Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-11-2010, 07:10   #1
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat makaronash edhe cdo lloj sallate ...

200 g djathė feta (djath tradicionale tė bėra nga delet dhe qumėshti i dhisė)

200 gr laker turshi ,, 3 domate

2 trangujve

1 qepė tė kuqe

50 ullinj tė zi ,,rigon, borzilok,,vaj ulliri, kripė


SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2010, 09:42   #2
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat me mish pule ( light

Pėrbėrėsit pėr 4 persona:

600 gr gjoks pule

80 Laker dhe rukolo

100 gram e misri

50g ullinj

salcė Kos:125 ml kos i bardhe , chives,,1 lugė gjelle vaj ulliri,,njė majė e kripė,,, hudhėr

Pjekni mbi pjastren e zgares mishin e pules te prere ne copa ,,hidhni pak krip dhe lereni menjean

Grijme lakren dhe rukolon,,i bejm me pak vaj e krip

ne nje tas tjter perziejm ullinjt dhe misrin ( e zier me pare ose miser kutie ) ose ( sipas deshires mund te mos i hedhim miser ) i perziejm te gjitha bashke ...dhe i vendosim bukur ne pjatance dhe i fusim ne frigorifer,

pregatisim salcen prej kosi,,,,,,,perziejm kosin me pak herbs,,hudheren,,krip vaj,

dhe e hedhim siper sallates


SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2010, 09:19   #3
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallate me panxhare e me salce kosi
Perberesit 1 kg panxhar

300 gr salce kosi

150gr arra

4 luge vaje ulliri

4 luge uthull hudhra sipas deshires

pergatitja

Zihet panxhari me nje luge kafe kripe dhe nje luge me sheqer. Pastaj lihen qe te ftohen dhe I qerojme me kujdese. Priten panxharet ne forme kubiku dhe perzihen me salce kosi me arra , vajin e ullirit, uthull ,dhe hudhra. Duhet te perzihet mire qe I gjithe panxhari te jete lyer me salce kosi. SHENIM; Sasia qe eshte shenuar me larte mund te perdoret sipas deshires.
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2010, 09:21   #4
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallate me laker te kuqe dhe portokalla1 / 4 lakėr e kuqe

2 portokall

1 lugė gjelle vaj luledielli

, kripe,,piper ,,uthull

PERGATITJA

Pritet lakra shume holle

portokallet me kujdes qerohen nga lekura dhe priten se gjati mbi nje tas ,,qe ti mbledhim lengun

E regullojme sallaten me lengun e portokalleve ,,vajin ,, kripe,,piper ,,uthull
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2010, 17:37   #5
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat me mish pule

1 gjoks pule ne copa dhe i zier

dy dora sallat jeshile

1 portokall ( e shtrydhim per len ,,por lemi 2-3 feta portokall per zbukurim )

1 Avocado prere ne feta

1 kastravac i prere per se gjati dhe ne feta

vaj ulliri,,krip,,leng limoni

PERGATITJA

Merren copat e mishit te pules dhe skuqen ne zjarr ( ose piqni )pergatitet sallata ne pjatance ,,hidhet krip e vaj ,,leng limoni,,lengu i portokallit ne sallate

Shtojme frutin e avocados ne feta ,kastravecin dhe disa veta portokall i perziejme me kujdes

Siper vendosim mishin e pules
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2010, 17:51   #6
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat me portokalla,,finok e ullinj te zinj
rrenje finok

1 portokall i madh

disa ullinj te zinj

vaj ulliri,,leng limoni ,kripe,,piper

PERGATITJA

Grihet vetem pjesa e bardhe e finokut holle per sallate,,vendoset ne sallatjere hidhet ,,kripe,piperi,, vaji i ullirit ,,limoni

I hiqet lekura portokallit dhe ndahet ne copa ,,vendoset fiper finokut ,,per zbukurim hidhen ca kokrra ullinj te zinj
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2010, 17:55   #7
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat me laker te kuqe e karrotalaker e kuqe e prere holle per sallat

karrota e prere holle per sallat

vaj

uthull

leng limoni

kripe

qepe e prere holle per sallat

PERGATITJA

Perziejme ne nje sallatjere ,,lakren ,karroten ,qepen,,hedhim vajin,,kripen,,uthullen, lengun e limonit

i perziejme sebashku dhe lihen te pakten 1-2 ore para se te sherbehen
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2010, 17:59   #8
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallate me karkaleca
4-5 persona

1kg karkaleca

2 limon

2-3 lug supe miell

2 veze

krip,vaj,

domate,,sallat jeshile

PERGATITJA

Karkalecat e pastruar zihen ,,kullohen u hidhet kripe,,,leng limoni

Pastaj lyhen me miell, kalohen ne veze te rrahura dhe skuqen

Sherbehen ne garniture me sallat e limon
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2010, 06:42   #9
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat me lulelaker


Per 4-5 persona

1 lulelaker

2-3 limona

vaj,kripe,,majdanoz

Pergatitja

Pastrojm lulelakren nga gjethet dhe e lajme mire,Vlojme nje nje tenxhere uje me kripe dhe fusim aty lulelakren e disa gjethe majdanoz

Pasi e shohim se eshte zier , e heqim nga zjarri e kollojme e ndajme ne dega ne pjatance,,sperkatet me leng limoni e vaj
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2011, 12:31   #10
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,553
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Post Sallat makaronashMarrim 2 konseva ton

dhe 6 tranguj turshi te kavanozave

i grijme turshit imet dhe i perziejm me tonin pasi kemi valuar makaronat pene i kullojme i shperlajm pak qe te ftohen paksa hedhim kete perberje si dhe vegeta,,pak majdanoz te grire

ne fund hedhim pana guzhine dhe i perziejm te gjitha
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2011, 12:38   #11
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Posts: 8,608
Thanks: 939
Thanked 1,120 Times in 741 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 233
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sallat makaronash

e kam provuar kete shijen e makaronave me ton...me kujtohet vetem nji here

Qysh nga ai rast...booh...kurre me !

SEa me fal se te nderpreva fjalen
__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2011, 13:00   #12
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 10,952
Thanks: 2,761
Thanked 3,659 Times in 1,676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 550
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sallat makaronash

Ec bejme byrek se SEa po del, leni makaronat se te shendoshin
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2011, 13:09   #13
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Posts: 8,608
Thanks: 939
Thanked 1,120 Times in 741 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 233
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sallat makaronash

Cfare koincidenceeeeeee !

Por vete nuk e kam bere ama...sdi

__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur