Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-11-2010, 07:55   #1
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Turshi te ndryshme3kg patellxhane,,nuk duhet te jene serash sepse nxihen shpejt dhe zbuten

1kg domate

1kg speca

hudhra ,,kripe e zeze,,vaj ulliri,,majdanoz

PERGATITJA

1-grijme domatet dhe specat ne forma sipas deshires dhe i hedhim ne koven ku do bejm turshit

2-grijme majdanozin ,,hudhrat dhe i hedhim te domatet e specat

-TANI MERREMI ME PATELLXHANET VETEM PASI I KEMI MBARUAR PROCESET E MESIPERME

3-Vendosim ne zjarr nje tenxhere te madhe me uje ,,kur fillon dhe vlon fusim nje patellxhan duke e mbajtur nga bishti dhe e zhysim krejt ne ujin qe vlon dhe e nxjerrim ne sekond ( KUJDES FUTE PATELLXHANIN DHE NXIRRE NE SEKOND DHE VENDOSE NE NJE ENE ) vazhdo keshtu me te gjithe patellxhanet po i late me teper ne uje nxihen pra kujdes

4-priten patellxhanet ne feta dhe i fusim ne enen e domateve dhe specave

5- ju hedhim kripe dhe i perziejme mire e mire

6- ju vendosim siper nje peshe dhe i leme nje nate ashtu

7-te nesermen ato kane leshuar uje vete,,,hidhuni vaj ulliri derisa ti mbuloni dhe vendosni prap nje peshe siper ( nje pjate porcelani psh )

8-per 10 dite ato jane gati
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2016, 10:55   #2
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 36,391
Thanks: 9,634
Thanked 8,736 Times in 5,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 475
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Patellxhane turshi

Ja ku e ke temėn Leaf.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 02-11-2016, 11:00   #3
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Gogozhare

ose speca turshi

speca te kuq
Nese jane ne forme koni, hiqet vetem bishti dhe farat. Nese jane speca rrumbullake te kuq, pastrohen nga bishti dhe farat dhe priten ne riska te gjata (5-6 copa nje spec)

Hidhen ne nje tenxhere te thelle. Shtohet uthull e bardhe dhe vaj ulliri te dyja ne proporcion te njejte. Kripe, piper te zi kokerr dhe thelbinj hurdhrash. Dafine 4-5 gjethe .

Viret tenxherja me te gjitha keto ne flake midis mesatares dhe te nxehtes. Ne momentin qe fillon te valoje lengu, vir timer per 7 min (jo me shume ) dhe mbuloi me kapak. Sapo te kalojne 7 min, hiqi dhe leri te ftofen. Futi ne nje ene qelqi dhe hidhua edhe lengun brenda.

Voilą
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 02-11-2016, 11:04   #4
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pickles (cornichons)

Kastraveca turshi ose Dill Pickle sic njihen ne vendet anglofone


Kastraveca te vegjel me lekure te bute ose kastraveca te medhen te qeruar te pastruar nga farat te prere ne stika te gjata.


Ne nje ene perziej uje + uthull te bardhe+kripe+pak sheqer+piper te zi kokerr+dafine + (opsionale) fara koperi. Lere te valoje per 5 min. Hidhe siper kastravecave qe i ke futur nderkohe ne enen ku do t'i mbash. Lengu duhet te mbuloje krejtesisht pjeset e trangujve dhe nuk duhet te kete ajer ne ene. Mbylle helmetikisht dhe per 48 ore jane te bera e mund t'i fusesh ne frigorifer
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 02-11-2016, 11:40   #5
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Wow Leaf , so simple & quick . Thnx , e dashur .
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 02-11-2016, 11:45   #6
Oxygen
Shy
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 5,759
Thanks: 0
Thanked 404 Times in 301 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Oxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pickles (cornichons)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Kastraveca turshi ose Dill Pickle sic njihen ne vendet anglofone


Kastraveca te vegjel me lekure te bute ose kastraveca te medhen te qeruar te pastruar nga farat te prere ne stika te gjata.


Ne nje ene perziej uje + uthull te bardhe+kripe+pak sheqer+piper te zi kokerr+dafine + (opsionale) fara koperi. Lere te valoje per 5 min. Hidhe siper kastravecave qe i ke futur nderkohe ne enen ku do t'i mbash. Lengu duhet te mbuloje krejtesisht pjeset e trangujve dhe nuk duhet te kete ajer ne ene. Mbylle helmetikisht dhe per 48 ore jane te bera e mund t'i fusesh ne frigorifer
Sheqer dhe kripe?

Ne se perdorim kurr sheqerin ne turshi, hera 1 qe e degjoj
__________________

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Oxygen nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2016, 11:48   #7
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,226
Thanks: 4,826
Thanked 5,663 Times in 3,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pickles (cornichons)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oxygen Shiko postimin
Sheqer dhe kripe?

Ne se perdorim kurr sheqerin ne turshi, hera 1 qe e degjoj
jane turshi te jashme jo veni.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2016, 11:53   #8
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pickles (cornichons)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oxygen Shiko postimin
Sheqer dhe kripe?

Ne se perdorim kurr sheqerin ne turshi, hera 1 qe e degjoj
Pak sheqer eshte per te sjelle shijen me te plote.
Sheqer perdoret edhe ne shume gjera qe ty s'ta merr mendja, pershembull une e perdor ne nje gatim qe e bej me leng portokalli, limoni dhe karkaleca deti, e perdor edhe ne perzierjen e orizit per sushi...
Ti edhe mund te mos e perdoresh por efektin e dallon vetem nese ke shije te holle dhe i provon te dyja ne te njejten kohe.

Greket e perdorin edhe ne xaxiki dhe une ne fakt nuk e pelqej kombinimin e mentes dhe sheqerit ne salcen e kosit por me pelqen tradicionalia shqiptare. Nese ti e blen te gatshme, mund ta shohesh ne perberesit ne paketim qe ka edhe sheqer.

Sheqer kane edhe shume e shume gjera te tjera qe s'kane lidhje fare me embelsirat

njikshu ti qun
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 02-11-2016, 11:56   #9
Helena
awake
 
Data e antarėsimit: Jun 2016
Vendndodhja: Albania
Posts: 750
Thanks: 194
Thanked 162 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Helena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Gjyshja ime perdor limontoz ..dalin me te mira se me uthull leaf?
Helena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2016, 12:01   #10
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Helena Shiko postimin
Gjyshja ime perdor limontoz ..dalin me te mira se me uthull leaf?
s'i kam provu Helena
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2016, 12:07   #11
Helena
awake
 
Data e antarėsimit: Jun 2016
Vendndodhja: Albania
Posts: 750
Thanks: 194
Thanked 162 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Helena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Thash tprovoj me be po zgjasin shum skam durim .. u pa puna te gatshme prap
Helena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2017, 15:28   #12
mia@
V.I.P
 
Avatari i mia@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,645
Thanks: 2,161
Thanked 2,318 Times in 1,298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
mia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Bera patellxhan te shtruar. Dje e hapa. Hera e pare qe bej vet, por e vetmja trushi qe ha se nuk ka shume thartesi apo kripesi. Desha ti beja me speca te kuqe, pir s'mu gjenden ne shtepi. Harrova qe i kisha mbaruar. Ja futa me speca jeshile. Dolen shume te mira.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_5509.jpg (21.8 KiloByte, 16 shikimet)
__________________
There must be more to life than having everything.
Maurice Sendak
mia@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i mia@ pėlqehet nga
i vjetėr 02-10-2017, 15:33   #13
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 9,754
Thanks: 1,000
Thanked 5,711 Times in 2,537 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 175
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Mmmmm na jep 1 mi
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2017, 15:41   #14
mia@
V.I.P
 
Avatari i mia@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,645
Thanks: 2,161
Thanked 2,318 Times in 1,298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
mia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Hajde se kam bere plot.
__________________
There must be more to life than having everything.
Maurice Sendak
mia@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2017, 15:43   #15
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 9,754
Thanks: 1,000
Thanked 5,711 Times in 2,537 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 175
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

Me pelqen shume aroma e patllixhaneve turshi, me hapin oreksin
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Bad_Teacher pėlqehet nga
i vjetėr 02-10-2017, 16:31   #16
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 11,839
Thanks: 3,303
Thanked 4,402 Times in 2,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 570
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turshi te ndryshme

I urrej! Pervec lakres..
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur