Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-03-2011, 15:10   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,570
Thanks: 110
Thanked 245 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Kush eshte roli i gruas ne shoqeri , ne familje dhe ne kishe sips bibles?

Keto ceshtje do te trajtohen ne kete teme.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2011, 15:24   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 17 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Alkoma!

Ka nje liber qe flet per kete ceshtje

"Seksi dhe martesa" E ka shkruar nej autore femer por sme kujtohet si e ka emrin. Eshte vec per te krishteret. Plet per martesen. seksin. tradhetine. Perdhunimet. rolin e gruas ne familje, prostitusionin..etj Me pak fjale i kap te gjitha temat te para nga kendveshtrimi i krishtere.

P.s Te sugjeroj ta lexosh nese se ke bere akoma

Respekte.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2011, 16:13   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,570
Thanks: 110
Thanked 245 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Alkoma!

Ka nje liber qe flet per kete ceshtje

"Seksi dhe martesa" E ka shkruar nej autore femer por sme kujtohet si e ka emrin. Eshte vec per te krishteret. Plet per martesen. seksin. tradhetine. Perdhunimet. rolin e gruas ne familje, prostitusionin..etj Me pak fjale i kap te gjitha temat te para nga kendveshtrimi i krishtere.

P.s Te sugjeroj ta lexosh nese se ke bere akoma

Respekte.
Me duket se e kam lexuar . Nuk me kujtohet.
Por ketu kisha deshire te sillja disa gjera te thjeshta ne lidhje me ate qe thote bibla.

Por mire e ke ndoshta mund te citoj ndonje gje nga ky liber. Madje edhe ti mund te besh kete gje te citosh prej ketij libri.

Flm
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2011, 13:58   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,570
Thanks: 110
Thanked 245 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Si fillim dua te filloj me ate qe Perendia projektoi.

gruaja eshte nje krijese e Perendise dhe per kete dua te shohim origjinene e saj dhe atje ne origjine do te kuptojme edhe rolin e saj fillestar dhe rolin e saj ne vazhdim.


Le te fillojme pra me krijimin e Perendise.

Zan 1:1-25 Perendia ka krijuar te gjitha krijesat dhe gjallesat e ndryshme.

Por ne diten e 6 te krijimit Perendia krijoi njeriun.

Zan1 :26

Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė dhe nė ngjasim me ne, dhe tė ushtrojė sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit, mbi kafshėt e mbi gjithė tokėn, mbi rrėshqanorėt qė zvarriten mbi dhe".


Njeriu do te ishte sundimtari i botes , por ne kete menyre ai do te shembellente lavdin e Perendise.

Zan 1:27

Kėshtu Perėndia krijoi njeriun simbas shėmbėlltyrės sė vet, simbas shėmbėlltyrės sė Perėndisė; Ai krijoi mashkullin e femrėn.


Edhe mashkulli edhe femra u krijuan sipas shembelltyres se Perendise dhe te dy kishin te drjte dhe favorin qe te komunikonin me Perendine.

Ata te dy mund te kishin nje marrdhenie personale me Perendine.

Perendia fliste me Adamin dhe me Even.

Te dy edhe mashkulli edhe femra kishin pergjegjesi ne krijim:
Zan 1:28

Dhe Perėndia i bekoi; dhe Perėndia u tha atyre: "Tė jeni tė frytshėm dhe shumėzohuni, mbushni tokėn e nėnshtrojeni, e sundoni mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit dhe mbi ēdo qenie qė lėviz mbi tokė".


Dhe Perendia gjithashtu kishte siguruar ushqim per ata:

Zan 1:29

Dhe Perėndia tha: "Ja unė po ju jap ēdo bar qė lėshon farė mbi sipėrfaqen e mbarė tokės dhe ēdo pemė tė ketė fruta qė pėrmbajnė farė; kjo do t`ju shėrbejė si ushqim.


Zan 2:7 na tregon nje tjeter pikture se si Zoti Perendi krijoi njeriun.

deri ne vargun 25 pra na jepet me me detaje krijimi i mashkullit dhe femres.


Zoti krijoi Adamin , dhe e futi ne kopesht te Edenit.
Adami ishte vetem dhe kishte c'do gje , flori , gure te c'muar, lumenj te rrjedhshem, peme frutore te kendeshme, etj.
Ai kishte c'do gje, madje edhe me mire nuk kishte as vjehrre.

Por Adami ishte i trishtuar nuk ishte i gezuar. Sepse nuk e ndjente veten te plote.
Nuk kishte asnje ndihme te pershtatshme per te.
Zoti e coi tek kafshet , Adami pa majmunin dhe nuk i pelqeu por vetem i vuri emrin majmun.
Ai pa te gjitha kafshet por asnje nuk ishte ndihme per Adamin.

Atehere Zoti e vuri ne gjume (anestezia e pare) .

Dhe Zoti mori nje brinje nga Adami dhe beri me te nje grua.

Grua ne kuptimin origjinal te gjuhes origjinale qe Adami dhe Eva kishin dmth nga Burri.
Pra qe ka dale nga Burri sepse ka dale nga trupi i burrit.

Prandaj kur Adami e pa e pelqeu ra ne dashuri dhe tha:
Zan 2:23

Dhe njeriu tha: "Kjo sė fundi ėshtė kocka e kockave tė mia dhe mishi i mishit tim. Ajo do tė quhet grua sepse ėshtė nxjerrė nga burri".


Adami dhe Eva ishin shume te lumtur se bashku.

Nuk e di se sa vjet kane jetuar ne Eden por per aq sa kane jetuar ishin cifti me i lumtur qe mund te kete jetuar ndonje here ne toke ne te gjithe historine e tokes.

Kjo eshte aresyeja pse njeriu do te braktise babane dhe nenen per tu bashkuar me gruan e tij. sepse ajo eshte plotesja e burrit.

Shpesh une i therrase gruas time ''Brinja ime"" Ne forme perkedhelie per ti shprehur se ajo eshte per mua dhe une per te.

Dhe te dy jemi nje i vetem te pandare .

Adami dhe Eva kane pasur mundesine te jetojne ne nje vend te mrekullueshem, ata kane pasur romanticitet sa te duash dhe falas.
Sot na duhet te paguajme lek per te shkuar ne ndonje park te bukur por Adami dhe Eva e kishin c'do gje falas dhe se bashku mund te imagjionj se si shkonin dhe shikonin perendimin e diellit, ose shkonin dhe shikonin ne det peshqit e ndryshem dhe te bukur , sot na duhet te paguajme lek per te shkuar ne ndonje akuarium te madh.

Adami dhe Eva mund te shkonin te shkonin kafshet e ndryshme zogjte e bukur lloj lloj dhe cdo peme te mire frutore.
Sot keto gjera na duhet ti shikojme me lek ne dore per te shkuar ne kopeshtin zoologjik apo botanik por Adami dhe Eva kishin c'do gje falas.

Ata e kane kaluar shkelqyeshem kohen e dashurise dhe fejeses.

(Ne vendin e Havilahut ka pasur sa te duash flori te mire dhe Adami mund ti bente Eves ndonje dhurate falas sa here te donte )hahah

Por gjithsesi ata kane kaluar nje fejese te mrekullueshme.

Pyetja do te ishte se ne C'fare pozite ishte gruaja ne shoqeri ne ate kohe?

A ishte ajo e nenshtruar dhe e sunduar nga burri?

A jetonte ajo me nje percmim nga ana e burrit?

A sillej burri keq me te?

A kishin konflikte ata mes njeri tjetrit?

A ishte gruaja ne pozite te barabarte me burrin?

A duhej gruaja te vishte perce?

A ishte burri xheloz per Even?

A i lante Eva kembet burrit?

A kishte nje vjehrr ose vjehrre qe te nderhynte ne punet e Adamit dhe Eves?

Keto pyetje jane per tu menduar nje here per nje here.
Pastaj do te shikojme disa pyetje te tjera.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2014, 09:28   #5
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Do ishte me interesante po ta sillnit sipas Bibles edhe Kuranit ....a thua se gruaja eshte, permbatje/perberje libri/rash...
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2014, 16:29   #6
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 877
Thanks: 1
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
ilia spiro ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Citim:
Dhe njeriu tha: "Kjo sė fundi ėshtė kocka e kockave tė mia dhe mishi i mishit tim. Ajo do tė quhet grua sepse ėshtė nxjerrė nga burri".

Ky eshte edhe vete roli i gruas (prej burrit), pra familja dhe perkujdesja dhe ndihmesja e burrit
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2014, 23:06   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,570
Thanks: 110
Thanked 245 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Do ishte me interesante po ta sillnit sipas Bibles edhe Kuranit ....a thua se gruaja eshte, permbatje/perberje libri/rash...
Librat, Zana jane shkruar per te treguar ngjarje historike.
Fakti qe gruaja gjendet ne nje liber si bibla nuk e ul vleren e saj por perkundrazi e ngre edhe me larte.

Sidoqofte nuk desha te vazhdoje diskutimin me ty tek tema e meparshme sepse atje ishim duke dale krejt nga tema.

Nuk ka ne bibel asnje rast ku femra te jete me e ulet se burri.

Sipas kesaj teme qe une kam hapur me kohe gruaja na del pra sipas bibles qe ishte e barabarte me burrin.

Nuk kishta asnje nenshtrim apo sundim. Gruaja i drejtohej Perendise dhe kishte te njejten komunikim me Zotin ashtu si Adami.

Edhe sot neper kishat e krishtera Ungjillore, gruaja ka te njejten autoritet si burrrat ne kishe.

Ne kishat ungjillore, grate mund te predikojne, te drejtojne te kendojne, te organizojne, planifikojne, te japin mesim etj.

Ka vetem pak kisha Ungjillore te cilat besojne se gruaja nuk duhet te predikoje ose te jape mesim apo te drejtoje ne kishe.

ne bibel na tregohen femra profete, msiionare, dhjake, drejtuese kishe etj. Nuk na tregohet per femra pastore (por kjo nuk e percakton nese eshte mire apo jo) Ne fakt nuk flitet fare nese duhet apo nuk duhet qe te jene pastore.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2014, 23:13   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,570
Thanks: 110
Thanked 245 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Gruaja eshte krijuar si nje ene me delikate se burri ne kuptimin e forces fizike.

Ne familje eshte e vertete se bibla na meson se udheheqesi eshte burri dhe kreu eshte burri, jo gruaja. Kjo eshte e vertete.

Por mentaliteti i bibles nuk eshte mentaliteti yne.

Bibla nuk po na meson se gruaja duke qene nen udheheqjen e burrit eshte e percmuar.

I bie qe qeveria duke qene udheheqesja e nje populli ta nxjerre popullin si skllav. Koncepti i bibles nuk eshte ky.

Kam nje shprehje :

Nqs burri do ta doje gruan aq sa te jape edhe jeten e tij per te, dhe nqs eshte nje burre qe e shpenzon kohen per te kenaqur gruan e tij dhe familjen e tij, atehere si te mos doje gruaja vete ti nenshtrohet burrit te saj?

Nqs burri e do gruan atehere ne menyre automatike ne zemren e gruas ndodh nje dorezim tek burri i saj, sepse ajo e di kush eshte burri i saj dhe ka besim tek ai.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2014, 23:20   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,570
Thanks: 110
Thanked 245 Times in 68 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Disa vargje nga bibla:

1korintasit 7:4

Per martesen:-
4
Gruaja nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por burri; gjithashtu burri nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por gruaja.

Per skllaverine:-
21
A je thirrur kur ishe skllav? Mos u pikėllo; por nėse mund tė bėhesh i lirė, mė mirė ta bėsh kėtė.

22
Sepse ai qė ėshtė thirrur nė Zotin kur ishte skllav, ėshtė i liruari i Zotit; po ashtu ai qė ėshtė thirrur kur ishte i liruar, ėshtė skllav i Krishtit.

23
Ju jeni blerė me njė ēmim, mos u bėni skllevėr tė njerėzve.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur