Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-02-2011, 11:48   #21
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Harta e parė 3D e Diellit
Tashmė ėshtė zyrtare: Dielli ėshtė njė sferė.
Kėtė e vėrteton harta e parė 3D e cila bėn tė mundur tė shikohet e gjithė sipėrfaqja diellore dhe atmosfera qė e rrethon.

Imazhet e shpėrndara nga NASA do lejojnė qė “parashikimet meteorologjike” diellore tė pėrmirėsohen ndjeshėm, thėnė ndryshe tė kuptohet mė mirė intensiteti i erės diellore i cili shkakton probleme pėr satelitėt dhe telekomunikacionin.

Dy satelitė binjakė janė lėshuar nė hapėsirė nė vitin 2006 dhe tashmė janė tė pozicionuar nė dy anėt e Diellit: njėra ndodhet pėrballė Tokės, ndėrsa tjetra qėndron “e fshehur” pas Diellit. Kėto satelitė dėrgojnė imazhe tė Diellit nga tė dyja anėt duke bėrė tė mundur pamjen 3D.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 06:54   #22
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,708
Thanks: 0
Thanked 591 Times in 204 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 168
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Yjet besojnė nė apokalipsin 2012


I mbėrrituri i fundit nė klubin e yjeve qė besojnė nė fundin e botės ėshtė George Lucas: edhe ai duket se ėshtė prekur nga psikoza e 21 dhjetorit 2012, dhe bėhet gati pėr njė largim kolektiv nga skena qė sipas njė pėrmbysjeje tė paralajmėruar do tė ndodhė pas shtatėqind ditėsh. Pėr obsesionet e reja apokaliptike tė regjisorit tė “Star Wars” ka folur njė tjetėr regjisor admirues i tij, Seth Rogen, qė duke folur pėr Toronto Sun ka shpjeguar se Lucas e ka mbajtur pėr mė shumė se gjysmė ore duke i folur pėr frikėrat e tij: "Nė fillim mendoja se bėnte shaka, mė pas kuptova qė e kish seriozisht dhe atėherė e pyeta nėse po pėrgatiste njė anije kozmike pėr tė shpėtuar, dhe nėse do tė kish nė tė njė vend pėr mua. Ai mė tha se nuk ka asnjė anije kozmike, por unė jam i bindur se nė njė garazh ndodhet njė Millenium Falcon pėr tė dhe pėr Spielberg, ndėrkohė qė unė do tė hidhem nė erė bashkė me gjithė tė tjerėt".

Regjisoret e kinemasė

Nuk ėshtė e rastėsishme pėrmendja e Spielberg, sepse regjisori tjetėr i madh i kinemasė ishte dėshmitar dhe rrotullonte sytė a thua po thoshte qė duhet bėrė durim. Dhe kush e di nėse edhe Seth Rogen beson apo jo, apo nėse e ka thėnė gjithēka pėr ti bėrė jehonė filmit tė tij Green Hornet qė ka dalė kėto ditė nė kinema.

Sido qė tė jetė, ėshtė e sigurt qė njė epidemi e ri mistiko-fetare po prek Hollywoodin. Pas manive hinduiste tė Julia Roberts, fiksimet e Madonnės dhe pėrkushtimit ndaj Scientology-sė sė Tom Cruise, ja edhe vala e Majave: psikoza e fundit tė botės bazohet nė fakt tek profecia e popullit parakolumbian, studiues tė mėdhenj tė kohės dhe profetė tė kalendarit, qė sipas llogarive tė tyre do tė pėrfundojė pikėrisht mė 21 dhjetor tė vitit tjetėr. Por nėse data ėshtė e qartė dhe e vendosur, shumė mė pak e qartė ėshtė se cili do tė jetė faktori shkaktar i ngjarjes, dhe pikėrisht kjo anė e errėt ka bėrė tė shfrenohen mendjet: regjisori Ronald Emmerich ia vinte fajin njė stuhie neutronesh (me ngrohjen relative tė planetit), njė guxim qė i kushtoi AntiOscarine njė grupi shkencėtarėsh tė NASA qė e quajtėn si "filmin mė tė keq pseudoshkencor tė historisė".

Shqetėsime qė nuk trazojnė rrepistin Lil Wayne, i cili qė tani sheh shenja tė apokalipsit nė botėn bashkėkohore si "avionė qė fluturojnė brenda ndėrtesave, mushkonjat qė tė pickojnė dhe vdes, si dhe njė njeri me ngjyrė dhe njė grua qė kanė sfiduar njėri-tjetrin pėr postin e Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara".

Shkon edhe mė tek aktori regjisor Mel Gibson: "Nuk dua tė bėhem profet fatkeqėsish, por ēfarė tjetėr ėshtė njė sakrificė njerėzore nėse jo dėrgimi i njerėzve pėr tė vdekur pa arsye nė Irak"?

Njė tjetėr yll, Dan Aykroyd (gjysma e Blues Brothers) pėrmend UFO-t. Mė pragmatist ėshtė Ashton Kutcher, djaloshi lodėr i Demi Moore e cila edhe njė herė zbulohet grua me fat, pasi ai ka deklaruar pėr revistėn “Mens fitness” se ėshtė duke ndėrtuar strategji tė menduara mirė pėr tė shpėtuar dhe ndihmuar familjen nė momentin kur tė jemi pa energji elektrike, domethėnė si tė vdekur nga pikėpamja teknologjike.

"Tani tė gjithė stėrvitjet e mia fizike janė nė funksion tė Orės Zero", thotė Ashton, i cili pėr tė mos u zėnė nė befasi ėshtė duke studiuar Krav Magra, teknikė ushtarake e bazuar nė luftimin trup mė trup dhe Bikram Joga, formė e pėrparuar e disiplinės e praktikuar nė ambiente tė nxehtė.

Nė kėtė pikė nuk mbetet veēse tė shpresojmė nė opsionin e dytė, duke parė qė ka nga ata qė kėmbėngulin se Majat nuk ėshtė se kanė parathėnė domosdoshmėrish fundin e botės, por mė shumė njė shkėputje tė fortė nga e kaluara qė mund tė nėnkuptojė edhe njė cikėl tė ri. Dhe kush e di nėse nuk e kanė pasur fjalėn pėr njė rilindje tė re qė do tė rishėndoshė planetin.

Rrėfimi i njė shkencėtari pėr fundin

Pėrse njė epokė e dominuar nga teknologjia ėshtė ende e magjepsur nga profecitė e lashta? E shpjegon shkrimtari anglez nė Festivalin e Shkencave.

Shikoni apokalipsin sipas Ian McEwan. Shkrimtari anglez do tė jetė nė Romė, mysafir i Festivalit tė Shkencave pėr tė na thėnė vizionin e tij konciz dhe laik tė katastrofės. McEwan i ka lexuar publikut Blues-in e tij tė fundit tė botės, teksti i lindur si konferencė e Universitetit tė Stanford. "Ėshtė njė joshje qė vazhdon, e cila dominon nė thellėsi tė tashmen", thotė autori i romanit “Solar”, heroi cinik i tė cilit ėshtė njė shkencėtar qė, me gjeninė e tij tė keqe dhe shumė humor mbi dekadencėn e vet humane kėrkon zgjidhje pėr telashet energjetikė tė planetit. "Kur nuk mendojmė luftėn bėrthamore, siē ndodhte nė vitet tetėdhjetė, i frikėsohemi masakrės sė shkaktuar nga epidemitė virale, meteoritėt, rritjen e pakontrolluar demografike dhe shterimin e burimeve natyrore. Dukemi tė persekutuar nga ndjesia e fundit tė botės qė kish pllakosur Mesjetėn.

Cili ėshtė ēelėsi?

Ėshtė kurioziteti mendor, urgjenca pėr tė kuptuar, ushtrimi i shkencės dhe arsyes. Ėshtė e kotė tė relativizohet dija: pėr sa i pėrket kuptimit tė botės, jemi pa diskutim mė mirė se sa 500 vjet mė parė. Por ajo qė mė bėn vėrtetė ēudi ėshtė vėrshimi i fanatikėve tė apokalipsit nė brendėsi tė komuniteteve fetarė sidomos nė SHBA, dhe ėshtė vėrtetė e habitshme sasia e fijeve qė lidhin kėtė fenomen me lėvizjet milenariste tė pėrhapura nė Evropė mes shekujve 11 dhe 12. Ėshtė e pabesueshme qė shumė njerėz, nė njė vend kaq tė pėrparuar teknologjikisht, mbeten tė mbėrthyer pas profecive tė “Librit tė Zbulimit”, kapitulli i fundit i Biblės, qė nuk ka asnjė besueshmėri shkencore, duke u projektuar nė imazhe qė nė kohėn moderne kanė apel tė ngjashėm me njė lojė kompjuterike me kataklizma, dragonj e tė tjerė..."

Autori: Bota Sot
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 11:39   #23
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 34 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Te reja nga Astronomia

aman Puffetina sa e kam harruar 2012 tash prape ma perkujton
do te ikim ne mars
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 11:45   #24
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Te reja nga Astronomia

Fundi i botes nuk vjen nga nje kalendar mitologjik....
Ai ka kohe qe ka ardhur e eshte ne proces e siper...
Bota ka mare flake e po digjet nen vete e ne njerezit banoret e saj sbejme gje tjeter vec i fryjme zjarrit...
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2011, 15:21   #25
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,708
Thanks: 0
Thanked 591 Times in 204 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 168
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Ca pytje per Astronomin ..?

Dua te bej ca pytje per astronomin , dhe kerkoj pergjigje nga ato qe studijojne shkencen ...


1-Pse Nata eshte e Zeze..? Krahas miliarda yjeve dhe galaktikave te cilat shendrisin naten....

2-Pse Hena nuk bie ne Toke...? Isak Njutnit ne shek. XVII tha se kjo engim u zgjodh ,Ai tha se me rrotullimin rreth tokes, hena fiton forcen e barabarte kundruall gravitacionit te tokes e cila quhet force centrifugale . Po ju si mendoni..?

3-Si u krijua Dielli dhe cfare eshte drita e tij...? Gjate miliarde viteve ne qendren e mjegulles se madhe dhe me rotacion te shpejte u mblodhen elementet themelore(protoni, neutroni,elektroni dhe ciftet e tyre)...ju si mendoni....?

4- A ka qelli dyer...?

5- Si eshte be nderrimi i Nates dhe i Dites ...?

__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2011, 10:08   #26
Urban
Super Anėtar
 
Avatari i Urban
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 208
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Urban ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUrban ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUrban ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUrban ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUrban ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUrban ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Te reja nga Astronomia

Nė galaktikėn tonė ka edhe mė qenie tė gjalla
25 mars 2011

Washington, 25 mars – Galaktika jonė mund tė jetė shumė mė e ngarkuar sesa qė kemi menduar ndonjėherė. Hulumtimet e reja qė e kanė bėrė inxhinierėt e NASA-s nė Pasadena, nė Kaliforni, tregojnė se 70 yje tė ngjashme me Diellin mund tė kenė nė orbitėn e vet planetin nė formė tė Tokės. Nė sipėrfaqen e tyre mund tė ekzistojė uji, konsiderojnė hulumtuesit dhe kjo do tė thotė se vetėm nė Rrugėn e Qumėshtit mund tė ketė miliarda planetė tė ngjashme me planetin tonė.
Nė shkurt teleskopi „Capler” ka identifikuar 1.200 botė tė mundshme tė largėta, nga tė cilat 68 janė pėrafėrsisht tė mėdha sa Toka. Shėnimet e reja dėshmojnė se mund tė pritet qė ndėrmjet 1,4 dh 2,7 pėr qind tė tė gjitha yjeve nė galaktikė tė kenė planetė tė ngjashėm me Tokėn
„Kjo do tė thotė se ka shumė planetė siē ėshtė Toka, nė rrugėn e Qumėshtit, madje dy miliardė sish”, sqaron Joseph Catanzariti nga NASA. „Me kėtė numėr kaq tė madh ekzistojnė shanse tė mėdha qė atje ku ka jetė, e madje dhe jetė inteligjente nė ndonjėrėn nga kėta planetė. Dhe kėshtu vetėm nė galaksinė tonė e janė edhe 50 miliardė galaktikė tė tjera”. Shkencėtarėt parashohin se do tė zbulohen rreth 12 planetė tė ngjashėm me Tokėn pasi tė pėrfundojnė analizat e tė dhėnave nga “Capler”. Janė parė tashmė katėr sosh.

(koha ditore)
Urban nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2011, 11:18   #27
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Astronomia

Lidhur me ate qe ka shkruar Puffetina per yjet dhe bindjen e tyre per fundin e botes...

Yjet nuk jane shquar ndonjehere per njohuri te sakta ne ceshtje te tilla. Jane te zote ne media dhe sensacione, dhe ne kete rast eshte pikerisht ajo qe po bejne, media dhe sensacion. Per sa i perket vertetesise se subjektit te ketij sensacioni.... Nese do mendim te sakte per fundin e botes, kerko per opinionin e Stephen Weinberg, Stephen Hawking, Richard Dawkins, Ken Miller, Neil deGrasse Tyson, Ken Mattingly ... Jane yje dhe keta, por jo mediatike.
Kur te dhemb barku, mund te pyesesh dhe nje doktor, dhe nje elektricist. Kujt do ja merrje me shume per baze pergjigjen? Kur nuk ka korent ne prizen e abazhurit te dhomes se gjumit, mund te pyesesh dhe nje doktor, dhe nje elektricist. Kujt do ja merrje me shume per baze pergjigjen?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-03-2011, 15:15   #28
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ca pytje per Astronomin ..?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Dua te bej ca pytje per astronomin , dhe kerkoj pergjigje nga ato qe studijojne shkencen ...


1-Pse Nata eshte e Zeze..?.

2-Pse Hena nuk bie ne Toke...? Isak Njutnit ne shek. XVII tha se kjo engim u zgjodh ,Ai tha se me rrotullimin rreth tokes, hena fiton forcen e barabarte kundruall gravitacionit te tokes e cila quhet force centrifugale . Po ju si mendoni..?

3-Si u krijua Dielli dhe cfare eshte drita e tij...? Gjate miliarde viteve ne qendren e mjegulles se madhe dhe me rotacion te shpejte u mblodhen elementet themelore(protoni, neutroni,elektroni dhe ciftet e tyre)...ju si mendoni....?

4- A ka qelli dyer...?

5- Si eshte be nderrimi i Nates dhe i Dites ...?

1. Nata eshte e zeze sepse ndonese ka miliarda dhe triliarda dhe triliarda e triliard-triliarda yje, jane aq larg, saqe ndricimi i tyre eshte i dobet dhe japin vetem aq ndricim sac mund te kete ne nje nate pa hene.

2. (dito)
3. (dito per formimin. Drita eshte fotonet qe clirohen si rezultat i reaksioneve qe ndodhin ne diell)
4. (?? Cfare duhet te kuptojme me 'dyer'?)
5. Toka rrotullohet. Kur qellojme nga ana e diellit, eshte dite. Kur jemi ne krahun e kundert ku eshte hije, eshte nate.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2013, 00:21   #29
ABORDAZH
into the wild
 
Avatari i ABORDAZH
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Vendndodhja: kuturu
Posts: 1,513
Thanks: 120
Thanked 130 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
ABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėmABORDAZH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Te reja nga Astronomia

Parashikmi i yjeve per neser : Planeti Meta pas nje qendrimi 4vjecar ne orbiten e Planetit Berisha nga ndikimi i nje force ende te papercaktuar eshte duke kaluar ne orbiten e Planetit Rama .
Priten zhvillime te tjera dhe ndikimi qe do kete kjo levizje ne shenjat e horoskopit.

__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti.
ABORDAZH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2013, 07:59   #30
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,882
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Yjet besojnė nė apokalipsin 2012

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin

I mbėrrituri i fundit nė klubin e yjeve qė besojnė nė fundin e botės ėshtė George Lucas: edhe ai duket se ėshtė prekur nga psikoza e 21 dhjetorit 2012, dhe bėhet gati pėr njė largim kolektiv nga skena qė sipas njė pėrmbysjeje tė paralajmėruar do tė ndodhė pas shtatėqind ditėsh. Pėr obsesionet e reja apokaliptike tė regjisorit tė “Star Wars” ka folur njė tjetėr regjisor admirues i tij, Seth Rogen, qė duke folur pėr Toronto Sun ka shpjeguar se Lucas e ka mbajtur pėr mė shumė se gjysmė ore duke i folur pėr frikėrat e tij: "Nė fillim mendoja se bėnte shaka, mė pas kuptova qė e kish seriozisht dhe atėherė e pyeta nėse po pėrgatiste njė anije kozmike pėr tė shpėtuar, dhe nėse do tė kish nė tė njė vend pėr mua. Ai mė tha se nuk ka asnjė anije kozmike, por unė jam i bindur se nė njė garazh ndodhet njė Millenium Falcon pėr tė dhe pėr Spielberg, ndėrkohė qė unė do tė hidhem nė erė bashkė me gjithė tė tjerėt".

Regjisoret e kinemasė

Nuk ėshtė e rastėsishme pėrmendja e Spielberg, sepse regjisori tjetėr i madh i kinemasė ishte dėshmitar dhe rrotullonte sytė a thua po thoshte qė duhet bėrė durim. Dhe kush e di nėse edhe Seth Rogen beson apo jo, apo nėse e ka thėnė gjithēka pėr ti bėrė jehonė filmit tė tij Green Hornet qė ka dalė kėto ditė nė kinema.

Sido qė tė jetė, ėshtė e sigurt qė njė epidemi e ri mistiko-fetare po prek Hollywoodin. Pas manive hinduiste tė Julia Roberts, fiksimet e Madonnės dhe pėrkushtimit ndaj Scientology-sė sė Tom Cruise, ja edhe vala e Majave: psikoza e fundit tė botės bazohet nė fakt tek profecia e popullit parakolumbian, studiues tė mėdhenj tė kohės dhe profetė tė kalendarit, qė sipas llogarive tė tyre do tė pėrfundojė pikėrisht mė 21 dhjetor tė vitit tjetėr. Por nėse data ėshtė e qartė dhe e vendosur, shumė mė pak e qartė ėshtė se cili do tė jetė faktori shkaktar i ngjarjes, dhe pikėrisht kjo anė e errėt ka bėrė tė shfrenohen mendjet: regjisori Ronald Emmerich ia vinte fajin njė stuhie neutronesh (me ngrohjen relative tė planetit), njė guxim qė i kushtoi AntiOscarine njė grupi shkencėtarėsh tė NASA qė e quajtėn si "filmin mė tė keq pseudoshkencor tė historisė".

Shqetėsime qė nuk trazojnė rrepistin Lil Wayne, i cili qė tani sheh shenja tė apokalipsit nė botėn bashkėkohore si "avionė qė fluturojnė brenda ndėrtesave, mushkonjat qė tė pickojnė dhe vdes, si dhe njė njeri me ngjyrė dhe njė grua qė kanė sfiduar njėri-tjetrin pėr postin e Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara".

Shkon edhe mė tek aktori regjisor Mel Gibson: "Nuk dua tė bėhem profet fatkeqėsish, por ēfarė tjetėr ėshtė njė sakrificė njerėzore nėse jo dėrgimi i njerėzve pėr tė vdekur pa arsye nė Irak"?

Njė tjetėr yll, Dan Aykroyd (gjysma e Blues Brothers) pėrmend UFO-t. Mė pragmatist ėshtė Ashton Kutcher, djaloshi lodėr i Demi Moore e cila edhe njė herė zbulohet grua me fat, pasi ai ka deklaruar pėr revistėn “Mens fitness” se ėshtė duke ndėrtuar strategji tė menduara mirė pėr tė shpėtuar dhe ndihmuar familjen nė momentin kur tė jemi pa energji elektrike, domethėnė si tė vdekur nga pikėpamja teknologjike.

"Tani tė gjithė stėrvitjet e mia fizike janė nė funksion tė Orės Zero", thotė Ashton, i cili pėr tė mos u zėnė nė befasi ėshtė duke studiuar Krav Magra, teknikė ushtarake e bazuar nė luftimin trup mė trup dhe Bikram Joga, formė e pėrparuar e disiplinės e praktikuar nė ambiente tė nxehtė.

Nė kėtė pikė nuk mbetet veēse tė shpresojmė nė opsionin e dytė, duke parė qė ka nga ata qė kėmbėngulin se Majat nuk ėshtė se kanė parathėnė domosdoshmėrish fundin e botės, por mė shumė njė shkėputje tė fortė nga e kaluara qė mund tė nėnkuptojė edhe njė cikėl tė ri. Dhe kush e di nėse nuk e kanė pasur fjalėn pėr njė rilindje tė re qė do tė rishėndoshė planetin.

Rrėfimi i njė shkencėtari pėr fundin

Pėrse njė epokė e dominuar nga teknologjia ėshtė ende e magjepsur nga profecitė e lashta? E shpjegon shkrimtari anglez nė Festivalin e Shkencave.

Shikoni apokalipsin sipas Ian McEwan. Shkrimtari anglez do tė jetė nė Romė, mysafir i Festivalit tė Shkencave pėr tė na thėnė vizionin e tij konciz dhe laik tė katastrofės. McEwan i ka lexuar publikut Blues-in e tij tė fundit tė botės, teksti i lindur si konferencė e Universitetit tė Stanford. "Ėshtė njė joshje qė vazhdon, e cila dominon nė thellėsi tė tashmen", thotė autori i romanit “Solar”, heroi cinik i tė cilit ėshtė njė shkencėtar qė, me gjeninė e tij tė keqe dhe shumė humor mbi dekadencėn e vet humane kėrkon zgjidhje pėr telashet energjetikė tė planetit. "Kur nuk mendojmė luftėn bėrthamore, siē ndodhte nė vitet tetėdhjetė, i frikėsohemi masakrės sė shkaktuar nga epidemitė virale, meteoritėt, rritjen e pakontrolluar demografike dhe shterimin e burimeve natyrore. Dukemi tė persekutuar nga ndjesia e fundit tė botės qė kish pllakosur Mesjetėn.

Cili ėshtė ēelėsi?

Ėshtė kurioziteti mendor, urgjenca pėr tė kuptuar, ushtrimi i shkencės dhe arsyes. Ėshtė e kotė tė relativizohet dija: pėr sa i pėrket kuptimit tė botės, jemi pa diskutim mė mirė se sa 500 vjet mė parė. Por ajo qė mė bėn vėrtetė ēudi ėshtė vėrshimi i fanatikėve tė apokalipsit nė brendėsi tė komuniteteve fetarė sidomos nė SHBA, dhe ėshtė vėrtetė e habitshme sasia e fijeve qė lidhin kėtė fenomen me lėvizjet milenariste tė pėrhapura nė Evropė mes shekujve 11 dhe 12. Ėshtė e pabesueshme qė shumė njerėz, nė njė vend kaq tė pėrparuar teknologjikisht, mbeten tė mbėrthyer pas profecive tė “Librit tė Zbulimit”, kapitulli i fundit i Biblės, qė nuk ka asnjė besueshmėri shkencore, duke u projektuar nė imazhe qė nė kohėn moderne kanė apel tė ngjashėm me njė lojė kompjuterike me kataklizma, dragonj e tė tjerė..."

Autori: Bota Sot
Eshte fjala per te bere sa me shume senzacion mediatik!Si duket ky rrote regjisori, ka krijuar nje skenar ne imagjinaten e tij,keshtu qe ia ka filluar qe tani ti beje marketing ktij skenari,keshtu bene edhe me "kalendarin Maja"disa vite perpara,gjoja per fundin e botes,qe sipas skenaristve eshte dasht te ndodhte me21 dhjetor te vitit te kaluar,por ndodhi ajo ,qe "teorit dhe profecit" e shalatanve i rane ne uje gnjeshtrat!Ne fakt eshte fjala per nje industri gnjeshtaresh dhe profanesh sharlatan,qe ne emer te ktyre gnjeshtrave fabrikojne libra,xhirojne filma,shpikin teori konspirative,te bazuara ne fantazira dhe iluzione per konsum te njerzve,ndersa per afekt te opinion kan qellim per te ēvendosur vemendjen e njrzve nga problemet qe jane me esnciale per jeten!...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 22:29   #31
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ca pytje per Astronomin ..?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
1. Nata eshte e zeze sepse ndonese ka miliarda dhe triliarda dhe triliarda e triliard-triliarda yje, jane aq larg, saqe ndricimi i tyre eshte i dobet dhe japin vetem aq ndricim sac mund te kete ne nje nate pa hene.

2. (dito)
3. (dito per formimin. Drita eshte fotonet qe clirohen si rezultat i reaksioneve qe ndodhin ne diell)
4. (?? Cfare duhet te kuptojme me 'dyer'?)
5. Toka rrotullohet. Kur qellojme nga ana e diellit, eshte dite. Kur jemi ne krahun e kundert ku eshte hije, eshte nate.
Sipas njė teorie hapėsira nė mes yjeve pėrbėhet nga njė substancė e quajtur materie e errėt (dark matter) e cila gjithashtu ndikon nė ndalimin e pėrhapjes sė dritės. Kėtu mė poshtė e keni njė shpjegim se ēka ėshtė materia e errėt.


http://www.youtube.com/watch?v=e4nnpg4N35o
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur