Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Kėndi i vogėlushve

Kėndi i vogėlushve Kėtu mund tė sillni gjithēka qė ka tė bėjė me vogėlushet dhe rritjen e tyre.

10 Temat e fundi Muzika popullore Italjone! (Autor : drague - )           »          Muzeu Kokalari... (Autor : Mano - )           »          Athinė, dėshton protesta e organizatės sė ashtuquajtur “vorioepiriote” (Autor : BLEDI_SH - )           »          Shkarkohet ambasadori kosovar qė e quajti psikopat Berishėn (Autor : BLEDI_SH - )           »          Eshte fshire tema e kengeve franceze qe kisha hapur (Autor : daniel00 - )           »          Kėshilli i Evropės t’i kėrkojė falje Thaēit (Autor : Llapi - )           »          Vlorė, persona tė armatosur grabisin kazinonė, kapet njė nga autorėt (Autor : MisterE - )           »          kerkoj falje publike per kercenime mbremshem (Autor : heroi - )           »          A mund tė kolonizojmė njė planet tjetėr? (Autor : Mandi - )           »          Rafte librash ne mur (Autor : Nova_Design - )

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė Mėnyra e shfaqjes
i vjetėr 07-04-2011, 13:15   #1
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Postime: 1,202
Thanks: 171
Thanked 221 Times in 143 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Gjumi per femijen

Nuk ka gjė mė tė rehatshme pėr zhvillimine e fėmijės suaj sa njė gjumė i mirė gjatė natės!

Duke u rritur, fėmija juaj mėson. Ēdo ditė ai ėshtė i ekspozuar ndaj situ atave tė reja, nga tė cilat ai mėson gjėra te reja. Nė mėnyrė qė t’i fiksojė pėrvojat e reja dhe t’i pėrdorė ato, fėmija juaj duhet tė jetė i shėndetshėm dhe rehat. A i ka nevojė tė bėjė gjumė tė rehatshėm, pėr tė qenė mė energjik dhe i gatshėm pėr zbulime tė reja nė mėngjes.

Gjatė 5 muajve tė parė tė jetės sė tij, fėmija dyfishon, pastaj trefishon masėn e trupit. Kjo ėshtė rritje shumė e konsiderueshme. Hormoni qė ėshtė pėrgjegjės pėr rritjen prodhohet kryesisht gjatė gjumit Per kėtė arsye, gjumi te tė vegjlit, ėshtė po aq i vlefshėm sa edhe ushqimi. Duhet tė provoni tė mėnjanoni gjithēka qė mund ta pengojė atė. Fėmija mund zgjohet kur ėshtė i uritur, kur ka vapė ose ftohtė, ose kur pelena e tij ėshtė e lagur. Qė fėmija juaj tė pėrshtatet me ritmin ditė - natė, ai duhet tė bėj gjumė i ekspozuar ndaj dritės sė diellit. Natėn, vendoseni nė gjumė nė tijė dhomė tė errėt, ose ku ka vetėm njė llambė afėr krevatit. Koha mė e pėrshtatshme pėrt’i bėrė banjė, ėshtė njė orė para se t’a vini nė gjumė. Fėmijėt flenė mė shumė pas banjės. Gjithashtu, sigurohuni qė fėmija j’uaj tė jetė rehat gjatė natės. Pasi t’a ushqeni, kujdesuni qė tė gogėsijė dhe vendosini njė pelenė qė do t’a mbajė lėkurėn e tij tė thatė dhe qė do tė kujdeset pėrtė gjatė gjithė natės.


A e dini se?

12 muajt e parė tė jetės sė fėmijės, janė periudha kur ai zhvillohet mė intensivisht dhe se gjatė saj, ai e kalon 2/3 e ditės nė gjumė. Njė i porsalindur fle 16 orė nė ditė nė njė mesatare prej 14 deri nė 20 orė nė ditė. Duke qenė se nė barkun e nėnės, fėmija ka qėndruar nė errėsirė, ritmi 24 orėsh ditė - natė, ėshtė i ēuditshėm pėr tė. Kur ėshtė i ushqyer, ai fle pėr t’u ēuar pėrsėri pas 3-4 orėsh qė tė ushqehet prapė

Marre nga Mjeku 24.com
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Sponsor
Pėrgjigje

Bookmarks


Tema po shikohet nga: 1 (0 anėtarė dhe 1 vizitorė)
 
Mundėsitė nė temė
Mėnyra e shfaqjes

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur

Pėrzgjidh nėnforumin