Kthehu pas   Forum-Al.com > T ndryshme > Arti i kuzhins

Arti i kuzhins Cilat jan ushqimet dhe gatimet tuaja t preferuara ? ''M thuaj se far ha, t t them se fare je.''

Prgjigje
 
Mundsit n tem Mnyra e shfaqjes
i vjetr 05-02-2011, 19:14   #1
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Receta gatimi

Po e hap kete teme sepse me pelqen shume te gatuaj edhe te kujdes njerezit e dashur .....
recetat time po i ndaj me ju shresoj te ju pelqejne....


Kek cokollate
2 gota. sheqer
1 3 / 4 filxhan. miell
3 / 4 filxhan. kakao
1 lug pluhur pjekje
1 lug sode buke
1 luge kripe
2 Vanilje
2 veze
1 filxhan. qumesht
1/2 filxhan. vaj
1 filxhan. uje te zier1. ngrohim furren ne 170 lyejm pak formen e kekut me gjalpe
2. Ne nje ene te madh, vendos sheqer, miell, kakao, pluhur pjekje, sode buke, kripen dhe vanilje dhe trazojme te gjitha bashke
3.Pastaj hedhim vezet, qumeshin te perzihen me mikser me shpejtesi te mesme 2 '.
4. Se fundi shtoni uje te vale edhe trazoheni te gjitha bashke.

5. Hidh perzierje ne formen e kekut dhe piqeni ate per 50-70 minuta ose derisa thika ose nje kruese dhembesh te dale e paster.
6. Nxireni nga furra dhe lereni per 10 minuta te ftohet pak .


Ju befte mire kush do e provoje nuk do humbe do behet keku me i dashur i tij
sepse ska gjalpe as shume sheqer......
une kete e bej edhe turte per ditelindje me cokollate te shkrire siper
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Sponsor
i vjetr 05-02-2011, 19:16   #2
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

Kliko imazhin pr nj versioni m t gjer. Emri: P140111_01.540001 - Αντίγραφο.JPG Shikimet: 82 Madhsia: 59.9 KiloByte
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-02-2011, 19:20   #3
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Qofte me spinaq

Perberesit:
1 kg spinaq, i zjere lehte dhe i kulluar mire
4 qepe te njoma, te grira imet
4 veze
8-10 luge gjelle miell
3 luge gjelle djath te grire kackavall
kripe
piper
vaj ulliri per skuqjen

1. Spinaqin e lare, te zjere dhe te kulluar mire e grijme holle.
2. Te gjithe perberesit e tjere me perjashtim te vajit i perziejme bashke me spinaqin; perziejme mire.
3. Nga masa( e cila duhet te kete pamjen e nje brumi te trashe) formojme qofte, te cilat i lyejme pak me miell dhe i skuqim ne nje tenxhere me shume vaj derisa te marrin ngjyre kafe te arte.
Ju befte mire!!!
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 06-02-2011, 12:54   #4
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Thelle ne detin BLU!
Postime: 2,074
Thanks: 154
Thanked 271 Times in 201 Posts
Shuma e pikve q jep: 34
peshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshmpeshkaqeni33 i pazvndsueshm
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

Lena....

Une po i provoj njehere. Por, po nuk u duka neser ketej nga forumi t'a dish, qe me ke helmuar ti!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


... (Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 06-02-2011, 18:54   #5
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Lakrok me spinaq

Kliko imazhin pr nj versioni m t gjer. Emri: P060211_20.500001a.jpg Shikimet: 66 Madhsia: 63.0 KiloByte
na falni po gjysmen e hengri burri

Per 4-5 persona duhen: Miell 3 gota uji, uje 300 gram, spinaq 1 kg, veze 1 kokerr, djathe 100 gram, vaj 1/2 filxhan caji, kripe, piper.

Ne tavoline ose tepsi hidhet miell, ne mes hapet nje grope ku hidhet uje me pak kripe. Per 1 kg miell merret 550-600 gram uje, megjthese kjo varet nga lageshtia e miellit. Duke e perzier nga mesi, zihet nje brume i forte i cili punohet per 10 minuta, ndahet ne kulacka, mbulohet me picete te lagur dhe lihen per 20-30 minuta qe te fitoje elasticitet. Nga do kulac behen pete te vogla, secila prej tyre sperkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 cope mbi njera tjetren, pastaj hapen petet e zakonshme. Spinaqi per mbushje pastrohet, lahet dhe pervelohet per 2-3 minuta ne uje te valuar e kripe, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe perzihet me djathe te thermuar e veze, shtohet kripe, piper dhe shtrohet ne pete. Ne tepsi te lyer me yndyre shtrohet gjysma tjeter e peteve, duke i sperkatur secilen me yndyre, mbi to shtohet mbushja e pergatitur dhe mbulohet me pjesen tjeter te peteve te sperkatura me yndyre. Anet mbeshtillen nga brenda. Lakrori sperkatet me yndyre dhe piqet. JU Keshilloj te piqet nje temperature mesatare,jo teper e larte.
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 06-02-2011, 18:58   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Postime: 1,911
Thanks: 0
Thanked 16 Times in 12 Posts
Shuma e pikve q jep: 6
Kryeplaku do t bhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do t bhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

na cmene me keto recetat. e di cke ti? Hjt te te blej nje buke me qofte ( kernace) te bish rehat .
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 06-02-2011, 19:09   #7
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

Kaq shume te pelqen lakrori mo ,po ce mo krahasohet lakrori me kernackat?
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 06-02-2011, 19:12   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Postime: 1,911
Thanks: 0
Thanked 16 Times in 12 Posts
Shuma e pikve q jep: 6
Kryeplaku do t bhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do t bhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

Vallai me nje spageti al sugo fredo primavera do e ndronja edhe me vrap
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-03-2011, 00:38   #9
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Gjelle me perime dhe mish

Per 4 persona duhen:4patate,8karota,dhe 4 qepe te thata,gjithashtu,piper i kuq jo djeges,piper i zi, piper i bardhe,gjethe dafine 3,dhe nje gote vere e kuqe,gjithashtu dhe 500gr mish derri (fileto).

Si fillim mishin e ndajme ne copa te vogla te njejta,e lyejme me pak miell,dhe e skuqim ne nje tenxhere ku kemi hedhur vajin e ullirit,e skuqim mishin sa krijoje kore me miellin,dhe e vendosim ne nje pjate,hedhim ne tenxhere,qepet e grira si per sallate,dhe i skuqim fare pak,shtojme patatet dhe karotat e grira ne forme te rumbullaket dhe pak te trasha,nderkohe hedhim piperin e kuq te zi dhe te bardhe gjethet e dafines,hedhim dhe mishin e skuqur,te gjithe bashke i perzijme,dhe i shuajme me veren e kuqe,e leme per 5-7min sa te avulloje alkoli i veres,dhe hedhim 1/1/2 uje,e leme sa te mare vale gjella e pergatitur,dhe e hedhim ne nje pireks duke e pjekur ne furre per 20-28min,do kemi nje dreke te shkelqyer.
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-03-2011, 00:45   #10
ABORDAZH
into the wild
 
Avatari i ABORDAZH
 
Data e antarsimit: Dec 2010
Vendndodhja: kuturu
Postime: 1,620
Thanks: 25
Thanked 87 Times in 62 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
ABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

vetem qep e piper dashka kjo,plus edhe me mish derri
na gjej ndonje gjell tjeter mundesisht me mish vici
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncer alla mia volont di seguirti.
ABORDAZH nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-03-2011, 00:52   #11
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Mish vici me birre per dembelet

Per 4-5 persona duhen,1kg mish vici tul i prere ne copa te vogla,1/2 qepujka(qepe te vogla), birre 500ml. kripe piper, pana per gatim 500ml, dhe oriz i zjere per tu servirur.

Marim mishin te prere ne copa dhe e skuqim sa te formoje koren, hedhim qepujkat, i skuqim aq sa kuptojme qe jane zverdhur, hedhim kripen, piperin, dhe te gjitha keto i shuajme me birren, ulim soben dhe i leme te zjejne avash per 30-45 min sa mishi te zjeje, me fund hedhim dhe panen, duke e lene akoma dhe 5 min ne sobenderkohe kemi zjere orizin,e kemi kulluar dhe e hapin ne pjate,ne mes te tij vendosim mishin e pergatitur,,do shijoni nje dreke te mrekullueshme

keto receta jane te thjeshta i gatuaj vet
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-03-2011, 01:00   #12
ABORDAZH
into the wild
 
Avatari i ABORDAZH
 
Data e antarsimit: Dec 2010
Vendndodhja: kuturu
Postime: 1,620
Thanks: 25
Thanked 87 Times in 62 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
ABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyerABORDAZH ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi.....

ketej te them jo mish derri,ketej vete me thuaj perdor alkol

ma ben per inat me duket
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncer alla mia volont di seguirti.
ABORDAZH nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 11-03-2011, 22:15   #13
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Patate me pule dhe leng portakalli

Perberesit:
1 pule
1 kg patate
1 gote me leng portokalli
gjysem gote vaji
piper

Pergatitja:
vendosim pulen qe te zjeje.Presim patatet ne forme kubiku.Shtrydhim 2 ose 3 portokalle(ne shtrydhese).Heqim pulen nga zjerja.hapim vend tek patatet per te vendosur pulen qe te piqet bashke me patatet.Kur mbaron pjekja.Ju keshilloj qe ti lini pak patatet te mpiksen dhe te marrin aromen e lengut te portokallit. Ju befte mire
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 11-03-2011, 22:17   #14
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Gullash me mish vici

500gr mish vici
4 speca
3 qepe
1 doze domate e grire
2 luge gjelle salce e kuqe
kripe,piper i zi,rigon sipas deshires
400 gr kerpudha
3 karota

Pergatitja:
Presim mishin ne kutija te vogla.Presim qepet ,specat,karotat dhe kerpudhat ne copa te vogla.Marim tenxheren dhe vendosim pak gjalpe qe mos na ngjiten perimet.Skuqim mishin qepet e grira,pastaj shtojme specat,karotat dhe kerpudhat i leme te skuqen
pak.Hedhim dozen e domates ose 3-4domate te grira ne rende,salcen dhe erezat piper,rigin,kripe.i leme deri sa mishi te na duket i zjere.Bejme pure patatesh dhe e shoqerojme.
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 20-04-2011, 10:12   #15
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Postime: 1,593
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikve q jep: 21
HELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyerHELEN OF TROY ka nj t ardhme t shklqyer
Gjendja baz Oktapod me makarona


Marim oktapodin edhe e presim ne copa te vogla
Vendosim oktapodin ne nje tenxhere me pak vaj ulliri edhe e ckuqim bashke me qepen . E leme te skuqet per 5 minuta edhe i hedhim nje gote vere te bardhe, salcen e domates,2 flete dafine,kripe,piper.E leme te valoj (zakonisht zgjat 40-45 minuta varet nga oktapodi). Pastaj shtoni makaronat dhe pak uje (kujdes nuk ka nevoje per uje shume)
10-12 minuta per te pergatitur.
(sigurisht qe e keni lare para se ta vini ne tenxhere)
Good luck !
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 28-05-2012, 19:33   #16
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarsimit: Feb 2012
Postime: 1,163
Thanks: 22
Thanked 245 Times in 165 Posts
Shuma e pikve q jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi

Une jam nga ata qe gatuajne rralle por kane shpirtin e guzhinierit,si dhunti.

ateher meqe sot eshte feste,dje pergatita darken.Hera tjeter shpresoj te jete mbas nje viti

Vetem peshk i fresket,fruta deti dhe perime.

Antipaste-,krostini me salce te bere me fruta deti dhe domate te vogla,pomodorini.
Une zakonisht perdor midhjet e vogla,me salce domatesh dhe rigon.
Proedura eshte shume e lehte e kushdo e ben.
Ne nje tigan me vaj hidhet qepa,dhe nje kokerr hurdhe qe perdoret vetem per ti dhene shije e mbasi skuqet mire hidhet
Zakonisht e lej qepen sapo te marri pak ngjyre,hidhen midhjet dhe lihen rreth 5 minuta qe te skuqen.Kur kam mundesi perdor domatet e vogla,pomodorini dhe i shtoj pak salce domatesh.I shtohet rigon dhe nje spec djeges,nese ju pelqen.
Per te pergatitur krostini,mund te perdoret do lloj buke e prere jo shume holle.
Futet ne furre dhe per 5 min jane gati.

Pergatita nje salce qe te shoqeroja peshkun:ne nje tigan hodha ne fillim qepen,dhe sapo filloi te merrte ngjyre,hodha karkalecat dhe i lashe te skuqeshin per 4-5 min.
2 kunguj dhe 2 speca te kuq,i preva si kube te vogla dhe i hodha ne tigan per rreth 10 min bashke me karkalecat.
Mbasi kungujt zbuten i shtohet salse domatesh dhe nje spec djeges i vogel,nese ju pelqen.
Kripa dhe piperi simbas deshires.
Sallate greke,me ullinj, djathe feta dhe kastraveca.

Peshkun zakonisht e pjek ne zgare dhe serviret vetem me vaj ulliri dhe limon

E gjithe kjo e shoqeruar me vere te kuqe Bordeaux,klasike eshte vera e bardhe por mua sme pelqen.

gatim te kendshem
lenci nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 28-05-2012, 19:53   #17
Misty-Blue
Prjetsisht t Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarsimit: Mar 2012
Postime: 3,595
Thanks: 58
Thanked 322 Times in 135 Posts
Shuma e pikve q jep: 35
Misty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshm
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi

kete paavuren e bera une sot

__________________
t'i dua syt,
kan thonj t mpreht,
paqen,
gjer n shpirt ma jerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 28-05-2012, 19:54   #18
Misty-Blue
Prjetsisht t Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarsimit: Mar 2012
Postime: 3,595
Thanks: 58
Thanked 322 Times in 135 Posts
Shuma e pikve q jep: 35
Misty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshmMisty-Blue i pazvndsueshm
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi

Citim:
Postimi origjinal sht br nga lenci Shiko postimin
Une jam nga ata qe gatuajne rralle por kane shpirtin e guzhinierit,si dhunti.

ateher meqe sot eshte feste,dje pergatita darken.Hera tjeter shpresoj te jete mbas nje viti

Vetem peshk i fresket,fruta deti dhe perime.

Antipaste-,krostini me salce te bere me fruta deti dhe domate te vogla,pomodorini.
Une zakonisht perdor midhjet e vogla,me salce domatesh dhe rigon.
Proedura eshte shume e lehte e kushdo e ben.
Ne nje tigan me vaj hidhet qepa,dhe nje kokerr hurdhe qe perdoret vetem per ti dhene shije e mbasi skuqet mire hidhet
Zakonisht e lej qepen sapo te marri pak ngjyre,hidhen midhjet dhe lihen rreth 5 minuta qe te skuqen.Kur kam mundesi perdor domatet e vogla,pomodorini dhe i shtoj pak salce domatesh.I shtohet rigon dhe nje spec djeges,nese ju pelqen.
Per te pergatitur krostini,mund te perdoret do lloj buke e prere jo shume holle.
Futet ne furre dhe per 5 min jane gati.

Pergatita nje salce qe te shoqeroja peshkun:ne nje tigan hodha ne fillim qepen,dhe sapo filloi te merrte ngjyre,hodha karkalecat dhe i lashe te skuqeshin per 4-5 min.
2 kunguj dhe 2 speca te kuq,i preva si kube te vogla dhe i hodha ne tigan per rreth 10 min bashke me karkalecat.
Mbasi kungujt zbuten i shtohet salse domatesh dhe nje spec djeges i vogel,nese ju pelqen.
Kripa dhe piperi simbas deshires.
Sallate greke,me ullinj, djathe feta dhe kastraveca.

Peshkun zakonisht e pjek ne zgare dhe serviret vetem me vaj ulliri dhe limon

E gjithe kjo e shoqeruar me vere te kuqe Bordeaux,klasike eshte vera e bardhe por mua sme pelqen.

gatim te kendshem

E ke prishur me kete veren e kuqe
__________________
t'i dua syt,
kan thonj t mpreht,
paqen,
gjer n shpirt ma jerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 28-05-2012, 19:58   #19
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarsimit: Feb 2012
Postime: 1,163
Thanks: 22
Thanked 245 Times in 165 Posts
Shuma e pikve q jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Misty-Blue Shiko postimin
kete paavuren e bera une sot

Se nuk e kuptova mire ate qe ke bere,por fare po kerkoje te gatuaje?
lenci nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 28-05-2012, 20:00   #20
Akrepi
V.I.P
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarsimit: Jan 2012
Postime: 9,980
Thanks: 2,179
Thanked 1,824 Times in 1,157 Posts
Shuma e pikve q jep: 83
Akrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshmAkrepi i pazvndsueshm
Gjendja baz Prgjigje e: Receta gatimi

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Misty-Blue Shiko postimin
E ke prishur me kete veren e kuqe
M bj nj omlek dhe nj pilaf t lutem.

Ah edhe nj birr se harova.
Akrepi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Prgjigje

Bookmarks


Tema po shikohet nga: 1 (0 antar dhe 1 vizitor)
 
Mundsit n tem
Mnyra e shfaqjes

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi sht ndezur
Smiliet jan ndezur
Kodi [IMG] sht ndezur
Kodi HTML sht fikur

Przgjidh nnforumin