam e mendimit qe ekzistojne edhe marredhenie te sinqerta persa kohe nuk ndertohen ne baze interesash (ose te pakten jo ne interesa ekonomike dhe negative) por thjesht ne deshiren per te kaluar momente te bukura me persona qe vertet te vleresojne !
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2010, 10:48   #6
Alb_LoVeR
V.I.P
 
Alb_LoVeR's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: LosT In YouR EyeS
Posts: 1,609
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Rep Power: 11
Alb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuarAlb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuarAlb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuarAlb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuar
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Ka shume lloj shokesh, por ka edhe shoqeri pa interes . Nuk mund ti fusesh te gjithe ne te njejtin grup ,por edhe shoqeria me interes qendron ..
__________________
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

E hėnė: Pashe
E martė:Njoha
E merkure : Besova
E enjte: Dashurova
E premte: U lendova
Shtunė:Vdiqa
E diel : U harrova
Alb_LoVeR is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2010, 10:50   #7
Just myself
Beautiful Soul
 
Just myself's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ne hapat e jetes ...
Posts: 1,027
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Rep Power: 17
Just myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyer
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Interesi qendron kudo,madje ne cdo marredhenie !!!
Gjithsesi eshte edhe aftesi e personave dhe karakterit te tyre sesi e ndertojne nje marredhenie ne menyre qe ajo te jete e brishte dhe shume e qendrueshme ...
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2010, 10:54   #8
Alb_LoVeR
V.I.P
 
Alb_LoVeR's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: LosT In YouR EyeS
Posts: 1,609
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Rep Power: 11
Alb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuarAlb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuarAlb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuarAlb_LoVeR ėshtė njė gur i ēmuar
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Shume bukur fole engjelli ,normale qe ka te beje edhe menyra sesi e nderton nje lidhje .Ka rendesi sesa besim i jep personit tjeter edhe sa gjera ndani me njeri tjetrin ..
__________________
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

E hėnė: Pashe
E martė:Njoha
E merkure : Besova
E enjte: Dashurova
E premte: U lendova
Shtunė:Vdiqa
E diel : U harrova
Alb_LoVeR is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2010, 10:58   #9
Just myself
Beautiful Soul
 
Just myself's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ne hapat e jetes ...
Posts: 1,027
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Rep Power: 17
Just myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyerJust myself ėshtė njė i shkėlqyer
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Ne fakt eshte e vertete,besimi ka shume rendesi! Gjithsesi perpara se te ofrohet ky besim pretendohet te njihet shume mire personi me te cilin do lidhesh nje marredhenie ne menyre qe te shmangesh mundesite e keqkonsumimit te besimit nga ai ...!
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2010, 12:43   #10
daniel00
Kakulukiam
 
daniel00's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Alabania
Posts: 3,695
Thanks: 300
Thanked 768 Times in 510 Posts
Rep Power: 67
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Nje shoqeri e sinqerte eshte nje shoqeri ndermjet njerezish me ideale te njejta , me qellime te drejta dhe me shkembime jetesore nga veshtirsite qe te dalin perpara .

Shoqeria e interesit nuk ka nevoje te pershkruhet sepse eshte gjithe shoqeria qe te ofrohet ne realitetin shqiptar , pasi njerezit as qe kane qellime te drejta per veten e vet e jo me t'i duan te miren tjetrit .

Dihet qe shqiptaret jane ziliqaret me te medhenj ndaj shqiptarit , edhe jashte verehet kjo gje ku eshte me mire te mos behesh i njohur me shqiptaret e tjere .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to daniel00 For This Useful Post:
Old 08-12-2010, 00:46   #11
Meri
...Sans v``.
 
Join Date: Sep 2009
Location: Prčs de toi....!
Posts: 7,051
Thanks: 2,697
Thanked 3,972 Times in 2,590 Posts
Rep Power: 142
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Mendoj se ka disa kendveshtrime lidhur me pyetjen :
- Shoqeria eshte gjithcka na rrethon e jemi pjese e saj - sigurisht qe eshte shoqeri interesi (bashkeveprimi )
- Shoqeria si rreth i ngushte, pse jo ? edhe ndertohet mbi baza interesi...

Gjithesesi fjala shok/shoqe ndryshon shume nga Fjala MIK/MIKE
__________________
....sepse aty ku nuk ka zgjidhje, Ti mund te besh zgjedhje....
Meri is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Meri For This Useful Post:
Old 08-12-2010, 03:11   #12
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
E_PAKAPSHME's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Tirane
Posts: 294
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Rep Power: 6
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

per mendimin tim, jane nje nderthurje mes njera tjetres, mua me rrethojne pak te thjesht, dhe shume interesaxhinj, qe kan interes, por do thoja qe ka te beje dhe menyra si e nderton shoqerine, por kemi shoqeri te ngushte dhe te gjere, shoqeria e ngushte eshte e thjesht, shoqeria e gjere eshte interesaxhije ne rastet e shpeshta,gjthsesi shoqeria ime, eshte e mire se kam ditur si ta ndertoj,
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 09:12   #13
dbh
V.I.P
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 610
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Rep Power: 6
dbh ėshtė nė rrugė tė mbarė
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Kush e ka degjuar ate shprehjen 'Jeta eshte interes Olimbiiiiii' Ose 'miremjes o interes'

Qe kur pyet a 't'intereson shoqeria' i kthen pergjigje kesaj temes.

Tani te ndertosh 'shoqeri' nga interesi do te thot ta kesh me t'futme, do te thot qe je servil dhe ashu lepires.

Dhe njerez te tille ka plot fatekeqsisht, njerez qe per interes shesin cdo princip te tyrin, shesin trupin dhe biles do shisnin dhe robt e shpis po te mundnin.
dbh is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 12:31   #14
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
E_PAKAPSHME's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Tirane
Posts: 294
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Rep Power: 6
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

cdo gje eshte interes sot, dhe shoqeria, por problemi eshte se duhet ndare, interes i mire vetjak, dhe interes i keq,, siq thuhet ne ditet e sotme me te futur, dmth te te shfrytezojne, Thelbi eshte qe te gjithe kemi interes, dhe ndaj shoqes/kut me te ngushtem po po ka interes, interesi er mire eshte, sepse ti ke interes te kesh nje njeri te mire ne krah, qe ti besosh te kenaqesh me muhabet te te mbeshtese te te gjendet ne momentet e veshira, nuk eshte interes ky??? une keshtu e konceptoj, cdo gje interes, por gjithmone duke e ndare interes te mire apo te keq,
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2013, 16:37   #15
SystemA
I pavarur
 
SystemA's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Diku
Posts: 27,567
Thanks: 26,281
Thanked 10,194 Times in 6,600 Posts
Rep Power: 183
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Quote:
Originally Posted by daniel00 View Post
Nje shoqeri e sinqerte eshte nje shoqeri ndermjet njerezish me ideale te njejta , me qellime te drejta dhe me shkembime jetesore nga veshtirsite qe te dalin perpara .

Shoqeria e interesit nuk ka nevoje te pershkruhet sepse eshte gjithe shoqeria qe te ofrohet ne realitetin shqiptar , pasi njerezit as qe kane qellime te drejta per veten e vet e jo me t'i duan te miren tjetrit .

Dihet qe shqiptaret jane ziliqaret me te medhenj ndaj shqiptarit , edhe jashte verehet kjo gje ku eshte me mire te mos behesh i njohur me shqiptaret e tjere .
Dhe qe ti pershtatesh apo te behesh i lumtur duhet:

SHOKUN me te mire ose besnik qe ke <futi> thiken mbas shpine.
<Tallu> me njerezit e dobet ose te pa afte.
Mos <lejo> asnjeri te jete si ty,me te aftin se vetja jote <asgjesoje>
<Perqeshi> ose bej intriga,mbas shpines te te tjereve...etj.
Te gjithe i kemi bere keto, dikush me pake ose disa te tjere me shumice,natyra e jone dykembeshe.
Si perfundim,NATYRA do shkaterroje gjithshka.....duam apo sduam.
__________________
Das Geheimnis des Glücks liegt nicht im Besitz, sondern im Geben. Wer andere glücklich macht, wird glücklich.
SystemA is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2013, 21:37   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
cool_shqype's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: ne NYC
Posts: 4,107
Thanks: 3,191
Thanked 2,737 Times in 1,619 Posts
Rep Power: 53
cool_shqype has disabled reputation
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Shoeria e sinqerte eshte si ajo gurza e diamantit ne mes te lucit e felliqsis......ketu eshte shkaterruar familja e jo me shaqeria.......dikur kur ishim pothuaj te gjithe njesoj edhe ndertimi i shoqerise kishte nje baze dhe tjerrie me te forte.......kurse tani eshte pothuajse e pa kapshme......megjith ate nga shoqeria e dikurshme kemi mbetur vetem nje grusht por edhe shpirtin japim per njeri tjetrin.....bota eshte bere e cuditshme dhe njerezit bile edhe ata qe ndajne te njejtin bark jane bere me njeqind fytyra dhe shesin shpirtin per 1 lek.
__________________
"Shpata do te behet plugu yne, dhe nga lotet e derdhur prej luftes, do te rritet buka e perditshme e brezave te ardhshem." Xhaxhi musteqia ai i shkurti:
cool_shqype is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2013, 22:49   #17
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
SERAFIM DILO's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9,935
Thanks: 173
Thanked 1,558 Times in 1,148 Posts
Rep Power: 51
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Pse e djeshmja o e nesermja si do jen ?
SERAFIM DILO is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2013, 00:15   #18
user010
Super Anėtar
 
user010's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 284
Thanks: 81
Thanked 51 Times in 36 Posts
Rep Power: 7
user010 has disabled reputation
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Sot shpesh nuk kemi shoqeri (society) fare. Kur ne nje pallat nuk nje njeri tjeter... kur njerzit jan kaq te vetmuar, nuk e di sa baze ka fjala shoqeri, me shume me vjen ne mendje fjala vetmi!
user010 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2013, 01:40   #19
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Hello Kitty's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,233
Thanks: 9,591
Thanked 3,959 Times in 2,300 Posts
Rep Power: 95
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Default Pėrgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Quote:
Originally Posted by SERAFIM DILO View Post
Pse e djeshmja o e nesermja si do jen ?
E nesermja do jete egzakt ashtu sic ishte e djeshmja dhe eshte ajo e tashmja. Absolutisht asnje lloj ndryshimi. Vetem faktori Kohe ndryshon; Interesi qendron kostant.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

HTML code is Off