Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Fenomene Paranormale

Fenomene Paranormale Tek ky forum do tė flasim pėr tė gjitha fenomenet tė cilat pėr njė ose mė shumė arsye mbeten ende tė pashpjegueshme nga shkenca e kohės tonė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-08-2011, 01:01   #1
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Nje numer i madh njerezish, vejne ne dyshim vertetesine per lajmin se moduli lunar "Eagle" eshte leshuar ndonjehere ne Hene.

Shumica e bejne kete nga mendimi se teknologjia e fundviteve te gjashtedhjeta nuk mjaftonte per suksesin e kesaj ndermarrjeje.

Te tjeret hyjne ne detale te materialeve te dokumentuara nga ky realizim. Pa harruar te cekin se ne secilen fotografi mungojne yjet ne qiell, etj si kjo.

Projekti Apollo ishte i gjere dhe perfshinte nje varg ndermarrjesh hapesinore. Mirepo ai i cili u shnderrua ne krenarine e gjithe njerezimit ishte segmenti i ndermarrjes, i njohur me emrin "Apollo 11".

Keto jane te dhenat vitale te projektit:

Apollo 11 Lunar Module / EASEP
NSSDC ID: 1969-059C (shifra e katalogizimit)

Emrat tjere:
Apollo 11 LM/EASEP
Eagle
LM-5
04041
Intervalet e realizimit te misionit:
Launched: 16 July 1969 UT 13:32:00 (09:32:00 a.m. EDT)
Landed on Moon: 20 July 1969 UT 20:17:40 (04:17:40 p.m. EDT)
Landing Site: Mare Tranquillitatis - Sea of Tranquility (0.67 N, 23.47 E)
Returned to Earth: 24 July 1969 UT 16:50:35 (12:50:35 p.m. EDT)
Ekuipazhi:
Neil A. Armstrong, commander
Michael Collins, command module pilot
Edwin E. Aldrin, Jr., lunar module pilot
Pershkrimi:
The Apollo 11 Lunar Module (LM) "Eagle" was the first crewed vehicle to land on the Moon. It carried two astronauts, Commander Neil A. Armstrong and LM pilot Edwin E. "Buzz" Aldrin, Jr., the first men to walk on the Moon. Also included on the LM was the Early Apollo Scientific Experiment Package (EASEP), which consisted of several self-contained experiments to be deployed and left on the lunar surface, and other scientific and sample collection apparatus.

Moduli Lunar (ML) "Shqiponja" e Apollo 11 ishte vetura e pare ekipore qe tokezoi ne Hene. Ajo barti dy astronaute, Kapitenin Neil A. Armstrong dhe Pilotin e ML Edwin E. "Buzz" Aldrinin e Ri., njerezit e pare qe hecen ne Hene. ML poashtu iu ngarkua edhe Paketi Shkencor Eksperimanetal Paraprires Apollo (PSEPA), qe perfshinte disa eksperimente vetevetishme qe do te shkarkoheshin dhe te liheshin ne siperfaqen e Henes, si dhe aparateve tjera shkencore dhe atyre per grumbullimin e mostrave.
Sa jeni te informuar ne lidhje me kete ngjarje (me e rendesishmja ne historine e pergjithshme te njerezimit), tani pas 36 vjetesh?
Sa te bindshme jane gjithe ato qe keni pare dhe keni lexuar deri me sot ne lidhje me "hapin e pare te njeriut ne Hene"?
Cilat jane te dhenat qe do te mund te komprometonin kete histori?
Ose cilat jane ato qe perkundrazi do te zhvleftesonin vellon e dyshimit qe ka mbeshtjellur kete ndermarrje titanike qysh nga koha e lajmeve te para se ishte realizuar ky projekt?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2011, 17:25   #2
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,282
Thanks: 181
Thanked 426 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Nuk do mend qe gjithe ajo qe kane shfaqur amerikanet eshte nje prodhim hollivodi.

Amerikanet e shkret u genjyen nga zhvillimet e kohes dhe nga hapat gjigand qe po hidhte Bashkimi Sovjetik ne pushtimin e hapsires. Aq u tremben dhe u turperuan Amerikanet nga ky perparim Sovjetik ne hapsire saqe ata menduan se do ishte ceshtje kohe qe Ruset te arrinin ne Hene. Dhe per tia kaluar Sovjetikeve, ata vendosen te bejne ate estraden filmike qe gjoja mberriten ne Hene.
Mirpo amerikanet nuk i kishin bere mire llogarit, se kapja e Henes nuk ishte brenda mundesive te Sovjetikeve dhe te njerzimit te asaj kohe(bile dhe te kesah kohe). Keshtu qe Sovjetiket hoqen dore nga programi i tyre duke lene keshtu si karagjoze amerikanet qe mendonin se Sovjetiket do mberrinin pas tyre. Amerikanet njihen per keto le te themi badakshilleqe, por me kete te Henes e kan pjerdhur fare muhabetin. Vete, mos vajtja e Sovjetikeve ne Hene, qe ishin disa hapa para ne kete drejtim ne ate periudh kohe, eshte nje kryqe i madh qe i vihet besueshmerise se kesaj historie. Amerikanet u shpejtuan dhe e bene ate filem sepse ata mendonin se sovjetiket ishin rruges per te vajtur ne Hene dhe u munduan t'i mundnin ne kohe. Pra te ishin ate qe arriten te paret. Por ku ta dinin mavrinjte amerikane qe rruga per ne Hene eshte shume here me e gjate dhe me e rrezikeshme se dergimi i nje sateliti ne hapsire, apo dergimi dergimi i njeriut ne hapsir dhe zbritja e tij perseri ne toke. Ruset ben ato qe mund te beheshin dhe i lane amerikanet vetem per 50 vjet ne genjeshtren e tyre. Sepse amerika qe vajti aq kollaj ne Hene, pa deshtuar asnje mision, direkt me nisjen e pare te suksesshme, ka 50 vjete qe nuk ka vajtur me atje. Megjithese teknollogjia ka perparuar cmendurisht ne krahasim me ate te asaj kohe.
Xhirimi i atij filmi nga regjizoret e hollivudit eshte shprehje e euforise qe kishte kapur ate kohe njerzimin per arritjet e pa pritura dhe mosnjohja mire e fushes se aeronautikes hapsinore.

Amerikanet gjithmon kan qene karagjoz, por kesaj radhe karagjolliku i tyre ishte me i madh se ata vete, keshtuqe nuk mund te fshihet.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 01:43   #3
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

O peshkaqen,"futi dhe nje,poshte imperjalizmi Amerikan,qe perfundimi te kete kuptim".
Vajtja ne Hene e njeriut eshte fakt.Sepse nuk mund te egzistoje,o te egzistonte, nje i ēmendur i tille qe mund te beje,o te bente, kete trillim,fatqeqesisht egzistojne te ēmendur te tjere qe mendojne se eshte kompllot.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 02:16   #4
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,026
Thanks: 1,705
Thanked 1,490 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

fakt oficiel i mediave amerikane.. por para Nil Amstongut , ka shkue rusi , ja paskam harue emrin.. Juri Gagarini , ndoshta ..!??
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 12:29   #5
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,897
Thanks: 30
Thanked 147 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Takim te psikologu .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 13:57   #6
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,282
Thanks: 181
Thanked 426 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
O peshkaqen,"futi dhe nje,poshte imperjalizmi Amerikan,qe perfundimi te kete kuptim".
Vajtja ne Hene e njeriut eshte fakt.Sepse nuk mund te egzistoje,o te egzistonte, nje i ēmendur i tille qe mund te beje,o te bente, kete trillim,fatqeqesisht egzistojne te ēmendur te tjere qe mendojne se eshte kompllot.
Serafim... edhe ketu na e solle politiken. Kjo eshte nje ceshtje morali, jo nje ceshtje politike. Une jam pragmatist. Une them qe USA eshte fuqia ekonomike dhe politike me e madhe ne bote sot, jam po une ai qe them "Amerika genjen, nuk ka vajtur ne Hene" Ky eshte mendimi dhe koncepti im per ato qe shoh. Apo eshte e ndaluar te kesh nje mendim. Nuk besoj se aftesia, qe te gjykoj lajmin qe lexoj me ben te cmendur. Perkundrazi, une di se eshte e kunderta.

Pse nuk dyshon njeri qe Ruset kan patur stacion hapsinor. Sepse ka fakte. Ruset kan derguar atje shkencetar nga e gjithe bota ta shikojne. Amerikanet ku i kane faktet. Pse nuk dergojne dhe nje tjeter mision ne Hene duke pare suksesin e lehte qe ata paten heren e pare. I thone 50 vjete dhe nuk kan vajtur asnje here te dyte. Amerikanet nuk kane dhene as nje fakt lidhur me nje arritje kaq te madhe te njerzimit. Bile Amstrongun nuk e lejonin te fliste me gazetaret. As sot nuk e lejojne... PSE?! Kujt i frikesohen?
Pa na trego ndonje fakt Serafim se amerikanet vetem fakte nuk japin, filma po! Filma japin ata. Nese ke ti ndonje fakt na e trego edhe ne.

Serafim qe te kuptohemi per cfar po flasim.

Me pushtimin e Gjermanise, Ruset shtine ne dore dhe shume materjale sekrete, studime e kerkime shkencore te gjermanise naziste, ndermjet te cilave dhe projektin e raketave balistike V2 (Vergeltungswaffe 2) Keto raketa e moren emrin nga gjuha propogandistike e Gebels, ministrit nazist per propaganden "Vergeltungswaffe 2" qe shqip perkethehet "Arma e hakmarrjes 2". Ruset ne sekretin me te madhe morren gjitheshka qe gjeten ne lidhje ke kete raket. Qe nga projekti i saj studimor deri tek linja e plote e prodhimit te saj se bashku me tekniket dhe specialistet qe kishin punuar ne te dhe i transferuan ne Bashkimin sovjetik. Stalini vendosi ta bente perparesi kombetare programin e studimit dhe zhvillimit te projektit te raketave. Ai i hapi rruge te ashtuquajturit programi NII-88 ( http://en.wikipedia.org/wiki/NII-88 ). Zhvendosi inxhinjeret dhe specialistet gjerman te prodhimit te raketave V2 diku 200 kilometra larg Moskes ne ishullin Gorodomlja ne liqenin Seliger. Shefi i ketij programi ishte i madhi Sergei Korolev.

Po flasim per vitin 1946. Qe ateher Ruset kan filluar perpjekjet per hapsiren. Amerikanet ne kete kohe flinin gjume. Vertet mund te kishin Fon Brawun(babai i raketave V2) qe u dorezua tek ta ne fund te luftes se dyte boterore, por nuk ia vinin veshin kerkesave te tij romantike per te eksploruar kozmosin.

"Sputnik" sateliti i pare artificial qe iu rrotullua tokes, doli ne horbit me 4 tetor 1957. Pra ne kete date amerikanet rane ne kontakt me iden e ekslorimit te hapsires. 11 vjete me me vones nga Ruset. Ne kete kohe Ruset kishin ndertuar gjitheshka. Kishin anijen e tyre kozmike, kishin bazen e tyre kozmike, kishin nje mori eksperimentesh e deshtimesh dhe nje bagazh te konsiderueshem eksperience. Kurse amerikanet pa hapnin syte dho po e shihnin per here te pare dhe te realizuar kete ndermarrje historike. Me 1959 Ruset derguan anijen kozmike ne Hene kurse amerikanet akoma nuk kishin dale ne hapsire, ne orbite perreth tokes. Do te duhej te vinte viti 1962 qe amerikanet te dilnin per here te pare ne hapsire me Luis Amstrong. Te pakten keshtu thone ata.

Njeriu vertet mund te kishte vajtur vertet ne Hene nese Korolev nuk do kishte vdekur ne ate tragjedi qe ndodhi na kazakistan me 1966 nga zjarri qe ra dhe perfshiu bazen ruse.

Ruset dolen ne orbit rreth tokes sepse kishin bazen shkencore dhe mundesit logjietike per ta bere. Ata nuk genjyen sepse e vazhduan edhe me tej ate qe nisen duke ndertuar dhe stacion hapsinor lart ne hapsiren orbitale te Tokes. Kurse amerikanet nuk e kane bere nje gje te till. Bile edhe per te vajtur ne stacionin nderkombtar hapsinor perdorin anije ruse. Ku i kane veshjet hapsinore qe vajten ne Hene amerikanet. Pse nuk perdorin ato(modelin e tyre) per te vajtur ne stacionin nderkombetar por perdorin ato Ruse. Pse amerikanet adoptojne teknollogjin ruse per te vajtur ne hapsire ?! Sepse eshte me e mire... sigurisht JO! Por sepse eshte ajo e provuara. Teknollogjia ruse ka dhen prova qe ka funksionuar kurse ajo amerikane funkionon vetem neper filma.

Amerikanet thone qe kan vajtur ne hene me 20 korrik 1969. Ketu pyetja nuk eshte si vajten, ketu pyetja eshte si u kthyen. Qe te vesh ne Hene eshte e veshtire, por qe te kthehesh prap ne toke eshte 50 here me e veshtire, sepse ne Hene nuk ke baze te ngritur me shtreter raketor dhe karburant per tu firnizuar qe mund te kthehesh perseri ne Toke. Ishte ky problemi qe Ruset nuk i dhan dot zgjidhje ne ato vite. Te gjithe e dime se moduli raketor i anijes kozmike arrin ne destinacion e ezauruar. Amerikanet kurre nuk e kan shpjeguar si e bene kete. Gjoja sekret. Ateher pse nuk e perdoren kete sekret per te vajtur perseri ne Hene?!Nese pershendetje Serafim!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 15:49   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Serafim... edhe ketu na e solle politiken. Kjo eshte nje ceshtje morali, jo nje ceshtje politike. Une jam pragmatist. Une them qe USA eshte fuqia ekonomike dhe politike me e madhe ne bote sot, jam po une ai qe them "Amerika genjen, nuk ka vajtur ne Hene" Ky eshte mendimi dhe koncepti im per ato qe shoh. Apo eshte e ndaluar te kesh nje mendim. Nuk besoj se aftesia, qe te gjykoj lajmin qe lexoj me ben te cmendur. Perkundrazi, une di se eshte e kunderta.

Pse nuk dyshon njeri qe Ruset kan patur stacion hapsinor. Sepse ka fakte. Ruset kan derguar atje shkencetar nga e gjithe bota ta shikojne. Amerikanet ku i kane faktet. Pse nuk dergojne dhe nje tjeter mision ne Hene duke pare suksesin e lehte qe ata paten heren e pare. I thone 50 vjete dhe nuk kan vajtur asnje here te dyte. Amerikanet nuk kane dhene as nje fakt lidhur me nje arritje kaq te madhe te njerzimit. Bile Amstrongun nuk e lejonin te fliste me gazetaret. As sot nuk e lejojne... PSE?! Kujt i frikesohen?
Pa na trego ndonje fakt Serafim se amerikanet vetem fakte nuk japin, filma po! Filma japin ata. Nese ke ti ndonje fakt na e trego edhe ne.

Serafim qe te kuptohemi per cfar po flasim.

Me pushtimin e Gjermanise, Ruset shtine ne dore dhe shume materjale sekrete, studime e kerkime shkencore te gjermanise naziste, ndermjet te cilave dhe projektin e raketave balistike V2 (Vergeltungswaffe 2) Keto raketa e moren emrin nga gjuha propogandistike e Gebels, ministrit nazist per propaganden "Vergeltungswaffe 2" qe shqip perkethehet "Arma e hakmarrjes 2". Ruset ne sekretin me te madhe morren gjitheshka qe gjeten ne lidhje ke kete raket. Qe nga projekti i saj studimor deri tek linja e plote e prodhimit te saj se bashku me tekniket dhe specialistet qe kishin punuar ne te dhe i transferuan ne Bashkimin sovjetik. Stalini vendosi ta bente perparesi kombetare programin e studimit dhe zhvillimit te projektit te raketave. Ai i hapi rruge te ashtuquajturit programi NII-88 ( http://en.wikipedia.org/wiki/NII-88 ). Zhvendosi inxhinjeret dhe specialistet gjerman te prodhimit te raketave V2 diku 200 kilometra larg Moskes ne ishullin Gorodomlja ne liqenin Seliger. Shefi i ketij programi ishte i madhi Sergei Korolev.

Po flasim per vitin 1946. Qe ateher Ruset kan filluar perpjekjet per hapsiren. Amerikanet ne kete kohe flinin gjume. Vertet mund te kishin Fon Brawun(babai i raketave V2) qe u dorezua tek ta ne fund te luftes se dyte boterore, por nuk ia vinin veshin kerkesave te tij romantike per te eksploruar kozmosin.

"Sputnik" sateliti i pare artificial qe iu rrotullua tokes, doli ne horbit me 4 tetor 1957. Pra ne kete date amerikanet rane ne kontakt me iden e ekslorimit te hapsires. 11 vjete me me vones nga Ruset. Ne kete kohe Ruset kishin ndertuar gjitheshka. Kishin anijen e tyre kozmike, kishin bazen e tyre kozmike, kishin nje mori eksperimentesh e deshtimesh dhe nje bagazh te konsiderueshem eksperience. Kurse amerikanet pa hapnin syte dho po e shihnin per here te pare dhe te realizuar kete ndermarrje historike. Me 1959 Ruset derguan anijen kozmike ne Hene kurse amerikanet akoma nuk kishin dale ne hapsire, ne orbite perreth tokes. Do te duhej te vinte viti 1962 qe amerikanet te dilnin per here te pare ne hapsire me Luis Amstrong. Te pakten keshtu thone ata.

Njeriu vertet mund te kishte vajtur vertet ne Hene nese Korolev nuk do kishte vdekur ne ate tragjedi qe ndodhi na kazakistan me 1966 nga zjarri qe ra dhe perfshiu bazen ruse.

Ruset dolen ne orbit rreth tokes sepse kishin bazen shkencore dhe mundesit logjietike per ta bere. Ata nuk genjyen sepse e vazhduan edhe me tej ate qe nisen duke ndertuar dhe stacion hapsinor lart ne hapsiren orbitale te Tokes. Kurse amerikanet nuk e kane bere nje gje te till. Bile edhe per te vajtur ne stacionin nderkombtar hapsinor perdorin anije ruse. Ku i kane veshjet hapsinore qe vajten ne Hene amerikanet. Pse nuk perdorin ato(modelin e tyre) per te vajtur ne stacionin nderkombetar por perdorin ato Ruse. Pse amerikanet adoptojne teknollogjin ruse per te vajtur ne hapsire ?! Sepse eshte me e mire... sigurisht JO! Por sepse eshte ajo e provuara. Teknollogjia ruse ka dhen prova qe ka funksionuar kurse ajo amerikane funkionon vetem neper filma.

Amerikanet thone qe kan vajtur ne hene me 20 korrik 1969. Ketu pyetja nuk eshte si vajten, ketu pyetja eshte si u kthyen. Qe te vesh ne Hene eshte e veshtire, por qe te kthehesh prap ne toke eshte 50 here me e veshtire, sepse ne Hene nuk ke baze te ngritur me shtreter raketor dhe karburant per tu firnizuar qe mund te kthehesh perseri ne Toke. Ishte ky problemi qe Ruset nuk i dhan dot zgjidhje ne ato vite. Te gjithe e dime se moduli raketor i anijes kozmike arrin ne destinacion e ezauruar. Amerikanet kurre nuk e kan shpjeguar si e bene kete. Gjoja sekret. Ateher pse nuk e perdoren kete sekret per te vajtur perseri ne Hene?!Nese pershendetje Serafim!
Pershendetje Peshkaqen.
Kjo eshte ēeshtje politike,e ēeshtje morali.Ishte ēeshtje politike,si ēdo gje,o ngjarje madhore,qe vendoset nga nje qeveri.Ishte ēeshtje politike se qe nje president amerikan qe e vendosi.
Ishte e eshte ēeshtje morali,se nje shtet qe genjen mbi nje ngjarje te tille eshte i pabesueshem per "mijera" vjet.
Megjithate Peshkaqen,amerikanet kane bere gabime,po nuk ka asnje shtet qe te kete me shume moral sesa amerikanet e Amerika.
Po me gjete nje shtet te "rendesishem";qe ka, o ka pasur, me teper moral sesa Amerika...e heq,ose e fshi,..."poshte imperjalizmi amerikan".

Sa per ngjarjen,faktet qe kane, shkuar,filmuar,o fotografuar, edhe mund te jene te lekundeshme,edhe se egziston nje mase e madhe faktesh.Ndersa per mos shkuarjen,kompllotin,o trillimin;nuk ka asnje fakt.
Trillimi o komplloti eshte nje tezé;qe as ruset nuk e kane shprehur,e as kane menduar ta shprehin.Eshte teze "aventurieresh".
Megjithate secili ka mendimin e vet,e si i tille duhet respektuar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 19:26   #8
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
O peshkaqen,"futi dhe nje,poshte imperjalizmi Amerikan,qe perfundimi te kete kuptim".
Vajtja ne Hene e njeriut eshte fakt.Sepse nuk mund te egzistoje,o te egzistonte, nje i ēmendur i tille qe mund te beje,o te bente, kete trillim,fatqeqesisht egzistojne te ēmendur te tjere qe mendojne se eshte kompllot.
Shiko se cfar shkruan PeshkaQENI33, ne temen "ku qendron thelbi i problematikes shqiptare" rreagimi i tij ndaj shkrimeve te mija te bazuara ne fakte te pakundershtueshem, eshte ky qe vijon:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Cfare ke katranosur ketu more?!

Mire nga historia nuk ia ke fare haberin, po nga mend mire je?!
Ik more pyet e lexo ndonje gje para se te shkruash.
Marshalla te mendjes...
Tani lexoni edhe nje here florinjet qe ky na nxjer per dite ne kete forum.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Nuk do mend qe gjithe ajo qe kane shfaqur amerikanet eshte nje prodhim hollivodi.

Amerikanet e shkret u genjyen nga zhvillimet e kohes dhe nga hapat gjigand qe po hidhte Bashkimi Sovjetik ne pushtimin e hapsires. Aq u tremben dhe u turperuan Amerikanet nga ky perparim Sovjetik ne hapsire saqe ata menduan se do ishte ceshtje kohe qe Ruset te arrinin ne Hene. Dhe per tia kaluar Sovjetikeve, ata vendosen te bejne ate estraden filmike qe gjoja mberriten ne Hene.
Mirpo amerikanet nuk i kishin bere mire llogarit, se kapja e Henes nuk ishte brenda mundesive te Sovjetikeve dhe te njerzimit te asaj kohe(bile dhe te kesah kohe). Keshtu qe Sovjetiket hoqen dore nga programi i tyre duke lene keshtu si karagjoze amerikanet qe mendonin se Sovjetiket do mberrinin pas tyre. Amerikanet njihen per keto le te themi badakshilleqe, por me kete te Henes e kan pjerdhur fare muhabetin. Vete, mos vajtja e Sovjetikeve ne Hene, qe ishin disa hapa para ne kete drejtim ne ate periudh kohe, eshte nje kryqe i madh qe i vihet besueshmerise se kesaj historie. Amerikanet u shpejtuan dhe e bene ate filem sepse ata mendonin se sovjetiket ishin rruges per te vajtur ne Hene dhe u munduan t'i mundnin ne kohe. Pra te ishin ate qe arriten te paret. Por ku ta dinin mavrinjte amerikane qe rruga per ne Hene eshte shume here me e gjate dhe me e rrezikeshme se dergimi i nje sateliti ne hapsire, apo dergimi dergimi i njeriut ne hapsir dhe zbritja e tij perseri ne toke. Ruset ben ato qe mund te beheshin dhe i lane amerikanet vetem per 50 vjet ne genjeshtren e tyre. Sepse amerika qe vajti aq kollaj ne Hene, pa deshtuar asnje mision, direkt me nisjen e pare te suksesshme, ka 50 vjete qe nuk ka vajtur me atje. Megjithese teknollogjia ka perparuar cmendurisht ne krahasim me ate te asaj kohe.
Xhirimi i atij filmi nga regjizoret e hollivudit eshte shprehje e euforise qe kishte kapur ate kohe njerzimin per arritjet e pa pritura dhe mosnjohja mire e fushes se aeronautikes hapsinore.

Amerikanet gjithmon kan qene karagjoz, por kesaj radhe karagjolliku i tyre ishte me i madh se ata vete, keshtuqe nuk mund te fshihet.
Cili do qe kundershton uljen e njeriut ne hene, dhe perkrah hipotezen qe gjoja nje gje e till u sajua nga amerikanet per te perparuar ne luften e ftohte, eshte Nji: Ruse: Dy simpatizant r tyre, si "Comrades" qe jane: dhe e Treta dhe e verteta keta individa jane plotesisht "Senile". Ne qoftese keta njerez nuk pranojn se dokument arritjen e pamohueshme, qe njeriu i par shkoj ne hene ka qene "amerikan" atehere eshte kote qe te merresh me ta.

Megjithate une te pergezoj per durimin qe ke!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 22:09   #9
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
fakt oficiel i mediave amerikane.. por para Nil Amstongut , ka shkue rusi , ja paskam harue emrin.. Juri Gagarini , ndoshta ..!??
Pershendetje busavata!
Nga sa di une, Juri Gagarin ishte njeriu i pare qe shkoi ne hapsiren orbitale, aty ku sot shkojne satelitet. J.Gagarin ne perpjekjen e tij te dyte nuk u kthye dot me. Ruset nuk ndermoren ndonje emision per te cuar njerez ne hene.
Me respekt Conrad.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 22:29   #10
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,282
Thanks: 181
Thanked 426 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Serafim hidhi nje sy ketij dokumentari. Hidhi, hidhi se nuk humbet gje.

http://www.youtube.com/watch?v=eyIyV...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=UjaCh...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=0BrQj...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=ah4dD...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e3bkn...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=aI0vO...feature=relmfu

Ahhh... Kete dokumentar nuk e kam bere une, por Stanley Kubrick. Ti ke degjuar per te apo jo? Me sa di une deri tani amerikanet nuk e kan nxjerr te cmendur, por nese do t'a nxjerresh ti.

Ke humbur shume episode Serafim. Kete genjeshter dalngadal po e pranon amerika nuk e pranon ti...!!!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 22:42   #11
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Pershendetje!
Une kam lexuar dhe pare shume dokumentare per arritjen dhe kthimin e sukseshem te ekipit astonaut amerikan dhe se Neil Armstong eshte njeriu i pare qe shkeli dheun e henes. Por me zgjojne kureshtjen disa spekullime te ndryshme ne lidhje me arritjen e Neil Armstrong ne hene dhe se cfare pa ai atje. Nje nga spekullimet me fantastike eshte ai se N.Armstrong pa makineri dhe mbetje tekbologjike ne hene. Ato makineri sipas spekullimeve nuk ishin te teknologjise tokesore. Madje spekullimet vazhdojne me tej me lajmin sensacional se N. Armstrong pa edhe qenie jashttokesore ne hene, qe vezhgonin ne distance procesin e zbritjes- tokezimin(arritjes ne hene) dhe ngritjen (kthimin) per ne toke. Spekullimet dalin ne perfundimin se Qeveria amerikane i mbane te fshehta te vertetat dhe faktet e udhetimit dhe eksplorimit te henes.
Mund te jene thjesht spekullime, por mund te kete dicka ne lidhje me te fshehtat e amerikaneve.
Nese ndonjeri nga ju ka ndonje burim informacioni ne lidhje me kete ceshtje eshte i lutur te na e tregoje. Pak rendesi ka sa e vertete mund te jete, se sidoqofte nuk eshte puna jone sa jemi ne ne gjendje te vertetojme nese jane te verteta apo jo.

Me respekt Conrad.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 22:57   #12
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Pershendetje serisht!
Nga sa di une yjet te para me sy nga nje planet apo trup qiellor pa atmosfere ngjajne si floke debore te turbullta. Nuk e di cfare dendesie ka atmosfera e henes. Por ne shkolle ne e kemi mesuar se hena nuk ka atmosfere. Ma do mendja se duhet te kete nje atmosfere shume te rralle te pa perfillshme, se sado e vogel qofte forca terheqese (forca terheqese e henes eshte sa 1/6 e tokes) gjithesesi mbane nje niniatmosfere.
Me respekt.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 22:58   #13
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

O Peshkaqen,nuk eshte se historia ndryshohet me filmime,teori,e programe televizive....Historia do fakte,nuk do interpretime e supozime.
(Po te pyesesh me mijera inxhiniera e punojes te projektit Apollo,ku shumica jane,e ishin amerikan;mbase mund ta kuptosh,qe ajo ishte nje ngjarje e vertete.)
Me duket se 6% e amerikaneve besojne se eshte trillim.Eshte me e larte perqindja e amerikaneve qe besojne se Elvis eshte gjalle.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2011, 23:40   #14
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,282
Thanks: 181
Thanked 426 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
O Peshkaqen,nuk eshte se historia ndryshohet me filmime,teori,e programe televizive....Historia do fakte,nuk do interpretime e supozime.
(Po te pyesesh me mijera inxhiniera e punojes te projektit Apollo,ku shumica jane,e ishin amerikan;mbase mund ta kuptosh,qe ajo ishte nje ngjarje e vertete.)
Me duket se 6% e amerikaneve besojne se eshte trillim.Eshte me e larte perqindja e amerikaneve qe besojne se Elvis eshte gjalle.
Ti akoma nuk e pare dokumentarin apo jo?!

Inxhinjer te nasa nuk ka aty, por aty flasin personazhe si Donald Ramswell nje nga keshilltaret e Niksonit apo Herri Kisinxher i plotfuqishmi i CIA-s.
Shikoje, shikoje pastaj flasim.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2011, 00:06   #15
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ti akoma nuk e pare dokumentarin apo jo?!

Inxhinjer te nasa nuk ka aty, por aty flasin personazhe si Donald Ramswell nje nga keshilltaret e Niksonit apo Herri Kisinxher i plotfuqishmi i CIA-s.
Shikoje, shikoje pastaj flasim.
O peshkaqen, i kam pare,nuk kam ēfare ti shoh.(si te thuash... nuk ndryshoj mendim).
Peshkaqen,perveē atyre qe besojne se shkuarja e njeriut ne Hene eshte e vertete,ka dhe dy kategori te tjera..qe akuzojne Nasa o amerikanet per kompllot o trillim.Jane Kompllotistet e Alienistet
Te paret, akusojn per kompllot,duke deklaruar;se njeriu nuk ka zbritur ne Hene...e gjithe historia eshte trillim..
Te dytet,akuzojn per kompllot..duke deklaruar;se njeriu zbriti ne Hene dhe pa alienet..dhe e gjithe historia eshte trillim....

(Tani pyetja eshte ?.Kush ka te "drejte"...O me mire;kush ja fut me kot.)
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2011, 00:53   #16
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Serafim hidhi nje sy ketij dokumentari. Hidhi, hidhi se nuk humbet gje.

http://www.youtube.com/watch?v=eyIyV...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=UjaCh...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=0BrQj...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=ah4dD...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e3bkn...feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=aI0vO...feature=relmfu

Ahhh... Kete dokumentar nuk e kam bere une, por Stanley Kubrick. Ti ke degjuar per te apo jo? Me sa di une deri tani amerikanet nuk e kan nxjerr te cmendur, por nese do t'a nxjerresh ti.

Ke humbur shume episode Serafim. Kete genjeshter dalngadal po e pranon amerika nuk e pranon ti...!!!
Shtese:
http://www.youtube.com/watch?v=r1TTH...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qeEmn...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ddQ1L...eature=related
USA ishte me vonese,apo te tjeret u treguan me te shpejte!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2011, 15:04   #17
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Conrad Shiko postimin
Pershendetje busavata!
Nga sa di une, Juri Gagarin ishte njeriu i pare qe shkoi ne hapsiren orbitale, aty ku sot shkojne satelitet. J.Gagarin ne perpjekjen e tij te dyte nuk u kthye dot me. Ruset nuk ndermoren ndonje emision per te cuar njerez ne hene.
Me respekt Conrad.
Kjo qe thua ti eshte absolutisht korrekt!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2011, 15:09   #18
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Duhet te dini te diferenconi Deshiren qe gjerat te jene ashtu sic iu pelqen juve dhe te Vertetes. As une as you dhe asnji ne kete forum nuk eshte ne gjendje ta hedhi posht ose ta mbroj perfundimisht. Te gjithe e kemi me te "digjuar". E verteta duhet te pranohet ashtu sic eshte, jo te interpretohet ashtu sic nevoitet. Pranimi i "dokumentave" duhet te jete objektive. Juve na bini "dokumentare" te bere nga ruset apo shtete te tjera, si nje e "vertete alternative" dhe hidhni posht po te njejten metode "vertetimi" kur nuk eshte ne "favorin" tuaj. Jane servirur shume dokumenta,per te vertetuar arritjen e Amerikaneve, qofshin texte apo segment filmike. Ne qoftese faktet qe vertetojn kete gjarje nuk pranohen si fakte nga "Ju" Cilat "fakte" atehere do te konsideroheshin te pakontestueshme???

Ja pershembull: Une dhe PeshkaQENI33, kemi kembuer disa fjale te ashpra midis nesh. Ana tjeter i ka merituar fjale edhe me te ashpra por per hire te "civilizimit" dhe mbajtes se rendit ne forum jane rezervuar.

Megjithate Une i jap te "Drejt" ati kur thote se "Ne qoftese Enveri nuk do egzistonte ndoshta edhe une nuk do te kisha egzistuar"

Kjo eshte nje e vertet, me pelqen mua apo jo.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2011, 23:41   #19
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Duhet te dini te diferenconi Deshiren qe gjerat te jene ashtu sic iu pelqen juve dhe te Vertetes. As une as you dhe asnji ne kete forum nuk eshte ne gjendje ta hedhi posht ose ta mbroj perfundimisht. Te gjithe e kemi me te "digjuar". E verteta duhet te pranohet ashtu sic eshte, jo te interpretohet ashtu sic nevoitet. Pranimi i "dokumentave" duhet te jete objektive. Juve na bini "dokumentare" te bere nga ruset apo shtete te tjera, si nje e "vertete alternative" dhe hidhni posht po te njejten metode "vertetimi" kur nuk eshte ne "favorin" tuaj. Jane servirur shume dokumenta,per te vertetuar arritjen e Amerikaneve, qofshin texte apo segment filmike. Ne qoftese faktet qe vertetojn kete gjarje nuk pranohen si fakte nga "Ju" Cilat "fakte" atehere do te konsideroheshin te pakontestueshme???

Ja pershembull: Une dhe PeshkaQENI33, kemi kembuer disa fjale te ashpra midis nesh. Ana tjeter i ka merituar fjale edhe me te ashpra por per hire te "civilizimit" dhe mbajtes se rendit ne forum jane rezervuar.

Megjithate Une i jap te "Drejt" ati kur thote se "Ne qoftese Enveri nuk do egzistonte ndoshta edhe une nuk do te kisha egzistuar"

Kjo eshte nje e vertet, me pelqen mua apo jo.
Na thoni juve nje alternative te besueshme???
Dhe jo sepse me pelqen mua,por ne baze te <fakteve> dhe doku(mentave) qe na jane dhene ne dispozicion.
PS: sec keni juve me peshkaqenin i sqaroni bashke(qe mos te dale nga tema).
Tashti i meriton ai apo jo per hir te <civilizimit> kur e shkruani juve,besoj se te drejte keni!!!
Tashti une nuk e di po te mos ishte dulla,do ekzistoja apo jo?
'Edhe kjo nje e vertete eshte.
PS2: te tretet besoj une jane asnjanes,n.q-se e pe dokumentarin me vemendje.
klm
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2011, 01:59   #20
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Apollo 11 -Njeriu i parė nė Hėnė- fakt apo trillim?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Na thoni juve nje alternative te besueshme???
Dhe jo sepse me pelqen mua,por ne baze te <fakteve> dhe doku(mentave) qe na jane dhene ne dispozicion.
PS: sec keni juve me peshkaqenin i sqaroni bashke(qe mos te dale nga tema).
Tashti i meriton ai apo jo per hir te <civilizimit> kur e shkruani juve,besoj se te drejte keni!!!
Tashti une nuk e di po te mos ishte dulla,do ekzistoja apo jo?
'Edhe kjo nje e vertete eshte.
PS2: te tretet besoj une jane asnjanes,n.q-se e pe dokumentarin me vemendje.
klm
Ne fakt une u bazova jo tek, videot e tua, sepse nuk di Gjermanishten, por tek ajo qe the ne fund.. "USA ishte me vonese, apo te tjeret u treguan me te shpejt" ajo me dha te nenkuptoj se qendroje ne te njejtin kendveshtrime me ate "tjetrin".

Nejse ndoshta te kam keqkuptuar!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur